Glavni meni

Protocni bojler vs standardni sa kazanom

Započeo UFF, 23 Februar, 2016, 00:09

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

UFF

Pitanje glasi da li se protocni bojler isplati u odnosu na klasicni pod uslovom da ste vec pripremili potrebnu instalaciju za njega i to vam nije dodatno ulaganje?
Pricamo o protocnom bojleru od 18kw ili vise za tusiranje a ne o malom govancetu za kuhinju.
Predpostavljam da je dugotrajniji i da je odrzavanje jeftinije jer nema drkanja sa procurelim kazanom ili crknutim grejacem zbog kamenca, takodje zauzima manje mesta i ne razmisljas da li je neko pre tebe potrosio svu vodu ili si zaboravio da ga upalis pa sad cekas da ugreje da se istusiras jer tople vode imas koliko hoces dok imas i struje sto je koliko se meni cini i jedina mana istog ako ispostujes uslov da ga postavis blizu tus kabine da ne bi dugo cekao da topla voda krene.

Konkretno u mom slucaju je instalacija spremna za njega pa to nije trosak a zivim sam i ne trosim mnogo tople vode pa mi se cini kao da je isplativije i elegantnije resenje od nekog sa kazanom
Da li je neko racunao sta je ekonomicnije sto se tice potrosnje struje ako se ne trosi puno vode? (predpostavljam da je za vecu porodicu bolji izbor neki od 80/100litara i da ga nikad ne gase)

Ovo mi je varijanta br.1
http://www.coolshop.rs/siemens-bojler-de1821515

A ovo varijanta br.2
http://www.coolshop.rs/ariston-bojler-velis-100

U slucaju varijante 2 bih u tablu sa osiguracima postavio tajmer da pali bojler nocu i da ga ugreje na max temp i ugasi ujutru kad pocne jeftina struja ali je pitanje da li bi 80l vode zagrejane na 80-90 stpeni u bojleru ostala dovoljno topla da se istusiras npr u 23h uvece pre pocetka sledece jeftine tarife pod uslovom da nisi trosio vodu u toku dana? (znam da zavisi dosta od izolacije samog bojlera kao i temeprature u kupatilu, da li je neko ovo probao?)

Ako bi uspelo da li bi bilo ekonomicnije grejati skroz hladnu vodu po jeftinoj struju na max temperaturu nego kad bi jednostavno podesio bojler na pola ili na eko mod i ostavio ga upaljenim 24/7 da samo dogreva potroseno kad god treba. Ako je to ekonomicnije da se ne drkam sa osiguracima sa tajmerom (a da navijam alarme da palim i gasim bojler nocu i ujutru mi ne pada na pamet)

Pa eto voleo bih da cujem od nekog ko je imao iskustva ili nekog ko se time bavili ili je ovo racunao a verujem da ima jos dosta onih koje ovo interesuje ili ce ih tek interesovati jer su sve teme koje sam nasao na netu stare min 10 i vise godina a do sad su protocni bojleri napredovali i vise ne trose max struju vec valjda mere protok vode i zadatu izlaznu temp pa prema tome i koriste samo potrebnu snagu.


jevta

Prvo
Po¹to si normalan i prihvata¹ inovacije montiraj solarno grejanje sanitarne vode dva ili tri panele æe ti zavr¹iti posao sa rezervoarom od oko 100 litara.
Drugo
Po¹to ¾ivi¹ tu u toj po malo nedoðiji proveri prvi uslov za protoèni bojler ,a to je stalni dobar pitisak hladne vode.Ako taj uslov ispunjava¹ mo¾e¹ staviti protoèni bojler ,ako je to nestabilno nemoj sebe maltretirati.Lepa fensi varijanta ali po meni prevaziðena i mo¾e da se desi da zbog lo¹ih navika i lo¹ih slavina potro¹nja struje bude prevelika kao i crkavanje osiguraèa zbog prevelike snage.
Treæe
Obièan bojler 50 litara koji je stalno ukljuèen daje nekom ko ¾ivi sam i ponekad dovede neko ¾ensko èeljade koje koristi toplu vodu bar da opere sudove [rofl] najveæi komfor uvek ukljuèen na 2/3 i uvek dosta tople vode uz racionalnu potro¹nju.Samo bojler sa prohron kazanom

Ja da sam na tvom mestu bila bi varijanta prva sa grejaèem  2-3 kW u bojleru za nedaj bo¾e.Mo¾da deluje kao velika investicija ali se sigurno isplati u razumnom roku.

bigbad86

Mi smo u kuci imali oba, i to smo imali neki Siemensov od 5Kw protocni (posto mi je monofazna struja u kuci) i ekstra nas je sluzio nekih 10 godina. Sada imamo obican jer struja ne bi izdrzala opet protocni (sestra ima frizerski salon na isti strujomer a i imamo i klimu i jos stosta) Definitivno je bolji protocni a i definitivno stedi struju, naravno ako se kupate razumno. Akumulacioni se sam pali da dogreva vodu kada niste tu po nekoliko puta na dan, pogotovu ako je hladno kupatilo. A i zauzima dosta mesta. A da ga palis namenski samo kad se kupas je bzvz.

Hattrick

Imam 18kw siemens protocni. Vrlo praktican, kompaktan, tople vode uvek i koliko hoces, i da ne nabrajam, znas i sam sve prednosti.
Mane su mu, cim malo oslabi pritisak vode, nece da greje, potreban mu je odredjeni pritisak. A kada je pritisak vode dobar i konstantan, Tesko se "steluje", te je prevruca, te je prehladna voda. I poslednja mana mu je da nisam bas nesto odusevljen globalnim kvalitetom. Jedan mi je riknuo posle tacno dve i po godine, otisao grejac, a drugi ovaj koji sad aktuelno koristim, ima 2 godine i osecam da mu polako dolazi kraj, ne greje kao ranije, sam se iskljucuje, nekad i pri dobrom pritisku treba po nekoliko puta da ga "startujes", palis i gasis vrucu vodu kako bi krneuo da greje, itd. Protocni kao protocni obozavam, ali nisam siguran da ce sledeci, treci po redu u 5 godina, da bude Siemens. Raspitacu se malo koja je kvalitetnija alternativa u +/- 30% rangu cena.

Glava Dole

ma klasican sa prohromskim kazanom zakon

Hattrick

Mislim da je Vaillant mnogo kvalitetniji od Siemensa.

UFF

jevto kuca je gotova i necu sad da busim i stemujem da bi sve razvodio a i nisam zidao veliko nit planirao mesto za toliki kazan, ako budem dogradjivao planiracu centralno grejanje sa svim u jednom (paneli za zagrevanje vode leti, centralno grejanje na pelet i bojler za tusiranje)

za inox varijantu nekog kvalitetnijeg bojlera udaraju po usima a ja necu u novu kucu koju gradim od nule da stavim jebeni bojler sa tehnologijom i oblikom od pre 100 godina
http://www.coolshop.rs/ariston-bojler-velis-inox-80

+ mi debil od vodoinstalatera stavio prikljucne cevi previsoko a spusten mi plafon u kupatilu pa ne moze ni da stane, jedino da ga roknem horizontalno jer i to moze ovaj model (ima u sebi 2 kazana i grejaca pa moze da radi cak i kad jedan grejac crkne)
a da kupujem 50l kad je doplata za 80l samo 10e mi se cini bas glupo cak iako mi 80l nije potrebno (jedino mozda sto bi 50l trosio manje struje jer manje vode i greje... mozda, iskreno nemam pojma zato sam i pitao sve one stvari u prvom postu na koje jos cekam odogovre)

ps. ako neko zna nekog normalnog vdoinstalatera iz bg (preciznije nbg) nek ostavi kontakt telefon jer ja jos nisam upoznao ijednog odgovornog a treba sve da mi se poveze, pusti voda u kucu, sred cesma u dvoristu itd

jevta

Jasno al ta tehnologija i izgled od 100 gopdina ko¹ta 100 evropskih za dobar ureðaj koji æe ti bez problema raditi 10-15 godina.Sve ostalo je ¹minkanje na u¹trb kvaliteta.Nije taj oblik bezveze ima to i neke veze sa termodinamikom.
Svi bojleri snage preko 2kW æe ti uzrokovati pregrevanje prekidaèa,koji æe¹ morati poèesto menjati.

bucko

#8
Ako se grejes na struju moras da stavis sklopku koja kad startujes protocni prebacuje sa el kotla na bojler.To znaci da nemas el grejanje dok radi bojler.
Klasika je zakon.
Preporuka je da stavis solarne panele(u grckoj svaki krov ima panel i rezervoar na sebi) jer je glupo saznanje da leti trosis struju na hladjenje kuce i grejanje vode u isto vreme.
Da sam na tvom mestu a volim da se igram ja bi rezervoar ukopao pored kuce i u njega stavio el grejac da dodaje po potrebi i stavio pumpu i ola.Pored bi stavio mali hondin agregat za struju od dva kw i resio potencijalni problem sa nestankom struje u celoj kuci.

Ovakva dva sam nabavio da ne zavisim

http://s24.postimg.org/sxdofjd4l/olympian_gep50_50_kva_genera_0ec74052_2.jpg

Ivicat

Citat: Hattrick poslato 23 Februar, 2016, 01:03
Imam 18kw siemens protocni. Vrlo praktican, kompaktan, tople vode uvek i koliko hoces...

Za neke, koji se tusiraju sve dok ima tople vode, ovo i nije dobro. :D

UFF

Nemam problema sa strujom, u ormanu budzeni granicnici a imam dva sata tj prikljucka :)
grejanje je kombinacija na norveski radijator + pecka na drva
Mislio sam jedan sat na bojler, grejanje i klimu a drugi na sve ostalo ili kako je vec pametnije, poenta je da dovedem oba do kutije sa osiguracima pa se igram kako god zelim

bigbad86

Uzmi ti neko protocni sa najvecom garancijom i boli te uvo.
Cak i ovi Najjeftiniji ZIM imaju 5 godina garancije a sa njima MOZES da se tusiras.
Imaju samo dva proizvida a posluju od 1993. Onaj od 5.5 kilovata moze na monofaznu i namenjen je za kuhinju ali moze da se koristi za tusiranje u nekom pomocnom kupatilu, nije bas za kupanje.
Onaj od 9kW je za kupanje. Znam neke lokale i ljude da imaju ovaj od 5.5kW preko 10 godina u kuhinjama, i dalje lepo rade.
A ako budjavi ZIM daje 5 godina, ne vidim zasto ne moze da se nadje neki od renomirane firme sa isto toliko ili mozda cak i vise.

Ivicat

Kao na primer Siemens koje Hattrick koristi :D

bigbad86

Nama je Siemens trajao dobrih 10 godina i to kad nam je crkao, bila je negde 98-99 godina i jednostavno nismo mogli da nadjemo delove za njega, bilo je jednostavnije kupiti obican bojler. I to je bio neki slabiji model od 5kw.

Zeljkamp

U mojoj porodicnoj kuci protocni bojler koristimo od 1991. godine i ne bih ga nikada menjao za obican. Slazem se da ima nekih mana koje su vec pomenute ali to nije razlog za odustajanje.

+1 za protocni
TwinZ Auto & Moto

bigbad86

Koje je marke i sta je radjeno na njemu do sad?

ЯЭВОЛУТИОН

ja imam siemens protocni od 18 kw vec 10 godina...sljaka i dalje.....imao sam u gajbi gde sam ziveo sam isti takav i vise od 10 godina.....ali....kad zivis sam daleko je isplativiji od klasicnog, zauzima manje mesta...bla, bla, bla
Kupio sam novi bojler od 80 litara, klasican proromski.....razlog..
Porodica se uvecala i vise nije jedno tusiranje dnevno od 5 minuta vec cetri od toga moje pet...zeninih 15 a deci se pune kade.....neisplativo....posto se grejem na pelet onda bi razlika izmedju letnje i zimske potrosnje struje trebala biti minimalna....medjutim....protocnom bojleru uopste nije isto kad greje vodu sa 5 stepeni i sa 15 stepeni kao sto je leti....jako je tesko nastelovati vodu na kako hoces....racun za struju mi je zimi i do 7500 dinara....leti oko 5500....moja racunica kaze da cu skinuti skoro 2500 dinara ugradnjom klasicnog bojlera.....on manje struje trosi a uz to dograva vodu....videcemo...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Ivan1979

Kada saberes i oduzmes sve, tebi je najisplativiji kazan od 50l !

ЯЭВОЛУТИОН

stim da je sam da....manje ce struje da trosi a 50 litara je dovoljno za njega ....eventualno ako treba jos neka da se plakne....nema za punjenje kade...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Jefta

Citat: UFF poslato 23 Februar, 2016, 00:09
U slucaju varijante 2 bih u tablu sa osiguracima postavio tajmer da pali bojler nocu i da ga ugreje na max temp i ugasi ujutru kad pocne jeftina struja ali je pitanje da li bi 80l vode zagrejane na 80-90 stpeni u bojleru ostala dovoljno topla da se istusiras npr u 23h uvece pre pocetka sledece jeftine tarife pod uslovom da nisi trosio vodu u toku dana? (znam da zavisi dosta od izolacije samog bojlera kao i temeprature u kupatilu, da li je neko ovo probao?)

80l klasican bojler smo koristili moj cale, moja dva burazera i ja. Palio se nocu posle 12 i cale gasio ujutru kada je odlazio na posao. Nikada preko dana nije radio uvek je bilo vode za svu cetvoricu uvece da se istusiramo. Ako se klasican bojler samo ukljucuje nocu posle 12 onda uopste nije skup sto se tice potrosene struje. Nama racuni za struju nisu prelazili 2000-2500 din mesecno bez obzira da li je zima ili leto. Grejanje je bilo centralno.

Naravno ako ikada budem stavljao u svoju kucu stavicu protocni jer zauzima manje mesta.