Glavni meni

Sjenièki sir - punomasni, prvoklasni

Započeo Flojd, 04 Decembar, 2016, 21:44

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Flojd

Pa da, kad se dru¾i¹ sa Borom...  :)

Flojd

Sve razdeljeno, nova tura sti¾e uskoro.  [cheers]

MIGE

dobar sirac ali je bilo dobro i meso  :)

Flojd

Jeste al ove godine izvisismo za su¹eno meso, neæe drugar ni¹ta da baci pod no¾ za nas ugro¾ene graðane...  [neampojma]

El Jefe

Зато једи сира да ти дупе свира
Друштво за заштиту од животиња

Lazic

Citat: megaidiot poslato 19 Januar, 2020, 01:02
da vas upozorim, postoji veliki problem sa ovim sirom.
jako se brzo trosi. [cheers]
Budi oprezan, jede¹ nuklearnu bombu...

UFF

Da li je iko od vas kojim cudom saznao koliko dugo ova kantica sira moze da stoji u frizideru dok vise ne bude za ishranu?

Nekad dodje maniji i slaniji a nekad slabiji i dok je potopljen u vodu (prokuvam sa soli i dodam) kako vreme prolazi postaje sve ukusniji, bar po mom ukusu
Sve do nekog trenutka kad pocinje da dismr ali ozbiljno (kad ga dobijes vise je kao prljave carape a posle mesec i duze kao klosar koji se nije okupao mesec dana ili duze) i ukus postaje kiseo, pece po jeziku 😂
Kako usporiti proces starenja/sazrevanja/propadanja osim na standardni nacin pojesti ga odmah i ceo ?

®or¾

Marko mo¾e izuzetno dugo da stoji,ukoliko pravi¹ i menja¹ presolac.U sluèaju da te mrzi,krlja¹ dokle
lhoæe¹ i dok ima ukus na koji si navikao, posle toga ako ti dosadi,izvadi¹,ocedi¹ pukne¹ na klin film,parèiæe na srednju policu fri¾idera i svakodnevno okreæe¹,u prolazu.Ide¹ ka tvrdom Pekorino siru [cheers]

Gvozden

Ima li jos tog sira? I gde da ga pokupim? Npr utorak?


megaidiot

Citat: ®or¾ poslato 02 Februar, 2020, 17:44
Ide¹ ka tvrdom Pekorino siru [cheers]
oces da kazes da od ovoga moze da se pravi pekorino? ako ce to biti i blizu onog sto recimo ima u makedoniji da se uzme, ja bi neuk rizikovao da probam.

®or¾

Biæe ta tekstura nisam ba¹ bio precizan,pekorino je kombinacija,ovca ,koza i krava ali da biæe vrlo ukusan,bitno je da se ravnomerno su¹i

Lazic


El Jefe

Аха, значи то је тајна ваше виткости колега.
Друштво за заштиту од животиња

Lazic


megaidiot

Citat: ®or¾ poslato 03 Februar, 2020, 03:50
Biæe ta tekstura nisam ba¹ bio precizan,pekorino je kombinacija,ovca ,koza i krava ali da biæe vrlo ukusan,bitno je da se ravnomerno su¹i
nista onda, cekam ja da me put ravnomerno odvede vo severnata makedonija

Flojd

#335
Citat: UFF poslato 02 Februar, 2020, 15:58
Da li je iko od vas kojim cudom saznao koliko dugo ova kantica sira moze da stoji u frizideru dok vise ne bude za ishranu?

Nekad dodje maniji i slaniji a nekad slabiji i dok je potopljen u vodu (prokuvam sa soli i dodam) kako vreme prolazi postaje sve ukusniji, bar po mom ukusu
Sve do nekog trenutka kad pocinje da dismr ali ozbiljno (kad ga dobijes vise je kao prljave carape a posle mesec i duze kao klosar koji se nije okupao mesec dana ili duze) i ukus postaje kiseo, pece po jeziku 😂
Kako usporiti proces starenja/sazrevanja/propadanja osim na standardni nacin pojesti ga odmah i ceo ?

Evo iz prve ruke...

Meni taj prevreli sir traje opu¹teno po 2 - 2 i po meseca po¹to ga jedem sam. Kad ga ne jedem èesto, toliko mi treba da omlatim kanticu. Najbitnije je pravilno èuvanje. Ako to uradi¹ kako treba, nema ¹anse da se pokvari ni da poène da se oseæa. Uzmi fla¹iranu izvorsku vodu, ona nema hlora i hemije kao èesmovaèa. Prolom, Viva, koja god. Na pola litre vode velika ka¹ika soli. Dobro prome¹aj dok se ne otopi so i prelij sir. Druga bitna stvar: pritisni nekom tacnicom sir tako da bude potpuno potopljen u presolac, da ne dolazi u dodir sa vazduhom i onda zatvori kanticu. Ako je to odraðeno na ovaj naèin, sir æe ti trajati mesecima, sve dok ga ne pojede¹ i biæe sve bolji ¹to du¾e stoji. Evo kad se vidimo doneæu ti kri¹ku sira koja kod mene u fri¾ideru stoji par meseci pa æe¹ probati, odlièan je. Treba samo malo prakse ali ni¹ta komplikovano. Ako je sir poèeo da se oseæa i da peèe po jeziku znaèi da ne¹to nije uraðeno kako treba. Stavi taj sir u vodu pola sata pa neka ti suvozaèica smota neku pitu od toga. Prevreli punomasni sir mo¾e da stoji u presolcu jako dugo, mesecima.

Flojd

Citat: ®or¾ poslato 02 Februar, 2020, 17:44
Marko mo¾e izuzetno dugo da stoji,ukoliko pravi¹ i menja¹ presolac. [cheers]

Tako je.

Flojd

Citat: Gvozden poslato 03 Februar, 2020, 00:54
Ima li jos tog sira? I gde da ga pokupim? Npr utorak?

Ima sira koliko god ti du¹a i¹te. Trenutno su zavejani do obrva, nema ne teoretske ¹anse da se spuste do Sjenice. Evo ba¹ je jutros bilo na vestima da je skroz neprohodan put NP-Sjenica i deo puta Ivanjica-Sjenica. Ni ma¹ine ne mogu da urade ni¹ta. A zamisli kako je tek po selima na Pe¹teru gde puta nema...
Upisao sam te za kanticu pa ti javljam èim mi stigne tura a to bi trebalo da bude narednih dana. Samo mi ostavi neki broj telefona  na pp.

Kostić

#338
дрва имају сад седе у топлом грицкају мало суво мало сира пију вино и пеку лебац док снег не оде какав је то човек који себи дозволи да му се сир усмрди и он га баци па ја ти никад више грама не продао ни за милијарду евра по милиграму

ја поједем кофу од пет кила оног што се не продаје него је за кућу од једне бабе са златибора у року од три дана и умрем гладан за још

UFF

aj ne seri bre, pa ti ni leba ne jedes a ne sira  [rofl] imas 30 kila sve sa krevetom i mokrom kosom