Glavni meni

Zamena lanca bregaste

Započeo dzimika, 15 April, 2020, 22:54

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

dzimika

Da li je neko radio, da se ne rasklapa agregat vec da se starim povuce novi, da li neko ima neki snimak ili slike tj objasnjenje neko na netu kako se to radi?

Takodje da li neko ima kilo kljuc do recimo 20 ili 25Nm?

Glava Dole

Nisam menjao pa da ne prdim napamet ali znam u teoriji... uglavnom novi lanac sa novom spojnicom, secnes stari, vezes kraj novog za stari nekom zicom(dobro vezi, ako ti upadne jebao si jeza u ledja iliti sledi kupusanje) i spojis kao i pogonski.

Alat: https://motobikeshop.rs/sr/product/alat-za-rastavljanje-i-sastavljanje-lanaca-bregaste-cn


Klip u kom je fino prikazano:

https://www.youtube.com/watch?v=vyrU-v5T50c#

dzimika

Meni deluje da je malo zakomplikovao, ali dobra ideja za ovaj alat za lanac za bicikle, mozda je samo takav model motora pa zbog toga mi deluje komplikovano
ja sam mislio preko glave da radim ali svakako planiram da skinem i desnu deklu da proverim lamele a i levu skidam da bi se lanac kontra dotegao

dzimika

Nasao ovaj fazon, mada nije prikazao sve ali to je to, samo iskombinujem ovo sa prvog snimka i malo sa drugog i to bi trebalo da je to

dzimika


slave74

Dobar je alat iz motobike za lanac bregaste. Probao.


dzimika

Koja je prednja strana agregata, ja ne mogu da skapiram prema ovoj bas najbolje, druga mala slika agregata odozgo




Glava Dole

Pre nego sto skines lanac nadji parametar T(dodatna provera: srafcigerom kroz rupu svecice proveris da li je klip na vrhu), tad treba da ti bude na paljenju iliti bregovi na bregastim na gore. Onda uporedi parmetre iz manuala(nije lose ni da slikas magnet i bregaste da imas dokumentovano kako je bilo ako nesto bude kecalo). Kad slozis to ponovo dovedes radilicu u T, bregastim pogodis polozaj... vratis spaner, napravis lagano koji krug, provrtis dva kruga, proveris ponovo. Triput meri jednom verglaj... zub-dva omasis odose ventili ako je konstrukcija takva da se stizu :D

dzimika

Milose, pa zar ti deluje da ja to vec ne znam :D zaboravio si da mi kazes i da zatezac lanca skinem :P
Vec je safciger u rupi od svecice, magnet na T i cak gledam da nekako blokiram magnet da se ne mrda dok ja to ne pozelim
plan mi je da ne diram spaner na bregastoj uopste tj da ga ne skidam, razdvojim stari, zakacim novi lanac i sve zajedno vrtim dok ne izvucem novi lanac i samo ga spojim, naravno da planiram da iscimam ukucane da pomognu a ja da se bavim oko pipavih stvari, jedan od razloga sto sam skinuo i kvacilo je za ne daj boze da nesto ne ide da imam pristup i sa donje strane
Veci problem mi je redosled odvijanja safova na glavi jer ne mogu da provalim koji je prednji kraj ovde na slici, verovatno da je slika bolja moglo bi lakse da se vidi ali ovako ne mogu da razaznam tacno, ono sto meni deluje je da je saf broj 1 napred

Glava Dole

Dzimika, nemoj da zaboravis da skines zatezac lanca :)

Trebalo bi da je ta na slici prednja sudeci po kurbli. Nego, sto skidas glavu?

Havarisan

Citat: dzimika poslato 22 April, 2020, 11:48
Milose, pa zar ti deluje da ja to vec ne znam :D zaboravio si da mi kazes i da zatezac lanca skinem :P
Vec je safciger u rupi od svecice, magnet na T i cak gledam da nekako blokiram magnet da se ne mrda dok ja to ne pozelim
plan mi je da ne diram spaner na bregastoj uopste tj da ga ne skidam, razdvojim stari, zakacim novi lanac i sve zajedno vrtim dok ne izvucem novi lanac i samo ga spojim, naravno da planiram da iscimam ukucane da pomognu a ja da se bavim oko pipavih stvari, jedan od razloga sto sam skinuo i kvacilo je za ne daj boze da nesto ne ide da imam pristup i sa donje strane
Veci problem mi je redosled odvijanja safova na glavi jer ne mogu da provalim koji je prednji kraj ovde na slici, verovatno da je slika bolja moglo bi lakse da se vidi ali ovako ne mogu da razaznam tacno, ono sto meni deluje je da je saf broj 1 napred
Moras skidati spaner , ne mozes spojiti novi lanac bez skidanja spanera zato sto ti je stari duzi od novog, ali sve jedno ne bi mogao bez skidanja.

dzimika

Hvala Havarisani :)

Citat: Glava Dole poslato 22 April, 2020, 11:58
Dzimika, nemoj da zaboravis da skines zatezac lanca :)

Trebalo bi da je ta na slici prednja sudeci po kurbli. Nego, sto skidas glavu?
Dobro si to primetio, sad vidim da se sa desne strane vidi i magnet

Ne skidam glavu, samo poklopac glave

ЯЭВОЛУТИОН

kad skines rockerbox bregasta ce ti biti popustena...skini spaner i raznituj lanac...provuci novi i posle uzupci motor....nije neki problem...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

dzimika

Ajd po vama jer ovo dobar polozaj spanera?




Nekako mi deluje da bi ova tacka trebala da bude gore ili gresim?

Glava Dole

#15
To nije spaner(spaner je dole na cilindru u tvom slucaju, to na slici jedino moze da bude dekompresor). Ali da, bregasta bas tako treba da stoji ako si pogodio te druge repere(mislim na zub gore-dole kad spaner odradi svoje ali sto se tacke tice tako je).


dzimika

Da, posle sam malo gledao i video da je to kako treba sve, istripovao sam se a izgleda da sam video to na nekom snimku za drugi motor, cak i noviji model isti polozaj ima, a budala nisam skinuo onu plasticnu kapicu da vidim oznake na bregastoj u odnosu na glavu (tu kod broja 2)

dzimika

Zamenio uspesno, oznake ravno sa glavom, cilindar u T, sve kako treba, i sve bez skidanja zupcanika
a sinoc sam zamalo izgoreo, iguram previse pin iz starog lanca i ostane unutar safa tj alata sto sam napravio, i dok sam pomerao alat ispadne iz safa i zapadne izmedju prednjeg klizaca i cilindra tj unutrasnosti, sreca pa se zadrzi tu gore, pincetom uspeo da izvucem

inace, tako dugacku pinceti nemam ravnu, igrom slucaja pre par godina na raskrsnici na obrenovackom sa kamioncica nekog spadne neka torbica i ja sviram i masem ali majstori ne jebu zivu silu, ja izadjem i pokupim ali ko ce sad da ih juri, vec su odmakli dok sam ja sve to uzeo, reko jbg, ako se neko javi kod mene je, pogledam a ono unutra nista posebno, neki konektori, tiplovi, safovi, oni mali sitni safcigeri i ova mala spicasta pinceta, sve je nekako uzrocno povezano :D

dzimika


Glava Dole

Fabrika :D Kresnuo, sve fercera?