Glavni meni

Piaggio liberty 125

Započeo Blaza, 23 Jul, 2018, 18:15

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Blaza

E pa da predstavim i ja svoje sokocalo, radi se o piaggio libertiju 125, 2000 god koje trenutno nece da upali  [nono]

Evo i nekih slika  

Kurbla mi ne radi inace sam ga uvek palio na E start. Sada kada stisnem "paljenje" cini mi se da bendix ne ostvari kontakt i zato motor nece da upali. Nemam u blizini majstora tako da moram sam da resim problem.  Ako neko ima neki savet sta da probam bio bih mu zahvalan     [panic] [pop]

Blaza


MIGE

hmmm...pa najvise imas majstora u N.S I Bgd

Blaza

A nece svako da radi liberty-a... Ja zivim u NS na limanu pa ako neko moze da mi preporuci nekog majstora u blizini bio bih mu veoma zahvalan

Lazic

Pa ni¹ta, prvo mora¹ da proba¹ da spoji¹ direktno ¾icu sa 12V na anlaser da vidi¹ da li radi... Ako tako hoæe, googla¹ ¹emu instalacije za Liberty pa polako rastura¹... Krene¹ od tastera za paljenje, taj kod mene redovno zariba preko zime i onda ga malo gnjavim ili naprskam sa WD40, spolja... :o :D Jo¹ nisam rasturao ni¹ta, uvek proradi... Prvo naravno proveri¹ osiguraèe...

ЯЭВОЛУТИОН

anlaser na skuteru radi tako sto dobije relej struju od automata stopa pa onda od tastera ...dakle pogledaj da li stop radi.....ako ne radi u maleru su ti ili osigurac kod akumulatora ili oba automata stopa koji se nalaze na polugicama kocnica (ocajnog su kvaliteta)...ako stop radi onda skini sediste, otsrafi stop i zmigavce i par srafova sa zadnje plastike i skini je....relej analsera se nalazi pored akumulatora sa leve strane motora (kako sedis)....kad prespojis dve debele zice skuter treba da anlasuje....tanke su pobude anlasera....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Blaza

Citat: Laziæ poslato 23 Jul, 2018, 18:44
Pa ni¹ta, prvo mora¹ da proba¹ da spoji¹ direktno ¾icu sa 12V na anlaser da vidi¹ da li radi... Ako tako hoæe, googla¹ ¹emu instalacije za Liberty pa polako rastura¹... Krene¹ od tastera za paljenje, taj kod mene redovno zariba preko zime i onda ga malo gnjavim ili naprskam sa WD40, spolja... :o :D Jo¹ nisam rasturao ni¹ta, uvek proradi... Prvo naravno proveri¹ osiguraèe...
To sa anlaserom i 12v pa rekao bih da nisam bas strucnjak (pocetnik bez ikakvog znanja).

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 23 Jul, 2018, 18:48
anlaser na skuteru radi tako sto dobije relej struju od automata stopa pa onda od tastera ...dakle pogledaj da li stop radi.....ako ne radi u maleru su ti ili osigurac kod akumulatora ili oba automata stopa koji se nalaze na polugicama kocnica (ocajnog su kvaliteta)...ako stop radi onda skini sediste, otsrafi stop i zmigavce i par srafova sa zadnje plastike i skini je....relej analsera se nalazi pored akumulatora sa leve strane motora (kako sedis)....kad prespojis dve debele zice skuter treba da anlasuje....tanke su pobude anlasera....

stop radi. Zanima me da li vredi da skidam sediste? Kada stisnem start dugme negde ispod sedista verovatno u dekli  se cuje zvuk "Klik" kada pritisnem paljenje uporedno sa zvukom "klik" ako se dobro naculji uho cuje se i zvuk "zvonceta" (veoma blag zvuk) svaki put kad stisnem paljenje se cuju zvukovi.

MIGE

a mozda ti je kurafte akumulator pa nema snage da zavergla

Lazic

#8
I to je moguæe... Mora¹ da kupi¹ ili pozajmi¹ unimer i da polako savlada¹ osnove elektrike, tj da izmeri¹ napon i otpor... To se uèi za 5 minuta... :D
Ne mo¾e da te udari struja jer je 12V previ¹e nizak napon, najgore ¹to mo¾e da se desi ako ne¹to prespoji¹ je da sjebe¹ osiguraè... :)

Blaza

Citat: MIGE poslato 23 Jul, 2018, 19:49
a mozda ti je kurafte akumulator pa nema snage da zavergla
Pa cini mi se da bendix uopste ne vergla, pokusao sam krokodilom na drugarova kola da ga prespojim i cinilo mi se da je malo jace verglao, ali ne dovoljno da upali... Kako mogu da ispitam da li je akumulator dobar? Ne bih bas da zakucam u radnju po nov pa da bude da nije to

Citat: Laziæ poslato 23 Jul, 2018, 19:52
I too je moguæe... Mora¹ da kupi¹ ili pozajmi¹ unimer i da polako savlada¹ osnove elektrike, tj da izmeri¹ napon i otpor... To se uèi za 5 minuta... :D
Ne mo¾e da te udari struja jer je 12V previ¹e nizak napon, najgore ¹to mo¾e da se desi ako ne¹to prespoji¹ je da sjebe¹ osiguraè... :)
Videcu da nadjem unimer i izmerim napon... hvala

Glava Dole

Moj ti je predlog da u svakom slucaju prvo sredis kurblu pa se posle prebacis na el.starter. Zatrebace ti kad tad... zezne te relej, aku... a skuter ne moze na gurku kao motor.

A sto se el. paljenja tice... cim on uopste ikako vergla nisu tu onda sigurno prekidaci stopaljke a ne bi trebalo ni da je relej. Mozda negde neki oksidirali kontakt ili los aku. Kako ti reaguju lampice na kontrolnoj tabli kad zaverglas? Je l' se skoro ugase ili on stenje a one svetle punim potencijalom? Ako se skoro ugase onda ti je vrisnuo aku, znaci da opadne napon u kompletnoj instalaciji. Naravno, nije iskljuceno ni da je naprsla neka bixna bendixa pa zapinje jer ne hvata pod pravim uglom, da je mozda i pregoreo rotor(mada je za sve ovo sansa 1:100 tj. vrlo mala, retko se desava ali nije i nemoguce).

I sto rece Lazic... kupi unimer, slikaj i lako cemo ti objasniti kako da meris samo jednosmerni napon pa izvesti kako se ponasa u praznom hodu a koliko opadne pri verglanju. I na kraju kakvo je punjenje kad ga najzad budes upalio.

I ne brini, kad je moj cuveni FZR onda upalio posle 100-te strane upalice i taj liberty najkasnije do 50-te ako ti je za utehu [rofl]

P.S. posto se alja u onoj temi kad me optuzio za kompresiju nije vise javio a vidim ga i ovde... da jos jednom nagalsim, cisto preventivno, da sam se ja s tim igrao kad su moji vrsnjaci gurali nose da upale, kupovao nisam ni u najavi... tako da mogu da delim savete, nije mi zabranjeno kako tamo rece :)

clutch&brake

Mlad si... brzo ucis... sve sto radis jako te podrzavam... ali brate,mojne sa celavim u raspravu oko motocikala. Koliko ti imas godina toliko ih on popravlja
STA ZRACIS TO I PRIVLACIS!!!

Glava Dole

Taman posla, ne ispravljam ga ja skoro nikad, za mene je dr.mr za motore... prvi put otkad sam na forumu mislim samo nesto oko napona akumulatora... nije ni on mene nego me pomesao s nekima oko tecne kompresije u drugoj temi pa kao moji saveti nisu kompetentni a nije im nasao manu niti ista ispravio :D Pa ja to cisto preventivno da ne bude opet bespotrebnog preganjanja :D Ne uzimam mu ja za zlo, znam da je stari drkaros na forumu a imam osecaj u stvari dusica :) Zao mi sto jos nisam imao prilike da ga upoznam iskreno :)

misa-pei

Država je najveći neprijatelj naroda

Lazic

©to du¾e èitam, sve mi vi¹e lièi na prazan akumulator... :)

Blaza

Citat: Laziæ poslato 24 Jul, 2018, 13:38
©to du¾e èitam, sve mi vi¹e lièi na prazan akumulator... :)
Cekam drugara da se vrati kuci pa da mi donese unimer da izmerimo

Lazic

Kupi prokletinju, trebaæe ti... :D

Blaza

Citat: Laziæ poslato 25 Jul, 2018, 17:28
Kupi prokletinju, trebaæe ti... :D
Ajde da te poslusam, upravo sam narucio sa neta :)

Blaza

Stigao uredjaj, jos kad bi znao da ga koristim to bi bilo super :D


Hurricane

bez brige, sad æe Glava da ti objasni

samo ako pomene glavu, ventile, bregastu i ostalo ignori¹i


[watching]