Glavni meni

Tuning po klasama (mali blok, 2t)

Započeo perlx, 07 Februar, 2011, 00:09

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

perlx

Imate 50ccm skuter, 2t. Slabo vam ide ne¹to. ®elite da ga pojaèate i odluèili ste se za tuning.
Ovde se mogu desiti 2 stvari: ili æete imati negativno iskustvo i celog ¾ivota ponavljati kao papagaj kako je to glupost i ni¹ta ne valja, ili æete otvoriti pandoinu kutiju i poèeti kopanje bunara bez dna.
Jednostavno ovo se ili nekome svidi ili ne.
Na ljubitelje ovo ima jo¹ jaèi efekat od (veæine) droga.
Èovek prosto u¾iva u zvuku nove reze, snazi pobolj¹anog cilindra, odazivu na gas koji daje novi karb i kako ofleka nekog kafic trkaèa kao od ¹ale u startu na semaforu.
Naravno svaki deo vremenom postaje slab i uvek treba slo¾iti jaèi i jaèi setup.  :)

Postoje 3 op¹te usvojene kategorije tuninga:

1.BASE
2.MIDRACE
3.RACE

1.BASE
Ovo je najjeftiniji tuning i daje poveæanje performansi za nekih 60-70 %.
Oèekuje se oko 10KS.
a. Jedna od najva¾niji stvari je auspuh.
Po¹to radi o 2t ma¹ini tra¾i se odgovarajuæi rezonantni (nekom drugom prilikom æu posebno o njemu).
Potrebno je naæi spuh koji vam ogovara perfomansama i cenom.
©to se tièe perfomasi treba gledati na kojim obrtajima spuh rezonira, kao i du¾inu rezoniranja.
Po meni je best buy tecnigas trek (rezonira 7000-9400 obrtaja, oko 80E cena).
Takodje dolaze u obzir tecnigas next-r, leo vince zx i rr, yasuni y i r.
Cene izmedju 80 i 250E.
2.Kit!
Klip i cilindar.
U bla¾im sluèajevima tuninga moguæe je zadr¾ati serijski uz prepravke.
U koliko se prelazi na 70ccm to su: malossi sport, motoforce racing, rms 70, stage6 sport, itd.
Potrebno je pogledati portmapu (mapu preliva i izduva u cilindru) i videti na kojim obrtajima su predviðeni da rade i uklopiti ih sa spuhom.
Cene izmedju 70 i 200E.
3.Karburator
Razlièiti skuteri dolaze sa razlièitim karbovima. U glavnom su to weber 12, mikuni 16, keihin 17 i dellorto 17.5.
U sluèaju webera 12 potrebna je zamena, ostali se mogu bez vi¹e problema lepo u¹telovati.
Cene izmedju 50 i 100E.

Dodatno:
1.Variomat
Znaèi nabavka sportskog variomata koji bi pomogao da nestanu rupe u ubrzanju i dodao krajnjoj brzini.
Izbor je sarenolik, za piaggio masine se preporuèuje malossi multivar 2000 sa rolnicama 19x15.5.
Oko 50E
2.Delovi za ¹telovanje:
Dizne, centralne opruge, rolnice, oprpugice kvaèila, pogonski remeni.
Sve je individualno i ono ¹to radi extra na jednom skuteru na drugom mo¾e biti u¾as.
Oko 50E.

Radilica mo¾e ostati standardna, ali je preporuèljivo da se promene le¾ajevi kada se veæ radi tuning.
Struja i sve ostalo ostaje standardno.

©to daje da se za oko 300-400E dobije skuter koji ima oko 70% bolje perfomasne, uz fini ¹tel tro¹i izmedju 4 i 6l na 100km (zavisi od skutera i delova) i vlasniku daje veeeliki osmeh. :)

Edit:text nije zavrsen, hbga skola....
Edit2: hteo sam da zakljuèam temu ali nemam opciju, a mogu se kladiti da sam bio mod ranije :|

Black Adder

Samo mala ispravka, upotrebom samo rezonantnog auspuha, dobija se poveæanje performansi  i oèekivana snaga takvog agregata je oko 5-6ks umesto serijskih 4-5. U praksi to znaèi da se osim promene krajnje brzine na bolje za 5-10km dobija i veæa snaga i da skuter mnogo lak¹e savladava brdo i ima bolji start. Retko da sama zamena   "per se" donosi ove rezultate, potrebno je uskladiti karburator promenom glavne dizne, i prenosa rolnicama kako bi bili u skladu potrebama u obrtajima kada rezonantni auspuh najbolje radi (tzv. power band).

Ovo je ujedno i najjeftiniji tuning 2T motora, a razlike u odnosu na serijsku postavku se ogromne. Midrace tuning podrazumeva i zamenu termogrupe (kit 70cc) i takav agregat isporuèuje snagu od 8-12-14KS zavisno od odabira komponenti, postignute brzine su vrlo blizu granice od 3 cifre. Opet kazem, sama zamena termo grupe neæe dati oèekivanu brzinu ukoliko nije podr¾ana prvenstveno sa rezonantnim auspuhom, karburatorom sa veæim difuzorom, tvrdjim oprugama kvaèila, pa èak i promenom odnosa zupèanika u prenosno kutiji.

Race ili Hi end tuning obavezno zahteva kako jaku termogrupu, HPC radilicu, le¾ajeve sa poveæanom tolerancijom, i sve gore navedeno, tako treba i ulo¾iti u pobolj¹ano snabdevanje strujom (inner rotor) i CDI sa promenjivom krivom paljenja. Takvi setup-i isporuèuju maximalnu snagu od 25-30ks i maximalne brzine 150+kmh

Scootertuning scooter-attack Dragster vs. Formel 3 (Renault)

perlx

Nisam jos stigao da zavrsim ceo text, midrace i race setupi si dosta retki kod nas (svega par skutera)m tako da je malo teze naci info o delovima dostupnim kod nas (a trudim se da njih opisem u textu).
Kada se na to doda manjak vremena ode prica u duzinu.
Lepo je Black skratio pricu.
Dodao bih i da base setup uz promenu delova u prenosu i fini stel moze dobaciti do 3 cifre, a da race bez problema kidaju trkacke motocikle na ubrzanju do 200m.

Zika

Izvini  sto upadam u temu,ali ja na budzenje gledam ovako...

1. Sport ili Base
Do 500e
-Rezona 100-150e
-Kit (gusani)100-150e
-Karburator(moze ,a i ne mora)  70-100e
-Varijator(moze ,a i ne mora) oko 60e
+sitnice(rolnice,oprugice,razna stelovanja...)

Ne skracuje mu preterano servisne intervale,generalka na 10 k.Trosi do 7l.

2.Mid-race
1000+ e
-Rezona 180-250e
-Kit (aluminijumski) 150-250e
-Karburator+filter 100+30e
-Varijator 80tak e
-Kvacilo 80tak e
-Radilica 150+ e
-Usis 50e
-Struja(ako ima potrebe) 150-250e
-Prenosni zupcanici  60-80e
-Kocnice 150+ e
+bezbroj sitnica (kais,rolnice,dizne,lezajevi...)
Interval servisa na 5-6k, potrosnja 10-14L

3.Race
Jos uvek nisam video ni jedan full-race skuter, a bas bih voleo  :D.
Ovde nema polemike -SVE iz vrha ponude proizvodjaca.
Kod PRAVLJENJA ovakvih skutera,skoro uvek se bira iskljucivo jedan od proizvodjaca ,znaci SVE je :
-Polini
-Malosssi(MHR)
-Stage 6 RT
(Airsal,Hebo,Motoforce,Top performances i svi ostali ,nemaju sta da traze u ovoj klasi)
Jedini kompromis moze biti auspuh,postoje posebni proizvodjaci za izradu rezonantnih auspuha koji pune do mnoogo visokih obrtaja.
-Cristofolini,Romano,Roost,Yasuni ...
Kod Race skutera se skida sve sto nije apsolutno neophodno- ostane samo preradjeni ram,masina,neko improvizovano sediste i jedan nenormalni vozac  ;D

Radni vek se meri u satima 8-10 sati je vreme koje skuter moze da radi u full-u, posle se sve opet rasklapa,menja i sklapa(vise vremena si u garazi nego u "voznji")
Trose k`o zna koliko...

Ovo zadovoljstvo vas kosta ,koliko ste "zagrizeni".

Ali nista se ne moze porediti sa osecajem da na malom skuteru od 60-70kg ,sa tockovima 13-14`,skoro nikakvim vesanjem ,smesnim kocnicama zujite 100tku kroz grad ,dok se svi krste za vama  ;D ;D ;D


Scooter vs Honda Blackbird 1100








perlx

ZIko lepo napisano. :)

Napomenucu samo da Stage 6 nisu nista drugo do rebrendirani Athena delovi.

ЯЭВОЛУТИОН

HEBO nema sta da trazi !!!!!!!! greska
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Iron Runner

Evo imam ja jedno pitanje...sad mi stize Gilera runner sp 50...da li mislite da je pametno menjati ono sto su ljudi fabricki uradili.... i da li vredi...ja iskreno mislim da nije...ali me zanima vase misljenje...??? [skuter] :P :P :P :P :P :P :D :D :D: :D :D :D
Some rely on
FATE
Some rely on
LUCK
But when I'm on my
BIKE
J just dont give a
FUCK...!!!!!

perlx

Jel ti stize nova ili polovna ?
Jesi li vozio skuter pre gilere ?

Zika

@revolution
Mozda sam se ostro izrazio, ali moje je misljenje da HEBO nema dovoljno jake "tuning" delove ,da moze da parira Polini-u,MHR-u ili S6/RT-u.
Oni imaju  odlican kit(Manston Revolution "pata negra"  :P ) ,dobru rezonu uz njega, radilice ,prenose...ALI kad sve rezimiram, mislim da ipak ne bi mogli da se porede sa vrhom ponude nekog od gore tri navedena proizvodjaca. To je naravno ,samo moje misljenje...

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: Zika poslato 11 Februar, 2011, 13:02
@revolution
Mozda sam se ostro izrazio, ali moje je misljenje da HEBO nema dovoljno jake "tuning" delove ,da moze da parira Polini-u,MHR-u ili S6/RT-u.
Oni imaju  odlican kit(Manston Revolution "pata negra"  :P ) ,dobru rezonu uz njega, radilice ,prenose...ALI kad sve rezimiram, mislim da ipak ne bi mogli da se porede sa vrhom ponude nekog od gore tri navedena proizvodjaca. To je naravno ,samo moje misljenje...
Ma ja video da si potkacio firmu koja je kit nazvala po meni, i to doooobar...pa reko da protestvujem.
Ne sme se zaboraviti i da italijani imaju sjajan marketing da sve to proguraju....licno mislim da nije MHR toliko bolji da bude neprikosnoven, da nije mnogo para iza njega da ga nasviraju i preko onoga sto prodaju. BTW svi trkacki kitovi se naknadno doradjuju, tako da to sto oni naprave za trke , ne moze da se kupi...a obicno ni oni ne mogu da ponove.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Iron Runner

Citat: perlx poslato 11 Februar, 2011, 01:21
Jel ti stize nova ili polovna ?
Jesi li vozio skuter pre gilere ?

E nisam bio dosta na forumu pa nisam video odgovor...jesam...i ranije gileru,samo stalker...stize nova gilera...:D [slavlje]
Some rely on
FATE
Some rely on
LUCK
But when I'm on my
BIKE
J just dont give a
FUCK...!!!!!

perlx

Ako je nova lepo je razradi, znaci 200km sa manje od pola gasa, do 500km sa pola gasa i posle toga moze da se cepa. Naravno pre svake voznje dobro zagrevanje. Zasto sve to ? Pa da bi lepo razradio sve lezajeve, da bi karike dobro legle i napravio lepu osnovu za danji tuning. Posle 1000-1500km kad je vec potpuno razradjena stavis tecnigas trek, multivar, ustelujes i prekontrolises sve ostalo i gasss dok te ne smori, a onda vise nema granica XD

Iron Runner

Ok...hvama tebra...:D :D :D
Citat: perlx poslato 12 Februar, 2011, 22:13
Ako je nova lepo je razradi, znaci 200km sa manje od pola gasa, do 500km sa pola gasa i posle toga moze da se cepa. Naravno pre svake voznje dobro zagrevanje. Zasto sve to ? Pa da bi lepo razradio sve lezajeve, da bi karike dobro legle i napravio lepu osnovu za danji tuning. Posle 1000-1500km kad je vec potpuno razradjena stavis tecnigas trek, multivar, ustelujes i prekontrolises sve ostalo i gasss dok te ne smori, a onda vise nema granica XD
Hvala :D :D :D :D :D
Some rely on
FATE
Some rely on
LUCK
But when I'm on my
BIKE
J just dont give a
FUCK...!!!!!

Tihi_ZR

Nije dovoljno samo nabacati skupe delove na skuter. Treba jako mnogo vremena dok se sve to ne usteluje. Cuo sam za slucajeve gde dodju klinci u prodavnicu i kazu: Hocu da mi skuter skace na zadnji tocak! Cak mislim da ne moze ni svaki majstor sve to da namesti.

perlx

Ono sto je najbitnije kod tuninga je da se shvati cinjenica da nije sve plug&play, da je potrebno mukotrpno stelovanje da bi se sve dovelo do maksimuma.
Vecina majstora ne ume, samim tim i nece, da se bakce stelovanjem vec samo nabacaju delove i kao gotovo, vozi, i onda masina prolupa lako.
A slucajeva ima raznih :D.

Zika

Naravno da se delovi za trke ne mogu kupiti,jer svako od proizvodjaca ima tim od "XY" inzinjera i mehanicara ,koji se trude da njihov tim ima brzi i bolji skut od suparnickog, i zasto bi oni to dali nekom "privateer-u" koji ne promovise njih? [srednjiprst]

Sto se tice stelovanja i nijansi,svako ko je ozbiljnije "budzio" nesto ,to je najcesce sam radio, i proveo bezbroj sati u garazi i probnim voznjama  [ljutko].

A za skakanje skutera na tocak,nije nikakav problem ;D ,cak ni na serijali- olaksas prednji deo (tegici,retrovizori...) i namestis prenos(lake rolnice i mekane opruge kvacila)
Ali treba se zapitati da li je to pametno... npr ,vozis u koloni iza kola,popizdis i oces da ga preteknes sa leve ,cimnes levo,zabodes gas,digne se tocak...a kola iz suprotnog smera idu ka tebi... :o pa aj ti skreni ostro desno,sa tockom u vazduhu. Takodje,svaku uzbrdicu ces da se naginjes napred, svaku ostriju krivinu ako das gas,skakace ti prednji tocak...


Tihi_ZR

A ti tegici i retrovizori imaju po 100 kila pa tako olaksajuskuter? A samo se stave lakse rolnice i druge opruge?
Nadam se da se salis.

Zika

Vozio sam od poznanika free-a kome su samo skinuti SAMO tegici, i nastelovan prenos(rolnice ,neke lagane) i svaki put kad iz mesta das pun gas on dize na zadnji,BEZ cimanja volana,BEZ pomeranja pozadi.

Tihi_ZR


ЯЭВОЛУТИОН

a onda je mrmot uvio cokoladicu u foliju  :P :P
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11