Glavni meni

Moto Alpine Adventure 2017

Započeo Jefta, 06 Februar, 2018, 23:14

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Jefta

Uvod



Ka¾u da je najbolje vreme za pisanje i èitanje putopisa tokom zime i hladnih zimskih dana kada su nam motori parkirani i kada se ne vozimo onoliko koliko bi ¾eleli. Kada gledamo u vremensku prognozu i samo èekamo da vidimo neki dan kada neæe padati ki¹a ili sneg i kada æe temperatura biti iole iznad nule, kako bi smo samo na kratko, samo na sat vremena iza¹li iz kuæe i isterali motore iz gara¾a na kratku vo¾nju do omiljenog mesta za kafu i za dru¾enje sa dragim prijateljima. Upravo je to i razlog za¹to tek sada kreæem sa pisanjem ovog putopisa za putovanje koje se dogodilo u Julu 2017. godine. Blaga zima i konstantno tra¾enje prilika za vo¾nju. Pa ko æe jos da razmi¹lja o putopisima, kad sezona jo¹ nije gotova. Naravno sve su ovo izgovori, koje ja koristim u svoju odbranu kada me prijatelji pitaju kada æe vi¹e da procitaju nesto o mom putu u Alpe i kada æe videti neke slike. Istina je da sam ja u stvari jako lenj, ¹to opet prijatelji znaju pa mi verovatno i ne zameraju. Ka¾u:"Napisaæe on to kad tad..."

Èitajuæi odliène putopise koje su drugi ljudi pisali, do¹ao sam do zakljuèka da je dobro napraviti neki uvod u putopis. Objasniti malo situaciju pre samog puta i pokazati kako je uop¹te i do¹lo do celog putovanja. Sve to na kraju da ¹iru sliku celom putovanju i na neki naèin celu prièu uoblièi i zaokru¾i. Putovanja motorom meni nisu strana, duga, kratka, jednodnevna, vi¹ednevna, vi¹enedeljna... Na prva ozbiljna putovanja u Italiju sam i¹ao davno jo¹ Burgmanom 650, pre toga pravio lokalne ture na GSX650F-u, nakon Burgmana, opet lokalne ture na GSXR 750. Tek po prelasku na Fz1s Fazer 1000 sam nastavio i poèeo da planiram daleko ozbiljnije rute po ju¾noj i severnoj Italiji, Jadranu, Sloveniji, Bosni, Hrvatskoj. Srbiju sam pro¹ao i uzdu¾ i popreko na kratkim vikend vo¾njama. U februaru 2015. sam presao na BMW sa kojim sam i najvi¹e proputovao ukljuèujuæi i Italiju od juga do severa, ali to æu opisivati u nekom drugom putopisu (uskoro nadam se), a koji je i ujedno glavna sporedna uloga u ovom putopisu pored mene u glavnoj ulozi.

Ideja da obiðem Alpe i alpske prelaze postoji od kako sam polo¾io za motor i u vozaèku upisao A kategoriju. Èuveni Stelvio prelaz, Grosglockner, Furka... Ima ih toliko mnogo. To su neka putovanja o kojima èita¹ u putopisima drugih ljudi koji su bili i nada¹ se da æe¹ ti nekada isto otiæi i do¾iveti sve to. Prilika se ukazala 2017. godine jo¹ na poèetku kada sam upisivao odmor za tu godinu. Tra¾io sam udarne termine u sred leta kako bi bilo toplo i sunèano. Ispostaviæe se da je bilo hladno i ki¹ovito, ali ko bi rekao da se tako ne¹to mo¾e dogoditi u Julu mescu. Planine su prevrtljive. S obzirom da sam se te 2017. godine u septembu i ¾enio, buduæa gospoða je odluèila da svoje dane godisnjeg odmora ne koristi tokom leta veæ da prebaci za posle svadbe da bi oti¹li negde na medeni mesec. Sada s obzirom da ja imam mnogo vi¹e dana godi¹njeg odmora od nje, meni nije padalo na pamet da se odrièem letnjeg godisnjeg odmora u sred sezone kada mi je pakao na poslu i jedva èekam da pobegnem negde da se vozim i odmaram. Dodu¹e obeæao sam joj i kasnije u Junu i ispunio obeæanje da æu da je vodim u Barselonu, gde se neverovatnom sluèajno¹æu taj vikend vozio MotoGP, pa je to bila prilika da i ona prvi put gleda trke u¾ivo (meni peti put) i da shvati za¹to ja toliko vièem i sto se nerviram kada gledam trke. Malo sunca, mora, MotoGP-ja, sangrije, i piva da se pripremimo za letnju sezonu na poslu. Ostatke dana æu iskoristiti u Maju mesecu za vo¾nju po Jadranskoj magistrali i Hrvatskim ostrvima (putopis uskoro) i u septembru za taj medeni mesec. Bilo kako bilo, odmor u Julu prijavljen, od buduæe supruge imam odobrenje (ona ionako mora da radi), motor spreman pa spreman, to je BMW nema tu mnogo ¹ta da se radi i priprema za velike ture. Sedi i vozi. Do tada æu promeniti gume, servis u Sloveniji æe biti uraðen u Maju nakon ture po Hvaru i Istri, ploèice æe biti zamenjene. Kao ¹to rekoh nema tu ¹ta mnogo da sprema¹ BMW. Ostaje jo¹ da se saèeka tih par meseci do Jula pa da krenem kako sam ja to sebi prièao, na poslednji HURA pre nego ¹to se o¾enim, prodam motor, kupim mini van i dobijem decu.

Dosta me ljudi i poznaje ¹to sa dru¾enja ¹to sa nekih akcija, ali dosta i nema pojma ko sam ja, pa je red i da predstavim sebe (u glavnoj ulozi) i motor sa kojim sam putovao (u sporednoj ulozi). Tako da bez daljih odugovlaèenja, moje ime je Marko, nadimak Jefta, a motor sa putovanja je BMW R1200GSA.



Na ovo putovanje sam krenuo sam. Kada sam prvi put spominjao rutu i kako bi to odprilike izgledalo bilo je interesovanja, ali odmori upisani u drugaèijem periodu, nedostatak novca ili jednostavno strah od tako dugaèke rute je dovela do toga da na kraju ostanemo moj motor i ja. Nije ni to lo¹e kada se malo bolje razmisli. Dosta smo tajni on i ja podelili za ovaj period koliko je kod mene. Kada se malo povede prièa oko toga ima i za i protiv stavova za putovanje u dru¹tvu ili putovanje u jednini. Meni odgovara da sam sam. To mi omoguæuje da nametnem sebi svoj tempo, da jedem kada sam gladan, da prelazim dnevno kilometara koliko mi dupe dozvoli. Da vidim i iskusim ono ¹to ¾elim i da ne moram da pravim kompromise. Nus pojava toga je da èim negde stanem, pored kafe i menija za klopu tra¾im i ¹ifru za wi-fi kako bih se nakaèio na internet i kako bih stupio u kontakt sa porodicom, prijateljima, kako bih podelio neku sliku i neki trenutak u kojem trenutno u¾ivam. Jer opet ¹ta to sve sto vidi¹ znaèi u ¾ivotu ako nema¹ to sa kim da podeli¹. Da je moja buduæa supruga krenula sa mnom na ovo putovanje ne bih se onda bunio ni za ¹ta. Imao bih najbolje moguæe dru¹tvo na svetu. Kada smo kod putovanja sa prijateljima koji su na svojim motorima, i to ima velike prednosti i mane. Neka prijateljstva se i zavr¹e nakon zavr¹etka ture, ili ostanu na povremenoj kafi jednom u mesec dana. Ogromne prednosti su da kada negde stane¹ ili kada odvoza¹ neku deonicu nisi bio sam i neko je bio tu da posvedoèi da to ¹to ste upravo pro¹li se u stvari i dogodilo i nije plod ma¹te. Mo¾e¹ sa nekim odmah da poprièa¹, ka¾e¹ svoje utiske ili odmah da preprièate neke situacije na koje ste naleteli. Bilo ¹ta da se dogodi ima¹ tu nekog ko mo¾e da ti pomogne. Po mom iskustvu kada putujete sa nekim u grupi, ta osoba ili ti ljudi moraju potpuno da vam odgovaraju kako na putu i po stilu vo¾nje, tako i van puta u pauzama, u veèerama nakon dugog dana, u kafani. Jer ako se sve to ne poklopi, svaka sitnica koja vam se èini beznaèajna na kratkim jednodnevnim ili dvodnevnim turama sa tim istim osobama se vi¹estruko uveæava i pojaèava na nekom du¾em putovanju. Zato meni i nije problem da idem negde sam, ali ako se pridru¾i dobro dru¹tvo rado æu ga prihvatiti.

Drugari su me zezali da kada ja pi¹em putopis, samo izbacim 400 slika i eto na putopis. Zato æu se sada potruditi da malo vi¹e reèima, a i slikama isprièam ovo moje putovanje. Ako su tekstovi predugi ja æu ih skratiti. Dosta sam snimao i GoPro-om pa æe biti i nekih videa ako se ikada nakanim da ih editujem i postavim na Youtube. Te snimke æu naknadno kaèiti u ovoj temi. 

Pa da krenem u stvari sa delom koji ljude najvise zanima a to je putovanje.



Nastavak sledi...

feelgod


bigbad86

Meni je ovo san u 2018 godini, videcu koliko ce to finansije da dozvole...

MIGE


Dragana friz


UFF


Lone Wolf

©iroko, kako treba.
Svaka èast, slistiæe se ovo rado!
Не може рај на земљи.

castor

Aj' fala kurcu da si i ti pero u mastilo umoèio...
It's the ride that matters, not the bike…

mkt


Jefta

#9
Polazak

Kako je do¹ao Jul mesec i sam trenutak polaska na put tako sam ja bio sve uzbuðeniji da ¹to pre krenem. Poslednji radni dan mi je bio 18. Jul, u 19h. Nije bilo svrhe da krecem taj dan jer iako imam samo vo¾nju auto putem do Ljubljane kasno bih do¹ao kod sestre, a s obzirom da imam i malu sestrièinu koja bi tada uveliko spavala, ne bih da dodjem u situaciju da ih sve probudim, pa da me sestra prebije. Ok znaci polazim 19. Jula. ©to znaèi da bi iole trebalo da se spakujem za taj put, za ¹ta me je i buduæa supruga opominjala:"Kada planira¹ da se spakuje¹?"... Moji odgovori bi uvek bili da æu uskoro, mada tu je moja lenjost pobedjivala. Sta tu ima mnogo i da razmi¹ljam o pakovanju. Ubacim èiste stvari u levi kofer, ki¹no odelo, ne¹to alata i sitnica u desni i top case prazan. Uvek se trudim da dr¾im top case prazan jer tako kada negde stanem i pravim pauzu mogu lepo sve da spakujem u njega: jaknu, kacigu, rukavice. Nista mi onda ne ostaje da nosim u rukama pa mogu slobodno da se ¹etam. Kao ¹to sam i napisao, motor je spreman pa spreman uvek za velika putovanja. Servis na 40.000 uradjen u Maju u Avtoval-u, gume nove, ploèice nove, lanac oèi¹æen i podmazan :) Nisam morao da radim nikakve visinske pripreme. Osim da se spakujem. Dodje i taj 19. Jul i ja skapiram da ni danas nisam spakovan i da æu lagano i da imam vremena. Na predlog buduæe supruge dolazimo do zajednièkog zakljuèka da kada veæ nisam krenuo do nekih 14-15h mogu da krenem i sutra, a da se danas konaèno spakujem i sve sredim ¹to sam ja na kraju i uradio. Stvari spremne i spakovane u levi kofer, elektornika spremna, punjaèi, kablovi, rezervne baterije za gopro, fotoaparat, ekterni hdd i jo¹ gomila drugih stvari koje nosim u tom desnom koferu za sitnice. Top case, flasa vode i neka èokoladica.
Polazak definitivno 20.Jula.

Deo kablova i elektronike koju nosim sa sobom, nema fotoaparata niti gopro-a. Ako nekog zanima za¹ta ¹ta koristim neka pi¹e pa æu odgovoriti.


Mala digresija na prièu jer moram da objasnim na koji naèin ja putujem pa æe te tako i vi shvatiti za¹to mi je svejedno kada æu da krenem i za¹to mi se nigde ne ¾uri. Naime, u poslednjih par godina sam poèeo da putujem na naèin na koji se trudim da ne budem ogranièen vremenom. Tako je bilo i sa ovim putovanjem osim ¹to 6. Avgusta moram biti nazad na poslu u popodnevnoj smeni. Tako sam i prethodne godine putovao u Italiju sa prijateljem. Jedino fiksno vreme gde smo morali negde da budemo je bio trajekt Bar-Bari koji je polazio u 20h (detaljnije u drugom putopisu). Time sam se vodio i sada. Ni¹ta nije zacrtano u kamenu, rutu ne znam, koliko æu se gde zadr¾avati videæu. Ujutru za doruèkom nadjem sme¹taj za uveèe i vozi. Jedino ¹to znam je da ¾elim da vidim neke stvari zbog kojih i kreæem na ovaj put.

20. Jul
Buðenje narednog dana i lagano ustajanje. Opet nigde ne ¾urim kada god da krenem je ok. Na kraju dok sam doruèkovao, spakovao poslednje sitnice, proverio dokumenta bilo je oko 12h. Vruæina pa vruæina, ¹ta da radim, ¹ta se mora nije te¹ko. Sedam na motor, pu¹tam muziku na komunikaciji i u lagani polazak na najdosadniji deo rute u odlasku i povratku, a to je auto put od Beograda do Ljubljane, kao prve destinacije. Sestri sam se javio i oèekuje me. Ona taman zavr¹ava sa poslom negde oko 15h.

Pauza u Srbiji i selfi naravno. Biæe mnogo selfija, jer ne mogu stalno da smaram ljude da me slikaju... Mana samostalnog putovanja.


Vreme i kilometri prolaze, bez neke tenzije dolazim do granice i brzo je prelazim, nastavak kvalitetnijim hrvatskim delom auto-puta, opet muzika (GnR), tempomat i udri. Nema tu ¹ta mnogo da se vidi i da se radi, nego stisne¹ zube i istrpi¹ tu deonicu. Ono ¹to je bilo zeznuto je vruæina. U nekim trenutcima je dostizala i preko 40 stepeni ¹to po BMW-ovo termometru, ¹to po onim portalima iznad auto-puta. Toliko je bilo pakleno da samo znam da popio oko 6 litara vode, a da ni jednom nisam morao da stajem zbog WC-a. Veæ tada sam odluèio da æu u povratku iæi noæu kako bi temperatura bila iole prijatnjija za vo¾nju. Osim stajanja na omw da sipam gorivo u Srbiji, uopste nisam stajao sve do Slovenije, gde sam stao na pumpu radi kupovine vinjete. Dobar je dugoprugas ovaj BMW, to smo veæ utvrdili na ranijim putovanjima.

Gopro inception :)


Dosadna deonica auto-puta.


Dolazak na Hr-Slo granicu, obavljanje formalnosti i nastavak do prve pumpe sa desne strane na prvu pauzu. Kupovina vinjete i da se javim sestri da sam usao u Sloveniju i da me oèekuje za jedno sat vremena. Pao je tu i neki sendviè i èokoladica iako me je ruèak èekao. Tu sam i podesio navigaciju jer mi se sestra preselila pa vi¹e nisam znao napamet da dodjem kod nje. Navigacija vodi taèno do kapije bez nekih veæih problema. Malo zabavniji auto-put u Sloveniji zbog iole ne¹to krivina, i drugaèijih predela gde vidi¹ da se u stvari pomera¹ i napreduje¹ kako vozi¹. Dolazak raspremanje i klopa. I onda 2 piva èisto da sve to zaokru¾i. Jao kako su mi legla ta 2 piva. Posle sam popio jo¹ dva sa zetom, ali to èisto da mi pomogne da zaspim. Tek kada sam se raspremio i istu¹irao sam shvatio koliko me je ta vruæina na auto-putu izmorila. Nisam imao snage ni èa¹u da dr¾im i veæ oko 21h sam se komirao u krevetu. Nije stra¹no. Zbog male sestrièine koja se budi u 6 ujutru, a onda probudi i nas ostale znam da æu sutra ne svojom voljom biti budan u to vreme, zato se nisam ni bunio ¹to æu zaspati veæ oko 21h.

Malo igranja sa Gopro-om i selfi ¹tapom :)


Nastavak sledi...


mali_zmaj

Pratim,samo nastavi!!  Ovo ce biti interesantno!!
jin-jang

srbac

Zanima me, koji si lanac podmazao i oèistio?  [rofl] [rofl] [rofl] Da nije lanac i katanac?  :P :P 8)

Razguli ba, odlièan putopis u najavi  [watching] [yahoo]

Jefta

Citat: srbac poslato 07 Februar, 2018, 22:57
Zanima me, koji si lanac podmazao i oèistio?  [rofl] [rofl] [rofl] Da nije lanac i katanac?  :P :P 8)

Razguli ba, odlièan putopis u najavi  [watching] [yahoo]
Hahaha pitao sam se da li ce neko da primeti. Ubacio sam tako par sitnica da vidim da li ce da ljudi skapiraju foru :)

srbac

Ja sam mislio da si isao sa FZ1 kad gledam ono Bi em dabl ju gsa  :o

feelgod

Citat: Jefta poslato 07 Februar, 2018, 23:17
Citat: srbac poslato 07 Februar, 2018, 22:57
Zanima me, koji si lanac podmazao i oèistio?  [rofl] [rofl] [rofl] Da nije lanac i katanac?  :P :P 8)

Razguli ba, odlièan putopis u najavi  [watching] [yahoo]
Hahaha pitao sam se da li ce neko da primeti. Ubacio sam tako par sitnica da vidim da li ce da ljudi skapiraju foru :)





Ja provalio ali sobzirom da si meto jedan veliki osmeh posle toga svatio sam kao zajebanciju :).

isterivac

Jebes majstore kad posle njih, moram ponovo da radim isti posao!

Lazza

ajde covece, da sam znao da nema drugog dela ne bi palio komp :)
I may be dumb, but I'm not stupid.

dr32

4 wheels move the body, 2 whells move the soul... enjoy

Major


Jefta

Izvinjavam se svima koji èekaju, ali sinoæ i jutros od posla nisam stigao. Biæe danas obeæavam :)