Glavni meni

FZR opet nece dupali

Započeo Glava Dole, 12 Februar, 2019, 02:53

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Glava Dole

Ipak ova gremlinska situacija zahteva novu temu... da se ne ponavljam, ovde cu samo citirati iz "sta vas je danas izbacilo iz takta" i "sta ste uradili na motociklu" a onda o daljim ishodima nastavljamo ovde:

Citat: Glava Dole poslato 30 Januar, 2019, 21:16
Posle 2 godine danas po prvi put ponovo nije hteo dupali... ali je ovog puta problem ocigledan, odradila naime pumpa, kako sam dodirnuo dugme za startovanje tako je samo cvaknuo i pogubio sve. Onda kao opet dobio kontakt, opet na pokusaj verglanja pogubio sve(nije aku, pumpa brekce ko luda kad uopste dobije ali izgubi kontakt cim krenem da ga opteretim jer zavarnici neki oksidirani kontakt koji je na ivici).

Jbg ureko sam ga, neverovatno da je stalno bio vozen po zimi, kisi i takvim uslovima, stajao i ranije na snegu, okacim iz zajebancije neku sneznu u grupi... komentari kako mu to smeta, ja samouvereno da ne... i tik nakon toga po prvi put zbog oksidacije nece da upali, pogasi se sve... pre 2god kad sam rekao da je tip top morao da mu skidam glavu... pa to je znaci neverovatno :o

Kupio kontakt sprej ali hocu sutra i antirost, trebace mi i inace za neke delove a sad cu da sipam malo u fajtalicu pa natopim prvo sa njim nekoliko puta dzekove da otopi koroziju pa onda natopim lepo kontakt sprejom, a gde budem mogao da pridjem malim srafcigerom malo cu i da skupim kontakte. Bice tu posla, mora da se skine masaka sa repa, sa rezervoara, filter vazduha... pa da se naspricaju svi moguci dzekovi i trebalo bi da proradi kako treba :D Sreca u nesreci je da se opet desilo u dvoristu a nije izdao na putu :D


Citat: megaidiot poslato 31 Januar, 2019, 00:55
Citat: Glava Dole poslato 30 Januar, 2019, 21:16
Onda kao opet dobio kontakt, opet na pokusaj verglanja pogubio sve
vidi prvo kleme kulumatora, pre nego sto rasturis ceo motor

Citat: Laziæ poslato 31 Januar, 2019, 01:00
Èak sam prilièno siguran da je do kleme...



Citat: Glava Dole poslato 31 Januar, 2019, 01:07
Ma to sam prvo proverio jer se sediste skida samo na kljuc... cvrste, ne mrdaju a skoro sam ih cistio kad sam skidao aku i osmirglao... nije do njih sigurno, tipujem na glavni osigurac, onaj ispod plastike kod releja(ne kod akumulatora), desavalo mi se na freeju da kuciste osiguraca oksidira ili na glavni relej, onaj sa puno zica a on je u repu i obasipa ga slana voda ovih dana... nesto od toga je 99% ali videcemo... da ne trcim pred rudu... ne interesuje me uostalom sta je, raskupusacu i ocisticu sve preventivno da mi posle ne rikne nesto drugo ako sad ovo proradi :D

Citat: Glava Dole poslato 10 Februar, 2019, 12:39
Muci ga nesto gore nego sto sam mislio... raskaceni svi dzekovi i releji, ocisceni i situacija ista... prava proverena, pa i prespajano direktno... to je ok... dzekovi deluju sasvim ok, nista mi ni uz cupanje nije ostalo u ruci... fantomski kvar... u pm, nista gore, gde to da me snadje... opet je upalio pumpu ali je i caktao relej, na pokusaj verglanja sve isto... pogubio sve i nema vise nista iako aku ima okej napon...


Citat: PECA BMW poslato 10 Februar, 2019, 20:21
anaser prespoio


Citat: Glava Dole poslato 11 Februar, 2019, 00:33
Ma jok Peco, nije da izgubi samo dok se vergla od opterecenja nego kao da negde zasmecuje i posle uopste nema kontakt bez obzira na verglanje... da je on problem vratile bi se lampice cim se pusti dugme a ni tad se ne bi totalno bas ugasile kao da si bravu okrenuo na off...

@lazicu, sumnjao i ja na masu, proverio posle unimerom i nije do nje, kontatka nema a stavim jednu pipalicu na plus direktno na klemu akumulatora a drugom pipao svuda po motoru... prisutna je svuda, po ramu, masini, repu, heblovima, svuda preko 12V a tabla mrtva... drugo ga nesto jebe, moguce da je neka zica satrulila od soli kao onda kad me zezao regler, sami kontakti su u sustini u sasvim ok stanju ili je glavni relej crko... pozabavicu se time tamo posle 20og malo dublje... morace sema, polako redom istom metodom pa da se sve zivo ispita i prokopa dok se ne ubode prekidkvar... sve redom i naci cu gde je prekid pa da jebe rak raka... nemam sad ni volje ni zivaca ni vremena za to...




Citat: Glava Dole poslato 12 Februar, 2019, 02:36
Jbg to je do sirene, nema veze sa reglerom cim on odrzava preko 14V i god dana motor pali ko mina... moguce da je radila jace sa onim koji je prepunjavao i gruvao 17V pa sad kad je sve u redu ti se cini da je slabija...

A sto se ovog mog tice mislim da je crkao main relay iliti relay assembly, neko ga zove ovako neko onako... ugalvnom relej sa 11 kontakta, u sustini dva releja u jednoj kutiji sa jos par dioda da bi se odvojili signali od ovoga i onoga...

Kad sam poslednji put uopste imao kontakt pocelo je da cvakce kod releja bas u ritmu zmigavca, ali preslikano... tiktaktiktak dok nisam probao da zaverglam i od tad vise nije imao nista... nije mi palo na pamet da opipam koji relej vibrira pa sam pomislio da je to na neki fantomski nacin bio aktiviran ovaj za zmigavce(odmah je do njega pa nisam znao odakle dopire zvuk, nisam se ni potrudio da po vibraciji konstatujem) a nije mi nikako bilo jasno na koju foru kad znam da su zmigavci skroz raskaceni a da ovaj bimetalni bez opterecenja ne moze da radi... i onda naidjem na ovaj klip sa R6icom:

https://www.youtube.com/watch?v=l3zax2AoQJI&index=6#

I slozim kockice... svi kontakti u super stanju, relej isto tako cvaktao... znaci 99% on... video neke forice iz manuala, nasao color semu... pa kad budem bio u prilici lagano na samom dzeku tog releja dovodim za jedno po jedno, i kad za bobine, cdi, pumpu i direktno na dzeku main releya dovedem signal za pobodu releja anlasera trebalo bi da se on aktivira, da motor zavergla i sastavi... ako tako bude sastavio definitivno je do njega...






E sad je problem sta raditi jer nov ne moze da se kupi sv ei da hocu, da li da trazim drugi polovan preko ebaya(sto je opet matoro koliko i ovaj moj, ko zna koliko kliktanja je do sad imao i dokle ce) ili da jednostavno na plocici napravim nesto slicno tom originalnom sa novim relejima... mislim da je to mnogo sigurnija varijanta nego davati 30-40e za opet 25god star relej...

Lazic

Jo¹ nisi skinuo glavu? ©ta èeka¹?



Jesi probao na gurku?

MIGE


Glava Dole

;D ;D ;D Samo nek me iznervira, to mu ne gine :)

@lazic, ma jok, nema nikakvo napajanje ni za sta... ni pumpa, ni za TCI, bobine... nista ne radi vise, a sve to napaja ovaj glavni relej, za sve ima odvojene izvode... na njega se dovode i ove zastite tipa copka, kvacilo, senzor za menjac, lampica za neutral i plus ima i vremenski relej za pumpu. Zahvaljujuci njemu na ugasenom motoru pumpa samo odradi svoj ciklus i onda ugasi pa upali ponovo tek kad sastavi motor... i ako se ugasi npr a ostane na kontaktu gasi i pumpu... e to je jebeno napraviti ako pravim sam i sve prokljuviti, sve mora iz glave da se konstruise al polako, zivci na ler i lagano... mada mozda ipak kupim drugi i samo bocnem da se secem fabricki dzek itd... videcu, nisam jos ni stigao da se detaljnije pozabavim s njim, da se prvo uverim da je sigurno do njega i da proverim da li sve signale dobija i da li su svi kablovi od njega na dalje u redu... 150km sam sad od njega tako da mogu samo da mozgam jos par dana :D Ali neka bude tema aktivna da sve o tom gremlinskom problemu bude na jednom mestu :D

Lazic


Lazza

Ja bi tacno za svo ovo ulozeno vreme otisao preko grane, arbajtovao i ustedeo za cudo od motora i zavrsio temu. Pocece da naplacuju Uffu hosting duplo zbog tvojih muka 😁
I may be dumb, but I'm not stupid.

Lazic

Rankoviæu, Milo¹ je uzoran student... :o ;D

Lazza

Citat: Laziæ poslato 13 Februar, 2019, 22:36
Rankoviæu, Milo¹ je uzoran student... :o ;D

Elektricar a ovakve zice.... dzabe ta teorija sinak
I may be dumb, but I'm not stupid.

Lazic

Nisi ti video kakav mi je regler napravio, ti¹ina tamo... :D

UFF

Citat: Lazza poslato 13 Februar, 2019, 22:34
Ja bi tacno za svo ovo ulozeno vreme otisao preko grane, arbajtovao i ustedeo za cudo od motora i zavrsio temu. Pocece da naplacuju Uffu hosting duplo zbog tvojih muka 😁


[rofl]

Glava Dole

[rofl] Ne dam FZRku, ona sad vec ima i sentimentalnu vrednost :)

Citat: Lazza poslato 13 Februar, 2019, 23:11
Citat: Laziæ poslato 13 Februar, 2019, 22:36
Rankoviæu, Milo¹ je uzoran student... :o ;D

Elektricar a ovakve zice.... dzabe ta teorija sinak


Nisu te zice mojih ruku delo, to je stara slika kad sam mu uopste prvi put skinuo tu masku sa repa, to je predhodni vlasnik krpio :) Sto se toga tice sve izlemljeno, zasticeno termobuzirima :D Samo sam okacio kao primer kako zica moze da istruli i da je moguce da je i sad negde problem tog tipa... ne znas ti sta je on pretrpeo ove zime, kakvu sljapavicu, so, i uz to stajao napolju na snegu... dobro je i ziv pored takvog gazde :D Al ja sam ga ujebao ja cu i da ga opravim :D Mada ako je do ovog releja onda ce pre biti da se slucajno zalomilo bas u to vreme... izgleda da mu je taj period kraj/pocetak godine baksuzan :D Sto se novog problema tice dal sam pored njega fizicki proveo pola sata, samo proverio dzekove, ocistio sve kontakte, bravu i masu, i malo po netu iz fotelje bacio oko na semu i manual... nista drugo nisam ni petljao... kad je vreme za rad bilo okej nisam vremena imao ja, kad sam imao ja padao ili sneg ili kisa... a ne opravlja se tako motor... tek cu da vadim hoklicu i natenane proverim sve signale od-do releja...

Citat: Laziæ poslato 13 Februar, 2019, 23:17
Nisi ti video kakav mi je regler napravio, ti¹ina tamo... :D

:-*

Lazza

Citat: Glava Dole poslato 14 Februar, 2019, 11:38
[rofl] Ne dam FZRku, ona sad vec ima i sentimentalnu vrednost :)

Citat: Lazza poslato 13 Februar, 2019, 23:11
Citat: Laziæ poslato 13 Februar, 2019, 22:36
Rankoviæu, Milo¹ je uzoran student... :o ;D

Elektricar a ovakve zice.... dzabe ta teorija sinak


Nisu te zice mojih ruku delo, to je stara slika kad sam mu uopste prvi put skinuo tu masku sa repa, to je predhodni vlasnik krpio :) Sto se toga tice sve izlemljeno, zasticeno termobuzirima :D Samo sam okacio kao primer kako zica moze da istruli i da je moguce da je i sad negde problem tog tipa... ne znas ti sta je on pretrpeo ove zime, kakvu sljapavicu, so, i uz to stajao napolju na snegu... dobro je i ziv pored takvog gazde :D Al ja sam ga ujebao ja cu i da ga opravim :D Mada ako je do ovog releja onda ce pre biti da se slucajno zalomilo bas u to vreme... izgleda da mu je taj period kraj/pocetak godine baksuzan :D Sto se novog problema tice dal sam pored njega fizicki proveo pola sata, samo proverio dzekove, ocistio sve kontakte, bravu i masu, i malo po netu iz fotelje bacio oko na semu i manual... nista drugo nisam ni petljao... kad je vreme za rad bilo okej nisam vremena imao ja, kad sam imao ja padao ili sneg ili kisa... a ne opravlja se tako motor... tek cu da vadim hoklicu i natenane proverim sve signale od-do releja...

Citat: Laziæ poslato 13 Februar, 2019, 23:17
Nisi ti video kakav mi je regler napravio, ti¹ina tamo... :D

:-*

Nisam citao ali ok
I may be dumb, but I'm not stupid.

Glava Dole

Sredjeno :D

Na kraju ipak bilo do oksidiranih kontakta, jbna so ga dokusurila :D Porucim drugi relej za 1500din ubedjen da je do njega i cekajuci njega resim da iskasapim stari... kad sam secnuo biaxom sam tek video foru za otvaranje(povrsinski zaleiveno crnom plastikom pa izgledalo kao da je sve zaliveno a zabice su sa strane) [rofl] Prost sklop, isproveravam sve u njemu za sekundu i ispade sve ispavno... stigne drugi a taj pak vec bio otvaran i popravljan, neipravan i sa njim samo vergla a nema struju za TCI... al nema veze, iskoristim bar zivo kuciste i sve sklopim tip top, zastitim lepkom od vode itd... kao nov...

Ahhh da, problem je bio znaci u kontaktima... a zbunjivalo me je to sto je svuda gde je trebalo bez opterecenja imao napon a opadao je totalno cim se optereti, nekad dobije nekad izgubi, bio na ivici... ali i kad ovamo nista nije svetlelo ovamo pokazivao na bitnim mestima 12V... okrenem bravicu na ON vidim padne na nulu... vratim na OFF vrati se i napon... i shvatim o cemu se radi, ne moze da prenese maltene nikakvu kolicinu struje a ipak je dovoljno da unimer izmeri napon... ocistim sve ponovo i kresnula na prvu kao da nikad nije ni bila gasena, ali sa onim sto je ostalo u karburatorima...

https://www.youtube.com/watch?v=XMy4w3Yt6mo#

Onda krenula da stuca, trokira dok se nije ugasila... izvalim da pumpa ne radi ali sema je tu i dovedem direktno 12V parcetom kabla sa kleme na kontakt main releja za pumpu(inace TCI kontrolise vremenski period dok je motor ugasen a ne on, ovo je bukvalno obican sklop sa dva releja i par dioda). Jos bolje ocistim kontakte ali ovog puta i procackam lepo srafcigerom jer sam izvalio da proradi kad drmam dzek na releju i ovog puta uzmem spic kljesta i blago zavrnem sve kontakte na njemu... i fiolaaa proradilo sve :D







U voznji video da mi ne rade grejaci(dok e jos bio ispravan crko je desni, opet se pokidala zica i to sam sredio al sad video da su neispravna oba... bice da sam neku od ovih nezasticenih nakdnando sprovedenih zica mahinalno pokidao, to je sad lako...





Ostaje jos da se rese ti grejaci, ako se nakanim montiram zmigavce(stigla sva 4 sa alija sa sve homologacijom za 10 dolara :D ), ide u perionicu i to je to :D

Lazic

Na mojim se otkinuo plus jo¹ pro¹le godine... Povezao pro¹le nedelje kod Juge, ni¹ta... Izgleda su u meðuvremenu mjauknuli ili grejaèi ili onaj rotirajuæi prekidaè, od snega i leda...

Glava Dole

Kod mene ipak trulez bio u pitanju... da blankiram, otpada.. opet pokusam, opet otpada... preko 10cm tog novog kabla koji sam dogradio pre 3god sam morao da secnem pa posle nastavim :o A japanski 25god stari i dalje zivi, samo dzekovi oksidirali... def za takve stvari moram da trazim nesto kvalitetnije za autoelektriku, mozda i najsigurnije sa nekog otpada, od cega god pokupim sigurno ce biti kvalitetnije od ovoga kad su vremenske neprilike u pitanju :) U svakom slucaju sve sredjeno i prelemljeno, trule zice zamenjene... prsti opet topli :)

Glava Dole

Zadovoljstvo je bilo kratkog daha... naime, sinoc hteo da ga upalim kad malo sutra... vergla kao lud koliko ti treba, svuda ima struju, pumpa radi a ni da bekne... kad se bravica i kill swich okrenu na ON poskoci obrtaljka vise nego ranije a u toku verglanja skace ko blesava do 1000 i vise obrtaja sto mi govori da TCI salje los signal... od sklapanja pa do sad inace nikad nije zatrazio da se dvaput zavergla, hladan bolje palio nego vruc ali bez preterivanja, vruc je oduvek trazio malo gasa... proverio da li ima dobro napajanje-ima, proverio na njegovom samom dzeku koliko oma je na buksnama koje vode do pickupa- 98 oma, manual kaze 80-120-idealno. A i da on brljavi ne bi obrtaljka uopste reagovala prilikom verglanja. Sve moguce dzekove na motoru opet raskacio, ocistio, tankim srafcigerom malo i pritegao, napunio opet kontakt sprejom pa ovog puta i uljem da ih dodatno zastitim od oksidacije - simptomi isti. Ostaje posle jos da proverim bobine i dovod do njih, od TCIja do njih i i napajanje.

Da mi neko kaze sta je moglo da mu rikne tek tako samo od sebe... ejjj radio, drndan, vozen, parkiran, na dugme ugasen i prilikom sledeceg paljenja me zajebava... inace od onog sklapanja pocetkom 2017e pa do sad nikad nije trazio da se dvaput zavergla, bukvalno hladan palio bolje nego vruc... ove zime sam uspeo izgleda da mu totalno dokusurim struju... osecam da ce biti zajebano da se ovaj poslednji gremlin iskopa i rokne...

aæimo


Glava Dole

Vrlo moguce... inace nikakav alat vise ne nosim sa sobom... kad kod kuce ne mogu da mu pomognem u kratkom roku kad ga tako nesto snadje kako bih tek na putu... to je realno zamlacivanje...

Glava Dole

Proverio i vezu izmedju TCIja i bobina - u redu i to, proverio i napajanje za njih, pozitivnu na sam dzek a negativnu na same bobine(masu sa rama i dobijaju)-u redu i to. Sve na motoru funkcionise punim potencijalom, i svetla i verglanje, tabla... a ipak ne okida u pravom vremenu... lakse bi mi znaci bilo da mu uradim novu instalaciju od nule, isprojektujem i sklepam elektroniku nego pronadjem sta ova svira kurcu... preko noci da ovako pobrljavi, ejj... da je crko u voznji pa da ga razumem... moram da skinem svecice i bacim oko na varnicu na sva 4 cilindra, bas me interesuje kako se ponasa i dal uopste ista baca, ili mozda baca samo na dva... mada dzabe i da baca kad je ocigledno da baca nepravilno, cim obrtaljka tako luduje prilikom verglanja znaci da od TCI-ja iz nekog razloga dobija ludacke signale...

Lazic

Kako si opisao, tci je mjauknuo.