Glavni meni

I pre nas su se vozili motori, vozice se i posle

Započeo Charuga, 05 Jun, 2015, 09:13

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

navajo

Srecan rodjendan Igore...nek te svaki sledeci motor obraduje kao onaj prvi !!!

motoklasik

Citat: navajo poslato 16 Decembar, 2017, 12:50

Srecan rodjendan Igore...nek te svaki sledeci motor obraduje kao onaj prvi !!!


Hvala svima na cestitkama...

Da me sada neki motor obraduje kao onaj prvi?...
Eh, kad bi to moglo... platio bih ga 100.000e bez razmisljanja, veruj mi...


motoklasik

#442

Moto-trke u Beogradu

Gde sve nisu u prethodnim decenijama odrzavane moto-trke u Beogradu.

-oko Kalemegdana,
-na Banjici,
-na Uscu,
-na Kosutnjaku (od "Golfa, pored Filmskog i  Pionirskog grada),
-u Zemunu,
-na Avali.
-kod bazena na Kosutnjaku,
-u zvezdarskoj sumi, pored restorana "Beli bagrem"
-pored stadiona Jna,
-kod Sajma

Mozda sam nesto i propustio. A danas, jedva se nategne da se organizuje trka na aerodromu Batajnica.
Stavicu neke slike ovde na forum, stariji ce mozda i prepoznati i setiti se po nekog.
A mozda i po nekom mladjem clanu foruma bude zanimljivo. Kao neki mali vremenplov...

Evo i par slika kako je to izgledalo - motori, oprema vozaca, garderoba gledalaca... (jednim levim klikom na sliku, trebalo bi da se uveca, ako nekog interesuje da bolje vidi detalje...:

Kosutnjak, u blizini restorana "Golf":





Suma na Zvezdari. Jedan deo staze bila je i ulica pored restorana "Beli bagrem":







Start trke u ulici pored stadiona JNA (Partizana):







Kod Beogradskog sajma:




Evo par slika sa trka na Kosutnjaku, kod bazena, pocetkom '80-ih:







Zavrsavalo se nekad i ovako:





I sa Usca:





"Vrteska" na Kosutnjaku. Gedza pored svog Kawasakija KH 250.
Kvalitet je nesto losiji, jer je skinuto sa platna, sa formata "super 8".





Evo i nekoliko slika sa moto-trka kod bazena na Kosutnjaku, sredinom i krajem 70-ih godina.
Tek da se ne zaboravi, a i da se podsetimo na neke ljude, tada momke i decake, koji su u njima ucestvovali.

Na ovoj slici je pok. Stankara (Dragan Stankovic) dosta kasnije i predsednik Moto saveza Srbije, na Yamahi TZ 250 (br.2).
Iza njega, sasvim desno, je pok. Ilija Cubra na Yamahi 125 "Gerd Bender":





Na slici dole je Ljuba iz Zemuna (iz Vrtlarske ulice) na CZ enduro, a iza njega je Misa Trajkovic - Misutka, ili Cekoto, na preradjenoj CZ enduro, koji sada zivi u Venecueli i koji je poslednjih par godina posle dosta dugog vremena svracao i na Usce:





Ovde je opet Stankara na Yamahi TZ 250 (br.2), a iza njega je Boks iz Obrenovca (br.3) na CZ enduro 175:






Na donjoj slici je sa br.3 Boks iz Obrenovca, a iza njega je Misa Trajkovic-Misutka, ili Cekoto, kako ga sada zovu:





Evo, za ovaj forum, jos nekoliko fotografija sa "vrteske" na Kosutnjaku, tek da se podsetimo na ljude sa kojima smo se druzili ili ih poznavali - pre 30-40 godina.


Grupu predvodi Klajn na Hondi CB 750 K,
iza njega je Uros Tomanovic (Vukov brat) na Kreidleru,
a iza Urosa je Misutka (Cekoto) na preradjenoj CZ 175 enduro:




Na donjoj slici sa br.2 ja Stankara na Yamahi TZ 250,
a iza njega je Ilija Cubra na Yamahi TZ 125:




Na narednoj slici je sa br.3 Boks iz Obrenovca,
a iza njega je Luba iz Zemuna, obojica na CZ enduro, s tim sto je Boksova bila donekle preradjena za takmicenja:





Na slici dole je Klajn na Hondi:




Naravno, da se ne zbunjujete, vozilo se vise klasa u diviziji, a i neke od slika su sa treninga.


Evo jednog kisnog starta 50 ccm na Kosutnjaku.
Sa brojem 1 je pok. Mali Gedza, ili Debeli Gedza, sa brojem 3 je pok. Cebza a sa brojem 4 je mali Babura.





Na ovoj slici dole, u nervoznom startu sa budzenim APN-om je Baburin brat Mirke sa brojem  4 (Milorad, zvani mali Babura), inace kasnije pilot JAT-a).  Stariji Babura je jos od 80-ih godina ovde promovisao americki dvotaktol Bel-Rej kada za tu firmu niko nije ni cuo.  Iskljucivo to ulje je koristio u Yamahi RD 350 LC i presao sa njom ko zna koliko desetina hiljada kilometara, uz po neku "polu-generalnu" motora. Nabavke su isle preko mladjeg Babure, dok je jos JAT leteo za Ameriku.
Inace, kupili su dve Yamahe RD 350LC, nove,  jednu belo-plavu i jednu belo-crvenu.  Obe su isle na Bel Ray. Crvena je iz ko zna kog razloga izgorela, a trebala je da sluzi malom Baburi za trke. Belo-plava je jos kod Babure u 45.bloku.

Odmah pored njegovog motora levo, u svetloj jakni, stoji Sale Pauk.
Starter je Slavko Kalaba - Kale:




Na donjoj slici, u prvom planu je Ljubisa Barackov, koji je kasnije bio sampion SFRJ u automobilizmu.
Sverko u pozadini sa brojem 2:




Evo jos nekih slika sa Kosutnjaka, iz druge polovine ’70-ih. godina.

Na slici je sasvim levo Uros Tomanovic na Kreidleru,a sasvim desno Mali Gedza na Kawasakiju KH 250:




Na donjoj slici je Mali Gedza na Kawasakiju KH-250,
a iza njega ja Igor Rados na cz-175 enduro, (koji sada zivi u Kanadi):




Na ovoj slici dole su, s leva na desno
Mali Gedza na Kawasakiju KH-250, Igor Rados i Boks iz Obrenovca:




Na donjoj slici prvi je Mali Gedza na Kawasakiju KH-250,
iza njega Igor Rados sa CZ-175 enduro, i Uros Tomanovic sa Kreidlerom:



ЯЭВОЛУТИОН

Igor Rados se povremeno pojavi i u Beogradu....inece je ziveo par kuca ispod mene i navukao me ....od desete godine gledam kako pakuju neke trkacke motore...doduse ne previse uspesno....
Koliko puta su kretali sa motorom na Kosutnjak precicom ispod sadasnjeg Rubina, i koliko su se puta vracali nizbrdo ugaseni pored moje kuce...inace ta cz175 nije bas bila pouzdan stroj...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

El Jefe

Ипак једне године ЦЗ 175 беше трећи иза Јамаха ако се добро сећам.
Друштво за заштиту од животиња

motoklasik


Nastavak posta 377 i nekih pretkodnih, iz ove teme.


Samo da je zagrlim.

Dogadjaj sa njegovim nenajavljenim odlaskom podnela je bolje nego sto sam ocekivao. Rekla je nesto u smislu – nije vazno, bitno je da ga je ipak videla i to joj mnogo znaci, itd. itd. Jedina vidljiva reakcija je bila da je odmah otisla u Rusiju, na skoro dva mececa. Po tome sam znao da i nije bas tako kao sto je pokusavala meni da objasni.
Pocetkom decembra stigla je samo kratka poruka da se vratila. Ja nisam ni odgovorio, racunao sam – bolje da se sve malo slegne.

Onda je dan pred docek Nove godine stigla poruka da je sa nekim svojim drustvom na jednom splavu na savskom keju i zove me da dodjem. Odgovorim da sam tek usao u kucu, malo bih da odmorim, mozda drugi put… Odmah je zvala:

- Ma to ti je tu blizu, tvojom ulicom pravo do Save, izidji na kej i zovni, ja cu izici, videces me odmah.

Znao sam da nema svrhe bilo sta objasnjavati, obucem jaknu i uputim se tamo. Ugledao sam je odmah, vec me je cekala, mahnem i uvede me ona na splav.
Atmosfera je tamo bila vec vesela, spojili su par stolova, osim nje bili su tu jedan stariji par i jos dva para srednjih godina. Predstavi me ona, a po njihovim imenima sam odmah shvatio da su svi Rusi, kasnije se ispostavilo iz ambasade.

Muzicari rasporedjeni oko njih a ostali u kafani sede za svojim stolovima i gladaju ka njima. Muziku kao da su oni doveli ili se vec dobro znaju od ranije, u dve reci se za cas dogovore sta sledece da se svira. Pevacica sedi za stolom i pije sa njima jer uglavnom peva jedna od one dve mladje Ruskinje… kako ih pogleda, muzicari pogode sta treba da sviraju…

Posle izvesnog vremena im je nekim cudom ponestalo para. Nudim ja koliko sam imao kod sebe, oni odbijaju. Nije problem, platice ceh karticom, ali nemaju vise da muziku svaki cas kite novcanicama…

Par stvari sam to vece video i cuo prvi put u zivotu…

Zovu kelnera, traze da im napravi nekakav racun na desetak hiljada dinara, van onoga sto su do tada pili i jeli, da to odmah plate karticom, a kelner da im da te pare… naravno uz krupnu novcanicu kao napojnicu. I onda opet imaju za muziku… I tako vise puta…
Kad god kelner prodje zovnu ga i nude da i on popije nesto na njihov racun. Ako ne moze, neka stavi na racun pa ce kasnije… Vidi se da su pripiti, ali kelnerima i muzici se obracaju sa uvazavanjem i na – vi.

Redjaju se pesme, Ruskinja peva ruske a pevacica kad dodje na red otpeva po neku nasu.
Drustvo dva stola dalje dodacuje jel moze sad za njih “Tamo daleko”? Oni odobravaju, naravno da moze, momak pridje i zadene 20 evra u harmoniku, Lidija ga pita jel moze ona da otpeva samo prvu strofu, decko klima glavom, kako da ne, muzika odmah pocinje prve taktove i tu tek nastaje lom… jer tekst te njene prve strofe je isao otprilike ovako:

“Это далеко, далеко от моря,
там есть моя деревня,
Там моя Сербия…”

Da li vec postoji prevod, ili je ona to improvizovala, ne znam.
Rusi, odusevljeni aplauzom cele kafane, odmah pune case i teatralno nazdravljaju:
“ Hа здоровье для героической Cербской армии…”

U neko doba uspem da se izvucem, ipak se sladece vece ceka Nova godina, ne bi me iznenadilo da su tokom noci potopili splav… Ostavim auto tamo na parkingu, taman da se malo izbistrim – dvadesetak minuta peske do kuce.

*

Putem do kuce se prisetim kada smo u jesen 1979. Godine isli motorima u Vrsac, valjda na proslavu berbe grozdja.
Neke stvari se dogadjaju usput, neplanirano, a posle ih pamtimo ceo zivot.

Bilo je toplo tog dana i preduvece u povratku iz Vrsca skrenemo u Staru Palanku (odakle ide skela za Ram) u riblji restoran da pojedemo sveze spremljenu ribu i posedimo malo.
Njih dvoje su bili sa njegovom CZ Enduro, bili jos neki drugari sa Jawama, jedan BMW R69 i ja sa MZ 250 TS.
Upravo sam mu bio stavio “fastbek” umesto sedista i zadnjeg blatobrana, neki odlivak od fiberglasa, sad kad gledam slike lici mi kao da je kalup bio skinut sa nekog Bol ‘d ora ali malo modifikovan. Ofarbao sam ga u zuto i crno u skladu sa bojom motora. Odlivak je bio dugacak (jer je MZ bio kratak) ali ga nisam kratio da bi mogla da sedne i devojka pozadi, tako da je duzinom taman pratio predugacki MZ-ov auispuh. Stop lampu sam stavio cetvrtastu, od kamp prikolice “Treska”. Iz sadasnjeg ugla gledano – uzas…
Ali zato su moigavci bili CEV, novi, italijanski, specijalni sa ugradjenim katadiopterima bocno. Isli su tada na neke modele Guzzija, Benellija i sl. Na njih sam bio posebno ponosan. I da… mali smesni oboreni volan.
Sramota me i da kacim sliku, ali dobro… tako je to tada bilo pre skoro 40 godina.





Oduzila se ta nasa pauza, kelneri zatvorili kafanu, muzicari otisli, a mi ostali da sedimo ispred na terasi sa harmonikasem. Izvadimo domace vino koje smo kupili u Vrscu, krenu price, covek na harmonici svira neke tuzne melodije a mi sedimo tu na mesecini na obali Velikog kanala i Dunava.
Nadrealnu sliku u toj vukojebini dopunjavalo je to sto je harmonika bila Settimio Soprani, vrednija od svih nasih motora zajedno… zvuk neverovatan, kao ziv…
Mi smo ga slusali kako svira i gasili mesecinu u vinu…
Tek pred jutro smo krenuli kuci.

Sve me to nekeko rastuzilo, da sam krenuo  autom kuci ne bih se setio ni Stare Palanke, ni MZ-a, ni harmonike…niceg. I bilo bi bolje…

*

I onda, par dana posle sv.Jovana, tek sam se malo oporavio od teske prehlade, zove me on. Stigao u Beograd potpuno nenajavljeno, iznajmio auto na aerodromu i vec je tu na Ledinama. Kaze da sidjem u kafic preko puta mene, samo da se vidimo jer zuri…

Do ulaza u kafic smo stigli skoro istovremeno, on pita jel ima BIP pivo (ej… BIP pivo, gde ga se samo setio), slatko me nasmejao. Pitam ga koliko ostaje, gde ce da bude, jel rezervisao hotel, moze i kod mene ako hoce ima mesta, a sve pazim da nju ne spomenem nikako – dosta je bila ona glupost  kad je bio jesenas.

- Ne ostajem uopste, veceras se vracam na aerodrom.
- Pa zasto si uopste i dolazio cak odande, na pola dana?
- Onako… samo da je zagrlim…

Uh…imao sam posle ovoga million pitanja za njega ali nisam ga pitao nista. I onako odgovore ne bih razumeo.

- Idi onda, pozuri, ja cu sacekati kelnericu. Javi se veceras pre ulaska u avion… ako se setis…




UFF

Gospodine motoklasik to je to, zasluzili ste plava slova, HVALA vam na doprinosu  [klanjam_se]

mali_zmaj

jin-jang

Lazic

Zbog ovakvih prièa bi valjalo imati vremeplov... Al' onda ne bi bilo ovakvih prièa...

ZEMZEM

Ova prièa razvuèena kroz vreme je ne¹to ¹to ostavlja neki trag u meni. Svaki put kad proèitam novi post vrati se taj oseæaj.
Svaki put uhvatim sebe kako otkljuèavam svoj dnevnik uspomena i vraæam se u neko svoje davno pro¹lo vreme i priseæam se divnih trenutaka svoje mladosti, svog odrastanja, mog detinjstva.
Setim se, stidljivo, svojih prvih ljubavi, mojih drugova kojih vi¹e nema. Vrate mi se oni lepi momenti kad sam bio sreæan ali stvarno.
Seæam se i ¾alim kako je to lepo vreme odavno pro¹lo.
Samo mi je ¾ao ¹to moja deca i deca koja odrastaju neæe pro¾iveti ni deo nekih starih vremena koja je pro¾ivela moja generacija.
I sad posle proèitanog setim se koliko smo bili sreæni sa ono malo ¹to smo imali.

I jo¹ jednom veliko hvala MOTOKLASIKU za sve napisano.

Lazic

Sanjao desetobrzinca kroz celu osnovnu ¹kolu... Prvog dobio u obliku kineskog "mauntin bajka" '91-ve kad sam imao 17 godina a nisam ga ni tra¾io, æaletu se uèinio jeftin pa ga kupio...

Nije tada bilo ba¹ svima veselo... Al' opet mnogo bolje nego danas...

mali_zmaj

Pizdo!!  Ja dobio rusku poniku na poklon od tetke,te¹ka bila kao tuè!! All ko tenk,ni¹ta ne riknjava ni¹ta se ne krivi i puca!!    ;)  :-*  ;D
jin-jang

ZEMZEM

Laziæu ja sam odrastao malo ranije od 91, kud ovo napisa pa sad vidim koliko sam mator.  :(
Sla¾em se da devedesete nisu bile godine za pamæenje veæini koja je ostala na ovim prostorima.

El Jefe

Ти италијански ЦЕВ жмигавци са катадиоптерима са стране су били на Томосу Електронику ако се добро сећам. У сваком случају имам их негде у подруму.
Друштво за заштиту од животиња

Lazic

Citat: ZEMZEM poslato 16 Februar, 2018, 14:05
Laziæu ja sam odrastao malo ranije od 91, kud ovo napisa pa sad vidim koliko sam mator.  :(
Sla¾em se da devedesete nisu bile godine za pamæenje veæini koja je ostala na ovim prostorima.
Ja sam za par godina oma¹io da bahanali¹em po primorju i da jebavam Zagrebèanke i Slovenke... :(

ZEMZEM

Ba¹ kad si bio u najboljim godinama Sloba re¹io da se igra rata

stilgar

#456
Citat: Laziæ poslato 16 Februar, 2018, 17:55
Citat: ZEMZEM poslato 16 Februar, 2018, 14:05
Laziæu ja sam odrastao malo ranije od 91, kud ovo napisa pa sad vidim koliko sam mator.  :(
Sla¾em se da devedesete nisu bile godine za pamæenje veæini koja je ostala na ovim prostorima.
Ja sam za par godina oma¹io da bahanali¹em po primorju i da jebavam Zagrebèanke i Slovenke... :(
Na primorju smo jebavali svabice, francuskinje,italijanke a ponajvise cehoslovakinje. Domace preko zime 😀
p.s.pricam o Jugoslaviji

Lazic

Citat: ZEMZEM poslato 16 Februar, 2018, 19:11
Ba¹ kad si bio u najboljim godinama Sloba re¹io da se igra rata
Nije samo on, al' mala grupa olo¹a...




@Stilgar:
Mmmm, Èehinje...

Andreja

Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

navajo

Bogami i ja sam se bila zacopala u nekog èeha, kao klinka, u Promajni....nit on srpski, nit ja ja èe¹ki, nit oboje engleski, a za neverbalnu komunikaciju smo jos bili mali...ali slatko smo se simpatisali i razmenjivali èe¾njive i zaljubljene poglede....èak me je i na autobus ispratio i doneo cvet, koji je dugo osusen krasio stranice omiljene knjige [srce]