Glavni meni

pritisak u gumama

Započeo aleksr6, 03 Mart, 2011, 19:47

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

aleksr6

postavio sam ovu temu da uporedimo iskustva sa pritiscima u gumama,pa izvolite.Moj pritisak na bridgestone bt003 je 2,0/2,1,na hladno merena

UFF

2 na oba tocka ;)

Obe BT-090 a sad zadnja BT-021

RRa¹ko

e tu sam temu cekao.. kad god sam otisao kod vulkanizera drugu cifru sam cuo za zadnju gumu.. a jednom i za prednju.. jedan mi cak rece 2,4 prednja, 3 zadnja.. ja mislio da je to previse! jel zna to neko? p.s. mrzi me da citam manual ;D

UFF

Jednu preporucenu cifru imas u manualu a drugu imas od proizvodjaca gume i cesto su razlicite
Najbolje da probas pa sam odaberes ako uopste primetis razliku

Gašpar

2.0 / 2.2 Dunlop Qualifier RR

SSZGO

preporucene vrednosti su za prednju 2.5 zadnju 2.5-3.0

meni su obe na 2.0
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

aleksr6

koliko sam se samo puta pitao koliki taj pritisak treba da bude,trazio svuda,probao preporucene cifre i na kraju provalio da ovi pritisci za moju kilazu i asvalt po srbiji su idealni,pa ko ima slicnu gumu i slican bike moze da ima bazu za dalje

RRa¹ko

aha evo ga:
Recommended pressure is 36 front 42 rear but that is for max load.

to mu dodje oko 2,5 napred i 2,9 nazad za max opterecenje! a kad sam sam na R-u verovatno 0.2 manje.. recimo

zVuk

Prekopirano sa diversion club foruma.


Tyres pressure have to be one of the most important thing you need to check on your bike for good handling and safe braking.

Low pressures increase tyre wear, cause the tyre to overheat and reduce grip. The contact patch deforms which can also cause steering and handling problems. This is especially important in the wet when low pressure can cause the grooves to compress reducing the water clearing effect and increasing the possibilty of aquaplaning.

LOW PRESSURE IN WET CONDITIONS ARE ESPECIALLY DANGEROUS !

Below are recommended tyres and pressure from the manufacturers websites plus the links and phone numbers. The links are to fitment guides and recommended pressure, from which the data was taken.

Remember, that if the weight of rider and all accessories on the bike is below a certain weight (check your owners manual) you may reduce the pressures as per the manual for the tyres in the manual only. For any other tyres contact the importer or manufacturer for advice. It is safer to have the pressure at the higher levels than to run on under inflated tyres. If in doubt contact the tyre company below.

Some manufacturers also suggest that as the tyres wear a small amount of extra pressure can help to compensate. Similarly if it is raining approx 2 extra pounds of pressure in the 'rear tyre' can help improve grip. Again contact the manufacturers if unsure.

Thanks to Bryn Phillips from Bridgestone for the recommended fitment and pressure for Bridgestone tyres.

Thanks to Mathew Leeman from Cambrian Tyres (UK Importer) for the data for Continental tyres


--------------------------------------------------------------------------------

Quick converter bar to PSI (approx)

2.0 bar / 29 psi
2.1 bar / 30 psi
2.2 bar / 32 psi
2.3 bar / 33 psi
2.4 bar / 35 psi
2.5 bar / 36 psi
2.6 bar / 38 psi
2.7 bar / 39 psi
2.8 bar / 41 psi
2.9 bar / 42 psi

Data is set out as manufacturer model of tyre front/rear pressures

--------------------------------------------------------------------------------

XJ600 S/N Diversion

Avon AM51 33/41

Bridgestone BT45 33/40

Continental 4BRB/4BRA/4LX 33/40

Dunlop D103 33/41

Metzeler ME330/550 33/40

Metzeler ME33 Laser 33/40

--------------------------------------------------------------------------------

XJ 900 Diversion

Avon AV45-ST/AV46-ST 36/42

Bridgestone BT020 36/42

Continental 4KM 36/42

Dunlop K505 36/42

Metzeler ME330/550 36/42

Metzeler ME Z4 36/42

--------------------------------------------------------------------------------


Manufacturers fitment guide links

Avon
http://www.coopertire.com/avon_motorcycle/frames.htm
Continental
http://www.conti-tyres.co.uk/contibike/tyre_search/search.php
Dunlop
http://www.dunlopmotorcycle.com/fitmentguide.asp
Michelin
http://www.fox9.net/cgi-bin/mcf_search.pl
Metzeler
http://www.metzelermoto.com/product_info/fitment_chart.asp
Pirelli
http://www.pirellimoto.co.uk/tires/fitment_chart.asp
Ko se ljuti, uleti mu kruti

SSZGO

nije mi jasno kako to guma moze da ima LOSIJI grip ako je manje naduvana ???

valjda je obrnuto
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Kanarinac

Ispumaj gume na 1 bar pa probaj da vozis. Ne znam naucno objasnjenje zasto je to tako, ali u praksi i na kolima i na motoru mi se tako pokazalo
Ja sam i prednju i zadnju na 2.2 napumpao i to mi odgovara.

UFF

Izduvana zadnja na primer na ravno ima samo bolji a ne losiji grip
Problem moze da bude u krivinama..

RRa¹ko

meni na kolima kad ne naduvam dovoljno vuce auto na sve strane.. a na motoru se sigurno vise ugreje guma, da vuce u stranu ne moze, jedino u krivinama moze da izgubis na upravljivosti al ne verujem da na ulici to moze da ima neke veze!!

misa-pei

Fora u ki¹i i lo¹e naduvanim gumama je u akvaplaningu, tj, da guma ne stigne da istisne vodu ispod sebe i auto-motor se u tom trenutku-trenutcima pona¹a kao na ledu. Izuzetno neprijatan oseæaj, najèe¹æe vodi do izletanja ili pada.

Previ¹e naduvana guma ne mo¾e da se dovoljno "uvije" i onda manjom povr¹inom vr¹i trenje na asfalt. Opasno u krivinama i na koèenju.

Slabo naduvana guma se vi¹e deformi¹e i motor poèinje da "ljulja" na zidovima gume. Previ¹e mali pritisak mo¾e da u o¹trijoj krivini dovede i do odvajanja gume od naplatka. To se de¹ava pri ekstremno malim pritiscima u gumi, ispod 1 bar, mada zavisi od same konstrukcije gume i ivice naplatka.
Država je najveći neprijatelj naroda

SSZGO

ne pricam o 1 bar

pricam o 2 bar vs 2.5 bar

to moze samo bolje da drzi
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

misa-pei

Ne znaèi. U zavisnosti od gume, na iviènim vrednostima optereæenja, le¾aæe lo¹ije. Takoðe, br¾e æe se guma zagrevati i pregrevati. Pri izvoðenju stantova se zbog vo¾nje na zadnjem toèku pri malim brzinama, zadnja guma malo ispu¹ta, da bi se dobilo upravo to ¹to ka¾e¹, veæa kontaktna povr¹ina, samim tim, malo stabilni motor pri malim brzinama na zadnjem toèku. Meðutim, i tu postoji granica do koliko sme da se ispusti da se ne bi dobio kontraefekat u obliku ljuljanja motora na boènom zidu gume.

U zavisnosti od stila vo¾nje, pritisak u gumama mo¾e da varira, zavisi ¹ta je kome bitno. Ako se ¾eli br¾i i stabilniji prolazak kroz krivin, guma æe biti napumpana kako ka¾e proizvoðaè, neæe biti lelujanja, ako je va¾nija stabilnost na pravcu, onda æe se guma malo ispustiti.

Previ¹e naduvana guma, èak i za malo, daje razlièite vozne osobine. Prepumpane gume smanjuju trenje, u krivini ne mogu da imaju projektovanu deformaciju. Slabije napumpana guma u krivinama daje oseæaj blagog lelujanja zadnjeg kraja, poveæeava se habanje iste, pregreva se i deformi¹e. Poveæava i potro¹nju goriva, mada to ovde nije bitno.

Igranje sa pritiscima ima smisla kada se vozi isti put, pod istim vremenskim uslovima, kao ¹to je na stazi, kada æe svako prema svom stilu pronaæi pravi pritisak u relativno malom rasponu od recimo, 0,6 bara (+- 0,3). Istini za volju, u sluèaju takmièarskih guma, va¾e potpuno druga pravila pumpanja. One su konstrukciono drugaèije pa su i drugaèiji pritisci potrebni za njih.

Suma sumarum, za vo¾nju koja je svakodnevna, najpametnije je pridr¾avati se vrednosti koje proizvoðaè preporuluje, posebno ¹to za novije motore proizvoðaèi guma daju neke svoje proraèune u odnosu na model gume i model motora. To je optimum pri kome se èuvaju osobine gume, ima se najbolji grip i samim tim je najbezbednije. Za starije modele, kao ¹to je recimo moj, uzima se kao relevantno ono ¹to je proizvoðaè motora napisao.
Država je najveći neprijatelj naroda

zmiya

meni je drugar vulkanizer napumpao 2.5 prednja, 2.9 zadnja..
izgleda da je bio u pravu,toliko i fabrika ka¾e..

mohikanac

Sreja flekica ili Slavisa :).

Salu na stranu,odlicni vulkanizeri i sasvim korektne cene.

zmiya

a imaju i glanc nove dve ma¹ine,za montazu i balansiranje...a i stavljaju one za¹tite na ma¹inu da se ne o¹tete felne..
balansiranje je 400 din,a montaza 200 dinkiæa..da ih ne hvalim vi¹e..

castor

I jo¹ samo da nam ka¾ete gdje se mogu naæi i da li imaju i gume?
It's the ride that matters, not the bike…