Glavni meni

Kurs bezbedne voznje

Započeo vazlan, 15 Jul, 2019, 21:46

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Gavrolini

O aikidu ne bij trosio reci. Veca glupost ne postoji. Bio realan ,tradicionalan ili kakav god.

mali_zmaj

Citat: megaidiot poslato 22 Jul, 2019, 12:45
zmaje, i samo i vita i dimitrije i drlja rade super svoj posao (ako su jos svi oni u toj prici), i imaju odlican pristup, to ni ne sporim niti dovodim u pitanje, daleko od toga. i svako ko poprica malo sa njima izaci ce pametniji iz tog razgovora. njihova 'licenca' je njihov radni vek, to je jasno.

nego mene zanima kako sve to funkcionise posto ima puno tih kurseva i kojecega po evropi i svetu, pa ako u avijaciji postoji institucija koja je autoritet i koja izdaje dozvole za rad instruktorima, valjda ima i ovde.

najiskrenije ne znam, znam da je vani polagao za te licence,znam da je drugi instruktor slovenac Samo Rep,a na¹ Vitomir Golu¹in,pa izguglaj.. Slovenac je i BMW-ov ovla¹teni instruktor,a ovaj trening bezbjedne vo¾nje je njihova intelektualna svojina,patent u patentnom zavodu Srbija..,nije ¹uplja,nije sranje... toliko znam..,meni je lièno kurs dobro do¹ao,taèno sam vidjeo gdje sam,odnosno koliko ne znam,ili znam!!    

e sad ako je Vita moj Vitomir.. e onda smo uboli. 
jin-jang

mali_zmaj

Citat: Gavrolini poslato 22 Jul, 2019, 13:00
O aikidu ne bij trosio reci. Veca glupost ne postoji. Bio realan ,tradicionalan ili kakav god.

ma jeste malo smije¹an u nekim aspektima,ali mo¾e poslu¾iti,neke poluge,neka kretanja.. nema dok ¹aka ne pukne u nos!!
jin-jang

TEEfqd

Sto se tice borilackih sportova jedino realno je ono sto se pokaze u praksi.
Kada je odrzan prvi UFC turnir, borba u kavezu gde je sve dozvoljeno pobedila je vestina koja je bila u to vreme veoma malo poznata, brazilska dziu dzica.

Nakon toga MMA (mesovite borilacke vestine) su evoluirale, koriste se odredjene tehnike rvanja, boksa, tajlandskog boksa i brazilska dziu dzica i kompletan borac
mora gotovo svim vestinama da vlada.
Pored mma, koji je po meni najcistiji pokazatelj koje vestine su upotrebljive postoje i neki odredjeni vojni sistemi (npr Krav maga)
gde se koriste razne tehnike koje se uglavnom zasnivaju na udaranje u medjunozje sto je nesto najefektivnije sto postoji u borbi prsa u prsa.
Naravno, tu se uce i odbrane od noza vatrenih oruzja i ostalih stvari koje civile generalno ne treba da interesuju.
Od noza se uvek bezi jer je za noz potrebna blizina.
A sto se tice aikida, kung fua taekwonda i slicno to su vestine koje jednostavno nisu evoluirale i stoga nisu vise efektivne.

Ako je cilj nekom da nauci da se bori i da zapravo nesto ume da uradi u borbi najbolji je odmah MMA za pocetak.
Najbolje iz razloga sto se u dobrim klubovima akcenat baca samo na tehnikama koje su upotrebljive u borbi sada i odmah.
Nakon nekog vremena treniranja MMA je dobro otici na druge sportove (boks, bjj, tai box, rvanje) cisto da se te efektivne
tehnike naucene na MMA treninzima jos vise izostre.

TEEfqd

A tek sam sada video da se povela diskusija i o ulici. Tu svakako ima prednost onaj koji ima vise kilograma, MMA sparinga plus hladno oruzje i kliker za udarce u medjunozje. Ne u nekom odredjenom redu, to su efektivne stvari. Ah da, i kliker za kad treba da se bezi, ulicne tuce nikad nisu fer i uvek ima neki ortak koji dolazi sa ledja :)

Lazic

Ima 17 godina kako sam nauèio da uvek ima ortak koji dolazi sa leða... ;D

mali_zmaj

Ili vise njih!!  Sto bi ciga reko .. daj crvenu inace ce da te bije maler...,ostatak price znate!!  Ma slusajte me,sto se tice neke ulicne tuce,tu su muda i iskustvo,a jos ako treniras nesto,to je samo plus..,a sto kila zive vage je svakako prednost..,koja meni manjka!!  :D

Sto bi ljudi rekli,ne moze on biti toliko jak koliko ja mogu biti brz!!!  ;D
jin-jang

ЯЭВОЛУТИОН

nepadnu neku moju drugaricu dvojca....iphone je bio meta....ona ih jednim potezom ruke onesposobi i ode.....vestina se zove pepper sprej.....sve ostalo je kurac....
govori tiho i nosi pepper sprej sa sobom
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Slaninar

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 27 Jul, 2019, 19:38
nepadnu neku moju drugaricu dvojca....iphone je bio meta....ona ih jednim potezom ruke onesposobi i ode.....vestina se zove pepper sprej.....sve ostalo je kurac....
govori tiho i nosi pepper sprej sa sobom

Ve¹tina se zove gledati oko sebe, voditi raèuna, pa ne doæi u takvu situaciju.
Biber sprej je u granici "krajnje mere".
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ЯЭВОЛУТИОН

kakva situacija.....devojci zvoni telefon i ona na povratku sa posla u 21 h ide stazom ka zgradi koja se nalazi u sred naselja cerak vinogradi....dakle ide se slabo ili nikako osvetljenim stazicama izmedju zgrada....i primecuje da su dvojca krenula za njom....ruka laganice u dzep po pepper sprej i nastavlja da prica.....cak kad su dosli na par metara od nje vice u telfon da je neki manijaci jure i onda pokret  rukom i uzurban korak....za njom ostaju dva pajsera sa rukama na ocima u bolnim pozama.....mislim da nece skorije da se zalete na nekog
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

El Jefe

Револвер је девојци нај бољи пријатељ.
Друштво за заштиту од животиња

Slaninar

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 27 Jul, 2019, 21:31
kakva situacija.....devojci zvoni telefon i ona na povratku sa posla u 21 h ide stazom ka zgradi koja se nalazi u sred naselja cerak vinogradi....dakle ide se slabo ili nikako osvetljenim stazicama izmedju zgrada...

Takva.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

bucko

Bila je situacija da devojka ide Francuskom ulicom,osvetljenom i punom prolaznika i dok drzi tel na uvetu dolazi  joj kreten u susret  i tako je udara u glavu da joj noge odlete u vis a glava dole.Otima tel ikrece da bezi.Nije imala nikakve sanse.
Kreten je iz Cacka i nije znao da tu zivi tadasnji predsednik,da u kolima sedi obezbedjenje i da su sve videli.Naleteo je pravo na njih i takodje je dobio takav nokaut da su ova put njemu noge letele u vis.

zagadjenje

Citat: Slaninar poslato 27 Jul, 2019, 21:49
Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 27 Jul, 2019, 21:31
kakva situacija.....devojci zvoni telefon i ona na povratku sa posla u 21 h ide stazom ka zgradi koja se nalazi u sred naselja cerak vinogradi....dakle ide se slabo ili nikako osvetljenim stazicama izmedju zgrada...

Takva.

Ma va¾i! ne mo¾e¹ uvek da bira¹ rutu iz mnogo razloga. A i jebo to i takav ¾ivot kad moram uvek da kalkuli¹em jel bezbedo. ©izofrenija u najavi.
Kretena, manijaka, lopova je uvek bilo i biæe, nema tu ¹ta. A ta devojka je oèigedno bila spremna i svaka joj èast i na reakciji i metodu. I to je prava stvar!
Tjuning bud¾ing

Slaninar

Citat: bucko poslato 28 Jul, 2019, 11:35
Bila je situacija da devojka ide Francuskom ulicom,osvetljenom i punom prolaznika i dok drzi tel na uvetu dolazi  joj kreten u susret  i tako je udara u glavu da joj noge odlete u vis a glava dole.Otima tel ikrece da bezi.Nije imala nikakve sanse.
Kreten je iz Cacka i nije znao da tu zivi tadasnji predsednik,da u kolima sedi obezbedjenje i da su sve videli.Naleteo je pravo na njih i takodje je dobio takav nokaut da su ova put njemu noge letele u vis.

Telefon na uvetu i razgovor (pogotovo ako se odgovara na pitanja, bilo kakva) odvlaèi puno pa¾nje i koncentracije.
Ovi pametni, ¹to se ne mogu koristiti po dodiru, veæ pogled mora biti fokusiran na sam ekran za veliku veæinu operacija, su posebno opasni za na ulici, po mom mi¹ljenju.

Ni¹ta nije 100% sigurno, ali voðenje raèuna i gledanje oko sebe, pogotovo na ulici, poma¾e vi¹e od bilo kakvih sprejeva, pi¹tolja, krav-maga i èuda. Tj. poma¾e da verovatnoæa dolaska u opasnu situaciju bude najmanja moguæa. Opet, po mom mi¹ljenju i iskustvu, ne tvrdim da sam u pravu - neka radi kako ko misli da je najbolje.

Naravno, biber sprej svakako nije na odmet. Èak mislim da je puno bolje kad je on u ruci, umesto mobilnog. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Citat: zagadjenje poslato 28 Jul, 2019, 11:43
Citat: Slaninar poslato 27 Jul, 2019, 21:49
Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 27 Jul, 2019, 21:31
kakva situacija.....devojci zvoni telefon i ona na povratku sa posla u 21 h ide stazom ka zgradi koja se nalazi u sred naselja cerak vinogradi....dakle ide se slabo ili nikako osvetljenim stazicama izmedju zgrada...

Takva.

Ma va¾i! ne mo¾e¹ uvek da bira¹ rutu iz mnogo razloga. A i jebo to i takav ¾ivot kad moram uvek da kalkuli¹em jel bezbedo. ©izofrenija u najavi.
Kretena, manijaka, lopova je uvek bilo i biæe, nema tu ¹ta. A ta devojka je oèigedno bila spremna i svaka joj èast i na reakciji i metodu. I to je prava stvar!

Evo jedna pouèna anegdota, odnosno - razgovor i dogaðaj su se stvarno desili:

Do¹li u Vo¹u svojevremeno neki crnci, da igraju fudbal (gadan zajeb menad¾era, ali to je druga prièa). Elem, ode tim na pripreme na Fru¹ku, spavaju u motelu gore, preko dana trening.
Posle veèere, ekipa izaðe iz hotela da se pro¹eta malo po ¹umi. Crnci stoje pred hotelom, razrogaèili oèi. Sad ovi ih pitaju u èemu je problem - da li se boje mraka.
Ovi u panici - pa nemojte, nije pametno.
Su¹tina: kod njih u Africi, kad noæu ode¹ u ¹umu, pojede te velika maèka, ili gadno povredi - tj. visoka je verovatnoæa da æe se to desiti.
Nije im palo na pamet da nose baterijsku lampu i pu¹ku, jednostavno izbegnu ¹umu noæu kako god je moguæe.

Bilo bi sigurno puno lep¹e da mogu slobodno ¹etati, nije lepo od tih maèketina ¹to ih love, ali tako je kako je.

Slièno je i na ulici. Ja bih najvi¹e voleo da ne moram zakljuèavati bajs, stan, gara¾u...
Jeste cimanje. Dosta tih stvari se mo¾e naviæi, da se rade po automatizmu, ali tra¾i malo cimanja i truda.

Alternativa tome je da se opusti¹, pa kad se desi - kuku, jao.
Nije lepo ¹to ljudi to rade, grozno je, ali to ne mo¾e¹ promeniti. Jedino mo¾e¹ izbeæi da ti bude¹ "najlak¹i plen" - a, uglavnom, po pravilu tra¾e najlak¹i plen, osim ako nema razloga da ba¹ tebe iz nekog razloga "pikiraju".

Tako da - da, bira¹ rutu, spram saobraæaja, prevoznog sredstva i procene rizika - sve je to bitno. Jebiga.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

Velika veæina zapadnih gradova u koje se kod nas gleda sa zavi¹æu ima preporuku ne kretanja po odreðenim kvartovima radi va¹e bezbednosti.Samo kod nas je jo¹ uvek sloboda kretanja velika,dese se sranja ali ne èesto i sistemski.

megaidiot

radio ja sa nekim francuzima, posto smo kasnili radilo se i nocu. oni su se jako cudili kako kod nas nocu svuda ima ljudi, parkovi nisu zakljucani, moz na pivo i pljeskavicu i u tri ujutro. kazu to kod nas nema, vi ste slobodan narod. htedoh im reci da ne seru mnogo, ali cekao sam platu pa bio fin.

milomir22

Citat: megaidiot poslato 28 Jul, 2019, 13:01
radio ja sa nekim francuzima, posto smo kasnili radilo se i nocu. oni su se jako cudili kako kod nas nocu svuda ima ljudi, parkovi nisu zakljucani, moz na pivo i pljeskavicu i u tri ujutro. kazu to kod nas nema, vi ste slobodan narod. htedoh im reci da ne seru mnogo, ali cekao sam platu pa bio fin.


Jos je Sloba davno rekao


https://www.youtube.com/watch?v=TLbyG1c1r88#
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

Lazic

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 27 Jul, 2019, 21:31
kakva situacija.....devojci zvoni telefon i ona na povratku sa posla u 21 h ide stazom ka zgradi koja se nalazi u sred naselja cerak vinogradi....dakle ide se slabo ili nikako osvetljenim stazicama izmedju zgrada....i primecuje da su dvojca krenula za njom....ruka laganice u dzep po pepper sprej i nastavlja da prica.....cak kad su dosli na par metara od nje vice u telfon da je neki manijaci jure i onda pokret  rukom i uzurban korak....za njom ostaju dva pajsera sa rukama na ocima u bolnim pozama.....mislim da nece skorije da se zalete na nekog
Da su tada recimo i odvaljeni od batina pride, verujem da bi bili potpuno rehabilitovani...






Citat: bucko poslato 28 Jul, 2019, 11:35
Bila je situacija da devojka ide Francuskom ulicom,osvetljenom i punom prolaznika i dok drzi tel na uvetu dolazi  joj kreten u susret  i tako je udara u glavu da joj noge odlete u vis a glava dole.Otima tel ikrece da bezi.Nije imala nikakve sanse.
Kreten je iz Cacka i nije znao da tu zivi tadasnji predsednik,da u kolima sedi obezbedjenje i da su sve videli.Naleteo je pravo na njih i takodje je dobio takav nokaut da su ova put njemu noge letele u vis.
Ipak je i od Ko¹tunice bila neka vajda...