Ćao, Anonimni posetioče
Stranice: [1] 2 3
Štampaj
Autor Tema: Fotoreportaža "Putevima rimskih imperatora"  (Pročitano 9359 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
 Facebook: Poseti
oddball

Kvalitet: +39 (25%)
Zahvalnice: 6

26 Avgust, 2014, 21:52 Ocena: +7
Ignoriši

Zdravo ekipo Smiley Fotoreportaža "Putevima NOBa" je odlično prošla i bila je regionalno veoma praćena. GlOdUr (Glavni i odgovorni urednik) portala Mondo je na prvom sastanku po završetku ture postavio samo jedno pitanje: "Da li će biti još reportaža ovog tipa?" Ljudi sa kojima sam sarađivao znaju koji sam radoholičar i nisu se čudili kada sam im rekao da sam odmah potvrdno odgovorio iako nisam imao pojma koju bih temu radio. Par dana kasnije sam im predložio upravo ovu i sada sve idem svojim tokom...

Kao i prošli put napravio sam i Facebook stranu fotoreportaže https://www.facebook.com/Paths.of.Emperors.Putevima.imperatora pošto sam primetio da je nekim kolegama sa foruma lakše da prate put preko društvene mreže. A kao dodatno olakšanje meni slike koje budem tamo kačio relinkovaću ka Motomanijačkom forumu da eliminišem mogućnost onog problema sa fotografijama na photobucket-u.

Par uvodnih reči: Današnja Srbija je specifična i veoma bogata istorijskim nasleđem. Jedan od bogatih perioda je i doba Rimske imperije tokom koje su nicali gradovi i veliki garnizoni. Pored Singidunuma, možda čak i značajniji, je i Viminacium gde je aktivno arheološko nalazište i skoro da nema dana kada ne pronađu i iskopaju nešto novo. U poseti Viminaciumu sam bio pre dve godine i jedva čekam da odem ponovo. Nedavno su iskopali i kosti mamuta tako da ću u ovu fotoreportažu implementirati i praistoriju.
Planirana ruta počinje u Sremskoj Mitrovici i vodi ka Kostolcu. Odatle uz samu granicu Istočne Srbije kreće se ka Nišu. Da li ću ići i do Risna u Crnoj Gori to ćemo videti. Ne verujem, ali ko zna...

mkt
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
dignuti branici i rogljaste gume
Kvalitet: +10121 (53%)
Zahvalnice: 156

Odgovor #1 - 27 Avgust, 2014, 00:08 Ocena: 0
Ignoriši

ajd sa srecom  palac gore palac gore palac gore
eclipse4
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
puma patike
Kvalitet: +3924 (33%)
Zahvalnice: 125

Odgovor #2 - 27 Avgust, 2014, 01:06 Ocena: 0
Ignoriši

interesantno,medjutim jedno mi nikada nece biti jasno....zasto se u svim ovim pricama selo Prahovo najmanje pominje,iako se zna da je bio veliki grad tamo,procenjuje se da je u samom gradu bilo preko 30.000 stanovnika a da ne pominjemo okolinu.....

imas li mozda materijala za Negotinsku krajinu?
fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #3 - 28 Avgust, 2014, 15:41 Ocena: 0
Ignoriši

Ovo je spisak gradova i plan cele rute. Gradovi "ispod crte" su u planu, ali prvo moram da se organizujem finansijski pre polaska i vidim da li ću moći da obiđem ceo krug. Ako ne, ruta će mi biti isključivo unutar granica naše zemlje. Što je opet dobro jer većina iskopina se nalazi u Srbiji.

fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #4 - 28 Avgust, 2014, 15:43 Ocena: 0
Ignoriši

interesantno,medjutim jedno mi nikada nece biti jasno....zasto se u svim ovim pricama selo Prahovo najmanje pominje,iako se zna da je bio veliki grad tamo,procenjuje se da je u samom gradu bilo preko 30.000 stanovnika a da ne pominjemo okolinu.....

imas li mozda materijala za Negotinsku krajinu?
Negotin jeste u planu rute Smiley

dr32
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR 600 FA yahoo
Kvalitet: +116 (9%)
Zahvalnice: 14

Odgovor #5 - 28 Avgust, 2014, 17:47 Ocena: 0
Ignoriši

Odlicna tema i ja sam bio u Viminacijumu prosle godine i odusevio me. Zao mi je sto nasa drzava, ne moze to pojedinac, nije dovoljno pametna da od Srbije zemlje azilanata i cigana, kako nas ipak dosta npr. nemaca poznaje, postane Srbija zemlja rimskih imperatora. Koliko para npr. nemci uzimaju na svoje stare zamkove i dvorce pa to je cudo. A i mi bi smo uz nesto para i mnogo entuzijazma mogli da napravimo cudo. Prodajemo maglu i mlatimo dobru lovu (moja definicija turizma)!
Svaka cast na ideji.
 uzdravlje

4 wheels move the body, 2 whells move the soul... enjoy
mali_zmaj
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
Keeway Cruiser 250,Kawasaki Kle 500,Bmw K75,Kawasaki Zephyr 750,Honda Cbf 1000 GT
Kvalitet: +1526 (27%)
Zahvalnice: 65

Odgovor #6 - 28 Avgust, 2014, 20:18 Ocena: 0
Ignoriši

pratim     palac gore     hello

jin-jang
DaChaS
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
Kvalitet: +566 (36%)
Zahvalnice: 19

Odgovor #7 - 29 Avgust, 2014, 03:12 Ocena: 0
Ignoriši

Super pratim
Kostić
ne lazem majke mi
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
ZXR750H1
slow drive - long life

Kvalitet: +1844 (19%)
Zahvalnice: 105

Odgovor #8 - 29 Avgust, 2014, 07:07 Ocena: 0
Ignoriši

pre podgorice su svratili u risan. tamo imaš mozaike i jednu ulicu, a nije daleko.
fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #9 - 29 Avgust, 2014, 08:29 Ocena: 0
Ignoriši

@dr32: Tačno je da Nemci i Austrijanci održavaju svoje dvorove, međutim kada se uporedi istorijsko bogatstvo nažalost mi smo ispred njih. Kažem "nažalost" budući da je dosta različitih osvajača dolazilo i odlazilo sa ovih prostora i svaki je ostavio traga u istoriji na ovaj ili onaj način. Ogromne pare, istraživanja i rad su potrebne da bi se sve to dovelo u stanje za turiste. Pored toga mora postojati i veoma ozbiljna organizacija ponude. A kako nas stranci vide koji nisu bili kod nas isključivo je greška nekompetentnih na funkcijama koje služe za promociju naše zemlje. Istina je da i sa manje para može da se napravi nešto jako dobro što su ljudi iz Viminaciuma i dokazali, ali da bi se adekvatno obuhvatila istorija Srbije neophodan je veliki projekat na nacionalnom nivou.

@kosta66: Prolazio sam zalivom ove godine i video da ima pećina baš gde počinje nova magistrala. Ako se desi da se finansijski organizujem eto mene i na primorju Smiley

jevta
Vikend bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
V strom 650 u dolasku
la dolce vita

Kvalitet: +612 (19%)
Zahvalnice: 75

Odgovor #10 - 29 Avgust, 2014, 09:32 Ocena: 0
Ignoriši

Ja bio ima negde i moj putopis mnogo lepe ture i za voznju i za edukaciju.
juga
Budz majstor
Moto Doktor
Vikend bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
yamaha TDM 850
Kvalitet: +754 (26%)
Zahvalnice: 53

Odgovor #11 - 29 Avgust, 2014, 09:40 Ocena: +2
Ignoriši

To bi sve trebalo da bude deo nacionalne strategije, koju mi, nažalost, nemamo. Recimo. ameri veličaju sve što je američko, a mi kudimo sve što je naše. Ložimo se na neke vozačke rute, a nismo svesni kako nam je lepa zemlja i da ima šta da se vidi. Evo moj sin sda ide na exkurziju u Beč, a kada sam ja pitao zašto ne idu negde u Srbiju, gledali su me kao kretena. Jbg, tudje - sladje!

fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #12 - 01 Septembar, 2014, 07:38 Ocena: 0
Ignoriši

@jevta: ako ti nije teško pošalji mi link.

@juga: nije to baš samo za ovu generaciju vezano, isto to je i većina naše generacije mislilo samo što se to kada smo mi bili manji malo drugačije sve organizovalo. velika je greška države što ne organizuje ture po Srbiji, a ima šta da se vidi. ovako, sve ostaje na želji i mogućnostima roditelja. ja sam odlučio da moje dete prvo nauči gde živi pa tek onda neka ide gde hoće na ekskurzije, ali će znati odakle kreće pa će moći realnije da uporedi svoju zemlju sa drugim. naša zemlja (na žalost) ima bogatu istoriju za sobom. kažem "na žalost" pošto recimo Švajcarska može da pruži ono što se može videti i u Austriji i Nemačkoj (čak i manje), dok u Srbiji se mogu videti uticaji raznih religija, kultura i naroda. jako dobra stvar u vreme pre ratova '90ih je što su obdaništa i škole imali svoje centre na primorju tadašnje Jugoslavije tako da je letovanje za decu uvek bilo dostupno roditeljima. ti smeštaji su bili više nekog bungalovskog tipa ali meni su ta letovanja ostala u sećanju kao jako pozitivna.

jevta
Vikend bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
V strom 650 u dolasku
la dolce vita

Kvalitet: +612 (19%)
Zahvalnice: 75

Odgovor #13 - 01 Septembar, 2014, 10:05 Ocena: 0
Ignoriši

http://www.motomanijaci.com/index.php/topic,5146.0.html
Evo ga samo moram srediti slike ovi sa dodaj ih pobrisaše
fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #14 - 03 Septembar, 2014, 07:40 Ocena: 0
Ignoriši

Jevto, daj slike Smiley

fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #15 - 24 Septembar, 2014, 17:08 Ocena: 0
Ignoriši

Treći oktobar se polako biži i pripreme napreduju. Mislio sam da će vreme biti topilje tokom oktobra a pošto to neće biti slučaj bio sam primoran da se malo "ponovim". Kada sam otišao do Guevara Moto Shopa po novo ulje i filtere (da, već se prešlo skoro 5000km) častio sam se i jaknom. Tačnije, častila me žena za rođendan Smiley Za ovu Smook jaknu sam čitao pozitivne kritike, da je prilično topla. Bilo je još par modela ali ovaj mi je nekako bio skroz ok Smiley I izgledam malo mršavije u njoj Cheesy Sledeće nedelje kod majstora na pregled motora.

fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #16 - 04 Oktobar, 2014, 01:49 Ocena: +1
Ignoriši

Treći oktobar došao i prošao... Na put krećem dan kasnije, što u startu znači dan zakašnjenja. Menjam rutu i umesto da idem prvo ka Sremskoj Mitrovici krenuću u suprotnom pravcu ka Vinči i dalje ka Kostolcu. Razlog za kašnjenje prepisujem pre svega obavezama na poslu. Ali nije se sedelo skrštenih ruku, čuveni Boban i Sanja su mi napravili novo sedište za motor pošto mi se fabričko iscepalo na prethodnoj fotoreportaži. Vala, posle 23 godine jahanja dobro je i potrajalo Smiley

Plan je krenem 4. po podne u pravcu istoka. Kome je zgodnije putopis može pratiti i preko Monda i Faceook strane, mada ovde na forumu će biti više fotki.

fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #17 - 05 Oktobar, 2014, 15:18 Ocena: 0
Ignoriši

Prvi dan - "Kad te neće onda neće."

Taj petak je bio jedan od onih dana kada imate nešto isplanirano ali jednostavno sve drugo vam ne dozvoljava da svoj plan sprovedete u delo. Prvobitno je trebalo da krenem baš tada, 03. oktobra u 15:00 ka Bačkoj Palanci, i sve svoje pripreme sam počeo mnogo ranije kako bih imao dovoljno vremena za sve i dokazao svojim prijateljima da mogu u privatnom životu da budem tačan. Sve privatne obaveze bile su usklađene prema tome, ali ovoga puta je posao bio taj koji je terao svoju priču. A ta priča me je dovela do toga da sam sa polaskom kasnio ceo jedan dan, samim tim sam i rutu izmenio. Kao i prošli put nekoliko drugara bajkera je došlo da se vidimo i da me isprate u kafiću Bartender, koji će izgleda postati standardna polazna tačka svakog mog putovanja.

Umesto ka zapadu i Sremskoj Mitrovici krenuo sam ka istoku. Preko Novog Sada jer sam još prošle nedelje obećao drugaru da ćemo popiti kafu kada budem krenuo na put. Sve u svemu, stigao sam do Smedereva gde sam prespavao u vikendici. Tu me je dočekala majka, a razgovor je počeo na uobičajeni način u situacijama kada dođete kod svojih roditelja: "Zdravo mama". - "Zdravo sine. Da li si gladan? Saću ja da ti spremim nešto za večeru."
Veče sam proveo podmazujući lanac motora, odmarajući se i pripremajući se za sutrašnji dan. Moraću da se vratim u Vinču pošto me je noć hvatala još na autoputu pre Beograda u nadi da će muzej raditi. U svim mojim planiranjima i razmišljanjima sam prevideo jedan "sitni detalj" - da Sunce sada zalazi ranije nego krajem juna. Kako stvari stoje sve više mi se čini da će ovu fotoreportažu raditi dvojca - moj stari dobri drug Marfi i ja. Obećavajuće je počelo, zar ne?...

fruitcake
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
XRV750 RD04
oddball

Odgovor #18 - 06 Oktobar, 2014, 20:34 Ocena: 0
Ignoriši

Drugi dan - "Vreme kada je civilizacijom vladao mir"

Probudio sam se ujutru i polako počeo da se spremam. Doručkovao sam normalo jer i sami znate da majke ne puštaju decu da krenu na put dokle god ne jedu onoliko koliko one misle da je dovoljno. Pa čak i onu decu koja su napunila 35 godina... Moj verni at je natovaren i spreman da se vratimo nazad u Vinču, po novom planu puta prvi stop na ruti.

Smederevski put znam napamet tako da sam veoma brzo stigao do same obale Dunava. U samom mestu ima tabla koja upućuje ka nalazištu ali posle nekih stotinak metara je još jedna raskrsnica na kojoj nema putokaz. Ako budete išli pratite desni put. Kada sam došao do obale tu je neki restoran, splav i ono najbitnije - parking. Odmah do parkinga je tabla koju su skoro postavili. Stepenice vode ka gornjem delu gde se nalazi muzej.

Kustos muzeja Dragan me je dočekao na ulazu. Kada smo ušli u izložbeni deo počeo je da priča o istoriji Vinče. Pričao je tako da me je odmah animirao da ga slušam, pričao je kao da je na bini pred prepunom salom Sava Centra. Još jedan veliki plus je što je bio voljan da odgovara na moje milion i jedno pitanje i podpitanje. Ja se nadam da su svi kustosi i muzejski vodiči poput Dragana. Većina eksponata je autentična, međutim ima i nekoliko replika jer se originali nalaze u Narodnom muzeju.
Priča o Vinči je priča o kontinuitetu života i o jednom drevnom praistorijskom gradu. Da, baš o gradu, verovatno prvom na evropskom kontinentu. Kako vreme odmiče i arheološko nalazište raste sve je više dokaza da je to zaista bilo tako. Do sada je otkriveno da ljudi koji su tu živeli nisu stanovali u zemunicama već su zidali kuće sa drvenom konstrukcijom. Neke veće su imale čak i nekoliko soba, podovi su imali toplotnu izolaciju od trske i bili su od gline koja se glačala šljunkom. Ognjište su zamenile peći koje su služile i za grejanje i za spremanje hrane. Po svemu sudeći u to vreme Vinča je bila kulturno-trgovinski centar jer je u blizini nekoliko reka koje su u to vreme bile glavne komunikacione veze između naseljenih mesta. Stanovnici su se prvo bavili stočarstvom i poljoprivredom, a ubrzo i zanatom jer je Avala bila glavni rudnik raznih sirovina. A trgovali su sa ljudima koji su živeli čak na Mediteranu. Grnčarstvo je takođe bila grana koja je bila cenjena. Među eksponatima se nalaze posude koje su se pravile bez kola a imaju skoro pa savršen krug, a neke posude su bile i ukrašavane. Postoje dokazi da su građani nosili dvodelnu odeću i da se razboj koritio u to vreme. Ovaj što se nalazi u postavci muzeja je verna replika pravljena po "negativima" koji su pronađeni u iskopanim kućama. U vreme Vinčanske kulture vladao je mir dugo vremena, tačnije do otkrića bakra i trenutka kada su neka plenema počela da ga primenjuju u osvajačke svrhe. Vinčani su bili trgovci i svo steknuto znanje su delili sa drugima, stoga Vinča nije imala potrebe da gradi obrambene sisteme i zidove. Na žalost, u novonastaloj situaciji se nisu snašli. Ovo je u nekim kratkim crtama, Dragan mnogo lepše i zanimljivije priča o postavci i samom nalazištu, i zna daleko više zanimljivih detalja. Moja je preporuka da svakome ko bude u blizini Vinče izdvoji nešto vremena i napravi mali "detour" da bi obišao ovaj muzej.

Dalje sam nastavio put ka sledećem odredištu - Viminacium-u kod Kostolca. Put je veoma lepo obeležen i na svakoj raskrsnici od Smedereva ka Požarevcu se nalaze putokazi na kojima je piktograf sa natpisom "Roman emperors' route". I da hoćete ne možete da promašite. Jedino treba voditi računa kada se stigne do termoelektrane Kostolac jer put koji vodi do Viminaciuma je relativno uzak i krivine koje su pod pravim uglom su veoma kratke. Ovo kažem pre svega kolegama bajkerima jer ako ne prilagode brzinu lako mogu da "isprave krivinu".

mkt
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
dignuti branici i rogljaste gume
Kvalitet: +10121 (53%)
Zahvalnice: 156

Odgovor #19 - 06 Oktobar, 2014, 21:15 Ocena: 0
Ignoriši

pratim pratim pratim pratim
Stranice: [1] 2 3
Štampaj
Moto Manijaci  |  Putovanja, izleti, skupovi, klubovi  |  Putopisi (Urednik: Andreja)  |  Tema: Fotoreportaža "Putevima rimskih imperatora"