Glavni meni

Maroko

Započeo Charuga, 14 Jul, 2018, 23:33

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Charuga

....Maj ove godine...Du¹ko moj veliki prijatelj zove me da dodjem u Maroko...sve ne¹to odla¾em...i na kraju odluèim se...ako æu da idem idem....MOTOROM
....za¹to nagla¹avam...pre dve i ne¹to vi¹e godine imao sam te¾ak udes...ruka radi 30 posto....kièma bila na dva mesta napukla....bolovi i dan danas svakodnevni....a i u glavi malo straha...
Hvala bogu nikada nisam dozvoljavao da strah bude primarna stvar za moje odluke...i normalno....natovario GTR-a, neophodnim stvarima..drugari me ispratili ispred kuæe...sin motorom do Zmajeve pumpe...lepo se izljubimo i pravac Zagreb.
...u Zagrebu doèeka me dobar drug..kasno sam i krenuo iz Beograda...dok sam uzeo vizu.itd.  
Prespavah u Zagrebu ujutro kafica i preko Slovenije u Italiju...odredi¹te luka Savona pored Genove....odatle kreæe trajekt za Tanger I Maroko....put dosadan ...proma¹io terminal...jedva nadjem trajekt i gle sranja...karte rasprodate odavno...
...gomile Arapa koje rade u Italiji odavno su ga zauzele...navalom kao mutav na telefon i uspemo da se ubacim na brod...ali nemam ni kabine ni sedi¹ta veæ...snadji se na palubi...
...ja sreæan...koliko sam sranja pre¾iveo u ¾ivotu...pa preguraæu i dva dana na brodu...











mrle


Charuga

#2
I tako stojim ja lepo na pristani¹tu platio kartu 230 euriæa....preznojio se kao konj....¾edan....gladan...a ovi Arapi oko mene samo ne¹to ¾vaæu i zalivaju ....dolazim u isku¹enje da ih pitam za fla¹u vode...vidim nekog policajca dole....objasnim èoveku da crkavam i on me pusti u neku zgradu ima automat za piæe..kafu...i slatki¹e... snabdevanje uspelo...napunio se keksom i binama i taman dodje vreme za ulazak na brod....tu je jo¹ gomila motora ali mene ¹alju prvog po¹to jedino ja idem za Tanger svi ostali do Barselone....uve¾emo dole Kawu...da se ne bacaka...sve mi dra¾i taj motor...1400 ccm ..potro¹nja 5,1 litar...nisam divljao ..uglavnom
Vozio izmedju 130/40 ponekada br¾e...zablejim se pa 160...autoput..dosadaaa..
Popnem se ja tako na brodiæ i èekam polazak...sve se ne¹to odu¾ilo i u jedan posle ponoæi 07.07.2018. zaplovio....













ha..gu¾va na brodu niko ne zna Engleski Nemaèki sreæa znam po malo Italijanski i prolazi...ljudi se razmesti li po brodu podovima poneli prostirke hranu kampuju cele porodice... Ja u restoran malo kafa malo koka kola...pa uzmem jedno pivce da se opustim i tako do ujutro na stolici..pomalo zadremam pa se ukoèen probudim...one povrede samo vri¹te...¹ta æu to sam i hteo ...







...i Izlazak sunca na puèini bio bi divan da nisam sav smrvljen...odoh na palubu u bar pa opet kafica...kola...kroasani...ponekad nadjem i nekoga da prozorima koju reè...pritom zadremam redovno...pa opet pokoèen ....par puta klupa slobodna a ja se izvali...i milina...rekoh sebi veèeras ostajem ovde...medjutim zajebah se ajde ¹to noæu bude hladno nego rosa neka pada i sve mokro....te ja opet unutra u bar... Ovo je sve ukratko...kad god mi frka a ja se setim zatvora kod braæe Hrvata pa mi odmah sve lepo..odem u restoran da jedem..parèe ribe...pomfrit...parèe lazanje...mala voda 21 euro...I tako ponekad pa ajde kao bar da se najedem...svetih se na¹eg Zokija Marokanc kako je uvek u putopisima poklanjao pa¾nju kulinarstvu ali na ovom brodu...to je samo san....drugi dan pristajemo u Barseloni tu smo bili jedno 5 sati...













....e rodjaci...¹to sam mislio da je gu¾va na brodu i kada su iza¹li svi oni motori...zajebao sam se....moreee Arapa ulazi i sada ¹to su spavali na zemlji X2 ...¾ene se svadje...dece d¾ulumenta...urlaju...cile vri¹te...e sad veæ ni u baru nema mesta...druga noæ gu¾enja ..uh...opet jutro...opet ceo dan cunjanje po brodu...dremka u 100 poza...uveèe..Gibraltar...blizu smo a meni jo¹ gore...tek sada vreme stalo...u neko doba oko jedan iza ponoæi Tanger...pristanemo...e onda nekoliko sati dok su se svi sa stvarima decom babama dedama uz nezamislivu graju iskrcali a ja medju zadnjima...izadjem oko pola pet ujutro....pa jedna policija pa druga policija...red na izlasku iz luke i carinska kontrola....prejebem sve to udjem preko reda ovi seru ne¹to na arapskom i francuskom..ja engleski i nemaèki uz osmeh i prodjoh nekako.... ja i Kawa najzad na asfaltu....tra¾im prvi skver ...tu me èeka moj drug Du¹ko Marokanac...do¹ao èovek autom iz Kazablanke da me saèeka...izljubimo se po na¹ki pa ja za njim preko nekih planina i pored Ceute....o ljudi kakav pogled...¾ao mi ¹to nisam slikao...ako budem uspeo u povratku obavezno...dakle stigosmo u Cabo Negro...posle jedno 50km...ima èovek kuæu u ekskluzivnom odmarali¹tu Maroka...svratimo tu negde u jutarnjim satima da ne¹to sa¾vaæemo. mesto prelepo...noæu osvetljeno, bolesnoæa ali murije gomila...pitam za¹to...i dobijem odgovor ..kralj ima tu kuæu i do¹ao na odmor...ma¹ala















Charuga

Probudim se posle tri sata....od onog muèenja i dremanje na brodu nemogu ni da spavam...pokupio se u auto pa pravac M,diq...kafica,doruèak jaja na maslinovom ulju...malo prozujimo po okolini...vratimo se kuæi ja na motor on ispred autom...pa prema Kazablanki.







Posle Tetuana skrenemo levo na sporedne puteve...nisam do¹ao ovde da se vozim autoputem njega mi preko glave....uzbudjenje me dr¾i tako da ni ne oseæam umor od predhodnih dana.  I tako preko Laracha luèkog grada u èijoj blizini se nekada nalazio Rimski grad Lixus od koga su ostale samo ru¹evine...





....preko Arbaoua gde se nekada nalazila granica ©panije i Maroka...interesantno je da se tu pored puta nalazi nepregledni red prodavaca domaæe grnèarije...







...pa prema Moulay Bousselham letovali¹te...tu je i delta reke...celo to podruèje je moèvarno...izmedju ostalog poznato kao i jedna od taèaka za odmor Flamengosa na putu ka Africi...u blizini je i nacionalni park Merdja Zerka poznat kao stani¹te ptica..













Pravac Souk El Arbaa buèan gradiæ ispred koga su planta¾e soli...tu stajemo da se okrepimo ... interesantno mesto....da naglasim da mi cilj nije bio da obilazim fensi mesta i mnogo veæi ugodjaj mi je ovako ne¹to..mada ko zna... videæemo. Izjeli smo neku ovcu salata pr¾eni paradajz...Fanta...kola..8 eura...















Siti a ja pun utisaka krenusmo ka Kenitri isto obalski luèki grad...turizam u razvoju ....u celoj toj regiji obilje ptièijih vrsta i prirodnih lepota....







....dan se veæ bli¾io kraju...noæ je padala i na¾alost od Rabata smo iza¹li na autoput...tada nastaju moje muke...noæ..svetla mi smetaju..monotonija...kao da lebdim...pretekne Du¹ka pa na benz.pumpu....kafa....kafa...sok. nekako dodjem sebi i uz ogroman napor po noæi stigosmo u Kazablanku...parkirah motor i mislim da sam zaspao pre nego ¹to sam dodirnuo krevet....

















mali_zmaj

Svaka cast,drago mi je sto vozis ponovo..,bit ce lijepih putopisa,a Kawac sa potrosnjom je odlican!! Samo udri dalje!!
jin-jang

misa-pei

Izvrsno. Bravo, matori. Hvala ti na sjajnim slikama i putopisu.
Država je najveći neprijatelj naroda

misa-pei

Država je najveći neprijatelj naroda

Charuga

Nekoliko dana se veæ muvamo po Casablaci ....
Neæu ni poku¹avati da opi¹em ovaj grad...to jednostavno treba videti i do¾iveti...sa svim mirisima i ukusima kolonijalnom i pistkolonijalnom arhitekturom...
D¾amija Hasana drugog....nepregledne pla¾e....spoj abnormalnog bogatstva i te¹ke sirotinje....
bio sam èak i u ulici Kifa, belci tamo ba¹ i ne zalaze......
ovaj moj je preko 50 god.tamo odrastao sa Berberima i Arapima...arapski vergla kao i oni...te mi je pokazao i taj èudesni kvart.
Stekao sam utisak tj.siguran sam da tamo gde je sjaj i bogatstvo niko ne obraæa pa¾nju na druge...da èovek padne na ulici svi bi ga zaobilazili... a u opasnom kraju koji mi je mnogo dra¾i va¾e neka pravila koja i mi svi dobro znamo...a briga za druge je obaveza... 
Ovde se sve mo¾e kupiti i sve je uglavnom na prodaju......


















































ninja66


Hohštapler

...da ne bude da kenjam, al mi nije jasno...
I¹ao si motorom do severa italije i onda na brod?
Pa ¹to ne dalje azurnom obalom, francuska, spanija...? To je najlep¹i deo evrope.
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Charuga

 Prvo, ¾urilo mi se....vizu imam na mesec dana,.... drugo, ko¹talo bi me mnogo mnogo vi¹e i treæe, to sam planirao u povratku....po¹to sam veæ i¹ao tuda planiram da jo¹ malo pro¹irim povratak....u cik cak...ako sve bude kako treba... [balavi] [balavi] [balavi]

Boban_m

Sjajan putopis i slike. Zavidim ti, taj deo sjeverozapadne afrike nisam obisao, mada je arapska kultura vrlo slicna svuda. Caruga, lik koji malo prica ali puno vozi.

Charuga

Jo¹ malo iz Casablanke dok sam tu....


































Hohštapler

Brate, ovo je nadrealno, kakve scene... zavidim :)
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

doktor

Vrhunski, putevi kojima se redje ide!
Bikers work is never done!

mkt

svaka cast druze
nacekasmo se tvojih putopisa , samo cepaj sad

gorki

THINK BIKE !

Charuga

#17
Dosta je bilo izle¾avanja u Casablanci....natovario se danas pa pravac Elgara...moram ne¹to da napi¹em pre nego ¹to nastavim...Du¹ko je pre èetrdesetak godina imao te¾ak udes sa motorom...leva ruka mu je ostala oduzeta...tada smo planirali kao klinci turu na dva toèka i eto sada u poznim godinama deèaèki ma¹tanje se ostvaruje...on 58 ja 55 god....¹to je fascinantno hendikep nije uticao na njegov duh...sve ¹to radi sa jednom rukom mnogi nebi mogli da dve...èak i da vozi motor...uzeo je Benelija stavio korpu za na¹eg saputnika Milku ..kvaèilo i koènica su desno i vozi....

















....od Elgare idemo planinskim putem za Romani ...put krivudav podseæa na nekim mestima na Alpe...Du¹ko pegla za respekt....pomislim ponekad da vozi sa obadve ruke...neznam dali BiH ga stigao...u Romani sti¾emo u 9 uveèe...hotela nema ali stajemo na veæ poznatu ovèetinu sa ro¹tilja...okrepljenje kreæemo prema Khemissetu koji je 75 km daleko. Noæ a mi kao da smo u najboljim godinama peglamo put...u mezzisu stajemo na kaficu..















Sti¾emo u Khemisset nadjemo  hotel uop¹te nije lo¹ za nas dvojicu 180 dirhama...ili ti oko 16 evriæa....lepo se smestio u sobu raspolo¾eni si¹li dole na pivo ali cvrc...
Nemaju licencu za alkohol...sabijemo dva sokiæa pa na kuntanje....da nepi¹em za koliko sam zaspao...













Ustali lepo raspolo¾eni jedna kafica pa druga kafica...Marokanac se ne¹to mnogo zapira navikao èovek valjda ovde na ove Arape ka¾e da su svi aktivni...xaxaxa... Natovarim jo¹ njegovih stvari da ga rastereti pa na benz.pumpu...meni stalo 9 litara njemu 12 ka¾e...mora da je neko preko noæi krao gorivo iz njegovog motora...a pre nego ¹to smo krenuli ubedljivao me da moj motor tro¹i tri puta vi¹e.... videæemo na sledeæem tankovanju dali su krali...

























....i tako krenemo ka Meknesu lep put...krivudav...milina... Pred Fess-om kraljevskim gradom stameni na Marokanski verziju æevapa...nije lo¹e a plus ¹to sam ogladneo....kroz Grad ...gu¾va smorio se u pm...ka¾e on da obidjemo Medinu a ja jok...sunce pr¾i nevidjeno...kakva ¹etnja u opremi....ionako se vraæamo tuda pa kada zahladi.... Od fesa odemo u gradiæ planinski na nadmorskoj visini od oko 1000 metara Sefrou....obilazmo ga gore dole...stvarno prelepo ali vruæee.
Ka¾em ja njemu lepo da nadjemo hladovinu ¹to i uradismo.









Seli u lep kafe dve fontane...milina a on konta gde æe mo dalje...stotinak metara od kafiæa hotel...hostel...Bem li ga...ka¾em ja njemu da lepo ostanemo i odmorima se od vruæine kao ljudi...mislim da mi je Milka bila najzahvalnija.
Uteramo motore u dvori¹te ...cena 200 dirhama za obojicu sa doruèkom....tu¹iranje blejanje kad ono mrak pao uveliko....obidjemo u grad...inaèe poznat i kao grad tre¹anja....medjutim kasno za klopu...gde ima mesa veæ ispeèeno..... nemo¾e¹ sam da biram ¹ta æe¹ da peku.... pa to pametno preskoèismo..















Par peèenih kukuruza...malo æelavih bresaka...tre¹nje...mleko, sir, naravno odliène lepinje i eto skromne veèere u hotelu bez prejedanja..ja zaspim brzo ali ovaj celu noæ ...ulazi izlazi...ruka ga boli...pa tako i ja lo¹e spavah....
.....i eto sada veæ skoro podne 20.jul.2018.g, on evo jo¹ kunja.... ja ustao rano...i¹ao par puta na kafu...pomalo pizdim ali ga nebudim...neka se odmori...napor je voziti sa jednom rukom...

Po¹to Du¹ko i dalje...odmara...ja udarih jo¹ malo ¹etnjice po gradu tre¹anja...malo sam se i smirio ali....jbga...takva je situacija...dan veæ postao pakleno vruæ....uh...
















Jedno obave¹tenje... ¹to pi¹em, pi¹em preko telefona zato je ¹turo i kratko...telefon nekada sam menja reèi...


... Na koju æemo stranu sutra....

misa-pei

Alal vera! U¾ivam u tvom pisaniju.
Država je najveći neprijatelj naroda

ninja66

Ti si jos dole ?
Respekt, posebno za ortaka i voznju jednom rukom !