Glavni meni

Dva ludaka, 50ccm i za poèetak Evropa...a mo¾da i svet

Započeo Gašpar, 20 Mart, 2018, 12:01

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Gašpar

Nije putopis, samo je plan za ovogodi¹nju avanturu...

Kako to obièno biva, u tami kafane, jedne duuuuge noæi, pade nam na pamet da obilazimo svet na automaticima  :violina:

Pod automaticima ne mislimo na neke predrkane automobile sa automatskim menjaèem ili one Honde 700, niti Maxi skutere.. Mislimo na Tomos Automatike od siæu¹nih 50 kubika.
Realna prièa je da ove godine imamo dve nedelje za avanturu. Putna brzina je nekih 50 km/h ako nam vetar duva u leða sve vreme i ako nam motor ne crkne ni jednom, ¹to realno nije nemoguæe  ;D

Hajde da raèunamo da nam je putna brzina 40km/h i da dnevno mo¾emo da vozimo 6-8 sati, dakle dnevno mo¾emo preæi izmeðu 250 i 300km, ¹to kada se pomno¾i sa 16 dana koliko ukupno imamo, dolazi do cifre od oko 4.800 km, da ka¾emo 4.500km za put od kuæe, do kuæe. A ¹ta æemo obiæi usput, za to nam trebate vi...


Dakle, treba nam plan puta, ¹ta obiæi, a da ni u jednom trenutku ne kroèimo na auto put, jer je suludo èak i za nas  [rofl]
Takoðe, planinski usponi su nam totalno nerealni, ne zbog penjanja, nego zbog spu¹tanja jer koènice gi nemamo  ;D

Po kilometra¾i, otprilike mo¾emo da zaðemo u bilo koji deo Evrope, tako da mislim da nema lokacije do koje ne mo¾emo stiæi  [rofl] Plan je da se ide negde u avgustu.

Na osnovu ovoga, opalite sa svojim predlozima, ¹ta obiæi i videti po Evropi na Tomosu pa da polako pravimo kartu putovanja [rofl] [rofl] [rofl]

:o :o :o

Lone Wolf

Ovo je potpuni rispekt!
Meni ovo sve lièi na Italiju, Francusku, ©paniju... Neke fine stare gradove i zamke.
Ne verujem da ste ¾eljni mora i kampovanja.
Не може рај на земљи.

Gašpar

E da, kampovi su apsolutno nepotrebni. Idemo na varijantu hostela i AirBNB-a.

niki64

Upoznao sam decake iz Slovacke koji su  uradili nekoliko tura po Evropi. Ako te ne mrzi nadji na fejsu grupu Na babete po svete, vidi ima dosta opsirno napisano o rutama i planiranju putovanja
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog.

mi¹ko_kolo

Po navedenom opisu, tri puta koja vas vode odavde su: Slavonska magistrala do Vara¾dina, dole na Zapre¹iæ, pa u Sloveniju pravac dolinom Save do Ljubljane, drugi pravac je Subotica i dalje na sever kroz Maðarsku ili pravac Temi¹var pa na severoistok kroz Rumuniju, a posle opet levo na Maðarsku kako ne bi ulazio na Karpate.

Gašpar

Ideja je da se krene na zapad ili jugozapad, pa onda po Evropi.

Moja neka ideja za proputovanje je:

Glavne taèke:
Beograd - Sarajevo - Zagreb - Ljubljana - Milano - Minhen - Nirburgring - Prag - Brno - Beè - Bratislava - Budimpe¹ta - Temi¹var - Vr¹ac - Beograd

To je nekih 3.200 km, ako se izbegavaju autoputevi. Eto olak¹avajuæe okolnosti - ©ta videti na ovom putu  :D

mi¹ko_kolo

To ba¹ i nije ravno. Izmeðu Milana i Minhena ti stoje Alpi. Kako mislite preko njih?

Gašpar


mi¹ko_kolo

Dakle: preko Nice, Marselja, Liona, Di¾ona, Stazbura i ©tutgarta?!  [rofl] [rofl] [rofl]

Gašpar

Citat: mi¹ko_kolo poslato 20 Mart, 2018, 13:10
Dakle: preko Nice, Marselja, Liona, Di¾ona, Stazbura i ©tutgarta?!  [rofl] [rofl] [rofl]

©to uop¹te nije lo¹e, to je nekih 1.000 km razlike  [rofl] [rofl] [rofl]

bigsheki

rauzmete li se u mehaniku?drugari su mi isli pre par godina,sa tomos t12 do balingena

Gašpar

Citat: bigsheki poslato 20 Mart, 2018, 13:31
rauzmete li se u mehaniku?drugari su mi isli pre par godina,sa tomos t12 do balingena

Odradili smo 6 puta generalnu na parkingu pro¹le godine  [rofl] [rofl] [rofl]

milomir22

Volim da citam ovakve stvari i nadam se putopisu, ako ostvarite planove.

Licno, na ovakav put nikada ne bih posao bez 200-250 kubika, narocito sto ne kampujete, vec placate hostele/hotele. Ovo pisem jer je steta umesto 2 sata, izgubiti 4 na putu, prdeci 40 na sat, a ima mesta gde je ogranicenje 80 i lagano moze da se vozi toliko ili cak brze. Pritom, okolina se moze razgledati bez problema i sa 80 na sat, a imas mnogo vise vremena da stignes odmorniji i sveziji za razgledanje mesta koja cete usput obilaziti, ako krenes malo jacim motorom.

Vesanje na tomosu je smesno, mada, ako cepate zapadnu Evropu, putevi ce vam uglavnom biti dobri. Dalje, ja nikako ne volim osecaj da me pretice sve zivo, nije prijatno kada ti prolecu kamioni i autobusi 20 cm od dupeta, sa 250 ccm si vec dosta ravnopravniji po brzini sa ostalima. Ostaje jos i mehanicki deo, ali sam citao da cepate onaj moped endurance, pa verujem da ste tu pokriveni.

Nisam hejter, podrzavam akciju i voleo bih da citam putopis.
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

Jefta

A jeste li pomislili ti i Dime da ne pravite planove u 3 ujutru u kafani :)

ninja66

Citat: Ga¹par poslato 20 Mart, 2018, 12:52
Ideja je da se krene na zapad ili jugozapad, pa onda po Evropi.

Moja neka ideja za proputovanje je:

Glavne taèke:
Beograd - Sarajevo - Zagreb - Ljubljana - Milano - Minhen - Nirburgring - Prag - Brno - Beè - Bratislava - Budimpe¹ta - Temi¹var - Vr¹ac - Beograd

To je nekih 3.200 km, ako se izbegavaju autoputevi. Eto olak¹avajuæe okolnosti - ©ta videti na ovom putu  :D
Sa prosecnom brzinom 40 km/h videcete bas sve.  :) Mnoge deonice sam posle motora vozio TTR-om sa 90 km/h , a posle i biciklom 27 km/h. Stignes da skeniras svacije dvoriste. :)
Nego jesi ti ikada prelazio Iriski venac Automatikom ? Jos ako slabije prebacuje u drugu... Ortaka sam slepao Automatom od Rovinja do Kanfanara 80-tih a retko je zbog blage uzbrdice uspeo da prebaci u drugu. MUKE.

bigsheki


Gašpar

Citat: milomir22 poslato 20 Mart, 2018, 13:46
Volim da citam ovakve stvari i nadam se putopisu, ako ostvarite planove.

Licno, na ovakav put nikada ne bih posao bez 200-250 kubika, narocito sto ne kampujete, vec placate hostele/hotele. Ovo pisem jer je steta umesto 2 sata, izgubiti 4 na putu, prdeci 40 na sat, a ima mesta gde je ogranicenje 80 i lagano moze da se vozi toliko ili cak brze. Pritom, okolina se moze razgledati bez problema i sa 80 na sat, a imas mnogo vise vremena da stignes odmorniji i sveziji za razgledanje mesta koja cete usput obilaziti, ako krenes malo jacim motorom.

Vesanje na tomosu je smesno, mada, ako cepate zapadnu Evropu, putevi ce vam uglavnom biti dobri. Dalje, ja nikako ne volim osecaj da me pretice sve zivo, nije prijatno kada ti prolecu kamioni i autobusi 20 cm od dupeta, sa 250 ccm si vec dosta ravnopravniji po brzini sa ostalima. Ostaje jos i mehanicki deo, ali sam citao da cepate onaj moped endurance, pa verujem da ste tu pokriveni.

Nisam hejter, podrzavam akciju i voleo bih da citam putopis.

Ma kao ¹to zna¹, obojica imamo ozbiljne motore, ali nam je ovo nekako avantura i promocija Endurance Cup-a, pa videæemo ¹ta i kako  ;D


Citat: Jefta poslato 20 Mart, 2018, 13:52
A jeste li pomislili ti i Dime da ne pravite planove u 3 ujutru u kafani :)

Postoji period dana za planiranje van 3 ujutru?  [rofl] [rofl] [rofl]


Citat: ninja66 poslato 20 Mart, 2018, 13:54
Citat: Ga¹par poslato 20 Mart, 2018, 12:52
Ideja je da se krene na zapad ili jugozapad, pa onda po Evropi.

Moja neka ideja za proputovanje je:

Glavne taèke:
Beograd - Sarajevo - Zagreb - Ljubljana - Milano - Minhen - Nirburgring - Prag - Brno - Beè - Bratislava - Budimpe¹ta - Temi¹var - Vr¹ac - Beograd

To je nekih 3.200 km, ako se izbegavaju autoputevi. Eto olak¹avajuæe okolnosti - ©ta videti na ovom putu  :D
Sa prosecnom brzinom 40 km/h videcete bas sve.  :) Mnoge deonice sam posle motora vozio TTR-om sa 90 km/h , a posle i biciklom 27 km/h. Stignes da skeniras svacije dvoriste. :)
Nego jesi ti ikada prelazio Iriski venac Automatikom ? Jos ako slabije prebacuje u drugu... Ortaka sam slepao Automatom od Rovinja do Kanfanara 80-tih a retko je zbog blage uzbrdice uspeo da prebaci u drugu. MUKE.

Uh znamo to, ali videæemo. Avantura je avantura  [rofl] [rofl]


Citat: bigsheki poslato 20 Mart, 2018, 14:18
sreca prati hrabre :)

Samo se tome i nadamo  :D

Gašpar


lord_oblivion

Ako su matici nemodifikovani, maksimalna brzina u idealnim uslovima je 43-45kmh. Znaèi, proseèna NIKAKO ne mo¾e da bude 40 ?
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

bigsheki

Citat: lord_oblivion poslato 20 Mart, 2018, 15:42
Ako su matici nemodifikovani, maksimalna brzina u idealnim uslovima je 43-45kmh. Znaèi, proseèna NIKAKO ne mo¾e da bude 40 ?

pocinjes da im rusis snove :( ,ja volim da zivim u ubedjenje,drugovi ne odustajte,imate par nedelja vremena,ne znaci vam nista prosle 5km manje ili vise.