Glavni meni

Usna harmonika

Započeo Gašpar, 01 Maj, 2020, 12:00

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Gašpar

Citat: despic poslato 10 Maj, 2020, 14:32
Da pocetnicka to ti je taman. Ima 10 rupa...znaci kao da imas 8 belih dirki na klaviru i jos dva polu tona...al nznm koja bi to bila. Imas neki klavir nesto?

Ograðujem se da æu da lupim neki termin, po¹to to jo¹ nisam savladao.

Ali nije kao 8 dirki, po¹to u svaku rupicu mo¾e¹ da duva¹ i da vuèe¹, pa tako ima¹ tri recimo skale  [dunce]
Prva, èetvrta i sedma rupa su C.

despic

#21
omg jeste glup sam opet...3 oktave ima
c e g , c e g , c e g
sad moram i ja da nabavim jednu
brte sad pogledah na netu...zajebano brte
klasican divljak

DebeliZmaj

hteo sam napisem sprema se gasa da trazi povisicu pa
vezba duvanje .... ali nisam .... ajd glupo je ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

despic

nije samo duvanje ima i uvlacenja...tj sisanja
klasican divljak

Gašpar

Sreæom, imam drugih kvaliteta pored duvanja i vuèenja.

Lazic


ЯЭВОЛУТИОН

i ima veliko dupe....neko voli

@ despic
taj u kuglasu je verovatno pera dzo
https://www.youtube.com/watch?v=oIF_6BC_2zQ#
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

balavurda

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 11 Maj, 2020, 10:50
i ima veliko dupe....neko voli

@ despic
taj u kuglasu je verovatno pera dzo
https://www.youtube.com/watch?v=oIF_6BC_2zQ#

Nema ko drugi. Bivsi profa  [clapp]

despic

Bravo jbt ne znam kako sam smetnuo sa uma ...naravno Pera Joe. Sad bi me Duda iznapusavao, Zona B..ma idiii, mnogo sam zatupeo jbt
klasican divljak

Darko

Citat: Ga¹par poslato 10 Maj, 2020, 12:56
Ne, ali verujem da æe¹ mi objasniti za¹to.

Zato sto je jedna usna harmonika iz jednog akorda ( skale ).. treba ti najmanje 8 usnih harmonka za sve skale ... a druga stvar zato sto kad iole sviras na njoj ona se “produva” , tako ces non stop kupovati nove i nove usne harmonike ... :)
E zato je najskuplji instrument za sviranje

ЯЭВОЛУТИОН


Citat: Darko poslato 11 Maj, 2020, 15:46
Citat: Ga¹par poslato 10 Maj, 2020, 12:56
Ne, ali verujem da æe¹ mi objasniti za¹to.

Zato sto je jedna usna harmonika iz jednog akorda ( skale ).. treba ti najmanje 8 usnih harmonka za sve skale ... a druga stvar zato sto kad iole sviras na njoj ona se “produva” , tako ces non stop kupovati nove i nove usne harmonike ... :)
E zato je najskuplji instrument za sviranje

jeeeste ...i jos da kazes da gitara treba da ima sest zica....nema teorije
https://www.bing.com/videos/search?q=one+string++guitar&&view=detail&mid=96089797489DFA0496C596089797489DFA0496C5&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3Done%2Bstring%2B%2Bguitar%26FORM%3DHDRSC3
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

ЯЭВОЛУТИОН

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

ЯЭВОЛУТИОН

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

UFF

e bas si mu objasnio sa jednim losim linkom i dva unavailable yt klipa   ;D

ukupno tri posta ko kosta (al sam posto pesnik sunce ti jebem) a receno dosta tj nista  [rofl]

aj idi popravljaj motore bolje ti ide [rofl]

ЯЭВОЛУТИОН

jebe mi se koga zanima nek kuca one string guitar.....a i lap top me jebe....skroluje ...vrv tastatura
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

navajo

Skup sport u svakom slucaju, mada mogu da se popravljaju i nastimavaju kad ispadnu iz stima pojedini tonovi.

Treba izbegavati jeftine harmonike jer je na njima jakontesko svirati, savijanje tonova prakticno nemoguce, i pre odustanes od nerviranja i frustracije nego sto prosviras.

Nekad su Special 20 bile super i za vezbanje i za svirku...mada pislednih 10 komada koje sam pre par godina kupila u Italiji nisu bile ni za q...Hohner je ozbiljno poceo da fusari!!!
Kod nas su bezobrazni sa cenama...govance Special 20 kosta preko 4 soma...toliko su ranije bile marine band de luxe!!!

Kod komsija hrvata su mnooogo jeftinije, tako da olaniram da skoknem motorom u nabavku kad otvore granice i krenu voznjice preko grane...taman da posetim zenku moto bandu u komsiluku!!!!

Pera Dzo, Joca iz Raw Hide i Ljuba Djordevic iz Blue Family(umro je prosle godine) su godinama vazili za nase najbolje harmonikase ...Deki cesalj nije nikad svirao harmoniku...a odlican harmonikas, steta sto ne svira nigde,  je i Sava Ristic, svirao je u Bootleg Blues-u.

Gaspare, javljaj ako treba pomoc bilo kakva..mada ja poslednje 2 godine ne sviram vise nigde...ozbiljno zabusavam, ali ako mogu da pomognem, rado :)

Trebala sam da sviram 29.maja na nekom festivalu u Rumuniji...tamo ka granici sa Moldavijom, znaci u tri lepe...pored placenog prevoza za bend, meni su plcali posebno benzin daa dodjem motorom...i prc, korona

navajo

Citat: Darko poslato 11 Maj, 2020, 15:46
Citat: Ga¹par poslato 10 Maj, 2020, 12:56
Ne, ali verujem da æe¹ mi objasniti za¹to.

Zato sto je jedna usna harmonika iz jednog akorda ( skale ).. treba ti najmanje 8 usnih harmonka za sve skale ... a druga stvar zato sto kad iole sviras na njoj ona se “produva” , tako ces non stop kupovati nove i nove usne harmonike ... :)
E zato je najskuplji instrument za sviranje

Na jednoj harmonici, iz razlicitih pozicija mogu da se sviraju razliciti tonaliteti...na C harmonici mozes da sviras iz C, A, D,G,F, E...jer odredjenom tehnikom savijanja tonova dolazis do nota koje na harmonici nema uobicajenim sviranjem, pa time osim durske C skale, mozes da sviras i ostale...na primer, na 3. rupi uvlacenjem vazduha mozes da dobijes cak 4 razlicite note B, Bb, A i Ab:)

Bluz se uobicajeno svira iz druge pozicije, pa ces za bluz iz G tonaliteta, uzeti C harmoniku i svirati iz druge pozicije...redje su pesme koje se sviraju iz prve pozicije, znaci iz C, dok pesama iz 3. pozicije ima nesto vise, znaci iz D:)




navajo

http://www.youtube.com/watch?v=http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos/5z8UWZYvAtQ?v=2#

Ovde pokojni Ljuba Djordjevic prvi deo soloa svira iz prve pozicije na A harmonici, da bi onda presao u drugoj polovini na G harmoniku i svirao iz trece pozicije...on je i bio poznat po sviranju iz raznih pozicija, i cesto je u solazama menjao harmonike. Imao je ton ogroman kao kuca, ogroman talenat, ali jebeni alkohol ga je dokusurio:(


castor

It's the ride that matters, not the bike…

navajo