Glavni meni

Stan - koja vrsta grejanja, koja podloga

Započeo Ivicat, 15 Septembar, 2017, 14:53

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ivicat

Uskoro me ocekuje sredjivanje stana i treba da se odlucim za vrstu grejanja i podne obloge.

U pitanju je stan. Nije prizemlje, nije poslednji sprat. Grejanje na gas. PVC stolarija. Juzna strana. Prihvatljiva termo izolacija (12cm stiropora). Stan klasika, dnevna soba sa kuhinjom i trpezarijom, spavace sobe,... U stanu klasicna srpska porodica, dvoje zivcanih roditelja i dvoje malih divljaka koji samo skacu, trce i biju se. Nema zivotinja.

Imam mogucnost da biram da li hocu radijatorsko grejanje, podno ili kombinaciju. Imam mogucnost da biram koju cu podnu oblogu, laminat, parket ili plocice. Izbor vrste grejanja ne utice na cenu, dok se za parket i plocice ocekuje doplata.

Prioritet mi je funkcionalnost. Takodje, hocu da pod ne bude taman. Sto svetlije, to bolje. Klasicna boja parketa, stop. Ona braon boja jeftinog laminata, stop. Pederi, stop.

Citao sam o ovome, ali bih rado cuo jos neka iskustva. Racunam, ima ovde (bar) neko pametan :D. Ja pisem kasnije dalje...

milomir22

Plocice s podnim grejanjem, s tim da je bila mnogo bolja varijanta da je kotao na struju umesto na gas. Danas imas veliki izbor plocica koje izgledaju kao laminat, a bukvalno su vecita stvar, eventualno osvezis fugne na 20 godina, a ne moras ni to.

Podno grejanje mozda nije najbolje za one s prosirenim venama, ali za ljude koji nemaju tih problema je vrhunska stvar, topao vazduh uvek ide na gore i ovako se visestruko iskoristi toplotna energija i taman ubije najveci nedostatak plocica (hladnocu).
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

jevta

Ako dobro shvatam tu postoji gas.©ta dalje hoæe¹ da baca¹ pare ili da se greje¹.
Ekonomièno gasna peæ fasadna u svaku prostoriju i ubedljivo najjevtinije.
Kotao u kombinaciji sa podnim i zidnim grejanjem.
Ili batali¹ sve stavi¹ Toplotnu pupu vazduh voda podno i fencoile.
Bitno je koliki je stan i ¹ta ti hoæe¹ da dobije¹ i na kraju kolko para misli¹ da ulo¾i¹

UFF

Citat: milomir22 poslato 15 Septembar, 2017, 15:04
Plocice s podnim grejanjem, s tim da je bila mnogo bolja varijanta da je kotao na struju umesto na gas. Danas imas veliki izbor plocica koje izgledaju kao laminat, a bukvalno su vecita stvar, eventualno osvezis fugne na 20 godina, a ne moras ni to.

+1

Ivicat

Stan je 70-ak kvadrata. U izgradnji pa imam mogucnost izbora. Ali ne bih previse komplikovao sa toplotnim pumpama i sl. Koristio bih prikljucak za gas. Za dodatne stvari se placa. Ali zelim da nadjem za mene najoptimalnije resenje, cak i ako platim vise.

Meni se svidja ideja podnog grejanja. Na zalost, nisam imao priliku da stanujem u takvom prostoru. Prednosti takvog grejanja su vec spomenute: ravnomernije grejanje, manji racun, estetski lepse (nema radijatora).
Kazu da su nedostaci takve vrste grejanja: dizanje prasine sa poda usled strujanja vazduha, neki se zale na probleme u nogama, uslovljenost vrste poda. Za to podizanje prasine ne znam. A sto se tice problema sa nogama, moj zakljucak nije samo podno grejanje, vec nasi majstori. Procitao sam da je optimalna temperatura za podno grejanje 26-28 stepena. Ali vecina nasih majstora stavi da temp bude 40-50. I onda nastaju problemi. Bas sam pre neki dan pricao sa jednim majstorom. Kaze da ljudi praktikuju kombinaciju. Spavace i decije sobe radijatori a kupatila, hodnici, trpezarija, kuhinja i dnevna soba, podno grejanje. Oni naprave takav sistem da ista topla vode ide i u radijatore i u podno grejanje. Razmisljam, nije isto ako je pod 28 stepena ili 40. Ali na taj nacin je majstorima lakse i jeftinije (stavljaju cevi na vecoj udaljenosti).
Cak i Tarket kaze da moze laminat na podno grejanje ako temperatura laminata ne prelazi 28 stepena.
Laminat mi se svidja zbog velikog izbora boja. Sretao sam se sa onim najeftinijim. Nemam iskustva sa nekim kvalitetnijim. Verovatno su dosta dugotrajniji i kvalitetniji.

Parket je dugotrajniji od laminata. Nekako mi je topliji. Ali ne moze preko podnog grejanja. I obicno nema neke svetle nijanse.

Znam da su plocice najbolje resenje kod podnog grejanja. Ali nekako su mi hladne. Vizuelno. Mada, nisam isao da vidim te 'savremene' koje ne lice na plocice. Ali ne mogu plocice po spavacim sobama.


Kao sto rekoh, ako se odluce za podno grejanje, obicno to bude kombinacija, u spavacim i decijim sobama radijatori sa parketom (laminatom) a u ostalim prostorijama podno sa plocicama (laminatom). Sa druge strane, zar ne bi bilo bolje da u decijoj sobi bude podno grejanje jer oni cesto sede na podu...

UFF

Sto ne mogu plocice i po spavacim sobama?

leti kad budes hoda o po njima ce ti biti prijartno hladno a zimi ce biti tople od grejanja

i keramiku sad imas takvu da ne mozes ni da znas sta je dok ne pipnes, prosetaj po nekim boljim salonima da vidis sta sve imaju

pored toga laminat je jeftino stranje koje ne smes da kvasis, ako se nesto prospe i ostane duze sjebe se a plocice mozes i smrkom da operes ako zelis i ne menjas ih nikad
ja da radim ponovo i pod i zidovi u svakoj prostoriji bi mi bili u plocicama, ne moram ni da krecim nikad :D

Ivicat

Slazem se da je laminat najlosije resenje.

Kod tebe su svuda plocice?

UFF

nisu na zalost
jer sam bio glup i nisam imao iskustva kad sam zidao
tj nisam ja zidao vec sam uzeo da kazem podizvodjaca sa kojim nisam definisao detalje pa me je izjebao na sve moguce nacine
mada nisam ni ja naivno usao u pricu bez back-up plana tako da je sad sve ok cak i u moju korist, jedino sto skoro sve na kuci radim ponovo a neke stvari sam radio i 3 puta
lsminat kad se sjebe uradicu verovatno i ja podno sa plocicama mada opet ne mogu da uradim i kupatilo osim ako ne zelim da ga pre toga polupam
neisplativo je da neko razvaljuje da bi uradio podno ali ako je u situaciji kao ti onda tu nema dileme (i da imas i laminat za podno grejanje ako se postavi kako treba sve funkcionise)

dve komsijske kuce iza mene su uradjene identicno i stavili su centralno podno grejanje na struju i skoro sve je u plocicama i pod i zidove, mnogo dobro izgleda i odrzavanje ne moze biti lakse a za potrosnju i udobnost ne vredi da ih pitam jer su vikendasi i zimi ni ne dolaze, napravise nadrkane kuce od po 100.000eur i sluze im kao letnjikovci


milomir22

Plocice su best buy podloga u svakom smislu, najlakse za odrzavanje, najisplativije, najstabilnije i uglavnom neunistive (sem ako ti padne nakovanj siljatim delom na njih). Ja sam stavio imitaciju hrasta s uskom fugnom u podrumu u kuci i ispalo je odlicno, slikacu ti da vidis za par dana. Laminat je govno, koliko god da je skup, vremenom ce zleb popustiti i pocece da se razdvaja, a svakim kvasenjem se malo izmeni i sjebe. Imam i njega na spratu i videcu da ga za par godina izbacim i tu stavim plocice. Parket je bolji, ali ni on ne voli vlagu (u stanu mi je voda podisla pod parket, a preko imam linoleum, nisam primetio i skroz je istrulio), a da ne pominjem sto se za 10 godina lepak stisne, parket se isusi i rasklimata, pa se cuje kao ksilofon kad u pola noci ides da se ispisas, plus ti zizak kljuca mozak svako vece. Doduse, caletov prijatelj je ok postavio parket pre 30 godina, stavio je uzani parket u riblju kost i stvarno je i danas, ako izuzmem ogrebotine od namestaja, u ekstra stanju, sem ta 2 kvadrata u kuhinji sto su mi istrulila i nekoliko rupa od crvotocine.
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

mi¹ko_kolo

Na ¾alost, nisam slikao kako izgledaju ploèice koje imaju dezen drveta, a postavio ih je moj pa¹a u kuæi. Dugaèke oko 90 cm ili èak du¾e, ¹iroke oko 20-25 cm, slagane na treæinu du¾ine, a kad se pogledaju nema razlike u odnosu na dasku. Imaju i teksturu, boju, ¹are, apsolutno sve. Jedini problem je taj, ¹to pri postavljanju moraju da se koriste nekakve ¾abice da se ploèie ne bi klatile na lepku zbog svoje velièine. Izgledaju babaroga!

Jefta

U kupatilu sam stavljao te plocice koje pominje Misko kolo. Imitacija drveta, uske i dugacke. Svetlo svetlo siva nijansa. Odlicno je ispalo. Kada se budu radili podovi u ostalim prostorijama ide sve u plocice samo ce ici u boju tamnog drveta. Stvarno ne moze da se provali razlika da li su prave drvene daske ili su plocice dok ne pipnes rukom. Sjajna stvar

bucko

Laminat zaboravi

Temperaturu podnog sam podesavas jer ima zasebnu pumpu i na njoj termo glavu jer uzima deo vode za radijatore.Nemoj da ti pricaju bajke za vene itd.Sa podnim od 40 stepeni bi poludeli svi u kuci,nije to parno kupatilo.

Kupatilo obavezno sa podnim,neopisiv je osecaj kad si na klonji a pod topao.

Kuce na moru imaju na podu plocice ili granit a za nase uslove dnevna i spavace sobe obavezan parket.Kuhinja ,ulazno predsoblje i kupatila plocica i podno.Sad bi ti pod bio hladan u spavacoj a budalastina je da sad palis grejanje da bi to neutralisao.

Za one koji nisu na vreme projektovali podno postoje i elektro folije odnosno mreze koje idu pod plocice i imaju svoj termostat.Mislim da ih prodaje Rovex   https://www.rovex.rs/podno-grejanje

Uzivaj

UFF

jbg kad ne grejes setaj obuven, papuce ili sta ko vec voli
i da rovex prodaje folije za podno grejanje, duzinu kupujes po zelji i imaju od 60w sirine 30cm i 100w sirine 50cm
ja uzimam od njih pa od toga pravim grejace za terariume, plastificirane su sa obe strane ali se opet pre ili kasnije desi sranje bar u terariumu
meni je zmija prevrnula ciniju sa vodom pa je varnicilo a drugaru se zapalila podloga (piljevina) i za malo cela kuca da izgori tako da ne preporucujem foliju

bucko

Drvo je odlican termoizolator,dokaz je zapaljena sibica koju drzis u ruci.Zato se i stavljaju parketi a i prirodan je materijal.
Plocice idu tamo gde odrzavanje dobija prednost.U profi kuhinjama zakon nalaze plocice bar do 1.6 metara na zidu ...Namestaj je od inoxa ...Funkcionalnost iskljucivo
Da mogu ziveo bi u drvenoj kuci

Lazic

Citat: Ivicat poslato 15 Septembar, 2017, 14:53
U stanu klasicna srpska porodica, dvoje zivcanih roditelja i dvoje malih divljaka koji samo skacu, trce i biju se. Nema zivotinja.
[srce] [srce] [srce]
Pora¹æe divljaci, jebaæe vam sve po spisku, u¾ivajte do puberteta... :o I nabavljajte ¾ivotinje... :D

Ja bi ploèice, lako se odr¾avaju, dugotrajne i jako je lep oseæaj kad su tople... :D

Inaèe za laminat preko 28 stepeni, imam ga u 2 sobe preko 12 godina, osim ¹to se malo izlizao odozgo ni¹ta mu ne fali, a svakog leta je dosta preko 28 stepeni u stanu... :D

Glava Dole

A uz to se laminat i vrlo lako menja, ja i cale za 5-6 sati kao neizvezbani amateri savrseno uradili 20 kvadrata :) A kad mi je on rekao koliko je inace niska cena majstora po kvadratu ja sam se zaprepastio i sa cudjenjem rekao da ja nema sanse da bih to radio za taj novac(nesto tipa 2e evra po kvadratu cini mi se ali je nama vise odgovaralo da sami to zavrsimo kad smo vec vicni poslu nego da drezdimo iznad nekog, ukalapamo se prema njemu i to i placamo, a usput se malo i zanimali), ali ko ne ume sam cena zamene u slucaju ostecenja je relativno bagatela na visegodisnjem nivou :) Uostalom, zena ko zena, lako joj se um preokrene za 180 stepeni pa dizajn pada u vodu, i sta ces onda, da cekicas plocice? :) Onako samo skines fino i kulturno stari, ugradis novi, i teraj(u ovom slucaju gazi) dalje ;D

Ivicat

Kako sada stvari stoje, podno grejanje vise nije aktuelno. Ne toliko zbog toga sto moram da se ganjam sa investitorom da nadje krstenog majstora da to uradi kako treba, vec zbog toga sto mi se ne svidja ideja da budu plocice svuda po stanu. To mi je previse 'hladno'. Pored toga, u pitanju je stan pa nece biti hladan pod jer stan ispod se greje.
Kupatilo (i verovatno hodnik) ce biti sa podnim grejanjem.
Ostaje jos da odlucim(o) parket ili laminat...



Lazic

Laminat je topliji... Èini mi se... Dodu¹e kod mene sam ga stavio preko parketa sa sve onom kao izolacijom ¹to se stavlja ispod, mo¾da je zato toplije, a i sad su mnogo manji zazori ispod vrata pa verovatno manje vuèe...

perlx

Citat: bucko poslato 16 Septembar, 2017, 11:07
Drvo je odlican termoizolator,dokaz je zapaljena sibica koju drzis u ruci.Zato se i stavljaju parketi a i prirodan je materijal.
Plocice idu tamo gde odrzavanje dobija prednost.U profi kuhinjama zakon nalaze plocice bar do 1.6 metara na zidu ...Namestaj je od inoxa ...Funkcionalnost iskljucivo
Da mogu ziveo bi u drvenoj kuci
Svaka ka u Njegosa  [thumb_up]

mali_zmaj

Citat: milomir22 poslato 15 Septembar, 2017, 15:04
Plocice s podnim grejanjem, s tim da je bila mnogo bolja varijanta da je kotao na struju umesto na gas. Danas imas veliki izbor plocica koje izgledaju kao laminat, a bukvalno su vecita stvar, eventualno osvezis fugne na 20 godina, a ne moras ni to.

Podno grejanje mozda nije najbolje za one s prosirenim venama, ali za ljude koji nemaju tih problema je vrhunska stvar, topao vazduh uvek ide na gore i ovako se visestruko iskoristi toplotna energija i taman ubije najveci nedostatak plocica (hladnocu).

podr¾avam ovo,ja bih tako!!
jin-jang