Glavni meni

Transfagarasan-Transalpina 2016 Solo Big Bad

Započeo bigbad86, 18 Septembar, 2016, 19:35

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

bigbad86

 Posto su me svi ispalili za more, ja se iznerviram i resim negde da zapalim sam. Prvo je bilo u opticaju neko more, mada sam znao da cu brzo da se smorim ako budem sam na plazi po ceo dan, pitanje je dal cu upoznati nekog, sta ti ja znam... Ali ako odem negde gde je cilj  samo voznja, to mi nece tesko pasti da idem sam. I nije. Resio sam da odem u Rumuniju na pomenuta mesta jer vaze za raj za bajkere a i nije daleko. Malo sam se raspitao ovde na forumu i odlucio. Krecem za par dana. Uradio servis u Balosavi, stavio bolju zadnju gumu (naravno polovnu :P ) i krenuo u Sredu. Iz Kragujevca krecem u 6 ujutru, onako malo hladnjikavo vreme. U Pozarevcu vec bolje posle toga Veliko Gradiste, Donji Milanovac pa Djerdap. Iskreno prvi put sam vozio dunavsku magistralu, jako mi se svidja put za voznju ali je nazalost propao dosta. Ali opet moze na vecini mesta da se drzi 100kmh. Ja drzim tu negde oko 80, sto zbog milicije sto zbog toga sto prvi put vozim. U povratku je bilo sve 100kmh. Malo pred granicu, na pumpi srecem tri turcina na tri BMW koji kazu da je vreme na Transfagarasanu i Transalpini odlicno. Savetuju da krecem u voznju rano ujutru jer kasnije ima dosta turista sa kolima koji voze jako polako sa kolima a na Transfagarasanu nema bas mnogo mesta za preticanje a bukvalno je 95% puna linija gore do vrha. To se ispostavilo kasnije kao tacno. Izlaz iz zemlje protekao ok, rec me nisu pitali, cak nisam ni kacigu skidao. Na Rumunskoj sam sam skinuo kacigu za svaki slucaj, pitali me gde idem i zasto idem i onako ofrlje pogledali sta imam u centralnom koferu. Od Djerdapa preko Severina, Targu Jiu do Curtea de Arges gde sam spavao put je protekao ok, sa samo jednom patrolom policije bez radara. Koliko sam video tad a posle i u povratku uglavnom zaustavljaju teska teretna vozila. Sam pocetak puta mi je bio jako depresivan. Pod tim mislim na industrijsku zonu grada Severin uz granicu koja je jako propala, zardjala i zapustena. Podsetila me na industrijsku zonu Kragujevca, samo sto je njihova industrijska zona velika skoro koliko i sam grad Severin. OGROMNA. A tu su im i dva potpuno ispravna Nuklearna reaktora i tri jos treba da se zavrse. Mi se kao bunimo i necemo nuklearku u Srbiji a ova nukearka je bliza nasem Beogradu nego njihovom Bukurestu. Ostatak Rumunije nije interesantan, put je ok i ogranicenja brzine su im realna, cak iako je naseljeno mesto, ako je put prav i pregledan oni stave 70 na sat ogranicenje i to je savim dovoljno da se kruzira u 5 brzini (ili 6 ko je ima) Smesten sam bio u Gradu Curtea de Arges, u podnozju Trasnfagarasana. Obaezno sa sobom imajte tablet ili smart fon koji ima downloadovan Rumunski jezik na aparat posto wifi nema bas svuda a i rumuni su totalno operisani od Engleskog jezika. Od mladih koji rade po kaficima cete moci da dobijete neki odgovor ili uslugu na Engleskom ali stariji ljudi koji drze hotele ili vile veze nemaju. Bar je bilo takvo moje iskustvo. Smestaj je bio ok, mogao sam i jeftinije da prodjem da sam isao na slepo a ne preko Bookinga, mada nisam razocaran. Smestaj je bio oko 16 evra za noc U Vila Cristiana u Curtea de Arges i iako nisam trazio dorucak koji se doplacuje, uvek su me castili palacinkama i nekim przenim mesom i kafom. Mozda zato sto sam ih castio 200 grama kafe kada sam dosao. :P

Voznja do vrha trasnfagarasana je podeljena. Gore do brane i jezera Vidraru je uzasan put. Pod tim mislim klizav i istrosen. Nema puno rupa, cak ih ima jako malo ali zato ima dosta onih gadnih izbocina koje su fakticki nevidljive dok ih ne pogodis. A umeju da zabace motor jako lepo. Tu ima bas jako malo mesta za preticanje, i to pod uslovom da preticete preko pune. Sto sam i radio. Ima tu dosta starih kamiona koji idu do brane i dosta starih Dacia pa se vucaraju ko prebijeni. E posle od Jezera Vidraru do gore je ono sto top Gear zove najbolji put u evropi. Voznja je ekstra, krivine su vrh, ima doduse dosta ovaca, konja i goveda pa treba obratiti paznju i na to. Odvozio sam Transfagarasan samo jednom do kraja i nazad, za dan taman toliko mesta da se prave lepe pauze za rucak i slikanje. Gore na vrhu ima dosta turista i pun Q motora. Uglavnom su to putni motori sa preko 750 kubika. Zapravo ja sam vozio ubedjlivo najstariji motor i u odnosu na one goldwinge, Bendzose i Honde moja Honda je delovala kao skuter :P
Povratak u smestaj sam vozio oko 30ak kilometara na ler, da ne bih razmisljao  u saltanju, vozio sam desnom rukom sa sve krivinama a levom slikao. Jebiga izvinite za kvalitet slika i snimaka, kineski telefon :P


Sutradan pakovanje i Transalpina, put do mesta Bengesti i pumpe Lukoil. Tu tankanje, kratka pauza i krecemo. Prvih 10 kilometara je skoro sve pravo, ili duge prave krivine bez uspona. Onda krece uspon i to bas naglo. Asvalt je nemoguce dobar, nov, debeo minimum 10-15cm i takav je na 80% translapine a 100% je takav asvalt na svim usponima sa ostrim krivinama na obe strane planine. Znaci 100% dobar asvalt tamo gde je najbitnije. Ostatak je ok, ima poneku pukotinu, ili los prelaz gde je krpljeno ali podnosljivo. Svakako bolje nego Srbija :P Da ja sad vama objasnjavam krivine kakve su i kako se vozi tamo, nema svrhe, sedite pa se provozajte, ima samo 360km od Beograda, 380 od Kragujevca. Na Transalpini mozete da kampujete bilo gde, spavate u kolima, milicije tamo nema, niko vas nista ne pita. Ogranicenje je svuda oko 40, kola toliko i voze a motoristi su u prekrsaju od 100 do 200 procenata :P

i jos jednom da napomenem da one fore da pisem pa slika pa opet pisem pa slika ne piju vodu jer nema onde nekih objasnjenja posebnih uz svaku sliku, dovoljno je samo otici i provozati se, ne morate da imate enduracu za Transfagarasan niti R-a za Transalpinu, dovoljan je i skuter od 125cc jer pogledi tamo hrane dusu a slika to ne moze lepo da docara.

Transfagarasan





























image upload no compression

Lazic


bigbad86

Transalpina
Rezervisano
Pu lazicu vec mi uze post :P

bigbad86

Snimci rezervisano ( postavljam kad dodjem sa treningaaaaa) zurim stigo mi taxi

bigbad86

Pu jebem ti isteklo vreme za izmenu.
Znaci transalpina































































image upload


Boban_m

Dusko lep si decko, ali uzmi nekad tu kameru/telefon i okreni od sebe ;D

*zeka*

 [thumb_up]
Ti ladno nisi vozio put Sebes / Transalpina , najbolji deo za peglanje .

bigbad86

Naravno da jesam, samo nemam slika sa tog dela. Jeste bolji za agresivnu voznju, zato ga i nisam slikao. Pa ona slika gde je vodopad i motor ti je blizu Sebesa. Tu je uglavnom sumovito pa mi nije bilo interesantno za slikanje. A i vozio sam brzo :)

Citat: Boban_m poslato 18 Septembar, 2016, 23:34
Dusko lep si decko, ali uzmi nekad tu kameru/telefon i okreni od sebe ;D


Sledeci put platite gorivo Picasu da ide samnom da to odradi kako treba. Ja sam inace operisan od fotografije a nisam nesto ni fotogenican :P

nuadal85

Ima li tamo benzinskih pumpi? Ja bi i¹ao sledeæe godine pa me zanima kako bi iza¹ao na kraj sa gorivom buduæi da mi je rezervoar 17l a da tuèem po 10l/100km.
Pod tamo mislim na bli¾u okolinu transalpine i transfagarasana. Ako ih nema koliko su udaljene najbli¾e?

bigbad86

Posto vozis R-a Translapina je prava stvar za tebe, na Transfagaranu imas malo truckanja prvih 40 kilometara ali nista nepodnosljivo.
Evo je ruta Transalpine, bas tu gde pocinje je Lukoilova pumpa tu sipas, odvozis celu do kraja pa u Gradu Sebesu ponovo sipas, nije problem, tako sam i ja radio, mada sa mojom voznjom ja mogu da izguram oba pravca, 20L rezervoar a manje mi trosi.

https://www.google.rs/maps/dir/45.0888128,23.6018839/Sebe%C5%9F/@45.449933,23.8385607,10.5z/data=!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x474c1ef8648e6555:0x1c9f667af8fb5c4!2m2!1d23.5663758!2d45.9595588?hl=sr