Glavni meni

Kurs programiranja

Započeo TEEfqd, 03 Februar, 2017, 14:28

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TEEfqd

Ne reklamiram nista [pomazi_me] interesuje me pa recimo nesto osnovno o ovome, iz necijeg licnog iskustva.
Koji kurs je bio kod koga, koliko novca je izaslo. Put nakon kursa (freelance ili rad u nekoj firmi)itd
[cheers]

Taraba

Obièno za dobrog programera treba zavr¹iti neki fakultet... od kurseva se jo¹ niko nije nauèio preterano.
One reklame, "Za 3 meseca budi mega programer i zaradjuj 1000e" zaboravi... to je za ¹i¹anje.

Ako nikad nisi ni¹ta programirao i/ili ne zna¹ iè o objektno orijentisanom programiranju onda koji god kurs od ovih "Nauèi XYZ za 60 èasova" mo¾' zaboravi¹.
Treba ti ne¹to du¾i kurs tipa 300+ èasova gde se prolaze osnove (koje ti znaèe koji god jezik kasnije uèi¹), jedan jezik op¹irnije, rad sa bazama, paterni itd.

©to se tièe razvojnog puta dalje, pa ako nadje¹ dobru firmu voljnu da te primi mladog i neiskusnog sa zavr¹enim kursem - super.
Dobiæe¹ realno iskustvo na projektima.
Koliko æe¹ nauèiti zavisi od okru¾enja u firmi tj. ljudima sa kojima radi¹ i njihove volje da te mentoruju.

Ako ide¹ freelance, uglavnom si prepu¹ten sam sebi ili radi¹ na projektima distribuirano i tu nema toliko napretka.

E sad koliko je ovo odgovor na tvoje pitanje - pa i nije, al da zna¹ da oèekivanja postavi¹ realno.
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

mareskin


Citat: redshadow poslato 03 Februar, 2017, 14:28
Ne reklamiram nista [pomazi_me] interesuje me pa recimo nesto osnovno o ovome, iz necijeg licnog iskustva.
Koji kurs je bio kod koga, koliko novca je izaslo. Put nakon kursa (freelance ili rad u nekoj firmi)itd
[cheers]

Za programera mora¹ da ima¹ odreðeni naèin razmi¹ljanja koji se kao i svaki posao stièe iskustvom.
Postoji mnoogo programskih jezika, mnogo tehnologija i platformi za koje se mo¾e pisati softver.
Okru¾enje u kome se softver razvija mo¾e mnogo da pomogne, a internet mo¾e biti dobar izvor pomoæi.

Nije dovoljno samo znati programiranje. Ono ¹to mnogi zaboravljaju je znanje oblasti za koju razvija¹ softver.

P.S. Poma¾e i ako se bavi¹ programiranjem vi¹e od 30 godina bez fakulteta :D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

neskez

Ili isto ¹to su ti ova dvojca rekla samo skraæeno:

4 godine PMF (odnosno MF) ili
5 godina ETF
;D ;D ;D

Popsy

https://tutsplus.com/

https://www.lynda.com/

Za pocetak pogledaj na piratebayu pa skini sta te interesuje od kurseva ;)
Never underestimate the power of the dark side ... === ***

TEEfqd

http://gif-finder.com/wp-content/uploads/2015/03/QUADRUPLE-FACEPALM.gif


sve odgovore sam dobio a u sustini ni jedan od onih koji sam trazio.
klasican mm.

sifra kompresija [rofl]

Slaninar

Koji ti je nivo sada¹njeg znanja?

©ta ¾eli¹ nauèiti da radi¹?

Da li si veæ odluèio u kom jeziku ¾eli¹ programirati? Na kojoj platformi?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

TEEfqd

Prerano je da pricam o sebi i svojim planovima i dalje istrazujem na tu temu, zato me interesuju licna iskustva drugih ljudi.
Dakle recimo neko ko je ucio sam pa zavrsio neki kurs za sertifikat pa peglao dalje. Likovi koji su gulili faks po 5 - 10 godina [clapp]
ali tema je kurs, ne robija.

Slaninar

Citat: redshadow poslato 04 Februar, 2017, 08:30
Prerano je da pricam o sebi i svojim planovima i dalje istrazujem na tu temu, zato me interesuju licna iskustva drugih ljudi.
Dakle recimo neko ko je ucio sam pa zavrsio neki kurs za sertifikat pa peglao dalje. Likovi koji su gulili faks po 5 - 10 godina [clapp]
ali tema je kurs, ne robija.

Ima neki kurs za sportiste?
Nije va¾no koliko sam visok, i kojim sportom ¾elim da se bavim, samo me iskustva zanimaju.  :)

Razume¹ ¹ta hoæu da ka¾em? Ako si u takvom fazonu, onda, ¹to ka¾u ljudi, najbolje neki faks polako, dobre osnove, pa kad skonta¹ ¹ta ¾eli¹, na to se fokusira¹.

Ako si dobar s engleskim, ima dobrih knjiga za poèetnike, da nauèi¹ neke osnove, igra¹ se malo, pa ako te to zanima da dalje uèi¹, mo¾e¹.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

TEEfqd

Citat: Slaninar poslato 04 Februar, 2017, 08:35
Citat: redshadow poslato 04 Februar, 2017, 08:30
Prerano je da pricam o sebi i svojim planovima i dalje istrazujem na tu temu, zato me interesuju licna iskustva drugih ljudi.
Dakle recimo neko ko je ucio sam pa zavrsio neki kurs za sertifikat pa peglao dalje. Likovi koji su gulili faks po 5 - 10 godina [clapp]
ali tema je kurs, ne robija.

Ima neki kurs za sportiste?
Nije važno koliko sam visok, i kojim sportom želim da se bavim, samo me iskustva zanimaju.  :)

Razumeš šta hoću da kažem? Ako si u takvom fazonu, onda, što kažu ljudi, najbolje neki faks polako, dobre osnove, pa kad skontaš šta želiš, na to se fokusiraš.

Ako si dobar s engleskim, ima dobrih knjiga za početnike, da naučiš neke osnove, igraš se malo, pa ako te to zanima da dalje učiš, možeš.

Ne, ne razumem sta hoces da kazes. Ne moras da budes difovac da bi se bavio sportom.
Masis temu, ja licno pitam za iskustva drugh ljudi ne da mi ti pricas sta da radim.
Uostalom jedini nagovestaj da ja hocu da se bavim bilo cime si dobio od toga sto sam ja otvorio temu
i pitao kakva su njihova iskustva, mani se otkrivanja mojih razloga i drzi se teme. Licna iskustva, kursevi.

TEEfqd

Cija sam osecanja povredio nek se javi da mu posaljem kitu cveca i bombonjeru :-[ :-[ :-[ [callme] :*

mareskin

Citat: redshadow poslato 04 Februar, 2017, 08:30
Prerano je da pricam o sebi i svojim planovima i dalje istrazujem na tu temu, zato me interesuju licna iskustva drugih ljudi.
Dakle recimo neko ko je ucio sam pa zavrsio neki kurs za sertifikat pa peglao dalje. Likovi koji su gulili faks po 5 - 10 godina [clapp]
ali tema je kurs, ne robija.

Izgleda da nisi uhvatio poentu na¹ih poruka. "Programiranje" je samo reè. Kao ¹to je i reè "majstor". Majstor za ¹ta? Programer za ¹ta?
Toliko je ¹iroka oblast da nema naèina da ti neko ka¾e ne¹to preciznije, jer ti nisi pitao ni blizu precizno.

Evo ti moj sluèaj: poèeo sam pre vi¹e od 30 godina da se bavim programiranjem. Radio sam do sada u preko 20 programskih jezika. Programirao na niskom nivou sve do virusa, a radio i programiranje web stranica, baza podataka, specijalnih aplikacija, mobilnih aplikacija itd. Pisao sam drajvere za gomilu ureðaja u poslednjih par decenija. U vreme kada sam poèeo nije bilo kurseva, nije bilo mnogo ni raèunara, nije bilo interneta, nije bilo literature, nije bilo skoro nièega. Na fakultetima se uèilo zastarelo poimanje programiranja i nije bilo primenjivo direktno u praksi. I tako je bilo decenijama. Tek u skorije vreme mo¾e¹ uèiti aktuelne tehnologije na savremenoj opremi. A i tada se jezici i trendovi promene dok zavr¹i¹. Ono ¹to se nije promenilo za sve ovo vreme je naèin razmi¹ljanja i re¹avanja problema. I to je isto u svakom poslu. Ili ima¹ smisla za ne¹to ili ne. To je ono ¹to razlikuje dobrog majstora u svakom poslu.

Lièno nemam iskustva sa kursevima. Ne znam nikoga ko je zavr¹io ne¹to. Ono ljudi ¹to sam upoznao, a da su uop¹te bili na kursevima za raèunare nisu imali pojma osnovne stvari. Nije ni bitno imali su diplomu.
Postoje kursevi za licence ili sertifikate koji, u principu, aminuju neko predznanje koje veæ ima¹. Microsoft sertifikati, Cisco itd.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

TEEfqd

ono najpopularnije me interesuje android, iOS...

ЯЭВОЛУТИОН

kad zavrsis, ja bh voleo da te upoznam....nikad nisam video programera uzivo....lazem ....jesam jednom pre dvadeset godina...neki ludak je predamnom kucao neke nizove brojeva na tastauri....posle otkucane , otprilike tri strane, zastao je da mi obajsni da pise program za neku masinu....masina radi na kartice i starija je od mene i niko u firmi ne razume kako radi osim njega....a ni njemu nije bas skroz jasna....ima svoju pamet....sledeca scena je kao u terminatoru....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

TEEfqd

#14
Citat: mareskin poslato 04 Februar, 2017, 12:05
Citat: redshadow poslato 04 Februar, 2017, 08:30
Prerano je da pricam o sebi i svojim planovima i dalje istrazujem na tu temu, zato me interesuju licna iskustva drugih ljudi.
Dakle recimo neko ko je ucio sam pa zavrsio neki kurs za sertifikat pa peglao dalje. Likovi koji su gulili faks po 5 - 10 godina [clapp]
ali tema je kurs, ne robija.

Izgleda da nisi uhvatio poentu naših poruka. "Programiranje" je samo reč. Kao što je i reč "majstor". Majstor za šta? Programer za šta?
Toliko je široka oblast da nema načina da ti neko kaže nešto preciznije, jer ti nisi pitao ni blizu precizno.

Evo ti moj slučaj: počeo sam pre više od 30 godina da se bavim programiranjem. Radio sam do sada u preko 20 programskih jezika. Programirao na niskom nivou sve do virusa, a radio i programiranje web stranica, baza podataka, specijalnih aplikacija, mobilnih aplikacija itd. Pisao sam drajvere za gomilu uređaja u poslednjih par decenija. U vreme kada sam počeo nije bilo kurseva, nije bilo mnogo ni računara, nije bilo interneta, nije bilo literature, nije bilo skoro ničega. Na fakultetima se učilo zastarelo poimanje programiranja i nije bilo primenjivo direktno u praksi. I tako je bilo decenijama. Tek u skorije vreme možeš učiti aktuelne tehnologije na savremenoj opremi. A i tada se jezici i trendovi promene dok završiš. Ono što se nije promenilo za sve ovo vreme je način razmišljanja i rešavanja problema. I to je isto u svakom poslu. Ili imaš smisla za nešto ili ne. To je ono što razlikuje dobrog majstora u svakom poslu.

Lično nemam iskustva sa kursevima. Ne znam nikoga ko je završio nešto. Ono ljudi što sam upoznao, a da su uopšte bili na kursevima za računare nisu imali pojma osnovne stvari. Nije ni bitno imali su diplomu.
Postoje kursevi za licence ili sertifikate koji, u principu, aminuju neko predznanje koje već imaš. Microsoft sertifikati, Cisco itd.






nemam sta da izvlacim iz vasih poruka princip za svaki posao je isti tj  hocu reci da mi je jasno sta znaci ulozeno vreme u nesto
i koliko mogu da ocekujem (imam koga da pitam za to koliko mogu da ocekujem ako ulozim x vremena sa svojim predznanjem, taj neko nije slaninar svakako).

mislim da vama nije najjasnije pitanje koje sam postavio 15 puta, mozda ste u tom poslu i pokusavate da mi pomognete iz nekog svog ugla
koji meni opet ponavljam nije potreban. msm, pisi brate kolko oces niko ti ne brani meni su bile dovoljne samo prve dve recenice u poslednjem pasusu

ja znam da kurs nije instant znanje,kao u svakom poslu dok ti ziv covek ne pokaze nesto sto ti nije jasno mozes do sutra da lupas sam glavu i da se jebavas oko problema.

nisam ni morao sve ovo da pisem da smo se drzali teme brt ako nemas sta da kazes pametno ili masis bolje je da precutis jbt

TEEfqd

ova tema nek se preimenuje u gole zene 2




Taraba

Evo da ti odgovorimo na tvoje pitanje, idi ovde - http://www.it-akademija.com/software-development-program-obrazovanja
Osnove, dotièe¹ se C#, Jave, Baza, Web..
Na kraju mo¾e¹ da pola¾e¹ za recimo MTA: Developer sertifikat.

Kad zavr¹i¹ to i ne¹to nauèi¹ o svemu, mo¾e¹ da se odluèi¹ ¹ta ti se za sad najvi¹e svidja... Java, C#, PHP pa da nastavi¹ sam preko Lynda, Microsoft Virtual Academy, Pluralsight i sliènih online resursa za uèenje.
Ako te interesuje iOS i android, C# nije lo¹ jer dosta upotrebljiv jezik... nisi ogranièen samo na mobile apps veæ mo¾e¹ i Web i desktop da radi¹.

Napravi sebi projekte koji su ti zanimljivi pa ih zavr¹avaj jedan po jedan.

Kasnije, da bi radio negde, pogledaj Scrum.org za uèenje najpopularnije metodologije software developmenta u svetu... da vidi¹ kako to izgleda u velikim firmama na ozbiljnim projektima.
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

mareskin

#17
Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 04 Februar, 2017, 12:22
kad zavrsis, ja bh voleo da te upoznam....nikad nisam video programera uzivo....lazem ....jesam jednom pre dvadeset godina...neki ludak je predamnom kucao neke nizove brojeva na tastauri....posle otkucane , otprilike tri strane, zastao je da mi obajsni da pise program za neku masinu....masina radi na kartice i starija je od mene i niko u firmi ne razume kako radi osim njega....a ni njemu nije bas skroz jasna....ima svoju pamet....sledeca scena je kao u terminatoru....

Mislim da još uvek imam moje bušene kartice :D

P.S. Znam kako se koristi šrafciger, čekić, ono što odvija ono što izgleda kao šraf, ali nema udubljenje nego koristi ono što ulazi sa strane ili se navlači odozgo i onda okrećeš u krug da bi odvio, znam da koristim  klešta, metar itd. Tako da računam da umem da popravljam motore ;D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

TEEfqd

Citat: Taraba poslato 04 Februar, 2017, 12:47
Evo da ti odgovorimo na tvoje pitanje, idi ovde - http://www.it-akademija.com/software-development-program-obrazovanja
Osnove, dotičeš se C#, Jave, Baza, Web..
Na kraju možeš da polažeš za recimo MTA: Developer sertifikat.

Kad završiš to i nešto naučiš o svemu, možeš da se odlučiš šta ti se za sad najviše svidja... Java, C#, PHP pa da nastaviš sam preko Lynda, Microsoft Virtual Academy, Pluralsight i sličnih online resursa za učenje.
Ako te interesuje iOS i android, C# nije loš jer dosta upotrebljiv jezik... nisi ograničen samo na mobile apps već možeš i Web i desktop da radiš.

Napravi sebi projekte koji su ti zanimljivi pa ih završavaj jedan po jedan.

Kasnije, da bi radio negde, pogledaj Scrum.org za učenje najpopularnije metodologije software developmenta u svetu... da vidiš kako to izgleda u velikim firmama na ozbiljnim projektima.





Jel ta IT akademija iz licnog iskustva? Sa kojim predznanjem si isao tamo?
Da li su predavaci nauceni samo da drze predavanja kao papagaji
ili zapravo imaju odgovore na pitanja kada ih postavis?
Sta si polagao?
Da li si isao nesto da naucis ili da se podsetis?

stilgar

@redshadow
nemoj da se mucis i zamaras mozak, otvori IT firmu u garazi (tako su poceli i Bil Gates i Stiv Jobs) zaposli krstene programere i daj im da razvijaju tvoje projekte koje ces debelo da prodas strancima. Ko pravi gazda, usput im drobi kako nista ne znaju smanjuj plate i driblaj ih na vec proverene srpske metode poslodavac-zaposleni. Sto bi ti morao da ucis nesto :)