Glavni meni

Fotoreporta¾a "Putevima rimskih imperatora"

Započeo fruitcake, 26 Avgust, 2014, 22:52

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

fruitcake

Zdravo ekipo :) Fotoreporta¾a "Putevima NOBa" je odlièno pro¹la i bila je regionalno veoma praæena. GlOdUr (Glavni i odgovorni urednik) portala Mondo je na prvom sastanku po zavr¹etku ture postavio samo jedno pitanje: "Da li æe biti jo¹ reporta¾a ovog tipa?" Ljudi sa kojima sam saraðivao znaju koji sam radoholièar i nisu se èudili kada sam im rekao da sam odmah potvrdno odgovorio iako nisam imao pojma koju bih temu radio. Par dana kasnije sam im predlo¾io upravo ovu i sada sve idem svojim tokom...

Kao i pro¹li put napravio sam i Facebook stranu fotoreporta¾e https://www.facebook.com/Paths.of.Emperors.Putevima.imperatora po¹to sam primetio da je nekim kolegama sa foruma lak¹e da prate put preko dru¹tvene mre¾e. A kao dodatno olak¹anje meni slike koje budem tamo kaèio relinkovaæu ka Motomanijaèkom forumu da elimini¹em moguænost onog problema sa fotografijama na photobucket-u.





Par uvodnih reèi: Dana¹nja Srbija je specifièna i veoma bogata istorijskim nasleðem. Jedan od bogatih perioda je i doba Rimske imperije tokom koje su nicali gradovi i veliki garnizoni. Pored Singidunuma, mo¾da èak i znaèajniji, je i Viminacium gde je aktivno arheolo¹ko nalazi¹te i skoro da nema dana kada ne pronaðu i iskopaju ne¹to novo. U poseti Viminaciumu sam bio pre dve godine i jedva èekam da odem ponovo. Nedavno su iskopali i kosti mamuta tako da æu u ovu fotoreporta¾u implementirati i praistoriju.
Planirana ruta poèinje u Sremskoj Mitrovici i vodi ka Kostolcu. Odatle uz samu granicu Istoène Srbije kreæe se ka Ni¹u. Da li æu iæi i do Risna u Crnoj Gori to æemo videti. Ne verujem, ali ko zna...

mkt


eclipse4

interesantno,medjutim jedno mi nikada nece biti jasno....zasto se u svim ovim pricama selo Prahovo najmanje pominje,iako se zna da je bio veliki grad tamo,procenjuje se da je u samom gradu bilo preko 30.000 stanovnika a da ne pominjemo okolinu.....

imas li mozda materijala za Negotinsku krajinu?

fruitcake

Ovo je spisak gradova i plan cele rute. Gradovi "ispod crte" su u planu, ali prvo moram da se organizujem finansijski pre polaska i vidim da li æu moæi da obiðem ceo krug. Ako ne, ruta æe mi biti iskljuèivo unutar granica na¹e zemlje. ©to je opet dobro jer veæina iskopina se nalazi u Srbiji.




fruitcake

Citat: eclipse4 poslato 27 Avgust, 2014, 02:06
interesantno,medjutim jedno mi nikada nece biti jasno....zasto se u svim ovim pricama selo Prahovo najmanje pominje,iako se zna da je bio veliki grad tamo,procenjuje se da je u samom gradu bilo preko 30.000 stanovnika a da ne pominjemo okolinu.....

imas li mozda materijala za Negotinsku krajinu?
Negotin jeste u planu rute :)

dr32

Odlicna tema i ja sam bio u Viminacijumu prosle godine i odusevio me. Zao mi je sto nasa drzava, ne moze to pojedinac, nije dovoljno pametna da od Srbije zemlje azilanata i cigana, kako nas ipak dosta npr. nemaca poznaje, postane Srbija zemlja rimskih imperatora. Koliko para npr. nemci uzimaju na svoje stare zamkove i dvorce pa to je cudo. A i mi bi smo uz nesto para i mnogo entuzijazma mogli da napravimo cudo. Prodajemo maglu i mlatimo dobru lovu (moja definicija turizma)!
Svaka cast na ideji.
[cheers]
4 wheels move the body, 2 whells move the soul... enjoy

mali_zmaj

jin-jang

DaChaS


Kostić

pre podgorice su svratili u risan. tamo ima¹ mozaike i jednu ulicu, a nije daleko.

fruitcake

@dr32: Taèno je da Nemci i Austrijanci odr¾avaju svoje dvorove, meðutim kada se uporedi istorijsko bogatstvo na¾alost mi smo ispred njih. Ka¾em "na¾alost" buduæi da je dosta razlièitih osvajaèa dolazilo i odlazilo sa ovih prostora i svaki je ostavio traga u istoriji na ovaj ili onaj naèin. Ogromne pare, istra¾ivanja i rad su potrebne da bi se sve to dovelo u stanje za turiste. Pored toga mora postojati i veoma ozbiljna organizacija ponude. A kako nas stranci vide koji nisu bili kod nas iskljuèivo je gre¹ka nekompetentnih na funkcijama koje slu¾e za promociju na¹e zemlje. Istina je da i sa manje para mo¾e da se napravi ne¹to jako dobro ¹to su ljudi iz Viminaciuma i dokazali, ali da bi se adekvatno obuhvatila istorija Srbije neophodan je veliki projekat na nacionalnom nivou.

@kosta66: Prolazio sam zalivom ove godine i video da ima peæina ba¹ gde poèinje nova magistrala. Ako se desi da se finansijski organizujem eto mene i na primorju :)

jevta

Ja bio ima negde i moj putopis mnogo lepe ture i za voznju i za edukaciju.

juga

To bi sve trebalo da bude deo nacionalne strategije, koju mi, na¾alost, nemamo. Recimo. ameri velièaju sve ¹to je amerièko, a mi kudimo sve ¹to je na¹e. Lo¾imo se na neke vozaèke rute, a nismo svesni kako nam je lepa zemlja i da ima ¹ta da se vidi. Evo moj sin sda ide na exkurziju u Beè, a kada sam ja pitao za¹to ne idu negde u Srbiju, gledali su me kao kretena. Jbg, tudje - sladje!

fruitcake

@jevta: ako ti nije te¹ko po¹alji mi link.

@juga: nije to ba¹ samo za ovu generaciju vezano, isto to je i veæina na¹e generacije mislilo samo ¹to se to kada smo mi bili manji malo drugaèije sve organizovalo. velika je gre¹ka dr¾ave ¹to ne organizuje ture po Srbiji, a ima ¹ta da se vidi. ovako, sve ostaje na ¾elji i moguænostima roditelja. ja sam odluèio da moje dete prvo nauèi gde ¾ivi pa tek onda neka ide gde hoæe na ekskurzije, ali æe znati odakle kreæe pa æe moæi realnije da uporedi svoju zemlju sa drugim. na¹a zemlja (na ¾alost) ima bogatu istoriju za sobom. ka¾em "na ¾alost" po¹to recimo ©vajcarska mo¾e da pru¾i ono ¹to se mo¾e videti i u Austriji i Nemaèkoj (èak i manje), dok u Srbiji se mogu videti uticaji raznih religija, kultura i naroda. jako dobra stvar u vreme pre ratova '90ih je ¹to su obdani¹ta i ¹kole imali svoje centre na primorju tada¹nje Jugoslavije tako da je letovanje za decu uvek bilo dostupno roditeljima. ti sme¹taji su bili vi¹e nekog bungalovskog tipa ali meni su ta letovanja ostala u seæanju kao jako pozitivna.

jevta


fruitcake


fruitcake

Treæi oktobar se polako bi¾i i pripreme napreduju. Mislio sam da æe vreme biti topilje tokom oktobra a po¹to to neæe biti sluèaj bio sam primoran da se malo "ponovim". Kada sam oti¹ao do Guevara Moto Shopa po novo ulje i filtere (da, veæ se pre¹lo skoro 5000km) èastio sam se i jaknom. Taènije, èastila me ¾ena za roðendan :) Za ovu Smook jaknu sam èitao pozitivne kritike, da je prilièno topla. Bilo je jo¹ par modela ali ovaj mi je nekako bio skroz ok :) I izgledam malo mr¹avije u njoj :D Sledeæe nedelje kod majstora na pregled motora.


fruitcake

Treæi oktobar do¹ao i pro¹ao... Na put kreæem dan kasnije, ¹to u startu znaèi dan zaka¹njenja. Menjam rutu i umesto da idem prvo ka Sremskoj Mitrovici krenuæu u suprotnom pravcu ka Vinèi i dalje ka Kostolcu. Razlog za ka¹njenje prepisujem pre svega obavezama na poslu. Ali nije se sedelo skr¹tenih ruku, èuveni Boban i Sanja su mi napravili novo sedi¹te za motor po¹to mi se fabrièko iscepalo na prethodnoj fotoreporta¾i. Vala, posle 23 godine jahanja dobro je i potrajalo :)









Plan je krenem 4. po podne u pravcu istoka. Kome je zgodnije putopis mo¾e pratiti i preko Monda i Faceook strane, mada ovde na forumu æe biti vi¹e fotki.

fruitcake

Prvi dan - "Kad te neæe onda neæe."

Taj petak je bio jedan od onih dana kada imate ne¹to isplanirano ali jednostavno sve drugo vam ne dozvoljava da svoj plan sprovedete u delo. Prvobitno je trebalo da krenem ba¹ tada, 03. oktobra u 15:00 ka Baèkoj Palanci, i sve svoje pripreme sam poèeo mnogo ranije kako bih imao dovoljno vremena za sve i dokazao svojim prijateljima da mogu u privatnom ¾ivotu da budem taèan. Sve privatne obaveze bile su usklaðene prema tome, ali ovoga puta je posao bio taj koji je terao svoju prièu. A ta prièa me je dovela do toga da sam sa polaskom kasnio ceo jedan dan, samim tim sam i rutu izmenio. Kao i pro¹li put nekoliko drugara bajkera je do¹lo da se vidimo i da me isprate u kafiæu Bartender, koji æe izgleda postati standardna polazna taèka svakog mog putovanja.



Umesto ka zapadu i Sremskoj Mitrovici krenuo sam ka istoku. Preko Novog Sada jer sam jo¹ pro¹le nedelje obeæao drugaru da æemo popiti kafu kada budem krenuo na put. Sve u svemu, stigao sam do Smedereva gde sam prespavao u vikendici. Tu me je doèekala majka, a razgovor je poèeo na uobièajeni naèin u situacijama kada doðete kod svojih roditelja: "Zdravo mama". - "Zdravo sine. Da li si gladan? Saæu ja da ti spremim ne¹to za veèeru."
Veèe sam proveo podmazujuæi lanac motora, odmarajuæi se i pripremajuæi se za sutra¹nji dan. Moraæu da se vratim u Vinèu po¹to me je noæ hvatala jo¹ na autoputu pre Beograda u nadi da æe muzej raditi. U svim mojim planiranjima i razmi¹ljanjima sam prevideo jedan "sitni detalj" - da Sunce sada zalazi ranije nego krajem juna. Kako stvari stoje sve vi¹e mi se èini da æe ovu fotoreporta¾u raditi dvojca - moj stari dobri drug Marfi i ja. Obeæavajuæe je poèelo, zar ne?...

fruitcake

Drugi dan - "Vreme kada je civilizacijom vladao mir"

Probudio sam se ujutru i polako počeo da se spremam. Doručkovao sam normalo jer i sami znate da majke ne puštaju decu da krenu na put dokle god ne jedu onoliko koliko one misle da je dovoljno. Pa čak i onu decu koja su napunila 35 godina... Moj verni at je natovaren i spreman da se vratimo nazad u Vinču, po novom planu puta prvi stop na ruti.



Smederevski put znam napamet tako da sam veoma brzo stigao do same obale Dunava. U samom mestu ima tabla koja upućuje ka nalazištu ali posle nekih stotinak metara je još jedna raskrsnica na kojoj nema putokaz. Ako budete išli pratite desni put. Kada sam došao do obale tu je neki restoran, splav i ono najbitnije - parking. Odmah do parkinga je tabla koju su skoro postavili. Stepenice vode ka gornjem delu gde se nalazi muzej.





Kustos muzeja Dragan me je dočekao na ulazu. Kada smo ušli u izložbeni deo počeo je da priča o istoriji Vinče. Pričao je tako da me je odmah animirao da ga slušam, pričao je kao da je na bini pred prepunom salom Sava Centra. Još jedan veliki plus je što je bio voljan da odgovara na moje milion i jedno pitanje i podpitanje. Ja se nadam da su svi kustosi i muzejski vodiči poput Dragana. Većina eksponata je autentična, međutim ima i nekoliko replika jer se originali nalaze u Narodnom muzeju.
Priča o Vinči je priča o kontinuitetu života i o jednom drevnom praistorijskom gradu. Da, baš o gradu, verovatno prvom na evropskom kontinentu. Kako vreme odmiče i arheološko nalazište raste sve je više dokaza da je to zaista bilo tako. Do sada je otkriveno da ljudi koji su tu živeli nisu stanovali u zemunicama već su zidali kuće sa drvenom konstrukcijom. Neke veće su imale čak i nekoliko soba, podovi su imali toplotnu izolaciju od trske i bili su od gline koja se glačala šljunkom. Ognjište su zamenile peći koje su služile i za grejanje i za spremanje hrane. Po svemu sudeći u to vreme Vinča je bila kulturno-trgovinski centar jer je u blizini nekoliko reka koje su u to vreme bile glavne komunikacione veze između naseljenih mesta. Stanovnici su se prvo bavili stočarstvom i poljoprivredom, a ubrzo i zanatom jer je Avala bila glavni rudnik raznih sirovina. A trgovali su sa ljudima koji su živeli čak na Mediteranu. Grnčarstvo je takođe bila grana koja je bila cenjena. Među eksponatima se nalaze posude koje su se pravile bez kola a imaju skoro pa savršen krug, a neke posude su bile i ukrašavane. Postoje dokazi da su građani nosili dvodelnu odeću i da se razboj koritio u to vreme. Ovaj što se nalazi u postavci muzeja je verna replika pravljena po "negativima" koji su pronađeni u iskopanim kućama. U vreme Vinčanske kulture vladao je mir dugo vremena, tačnije do otkrića bakra i trenutka kada su neka plenema počela da ga primenjuju u osvajačke svrhe. Vinčani su bili trgovci i svo steknuto znanje su delili sa drugima, stoga Vinča nije imala potrebe da gradi obrambene sisteme i zidove. Na žalost, u novonastaloj situaciji se nisu snašli. Ovo je u nekim kratkim crtama, Dragan mnogo lepše i zanimljivije priča o postavci i samom nalazištu, i zna daleko više zanimljivih detalja. Moja je preporuka da svakome ko bude u blizini Vinče izdvoji nešto vremena i napravi mali "detour" da bi obišao ovaj muzej.













Dalje sam nastavio put ka sledećem odredištu - Viminacium-u kod Kostolca. Put je veoma lepo obeležen i na svakoj raskrsnici od Smedereva ka Požarevcu se nalaze putokazi na kojima je piktograf sa natpisom "Roman emperors' route". I da hoćete ne možete da promašite. Jedino treba voditi računa kada se stigne do termoelektrane Kostolac jer put koji vodi do Viminaciuma je relativno uzak i krivine koje su pod pravim uglom su veoma kratke. Ovo kažem pre svega kolegama bajkerima jer ako ne prilagode brzinu lako mogu da "isprave krivinu".






mkt