Glavni meni

Sjenièki sir - punomasni, prvoklasni

Započeo Flojd, 04 Decembar, 2016, 21:44

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Flojd

@Laziæ
@Uff
@aæimo
@Zeljkamp

Sve upisano, iskombinovaæemo se nekako za te polovinice.

Citat: UFF poslato 27 Decembar, 2017, 01:41
nego kazu pre bio bolji, suvlji, sad nekako mekan ko dekin a niko nece da napise javno u temi

Flojd o cemu se radi?

Uffe, ja svima ka¾em da kako pi¹u pohvale u temi tako slobodno neka pi¹u i zamerke. Te zamerke ja odmah prenosim dole drugaru kako bi nam sir bio ¹to je moguæe vi¹e po ukusu. Iste su krave, ista prehrana, ista receptura, isti ljudi ga prave a ono ¹to mogu da garantujem je da ga prave skroz po¹teno i ne skidaju sa njega ni miligram pavlake ili kajmaka. Èist punomasni gor¹taèki sir. Ja samo jednog jedinog drugara na Pe¹teru imam od koga dobijam sir a on proizvodi svoj, ne otkupljuje ni od koga, ¹ta æe mu kad ni sa ovim svojim ne zna ¹ta æe.
 
Inaèe, pitanje ti je skroz na mestu. I ja sam primetio da tvrdoæa nije uvek ista samo ¹to to meni lièno ni malo ne smeta pa ne raèunam to u zamerke. Bitno mi je da su mu masnoæa, ukus, jaèina i ¹mek prepoznatljivi. Svaki od tih sireva koji mi sti¾u je prevreo, bio tvrði ili mekaniji. Normalno da ne mo¾e da bude uvek potpuno isti, ne prave ga roboti.

Evo ¹ta se radi ako neko voli da mu je tvrði (sir, jel da...  :D ):
Samo izlijete surutku iz kantice i ostavite sir neko vreme (npr. dan-dva) na toplom, na sobnoj temperaturi ili blizu nekog grejnog tela. Kad dostigne ¾eljenu tvrdoæu i suvoæu, nalijete mu nazad surutku, neku tacnicu preko toga da pritisne sir ka dnu kantice, poklopite kanticu i arrivederci. Poenta je samo da mu ispari vi¹ak vode iz njega, ni¹ta vi¹e.

Ja za sebe od drugara ponekad naruèim potpuno mlad sir, od mleka izmu¾enog noæ uoèi slanja. I krkam tako mlad, ubijam se. Dr¾im ga u kantici u surutci u fri¾ideru i on polako zri. Kroz par nedelja sa dna kante izvlaèim star i tvrd sir.

Bojssa

Ranije je bio tvrði jer je du¾e stajao u kantici i imao vi¹e vremena da sazri a neko vreme je stajao u transportu i bez surutke. Verovatno sada Flojdu bolje ide prodaja pa je kraæe vreme sazrevanja sira. Nema vremena da odstoji.. Ja lièno ne volim mlad sir, ne znam kakve su ove zadnje ture ali ona u Oktobru je bila odlièna, znaèi sir nije bio potpuno prevreo i sasu¹io se no je imao elastiènost a takodje i karakteristiènu jaèinu i ukus. Druga stvar je i ta da sada kantice sti¾u nalivene surutkom pa sir nema kada da spekne..

Lazic

Kad ka¾ete surutka mislite na posoljenu vodu ili ne¹to drugo?

Primetio sam da ako mladom siru menjam slanu vodu na 5-6 dana mo¾e mesecima da ostane mlad, ali polako gubi ukus... Moja majka je u fazonu da ga dr¾i u fri¾ideru na suvom, vremenom postane kaèkavalj... Ja lièno najvi¹e volim onaj ¹to smrdi kao prljave noge u tri lepe, a skroz suv i tvrd... Jeo sam ba¹ iz Sjenice, velika tegla sa nekim travkama unutra, kad se otvori oni koji ne vole smrdljiv sir bace peglu ili padnu u nesvest... :D

Boban_m

Nije problem, izvadis sir na tanjir i ostavis dan ili dva tako na suvom u frizideru i bude tvrdji i stariji ;D Ostatak cuvas u posoljenoj vodi i vadis po potrebi. Obavezno probati sa pecenim paprikama (belolucanke sto bi rek'o Zippa Cope).

Boban_m


Lazic


megaidiot

ma nista im ne fali.
jebte se, sad mi se jedu paprike, a na poslu sam, ako trknem do prodavnice i spalim ih u kuhinji, upalice se protivpozarni alarm.  [panic]

Lazic


Flojd

A sir Bobane, gde je sir nestao?! :D

Citat: Bojssa poslato 27 Decembar, 2017, 17:13
Ranije je bio tvrði jer je du¾e stajao u kantici i imao vi¹e vremena da sazri a neko vreme je stajao u transportu i bez surutke. Verovatno sada Flojdu bolje ide prodaja pa je kraæe vreme sazrevanja sira. Nema vremena da odstoji.. Ja lièno ne volim mlad sir, ne znam kakve su ove zadnje ture ali ona u Oktobru je bila odlièna, znaèi sir nije bio potpuno prevreo i sasu¹io se no je imao elastiènost a takodje i karakteristiènu jaèinu i ukus. Druga stvar je i ta da sada kantice sti¾u nalivene surutkom pa sir nema kada da spekne..

Boj¹a, mo¾da je i do toga ali nije samo to u pitanju. Generalno, ne prodajem ni vi¹e ni manje. Drugari, familija i ja uzimamo istim tempom kao i ranije. Kad je toplije vreme onda sir tamo gde stoji i zri mo¾e da se stvrdne bolje nego sada kada je hladno. Po¹to je punomastan, ne mo¾e na hladnom da se stvrdne skroz. Zato sam i napisao da ga treba staviti dan-dva bez surutke na toplom i to je to. Sa surutkom dolazi jer èesto èekam i po 10-ak dana da ga pokupe ljudi pa da bude 'konzerviran' dok ga ne pokupe. Evo, Bob nam iz Majamija poruèuje da æe da se stvrdne i u fri¾ideru. Verujte Bobu.

Citat: Boban_m poslato 27 Decembar, 2017, 19:49
Nije problem, izvadis sir na tanjir i ostavis dan ili dva tako na suvom u frizideru i bude tvrdji i stariji ;D Ostatak cuvas u posoljenoj vodi i vadis po potrebi.


Lazic

Ovih dana æe biti 4 godine kako sam Boba ispratio za Amerike... Kako leti vreme...

Boban_m


Lazic


misa-pei

Ne primaj se, Laziæu. To je sir od palme :P
Država je najveći neprijatelj naroda

Lazic


Flojd

Citat: misa-pei poslato 29 Decembar, 2017, 00:46
Ne primaj se, Laziæu. To je sir od palme :P

Niiiiije, od krave je! Veruj Bobu!  :D

Hvala za sliku Bobane!  [thumb_up]

Lazic


Flojd

Drugari, hvala na interesovanju za sir!
Teliæi su nedavno stigli tako da æemo imati malu pauzu do proleæa pa tamo negde od recimo maja meseca kreæemo ponovo.
Izvinjavam se svima koji su naruèili a nisu dobili. Biæe da su Laziæ i Zeljkamp za sada ostali kratkih rukava. Nisam ih zaboravio nego jednostavno sira vi¹e nema, sve oti¹lo!  :)

UFF


Lazic

I pojeo... Gde ne uzeh vi¹e, nisam raèunao mamu otimaèa sira... ;D

mareskin

Citat: Laziæ poslato 25 Januar, 2018, 12:59
I pojeo... Gde ne uzeh vi¹e, nisam raèunao mamu otimaèa sira... ;D

Sira nije ni bilo... uni¹tio si dokaze :D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu