Ćao, Anonimni posetioče
Stranice: [1] 2 3
Štampaj
Autor Tema: Centriranje i pletenje točkova u Novom Sadu  (Pročitano 5377 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Slaninar
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
Yamaha FZS600 Fazer i bela strela s jednom konjskom snagom.
 Facebook: Poseti
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.

Kvalitet: +1536 (17%)
Zahvalnice: 95

28 Oktobar, 2018, 15:31 Ocena: +8
Ignoriši

Pošto u NS & bližoj okolini nisam našao nikog da radi "kršteno" centriranje točkova sa žbicama, naučio sam to sam raditi. Tako da sad znam koga preporučiti za to.  Smiley

Ozbiljno, ako nekom treba, može nazvati, dogovoriti termiT, pa doneti točkove na centriranje, ili komplet pletenje & centriranje. KoNJtakt telefon i adresa su na www.bikegremlin.com - čim se otvori sajt, ne moš' ga falit'!

Ova "objava" ide na motomanijake i apostoli forum - nigde drugde. Posla imam koliko god mogu postići, tako da, ono što bi inače bilo normalno i kolegijalno - širenje "reklame" na ostale forume (bjb mi prvi pada na pamet) - bolje ne. Ideja je da pomognem ovima s kojima barem svake prestupne popijem pivo & prijateljima im.

Cena?
To ljudi kod nas obično prvo pitaju. 2.500 komada najstabilnije valute u poznatom univerzumu po točku. Obrazloženije (mislim da je OK i to reći):
Ispod toga mi se apsolutno ne isplati raditi, a preko toga bih se osećao kao da "derem". Ako se ispostavi da na točku imam samo pola sata posla, "zadržavam pravo" da naplatim manje. Ako pojedem govno i posao se oduži na više sati/dana (zapekle žbice, teško se nalaze nove i sl.) - to je moj problem, kontam da ljudi moraju unapred znati max. cenu, odvojiti te novce i da bi bilo pederski na to dodavati.
Cena je ista za pletenje sa centriranjem, kao i za "samo" centriranje. Zašto? Zato što moram svakako raditi pripremu žbica i nipli (čišćenje ako je potrebno i podmazivanje), kako bi se mogle zatezati bez uvijanja, oštećenja nipli i pucanja. Tako da kod upletenog točka najčešće moram svaku žbicu koju dotežem/otpuštam prvo olabaviti, pogledati, podmazati, pa vratiti. Ako su stare žbice zapekle, to je muka živa.
Ako točak ne mogu (iz bilo kog razloga) uraditi kako treba - (kriva felna, neodgovarajuća dužina žbica i sl.), neću ga ni uzeti u rad, čak ni na insistiranje "klijenta". Ne želim da mi iz radnje izađe poluproizvod, ni po koju cenu.

Vreme?
Obično 3 sata po točku. Zavisi od stanja.

Krive felne?
Krive felne se ne mogu kvalitetno popraviti centriranjem. Centriranje popravlja osmicu felne koja je "90% prava". Ako ima veće oštećenje, tenzija (zategnutost) žbica biće previše neujednačena kako bi felna bila u pravcu, što će posle manje, ili veće kilometraže dovesti do pucanja žbica. Tako da felnu treba prvo ispraviti. Ja za to nemam ni alata, ni dovoljno znanja da bih se usudio to raditi.

Pa šta onda radiš?!
Pletem i centriram. Tako da sve žbice sa iste strane točka imaju međusobno što približnije jednaku tenziju, kao i dovoljno veliku (optimalnu) tenziju. Time se dobija točak koji dugo ide bez pucanja žbica - sve nose teret zajedno, dele ga, a i nema labavih žbica koje usled "žvakanja" prve pucaju.

Guma na felni?
Ako je potrebno pletenje, ili zamena žbica, potrebno je doneti točak bez gume i bez trake za felnu (ako je tubeles), logično. Demontaža guma je isto posao za koji nemam ni alata, ni dovoljno iskustva da obavljam sam - samo pletenje i centriranje. Ako se ni jedna žbica ne menja, onda je zahvat izvodljiv i sa gumom, uglavnom.

Nabavka žbica?
Muka živa, barem u Srbiji. Nisam našao neki "kanal" za nabavku kvalitetnih žbica kod nas, ili da barem stignu do nas po nekoj normalnoj ceni. Ono što mogu da uradim je sledeće:
- Da na već upletenom točku, sa puknutim/oštećenim žbicama uzmem meru i kažem koje dužine i promeri treba da se uzmu (kod nekih točkova zna da se razlikuje dužina žbica sa leve i desne strane glavčine).
- Ako imate samo felnu i glavčinu, bez žbica, mogu ih izmeriti pa proceniti koja dužina žbica je potrebna. Do sada sam davao tačne prognoze (uže žbice se više istežu pri zatezanju, tako da nije samo prosta geometrija, ali nije ni nauka), ali ovde dajem sebi za pravo da napravim grešku, na žalost. "Honest mistake" što bi rekli Madžari.
- Nakon toga ostaje da zajedno kopamo po oglasima i Netu u potrazi za žbicama. Ako neko ima neki dobar izvor, adresu, link, bilo bi lepo da to ovde postavi.
- Ako točak ima istoriju pucanja žbica (tj. ako su više od dve žbice bile puknute i zamenjene u prošlosti), to uglavnom znači da su žbice neodgovarajuće, ili da su loše zategnute. Što pak znači da su i one trenutno "nepuknute" najverovatnije na pragu pucanja usled zamora materijala (bilo usled uvijanja - "žvakanja", ili prevelike tenzije). Kada se na takvom točku ne zamene sve žbice, vrlo često se desi da stare nastave pucati, jedna po jedna - dok god se sve žbice ne izmenjaju. Nekad su pukotine vidljive okom, nekad ne. U tim slučajevima savetujem zamenu svih žbica, ali ne insistiram - samo ne mogu ničime garantovati da će stare žbice držati vodu.

Brza pošta?
Na žalost, do daljnjeg nisam u mogućnosti raditi sa kuririma - nemam svoj auto, plus radim samo popodne, tako da vijanje sa kuririma uzima previše vremena i živaca. Kao što sam rekao, ideja je da pomognem kolegama i za sada je ovo najviše što sam spreman izaći u susret.

'El mogu da gledam?
Može svakako, čak bi bilo lepo poneti i kameru da se snimi i postavi tutorial klip za YouTube. Mislim da znanje treba širiti, a da je, barem kod nas, "problem" u tome što ljudi neće da uče i da se cimaju. Iskreno bih voleo da neko od vrhunskih majstora pogleda kako radim i skrene pažnju na eventualne nedostatke, propuste, ili (po)kaže kako može brže i lakše da se radi. Do sada sam nailazio uglavnom (čast izuzetcima) na tajnovitost, mistifikaciju i veličanje "svemirske nauke" - čak i kod biciklističkih točkova (što sam više učio, sve mi je bivalo jasnije da mnogi, ne svi, time kriju svoje neznanje).
Kafa, rakija, pivo i kola su uglavnom "na stanju", kao i par stolica. S tim što je zimi "ledara" u radionici, pa se treba toplo obući - i onda još barem jedan sloj preko toga jer bude veoma hladno kada se samo sedi u hladnom.

Garancija?
Do sada nisam imao reklamacija. Pristup poslu i metodologija su mi takvi da se mogućnost pojave grešaka svede na najmanju moguću meru. Ipak, teoretski je nemoguće da bilo ko kada radi baš nikada ne pogreši. U tom smislu:
- Bilo kakav problem (pucanje nove žbice, ili/i pojava osmice, a da felna nije pokrivljena/ulubljena od udarca) popravljam po principu što pre, bez čekanja na prvi slobodan termin (makar radio i noću), ili vraćam novac naplaćen za centriranje.
- Od eventualnog oštećenja felne, ili glavč'ne prilikom dotezanja žbica se ograđujem unapred - vodim računa da ne preteram sa tenzijom, uz dobru pripremu, tako da svaku deformaciju pripisujem nekvalitetnom delu (slabljenje materijala usled pregrevanja pri nekom prethodnom ispravljanju i slično - nagledao sam se svakakvih delova). Verujem da ovo ne zvuči prelepo - ali tako je. Trudim se da budem korektan prema svakome, ako vidim da sam nešto stvarno ja zasrao, dogovorićemo se i verujem da niko neće biti oštećen, ali ne mogu blanko, unapred dati garanciju ničime na ovaj deo, na žalost.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen
Hohštapler
Hoštapler
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
Kymco people 250, VFR800fi
The force that guides the stars guides you to.

Kvalitet: +4618 (35%)
Zahvalnice: 325

Odgovor #1 - 28 Oktobar, 2018, 15:44 Ocena: 0
Ignoriši

Imaš prvu mušteriju! Mene! Zovem te posle namigujem

Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.
Slaninar
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #2 - 28 Oktobar, 2018, 15:46 Ocena: +1
Ignoriši

A dan je tako lepo počeo...   Smiley

misa-pei
Vikend bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
Honda CBR 1000 f- Bedevija
Kvalitet: +1506 (48%)
Zahvalnice: 103

Odgovor #3 - 28 Oktobar, 2018, 15:56 Ocena: 0
Ignoriši

Odlično. E, sad... Da li radiš i za motore ili samo za bajseve? Sve je to sa žbicama, ali različitim.

Država je najveći neprijatelj naroda
Hohštapler
Hoštapler
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
Kymco people 250, VFR800fi
The force that guides the stars guides you to.

Kvalitet: +4618 (35%)
Zahvalnice: 325

Odgovor #4 - 28 Oktobar, 2018, 16:14 Ocena: 0
Ignoriši

Bajseve radi on vec dugo, sad ce i motore namigujem

Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.
Slaninar
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #5 - 28 Oktobar, 2018, 16:25 Ocena: 0
Ignoriši

Odlično. E, sad... Da li radiš i za motore ili samo za bajseve? Sve je to sa žbicama, ali različitim.

Za motore je ovo. Za bajseve se (valjda) već zna. Smiley

dzimika
Gospodin BILO
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
Kvalitet: +2095 (17%)
Zahvalnice: 134

Odgovor #6 - 28 Oktobar, 2018, 17:20 Ocena: 0
Ignoriši

Zar nije Peter iz Temerina radio tockove za motore?
Slaninar
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #7 - 28 Oktobar, 2018, 17:34 Ocena: 0
Ignoriši

Ko god zna dobrog, neka preporuči u temi. Pogotovo dobra iskustva iz prve ruke.

Sent from my iPhone using Tapatalk

bogdan
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
ČZ.enduro.250.MAX
Kvalitet: +248 (33%)
Zahvalnice: 12

Odgovor #8 - 28 Oktobar, 2018, 18:40 Ocena: 0
Ignoriši

ja sam skapirao da se radi o motorima kad procitah     tockove doneti bez guma jer je demontaza posao za mene     Grin rofl  
Žorž GTI
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Zx10r
Kvalitet: +186 (17%)
Zahvalnice: 32

Odgovor #9 - 28 Oktobar, 2018, 18:57 Ocena: 0
Ignoriši

Covece nisam znao da si to ti na forumu www.bikegremlin.com , sajt i sve vezano za bajkove je vise nego korisno i lepo objasnjeno,inace peglam off i od nedavno road bike uzeh  za Ironman a , tako da cu ako ne motorm doci biciklom do tebe pozz
Slaninar
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #10 - 28 Oktobar, 2018, 20:19 Ocena: +1
Ignoriši

Hvala. Ja mislim da je najbolji takav na našem jeziku, a za jednu, najviše dve (ovo zvuči poznato Smiley ) godine biće i među najboljima na svetu. Ne mogu brže postići da napravim sav materijal koji planiram.
2015. je krenuo i tad sam govorio da će u roku od najviše tri  godine biti sinonim za mehaniku bicikala u Srbiji. Smiley

Žorž GTI
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Zx10r

Odgovor #11 - 28 Oktobar, 2018, 21:16 Ocena: 0
Ignoriši

Mnogo korisnih saveta i predloga, ja sam na kruzu bike manager organizujem ture sa biciklama i sredjivanje i servisiranje, mnogo puta kad mi je zatrealo nesto ja na sajt, mozda cak i neka aplikacija za mob u buducnosti bi bila dobra opcija, evo ja mogu gps rute skoro iz celog sveta da dam kao doprinos.
misa-pei
Vikend bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
Honda CBR 1000 f- Bedevija
Kvalitet: +1506 (48%)
Zahvalnice: 103

Odgovor #12 - 28 Oktobar, 2018, 22:21 Ocena: +1
Ignoriši

Jeste, samo što je sad Peter iz Nemačke Cheesy Cheesy Cheesy

Država je najveći neprijatelj naroda
Lazić
GayLord
Mega Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
"Is this how time normally passes...? Really slowly...? In the right order...? If It`s one thing I cant stand, it`s an unpunctual alien attack..."  The Doctor... Motor: KLE500 Tardis edition...
Osposobiti nesposobne, da bi onesposobili sposobne

Lokacija: Mlečni put, sunčev sistem, Zemlja, Beograd, Zvezdara...
Kvalitet: +8520 (18%)
Zahvalnice: 369

Odgovor #13 - 29 Oktobar, 2018, 01:03 Ocena: 0
Ignoriši

E, zar Petar iz Nemačke ne radi točkove za motore...  rofl

Relja, plinska grejalica (one češke iz 80-ih kao satelitska antena) je oko valjda 3000, jednu arčim već 30 godina, za crvenu ima da se greješ mesec popodneva... Kiss

Slaninar
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #14 - 29 Oktobar, 2018, 07:32 Ocena: 0
Ignoriši

Mnogo korisnih saveta i predloga, ja sam na kruzu bike manager organizujem ture sa biciklama i sredjivanje i servisiranje, mnogo puta kad mi je zatrealo nesto ja na sajt, mozda cak i neka aplikacija za mob u buducnosti bi bila dobra opcija, evo ja mogu gps rute skoro iz celog sveta da dam kao doprinos.

Sajt bi trebalo da je čitljiv sa mobilnog. To sam odradio najbolje što sam znao/mogao. Baš aplikacija kao takva za sad još uvek nije u planu za sam sadržaj sajta. Ne znam šta bih pravio u samoj aplikaciji, što nema na sajtu - ako imaš predlog "viči".

Ono što za sad planiram je aplikacija za on-line evidenciju urađenih bajseva/točkova.  Nadam se da će u narednih godinu dana zaživeti. Da stavim on-line bazu sa podacima o tome šta je i kad rađeno na bajsu, kakvo je po mojoj proceni stanje posle servisa, šta bi trebalo uskoro servisirati/menjati itd. Pa da svako može videti za svoj bajs, a aktiviranjem ček-boksa da taj podatak postavi javnim - tipa prodaješ bajs i kupac vidi nezavistan i objektivan "izveštaj" stanja istog, sa istorijom servisa. S tim da tu sad ima gomila zajebancija, što tehničkih oko izvedbe i zaštite, što pravnih oko skupljanja i čuvanja podataka, pa moram da vučem druge stručnjake za rukav radi pomoći.

Žorž GTI
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Zx10r

Odgovor #15 - 29 Oktobar, 2018, 09:26 Ocena: +1
Ignoriši

Siper samo napred , sajt jeste citljiv sve super ,aplikacija oze da bude samo jasnija za odrzavanje sa vise fast key-va , i saveta za nesto na putu ako se desi pa kako da se brzo dijagnostikuje i resi, ali otom potom samo napred Smiley
rboban
Opaka faca
Moto Doktor
Vikend bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
K5Tan600A
Kvalitet: +854 (25%)
Zahvalnice: 94

Odgovor #16 - 29 Oktobar, 2018, 09:57 Ocena: +1
Ignoriši

Nekako imam utisak da bas znas sta radis..... puno srece u radu!!!

Ride It Like You Stole It
ЯЭВОЛУТИОН
Mod
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
zlata, kata i zeka ....babe naravno 35+
Kvalitet: +8396 (38%)
Zahvalnice: 718

Odgovor #17 - 29 Oktobar, 2018, 10:05 Ocena: +1

ja za vrhinski kvalitet preporucujem ove
https://www.devonrimcompany.com/rolltru-premuim-stainless-spokes
imaju sve ili skoro sve
a ima i na aliexpressu

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11
Lazić
GayLord
Mega Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
"Is this how time normally passes...? Really slowly...? In the right order...? If It`s one thing I cant stand, it`s an unpunctual alien attack..."  The Doctor... Motor: KLE500 Tardis edition...
Osposobiti nesposobne, da bi onesposobili sposobne

Lokacija: Mlečni put, sunčev sistem, Zemlja, Beograd, Zvezdara...
Kvalitet: +8520 (18%)
Zahvalnice: 369

Odgovor #18 - 29 Oktobar, 2018, 11:10 Ocena: 0
Ignoriši

Znam da je bilo u Bg da se kupi žica za motore...

dzimika
Gospodin BILO
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
Kvalitet: +2095 (17%)
Zahvalnice: 134

Odgovor #19 - 03 Novembar, 2018, 19:28 Ocena: 0
Ignoriši

Pradavao onaj matori valjda na buvljaku koji je imao i unutrasnje gume 17 i 21, ali mislim da su tanke te nesto, a u BG djunta radi zicane tockove koliko znam
Stranice: [1] 2 3
Štampaj
Moto Manijaci  |  Moto servisi, radionice i prodavnice  |  Servisi i radionice (Urednik: ЯЭВОЛУТИОН)  |  Tema: Centriranje i pletenje točkova u Novom Sadu