Glavni meni

Korona virus u Srbiji!!! Kovid-19, propaganda ili smrtonosni virus?

Započeo milomir22, 11 Mart, 2020, 20:59

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

castor

Ga¹o, ne mo¾e¹ tako da gleda¹ iz prostog razloga ¹to je testiranje kod nas znatno u¾e od testiranja u bilo kojoj od nabrojanih, a bogatijih od nas zemalja. Kod nas se testiraju svi ili skoro svi koji potpadaju pod definiciju sluèaja, dakle imaju jedan ili vi¹e simptoma i imali su kontakt direktni ili posredni sa zara¾enim ili veæ hospitalizovanim. Tako da, ¹ta æemo da radimo ako se ispostavi da su kod nas svi testirani i svi zara¾eni? To je odnos 1:1, odnosno 100%. Hoæemo li tada biti najgori? Neæemo, jer i dalje ima onih koji nisu testirani i koji nisu zara¾eni. Jedino mjerilo je da se napravi karantin od 24/7 naredna dva mjeseca i da se svi testiraju na 14-21 dan. Samo to je realna brojka, sve ostalo je tu-negdje-izmeðu. I u isto vrijeme je to jedina stvar koja nije izvodljiva.
It's the ride that matters, not the bike…

Slaninar

@Ga¹a

©to samo po sebi malo znaèi. Ljudi puno i èesto seru sa onim èuvenim "Tvenovim" (citiranim izvuèeno iz konteksta) kako statistika la¾e. Ali ovo je, po mom mi¹ljenju, primer lo¹eg kori¹tenja, tj. tumaèenja statistike.

Za¹to?

Zato ¹to kod nas nema jo¹ uvek velikog broja testiranja - jer fali i testova i ljudi da ih obavljaju.
Tako da, oni koji testiraju samo ljude sa simptomima, mogu stiæi na prvo mesto, èak i ako nemaj najveæi broj, ili procenat ljudi zara¾enih.

Isto tako, statistika broja umrlih na milion stanovnika zavisi i od kvaliteta zdravstvenog sistema, ali i od efikasnosti preduzetih mera (sa kr¹ zdravstvom ako uvede¹ full karantin, mo¾e¹ proæi bolje od onih sa vrhunskim zdravstvom), kao i op¹teg zdravstvenog stanja stanovni¹tva (zemlje sa puno starih, jo¹ ako ljudi ¾ive nezdravo, imaæe vi¹e umrlih), kao i koncentracije stanovni¹tva po gradovima.

Su¹tina cele ove prièe je da postoji puno faktora koji su povezani i utièu, pa se ni jedna od tih statistika ne mo¾e gledati i tumaèiti 1 na 1 i direktno porediti, bez uzimanja ostalih faktora u obzir.

Tj. za neuke, statistika èesto jeste neupotrebljiva, tj. "la¾". A od strane (zlonamernih) vlasti i novinara, èesto se svesno tako koristi - stavljanjem u kontekst onoga u ¹ta ¾ele ostale ubediti (èak i kada ni sami ne veruju u to).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Ivicat

Uz sve ovo, imas one tvrdnje da Italijani, na primer, broje u umrle od korone i neke koji to nisu. Pa onda tvrdnje lekara da su testovi nepouzdani.

Puno (namernih i/ili slucajnih) lazi, neproverenih informacija, teorija zavere... Toliko puta su ljudi bili obmanjeni i slagani pa ouda nepoverenje u sistem i njegove mere.

PS: onaj nas Konj sto odlucuje o svemu je bese dao neke velike pare za vakcine protiv p(t)icijeg ili bese svinjskog gripa jer bez njih ce pocrkamo. Pa nista.

Slaninar

Svinjski grip je bio veoma zajebana stvar. Sreæa u nesreæi je bila ta ¹to je veoma brzo obarao svakog zara¾enog - pa ga ljudi nisu mogli brzo i lako ¹iriti.

Kod korone je upravo ovo najveæi problem - mo¾e¹ 10 dana furati bez ikakvih problema, i ¹iriti virus.

Po raspolo¾ivim podacima, od svinjskog, u Srbiji: bilo je preko 600 umrlih.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen


ЯЭВОЛУТИОН

da se razumemo....nicija nije gorela dovijeka....zivot je kratak da bi trosili vreme na strah od smrti a zivot je taj koga se treba plasiti....
zanima me samo na kraju godine da se svede broj umrlih u odnosu na prosek iz predhodnih dvadeset godina....ako je 10 ili 20 posto vise onda je ova pandemija jedenje govana....

kao sto rekoh lokalni narkoman i dijabeticar je umro pre par dana od korona virusa....kazu...a ja znam da se noktima vec pet godina drzi za ivicu rake na orlovaci.....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Slaninar

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 09 April, 2020, 14:12
zanima me samo na kraju godine da se svede broj umrlih u odnosu na prosek iz predhodnih dvadeset godina....ako je 10 ili 20 posto vise onda je ova pandemija jedenje govana....

Ili su mere bile dobre?  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Gašpar

Citat: castor poslato 09 April, 2020, 12:23
Ga¹o, ne mo¾e¹ tako da gleda¹ iz prostog razloga ¹to je testiranje kod nas znatno u¾e od testiranja u bilo kojoj od nabrojanih, a bogatijih od nas zemalja. Kod nas se testiraju svi ili skoro svi koji potpadaju pod definiciju sluèaja, dakle imaju jedan ili vi¹e simptoma i imali su kontakt direktni ili posredni sa zara¾enim ili veæ hospitalizovanim. Tako da, ¹ta æemo da radimo ako se ispostavi da su kod nas svi testirani i svi zara¾eni? To je odnos 1:1, odnosno 100%. Hoæemo li tada biti najgori? Neæemo, jer i dalje ima onih koji nisu testirani i koji nisu zara¾eni. Jedino mjerilo je da se napravi karantin od 24/7 naredna dva mjeseca i da se svi testiraju na 14-21 dan. Samo to je realna brojka, sve ostalo je tu-negdje-izmeðu. I u isto vrijeme je to jedina stvar koja nije izvodljiva.

Pa upravo to je i poenta mojih podataka. Mi ne testiramo, pa ne mo¾emo ni da imamo zara¾ene u ozbiljnijoj meri. Èovek o kome sam ranije prièao deset dana je imao sve simptome, pa su ga testirali tek kad je njegov sin prona¹ao vezu. I ne, nije rekla kazala, u pitanju je otac mog kolege i prijatelja.


castor

Testira se narod Ga¹o, ali samo oni koji potpadaju pod definiciju sluèaja. A to je vrlo ogranièen broj testiranih.
It's the ride that matters, not the bike…

ЯЭВОЛУТИОН

pouzdana informacija...ako ste clan sns-a i eksponirani u medijima mozete biti testirani i dobicete pozitivan odgovor, ali je neophodna da poput djordja davida i srbljanovicke na sav glas kukato narednih nedelju ipo do izlecenja...za to cete biti nagradjeni tapsanjem po ramenu i nekom kombinom u skorijoj buducnosti...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Gašpar

Citat: castor poslato 09 April, 2020, 14:25
Testira se narod Ga¹o, ali samo oni koji potpadaju pod definiciju sluèaja. A to je vrlo ogranièen broj testiranih.

Ja ti ka¾em primer èoveka kog su 10 dana vucarali, samo da ga ne bi testirali. Mo¾da bi danas bio ¾iv da jesu.

mareskin

Citat: Ga¹par poslato 09 April, 2020, 14:33
Citat: castor poslato 09 April, 2020, 14:25
Testira se narod Ga¹o, ali samo oni koji potpadaju pod definiciju sluèaja. A to je vrlo ogranièen broj testiranih.

Ja ti ka¾em primer èoveka kog su 10 dana vucarali, samo da ga ne bi testirali. Mo¾da bi danas bio ¾iv da jesu.

Na¾alost to se ne razlikuje mnogo od uobièajene situacije u zdravstvu. Retko æete bez veze (para) dobiti dobro leèenje. U ovom vanrednom stanju, je samo dodatno pogro¹ano inaèe lo¹e stanje.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

dzimika

Istina je da nista ne moze bez veze ali isto tako je istina da treba i imati srece, splet okolnosti, lekara koji radi, sestre koja je tog dana u smeni, ma bukvalno sve

Ja sam se prosle godine operisao na novo renoviranoj klinici za presadjivanje, sobe super, dobio dan posle operacije i apartman, a pre toga kad sam isao na urgentni i zaglavio na opstoj intenzivnoj, zavrsio za tri dana i rentgen, ultrazvuk, CT, magnetnu, bez igde ikoga bukvalno, nikakva veza, jedino sto sam imao je uput od lekara opste prakse

mareskin

Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

balcan girl

moje iskustvo sa zdravstvom od prosle godine, u stvari od preprosle i prosle zajedno ako nemas vezu i pare mozes slobodno da umres, nista ova pandemija nije zdravstvo nase promenila osim sto sad i da imas vezu i pare sad nema ni ko da te pogleda jer su i doktori zarazeni. razvlacili me u bg skoro 4 meseca sa ft1p dok me na kraju sestra nije izvela ispred ordinacije i rekla u oci daj 500 evra da te prime u bolnicu a operacija ce da kosta + jos. rekla sam da mogu da pocrkaju, posle sam preko veze upala kod doktora u jagodini koji me operisao dva puta bez para al sam ga posle castila 200 evra, jer su te dve operacije bile teske, najlaksu sam odradila privatno. mere koje preduzima pickousti su glupe, jer pravi veci problem, pravis vecu guzvu naroda po prodavnicama, pravis paniku medju narodom, testiranja se ne vrse ni kad imas simptome i bio si u kontaktu sa zarazenim osobama, pricanje da je narod kriv za sirenje zaraze je glupost, niko nije hteo namerno da se zarazi, ali ne preduzimanje mera kad je trebalo na vreme sad je kasno za bilo sta, osim da se molis bogu da te usere pa da vecini imunitet bude mogao da se izbori sa bolescu. do sad je vise od 50 posto naroda zarazeno. kad kazem 50 posto mislim na komplet srbiju. glumljenje mucenika i zrtve je ono sto me najvise iritira. izvini isuse nisam te prepoznala. ja sam jbg u izolaciji maltene totalnoj ionako vec mesecima tako da me realno boli patka. dal sam se vec zarazila ili prelezala ne znam ni ja. kad sam  imala simptome zvala sam sve zive brojeve, jedino su se javili u batutu, neki fini covek slatko smo se ispricali i rekao mi da kuliram kuci. u prodavnicu idem jednom do dva puta nedeljno od uvek, sad samo sa maskom i rukavicama i to je sve gde idem. svako odgovara sam za sebe. i da definitivno pickousti koristi situaciju za svoje licne ciljeve i jebe se njemu sta ce da se desi sa nama. ionako ima i dalje dovlaci svoje zamensko stanovnistvo. pun kurac migranata svaki dan. a oni svi zdravi jelte. meni se realno ne nosi feredza a jos manje bi da i kad budem ok i prodje vanredno sranje da ne mogu da izadjem iz kuce jer cu da postanem statistika sa brojem napada migranata. ako cu vec da biram bolje da crknem od korone  [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl]
UNTIL YOU DIE, LIVE!!!

despic

Citat: Slaninar poslato 09 April, 2020, 14:18
Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 09 April, 2020, 14:12
zanima me samo na kraju godine da se svede broj umrlih u odnosu na prosek iz predhodnih dvadeset godina....ako je 10 ili 20 posto vise onda je ova pandemija jedenje govana....

Ili su mere bile dobre?  :)
Mere su jos vece jedenje govana. U mom slucaju cu se mnogo pre zaraziti sada nego pre mera. Zasto? Pa jer sam npr u nabavku iskljucivo isao kad nema guzve. A sad je uvek guzva.
Nose se maske i rukavice jel pa zato ne mozes ds se zarazis? Ako se virus siri preko povrsina kao sto se izjavljuje. Onda smo odavno svi zarazeni... i apsolutnose ne prenosi sa jedne osobe na 4. Moze samo sa jedne na 444
klasican divljak

CBRR1

Koliko ovde ima uplasenih ¾enica, a jaoooooo...

®ao mi je pojedinaca.

despic

Eee kad bi znao ko sve mnogo brine za svoj maleni zivotic...a mene danas nece da puste u prodavnicu bez maske
klasican divljak

ЯЭВОЛУТИОН

samo se nadam da ce im kriterijumi opasti posle korone...da omastimo brk.....
neka komsinica koju proganjam vec deceniju mi je nesto smeksala...mozda ipak ima nade :)
ali jos uvek odolevam...odbijam da se masiram....ja sam bre jedan od pet meleona....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

CBRR1

Citat: despic poslato 09 April, 2020, 16:52
Eee kad bi znao ko sve mnogo brine za svoj maleni zivotic...a mene danas nece da puste u prodavnicu bez maske

Koja radnja?