Glavni meni

I pre nas su se vozili motori, vozice se i posle

Započeo Charuga, 05 Jun, 2015, 09:13

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Lazic

Citat: milomir22 poslato 05 Jun, 2017, 12:55
Mozda zbog mogucnosti da fino nasteluje smesu prema svojim zeljama/potrebama.
Ima smisla... Mislim da mo¾da èak finije mo¾e da se na¹teluje ubrizgavanje, ali ne ¹rafcigerom... ;D

Andreja

Bolje se èuju vozila sa karbovima nego sa ubrizgavanjem, pogotovo sa nekim protoènijim filterima za vazduh.
A i nekako na ovim motorima ¹to sam probao motorno koèenje i nije kao ¹to sam oèekivao, mo¾da su tako na¹telovali ubrizgavanje, da se neko ne utepa.
I uvek se zagrcnu malo kad naglo zabode¹ gas. Mo¾da zato :)
Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

Glava Dole

A mozda i da bi mu se uklapalo uz nick... karburator je klasicniji sistem ubrizgavanja :)

Kostić

ima ikslion mapa za ubrizgavanje, karburatori su samo feti¹. borin triumf ima bar deset razlièitih mapa gde mo¾e da se korektuje smesa

motoklasik

Citat: Laziæ poslato 05 Jun, 2017, 11:52
Onaj od dr.Popa je valjda 1450cc, seæam se da je koèio uz pomoæ molitvi... ;D

@Motoklasik:
Da, ¾ivo me zanima za¹to si ubrizgavanje zamenio karburatorom...?


Ovaj RoadKing je bio prva serija sa ubrizgavanjem, za Svajcarsko trziste, a to godiste je vecinom imalo karburatore.

Cesto se dogadjalo da na leru nekad neobjasnjivo podigne ler gas na 2000-2500 obrtaja. Navodno, greska je bila do protokomera vazduha, ali slucaj se ponavljao i kad se zameni. Hajde sto podigne ler gas, bas me briga, ali kad se na toj turi ubaci u prvu, kao da me neko udari cekicem po glavi.

Bilo koju intervencija na motoru, a Harley-evi big twin-ovi prosto vape za tim, ubrizgavanje ne prepoznaje. Bilo da se dovodi vise vazduga protocnijim filterom, bilo da se stavlja naprednije paljenje, bilo da se ugradjuju otvoreniji izduvi, bilo da se ugradjuje druga bregasta koja ce ove pobrojane intervencije da uskladi i ucini da dobiju pun efekat kroz promenu razvoda ventila.

Napisao sam vec da je ovo poslednja generacija Evilution motora, i prvi ugradjeni sistemi ubrizgavanja goriva (pre tacno 20 godina), tako da nisu bas postojali milioni dostupnih mapa za ubrizgavanje. Koliko se secam, pokojni Micko mi je pricao da se menja cip koji takodje nije ni malo jeftin, a nije bilo ni servisa gde bi menjali jedan za drugim dok se ne nadje odgovarajuci... Da ne pricam da niko u Srbiji do dolaska sadasnjeg zastupmika nije imao ni dijagnostiku za njega...

I zato... Mikuni HSR 42 u kombinaciji sa Edelbrock Quicksilver  kucistem filtera i KN filterom. Micko je to tako lepo ustelovao (naravno po onim svojim cenama, ko je imao prilike da tamo nesto radi znace o cemu pricam ) da u svin rezimima rada, i sa svim poboljsanjima, motor funkcionise besprekorno.  A i lepse se cuje kad srkne vazduh na naglom odvrtanju gasa...


A sto se tice kocnica, ni tu nemam problema. Svi motori iz Touring serije (FLH...)  RoadKing, Electra... napred imaju po dva diska kao i kapacitetniju pumpu od 11/16", za razliku od Softail i Dyna serije sa jednim diskom napred i pumpom od 9/16". Kod tih sa jednim diskom i manjom pumpom uglavnom su se naknadno ugradjivala efikasnija klasta napred.


Lazic

U tom sluèaju definitivno je lak¹e sa karburatorom... :D Mada verujem da bi danas moglo da se ugradi neko koje se lako ¹teluje i pouzdano radi... Al' realno bespotrebno, nije da ga koristi¹ kao kurirski skuter... ;D

motoklasik


(Nastavak postova #162, #178 i #202 iz ove teme)

Slika za kalendar.


Proslo je neko vreme od kada se vratila iz Rusije. Iz telefona se culo:

- Pa gde si ti? Sta radis?
- Nista, tu sam...
- I ja sam sada tu... Hoces da mi das onu kacigu?
- Naravno, kada hoces da se vidimo, gde da donesem?
- Sada, doci cu ja. Kazi gde?

Dam joj adresu gde je druga garaza jer sam u medjuvremenu tamo odneo te dve kacige i malo kasnije krenem i ja.
Samo sto sam ih skinuo sa police, prebrisao i stavio na veliki Harley-ev top kejs, zaustavlja se taksi, ona iozlazi, pozdravljamo se...

- Nisam mogla da verujem da si ih sacuvao...

Nije skidala pogled sa njih, oci su joj se zacaklile a kacige su se u njima ogledale kao u nekom plavom ogledalu. Boju ociju je nasledila od majke i ranije nekad je znala da kaze da je to boja ruskog neba.

- Zar nije nebo svuda isto? - pitali bi smo mi.
- Svasta... kako moze da bude isto... - ali o tome sam dovoljno pisao u prethodnom postu...

Tada je otvorila tasnicu i pocela da trazi nesto u njoj:

- Imam i ja nesto za tebe...- i vadi na cetiri dela presavijeni tanak list pelira iskucan pisacom masinom. Pelir se inace koristio za kucanje u vise kopija preko indiga, jer  naravno, nije bilo stampaca.

- Ali samo da pogledas, hocu da cuvam, nasla sam ga u svojoj staroj sobi u jednoj tasnici.

Uzmem u ruke taj papir, razmotavam ga... u stvari - presuda iz 1979.g. za voznju motora bez dozvole. Odakle to kod nje? Valjda je tada imala tasnicu pa je stavljeno tu da ja ne guzvam po dzepu.
To je bila jedna od retkih presuda jer je vecina prijava zavrsavala u zastari. Pise da sam se u septembru 1977.g. kretao motociklom marke Tomas kros ulicom Mose Pijade prema Trgu Marksa i Engelsa ( tj. Decanskom prema Trgu Nikole Pasica, kako bi se sada reklo) bez vozacke dozvole A kategorije itd...itd... i time ucinio prekrsaj iz clana...
U obrazlozenju je stajalo da sam vozio neosposobljen za voznju motocikla i time ugrozio bezbednost ostalih ucesnika u saobracaju i svoju. Sudija je tada rekla da ne razume kako neko moze da sedne i vozi bez polozenog vozackog ispita... i da nisam ja jedini... ima nas jos koji to radimo... Zasto ne polozite?

Eh, zasto ne polozimo?... Polagali smo mi svakoga dana neke samo nama znane ispite iz spretnosti i ludosti u voznji...

Na primer, iza gradskog autobusa zavucemo po dvojica prednje tockove malih Tomosa pod autobus tako da farovima skoro dodirujemo lim zadnje stranice i onda tako vozimo, ko duze izdrzi, u nadi da autobus nece nepredvidjeno naglo zakociti...
Ili, ubacimo se na kratko izmedju kamiona i prikolice. Tada su kamioni vukli prikolice velicine samog kamiona zakacene sa velikom trouglastom rudom dovoljno dugackom da je izmedju mogao da se udene Tomos...
Bilo nas je i koji smo odvozili i po neku amatersku trku, pa makar i na "vrtesci" kod bazena na Banovom Brdu.
Ko je te nase ispite polozio, sigurno nije bio "neosposobljen" za voznju... ali to smo znali samo mi...
Kaksnije, kako su dolazali veci i ozbiljniji motori, polako smo, jedan po jedan ispunjavali tu formalnost da nam i drzava prizna da znamo da vozimo motor... A time je zauvek nestaloono uzbudjenje i radost kad te pojure panduri, a uspes da im pobegnes preko ivicnjaka, parka, kroz neki prolaz izmedju zgrada i slicno. Pa odmah trk na Usce da ispricas detalje...

Osetio sam da mi se oci magle i vratio sam joj list.

- Dobro, neka stoji kod tebe, cuvaj ga i dalje.
- Hajde negde da se provozamo.  Jel imas vremena?
- Naravno da imam...

Da li iko ikada za nju nije imao vremena... osim oniog mog mamlaza u Australiji.

- Sa cime cemo da idemo?
- Sa Harley-em, on je trenutno jedini registrovan.
- A ove dve Honde (i pokazuje na Forke CB 750 i CB400 o kojima sam pisao u postovima #97 i #109 u ovoj temi). Jel ovakvu jednu imao Rade Kocka?
- Jeste, iz 1976.g, stara Forka...
- Idemo sa njom!
- Ali nije registrovana...
- A ona druga? Jel takva bila jedna zuta ispred filoloskog fakulteta na Studentskom trgu?
- Jeste, mala Forka 400. Ali nije ni ona registrovana...

Prasnula je u smeh:
- Ma sredicu ti ja ako nas zaustave...znas valjda...

Odemo nas cetvoro sledece prolece od kad smo je upoznali na Avalu. Zaustavimo se u povratku u "Kumbari" da rucamo, ja sam vozio MZ 250-TS a on CZ 250 Enduro. Sredivali su se motori za sezonu, stavile se i nove gume tako da nije ostalo para za registraciju a to je i onako bilo najmanje bitno za voznju.
Negde u pola rucka zaustavlja se pandur na BMW-u na parking, tacno pored nasih motora, pogleda po restoranu i vidi za nasim stolom stolicu na kojoj su bile jakne i valjda jedna ili dve kacige. Prilazi, trazi dokumenta za motore i licne karte... Ha, istekle registracije, mora prijava, odlazi do svog BMW-a, vadi blok i pocinje da popunjava podatke. Ona ustaje, odlazi do njega, nesto mu prica, pandur se vraca do nas, drzi nasa dokumenta i pita:

- S kim se drugarica dovezla? - (da, tada se nisu koristili izrazi gospodja ili gospodjica, nego - drugarica).
- Sa mnom - kaze on, pandur proverava slike da vidi koja su njegova dokumenta i vraca mu ih.

Ja pruzim ruku za svoja, medjutim pandur se samo okrene i ode nazad ka BMW-u... Mosa...

Ona ceka pored motora u uskim farmerkama, tesnoj majici, u cizmama sa dosta visokim stiklama, sa jednom nogom savijenom u kolenu na nazad i stiklom okacenom o fuzaster pandurskog BMW-a. Da je neko to tada uslikao, slika bi bez konkurencije bila na pocetnoj strani kalendara BMW Motorrad za 1980. godinu...
Naginje se ka njemu i nesto mu prica, pandur bespomocno siri ruke i posle par trenutaka se vraca do stola sa novim pitanjem:

- A s kim se drugarica vraca?

- Sa mnom - odgovorim ja i ponovo pruzim ruku za dokumenta a svi troje koji smo ostali za stolom jedva se suzdrzavamo da ne prasnemo u smeh.
Pandur se vraca do motora neobavljenog posla, nista od prijava, ona ga onako ovlas poljubi u obraz i pandur vidno osamucen ode...


I sta onda da radim? Izvlacim malu Forku, skidam akumulator sa Guzzi-ja, montiram ga i upalim je...
Ona brzo, da sakrije suze, stavlja na glavu onog svog starog crnog Nolana. Model N31, prva Nolanova integralna kaciga iz 1979.g, u proslom postu sam omaskom napisao da je bila Nava. Sta cu, uzmem i ja Arai iako se za vise od 35 godina stajanja u garazi vizir raspao, moze i bez vizira.

- Gde cemo - pitam.
Glas joj je drhtao ispod kacige:
- Gde god hoces... negde gde mogu da placem.







Odvezli smo se na Kosutnjak, u "Aleksandar" gde je zimi ski staza. Tokom voznje se potpuno smirila ali nisam mogao da znam koliko ce to potrajati. Gledali smo iz baste restorana panoramu Beograda, prisecali se kojih gradjevina nije bilo ranije, pricali sta je ko radio u medjuvremenu. Zagledala se u moje oziljke na levoj ruci i trazila da joj pricam kako se sve dogadjalo, rekao sam da je to duga prica i da cu joj poslati link gde sve opsirno pise na jednom moto-forumu ( http://www.motomanijaci.com/index.php/topic,22500.0.html ). Uglavnom, racunam, dobro je... ali za kratko...

- Jel se cujes sa njim?
- Da, ali retko, znas ti njega, posao, porodica, kuca...
- Jel ima decu?
- Ima, dvoje...
- Cerku?
- Da, jednu.
- Kako se zove?
- Ne znam...

Slagao sam je. Nisam znao kako ce reagovati ako joj kazem. Ona je samo prividno imala ljudski oblik, kao sto npr. tecnost mora da bude u nekoj posudi. U stvari bila je sastavljena samo od emocija i uspomena koje su bile povezane nedokucivim vezama i nikad se nije znalo u kakav ce se mozaik u nekom trenutku to uklopiti.
Podigla je glavu i pogledala me u oci, bilo je sigurno da zna da je lazem... Video sam svoj lik u njenim ocima, koji je ubrzo poceo da se magli. Cije li oci suze, njene ili moje...?

Znam sebe, nisam iz te price, ne volim kad osetim da me neko uvlaci u lavirint emocija, bilo je vreme da uspostavim kontrolu nad tim.

- Pa dobro, bre, koja vam je to fora sa imenima? kakve to veze ima?
- Ima veze, ispricacu ti jednom. A mozes da pitas i njega, da ti kaze.
- Necu da zovem nikog, ne interesuje me...

Na prilaznoj stazi zaustavio se motor, prepoznajem prijatelja iz starog kraja, kao da je znao kad treba da dodje. Zovem ga odmah da sedne sa nama, iako par godina mladji pun je i on tih starih prica, ali nismo bili toliko bliski pa je sigurno da razgovor nece ici dalje od neke blage nostalgije, tako da sam mogao malo da se opustim.

- Ovo je Lidija, mozda si je i vidjao, dolazila je cesto kod mene sa deckom, onim sto je vozio CZ Enduru i CB 400N, davno je bilo...
- Pusti coveka, zaboravi se to... - i pruza mu ruku.
- Tacno, zaboravi se sve, ali gospodjo, ne znam da li Vas iko moze da zaboravi... Vas decko je kada dodjete, parkirao motor uvek iza zgrade, prema dvoristu Desete gimnazije. Mi, klinci iz kraja bi se okupili tu oko vasih motora...
- Jeste, stalno ste nesto zapitkivali... u vezi motora, cena...
- Zapitkivali smo onako, reda radi, takvih motora je vec bilo po gradu ali Vi, Vi ste bili ... jedinstveni. Cekali smo u stvari da krenete nazad i da nam onako nehajno mahnete rukom pri polasku i nasmejete se... Malo je tada falilo da nas nekoliko zajedno skupimo pare i kupimo od Vaseg decka Hondu kada je odlazio i prodavao je... A ja i ne pitam, kako vam je tamo, u Australiji?

Videlo se da je bio ubedjen da su otisli zajedno.  Skoro ceo minut je gledala u njega cuteci. U stvari, gledala je kroz njega.

- Fenomenalno nam je... hvala na pitanju...




Lazic

Auuuuuu... Bre... Od ovog definitivno mo¾e da se rikne... Ortak vas je sve redom sjebao...

Ostoja

Ajde leba ti saberi ovo na jednom mestu pa izdaj.

[thumb_up] [klanjam_se] [klanjam_se]


Knjiga bi bila fantastièna, odlièno pi¹e¹...
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

Kostić

ove stare kacige sa drikerima, kao ova leva su keva. obo¾avam ih. moja stara iz sedamdesetih kod ljubi¹e na placu stoji tries godina, nikako da mi je vrati. gledam po buvljaku dal æe ispadne neka al oèuvana, al slaba vajda. a ako iznaðem uzo bi da se vozikam na drikere. ako bude¹ teo da baci¹ ovu levo, baci vamo :D

Hohštapler

posle svakog njegovog posta poku¹avam da se suzdr¾im da ne komentari¹em, da ne kvarim flow divne teme, ali d¾aba, ne mere, ovo je tako dobro da ne mo¾e èovek da ostane ravnodu¹an!  [klanjam_se]
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Ostoja

Nagovorih gospoD®u moju da proèita temu, ona kao pasionirani èitaè knjiga (èitaj:bolesnik koji svuda i u svakoj prilici ÈITA I NE PRESTAJE) je bila iskreno odu¹evljena stilom i kvalitetom napisanog...
Pa ti sad vidi...
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

UFF

napisi ime cere, zbog nje... da procita

DraganPavlicevic

Ne volim kada mi dan ovako poène. Ovo kucam jednom rukom, dok drugom poku¹avam da obri¹em suze. Napolju je veæ veoma toplo, oznojio sam se i moram da menjam majicu, èitam ovo i oseæam kako se voda sliva niz leða. Hvala ti na ovom tekstu, kao i na onim prethodnim. Ali ne preteruj;danas æu ceo dan biti pod nekim èudnim utiskom.

mrle


Major


goranvojska


mkt

zasto ovo nema svoju zasebnu temu
lakse je zbog citanja i sl

Lazic

Mo¾e i ovako... Vremeplov koji zaboli i pisca i èitaoce... Kad bi moglo da se vrati vreme...

mali_zmaj

jin-jang