Glavni meni

Device za pecenje prasica

Započeo Boban_m, 06 Oktobar, 2017, 22:11

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Boban_m

Zbog hronicne nemogucnosti da kupim pecenje po svom ukusu (na nas nacin), shvatio sam da je jedini nacin "to go independent" iliti da to sam radim. Prasice imam gdje da kupim, ali sta dalje? Vatru ne smijem da lozim, do bukovine je tesko doci, dakle ostaje mi cumur. U svjetlu datih okolnosti, namece se rjesenje da napravim device za pecenje prasica. To je cest uredjaj u Srba, a sastoji se od polovine metalnog bureta (kadica), kuglicnih lezajeva za oslanjanje metalnog raznja, elektricnog motora i sistema lancanika za redukovanje broja obrtaja. Trebaju mi ideje kako to da napravim, tj od cega je najbolje da uzmem elemente za rotaciju pomenutog raznja: lancanike i motor. Takodje i neka skica kako postaviti lezajeve na kadicu (half barrel) bi pomogla. Znam da ovde ime strucnjaka, pa da krenemo...

Hvala!

kepo

Napravi prohromsku furunu na pelet. Zajebi ih :) Pecenje je odlicno.... ako su prasici ko nasi :)

Boban_m


UFF

ovo ce da bude zanimljiva tema

bobane ako dobijes ideju/resenje u obavezi si da okacis fotke posle realizacije :D

Boban_m

Ocu, samo se bojim da nece biti tako brzo. Nemam nista od potrebnog a najteze ce biti naci nekog ko bi se zezao sa zavarivanjem. Da dodam da nikad nisam sam samcat pekao prase niti pripremao za pecenje, solio, usivao itd. Ali to nije razlog da ne pocnem ;D

Glava Dole

Imam neki regulator na 12V koji sam napravio cisto zajebancije radi, tj impulsni regulator sa mosfet tranzistorima koji moze da izdrzi vrlo jaku struju, koji bi ti posluzio extra ako budes pravio sa jednosmernim 12V motorom npr, ali ti je onda potreban i transformator i ispravljac, ili spojis na punjac akumulatora ako ga imas :) Ako ima ko da ti preuzme u srbiji ili ti uskoro dolazis regulator je od mene poklon :)

Boban_m

Imas i ti plecku od mene ako dodjes u Majami ;D

Bori¹a

ili jednostavno motorcic od brisaca za auto... kod nas u selu se to zove mangalo [yahoo]

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

mazzi

Ima moj komsa u VP /manjacima poznato mesto po rostiljanu/ mogu za vikend da ti slikam ... Njemu nosac nije vezan za korito/pola kazana od bojlera :) tako da mozes prase da mrdas da ga ne uvati suncanica :D Pitacu ga od cega je motor.

dzimika

Nadji motor od brisaca od kola, najbolje od golfa dvojke :P mada mislim da I neki drugi mogu da posluze, prenos mozes I ma kais, nadjes od ves masine I eto resenja, mozes napajanje preko upaljaca u kolima ili neki drugi aku na.12V

Boban_m

Ok, imam ves ma¹inu za crevca. A za motor cemo da svratimo na auto otpad.

Andreja

Èitam temu, èitam. Device, device... Kakve bre device, ko jo¹ to zove device?
I onda posle pola skapiram da misli¹ na divajs. Prs'o sam definitivno :)
Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

Boban_m

Racunam da ce americko prase bolje da se snadje sa divajsom nego sa spravom ;D

Andreja

Amerièko prase je u problemu kako god (ga) okrene¹ :D
Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

Boban_m

Nije sve ispeceno u problemu ;)

51zBooF" border="0

misa-pei

Dobro usoliti prase je èitava umetnost. Ne sme da bude preslano spolja, neslano iznutra, ne sme da se grupi¹e so na jednom mestu...

Kad uzme¹ prase, prvo mu izvadi trbu¹nu maramicu. Ona daje prejak miris. Zatim ga dobro isperi, da ne ostane usirena krv. Tvrde da je ¾ensko prase slaðe od vepriæa i da manje "vonja". Lièno, ne pravim razliku.

Poznavanje praseæe anatomije je esencijalno za ovaj posao.
Usoljava se tako ¹to ubode¹ no¾ u vrat, negde iza u¹iju i sune¹ doooobru ¹aku soli. Prstom utrljava¹ so, da prodre ¹to dublje u meso. Ubaci¹ malo soli u rupu gde je bio grkljan i utrlja¹ je. Zatim usoljava¹ pleæke. Tu no¾em pravi¹ ubod s unutra¹nje strane prednjih nogu. ©aka soli, utrljavanje. Mo¾e¹ i dva uboda da napravi¹. Ja ga bocnem i sa spolja¹nje strane, da so lak¹e stigne do spolja¹nje strane pleæke. Butiæi... Unutra¹nja srtrana, dva uboda no¾em po butiæu. Jedan prema stomaku, drugi prema repu. So, prst... Mo¾e¹ da sa zadnje strane buta napravi¹ jedan dubok ubod da stigne¹ skoro do butne kosti i da tu ubaci¹ so. Stomak se iznutra prema¾e solju (vla¾na ruka, trlja¹ po rebarcima). Spolja isto tako, da ko¾a bude slana.

Time smo zavr¹ili usoljavanje praseta. Nabijanje na ra¾anj (drveni ili metalna ¹ipka) se radi od guze, kroz trbuh i vrat. Treba da izaðe prasetu na usta. Stomak treba da se zatvori (¾ica, kanap i igla). Nogice lepo savije¹ i prive¾e¹. Vrlo je bitno da prase bude fiksirano na ra¾anj, da se ne bi okretalo oko njega. Opet, u pomoæ sti¾¾e ¾ica. Ne zaboravi, ¹to je prase peèenije, to æe ¾ica vi¹e da se useca u njega i mo¾e da ga preseèe ili da izgubi "grip" :D. ®ica obavezno mora da bude èelièna, a ne bakarna!!!! Paljena ¾ica je majka, preteèa plastiènih vezica kojima jemana ¹to ne mogu da se koriste za peèenje prasiæa :D :D :D.

Peèenje je umetnost za sebe. Ne peèe se na direktnoj vatri, veæ pored ¾ara. Ne iznad, jer onda moèa pada u vatru. Ispod praseta je mudro postaviti pleh u koji æe kapati moèa, da se umaèe 'leba i mezi dok se èeka glavno jelo. Na plehu na ivici vatre mo¾e¹ da ispeèe¹ d¾igericu (crnu) iseckanu na komadiæe i re¾njeve srca. Mogu i crevca, ali to je prekomplikovano za pripremu a i ne verujem da æe¹ dobiti kompletnu praseæu iznutricu.

Vatra (nazovimo tako "toplotni izvor") treba da bude jaèa tamo gde je prase "jaèe", znaèi kod prednjeg i zadnjeg dela, a slabija kod rebaraca da ne pregore. Ravnomerno okretanje je osnovni uslov dobrog peèenja. Neko prilikom peèanja preliva prase pivom, neko ma¾e onom moèom, posle dva, tri poku¹aja, pronaæi æe¹ ¹ta ti se navi¹e sviða.

Kad je prase peèeno je veèita tema za  svaðu oko ra¾nja. Ja volim kad se meso odvaja od kostiju, a da nije presu¹eno. Neko voli da meso bude roze. Ja obièno èekam da prase "pukne", pa ga skidam. I to æe¹ empirijski utvrditi.

Siguran sam da æe Goran moæi da ti da jo¹ koji dobar savet.

Ako ne mo¾e¹ da se snaðe¹, po¹alji mi kartu, odmah æu da doðem da ti poka¾em kako se to radi. :D :D :D
Država je najveći neprijatelj naroda

Boban_m

Dodji ti svakako. A ovo si srocio svaka cast.

Glava Dole

Ovaj post kopiram i cuvam na hardu :)

PS bas sam dobio extra ideju, regulator znaci nije problem, imam neki motor od svog prvog elektricnog trotica, dve masine koje su za staro gvozdje, aparat za varenje takodje tu... samo mi fali jos bure za cumur i neka cevka od nerdjajuceg celika, sto je realno i najveci problem... gde to naci?

misa-pei

Bure... Stari bojler od 80l. Mo¾e¹ da ga seèe¹ na pola i skine¹ dno, pa spoji¹ te dve polovine u jedno duuugaèko.
Cev- stovari¹te.
Država je najveći neprijatelj naroda

Boban_m

Bure 200l keva. To mi je prvo da nabavim. I to ako budem mogao da stavim sarke da mogu da poklopim kad zatreba.