Glavni meni

Farbanje bajka...fabrièka paleta..da ili ne!?!

Započeo Panta Zemunac, 03 Februar, 2011, 02:06

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Panta Zemunac

Nesumljivo je da se preko noæi, va¹ bajk mo¾e pretvoriti u pravog princa (ja¹ ako upadne u Farbacheve ruke!?!)...
Iskrzan, izbledeo od sunca, pretvara se u blje¹tavilo 'sve¾eg' colora!
Naèina dva...
jedan.... vratiti ga u fabrièku paletu..
drugi.....okura¾iti se i osmisliti novu color shemu..           ¹ta sad?

Ako je bajk stariji od 30 leta i pripada oldtimerima, vraèanje u prvobitan izgled, sa origigi farbom je nesumljivo korisno...To se u mom selu vika restauracija!
Ako je bajk mlaði, pa i da nije ''padano'' sa njega...ima li smisla igrati se i rizikovati lo¹u prodaju istog, iz ''razlogi bre'', mora da si ga dobro skrljao, pokrivio pa jo¹ i unakazio neorigigi shemom!!

Ni sam ne znam ali vi¹e volim i da nije na njemu fabrièka color shema (pod uslovom da nije oldtimer), nego da je origigi ali ru¾naja bre kao Cujana koju je poplava izbacila... Nesumljivo je da i vreme èini svoje, pa da nam mnoge, 'ozbiljne' sheme sada izgledaju, 'sme¹ne'...
Primer...jedna gabaritna Afrika Twin RD03 iz '89g. sa svojim goropadnim izgledom, dvogrbe kamile iz savane (i kao takva, meni se dopada, jbg...) i njena color shema, veselo, to tebra, samo veselo...igrala se deca...Mo¾da je to palilo pre dve decenije ali sada izgleda komiæno!
Moja je bila ofarbana u crno, kao nekakva udovica i ako joj, gle èuda, ram nije bio pokrivljen, veæ je na sebi imala sijaset ogrebotina od (ma bajkovi ne padaju Len¹tino, zar ne!?!) koje èega...
Svako ko je snimio, rekao mi je kako joj strava èuèi crna boja, kako njenoj goropadnosti i odgovara ozbiljna 'klasika'..itd-
Priznajem, bilo je i onih koji su prokomentarisali kako nema veze ¹to je sada color na mestu, fora je ¹to nije origigi i samim tim, 'mo¾' se bacit'...

©ta vi mislite o tome...mo¾ete li zamisliti svoj bajk sa 'va¹im' radom ili bi ste i vi vi¹e voleli origigi, pa makar bio ¾anru za medalju?

Ovako izgledaju u slobodnom izdanju (crna, RD 03, da jo¹ ima nalepnice bila bi do 00)...bela (RD07), sama po sebi extravagancija na nivou!





©eki

  Dobra tema i jo¹ bolje pitanje na kraju. Ja sam inaèe moj bajk i zamislio i uradio kako sam ja hteo. Ali Srbija, zemlja èuda, ne bi bila to ¹to jeste, da se u njoj ne ceni samo original. Prva farba, batooooo, pa nije bitno kakva je, oguljena, izrandjala, iskecana, i pro¹la solunski front ako treba, samo nek je prva. Kad si veæ spomenuo Marka (Farbach-a), ja mislim da na ovim prostorima je mo¾da najbolji u svom zanatu. Respect. Ali ¹ta vredi njegov rad od jedno 1500 evra na motoru, kad to neki tikvan ne uma da ceni i prvo ¹to te pita je - mora da si pao, èim si farbao motor...
  " Pogledajte kako je preko, pa kod nas uradite kontra i neæete pogre¹iti ..."

lord_oblivion

Kupujem polovne motore i ne pridajem znacaju dal' je prva, druga, treca... stota farba.
1. Svaki motor je ljosnuo makar jednom u svom veku (najmanje bar sa copave pao u mestu, jednom samo  :P ).
2. Ne svidja mi se fabricki kolorit i sta sad? Naravno da cu ga farbam. Ako nameravam da ga vozim 'duze' vreme.
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

serbduck


  Ja farbam...kako se meni svidja. Bice lepsi nego fabricki.

  Farbach daje instrukcije.  [yahoo]

Baba Kurana pojede metar drva ... i ne trazi vode!

Popsy

najmanji je problem ofarbati motor, i nisam protivnik toga... bitno je da se tebi dopada, a ukoliko misli¹ da ga proda¹ bitno je da se i drugima dopada...  preko se custom paintshow tretira kao dodatni accessories a kod nas kao tro¹ak, jel treba da se prefarba opet ;)
Never underestimate the power of the dark side ... === ***

DebeliZmaj

serbduck: kad farbash !?:0 ... dodjem ``pomazem`` i da gledam ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Dzambo


ЯЭВОЛУТИОН

Kao i uvek istina ima dve strane. Nekome se ne svidja fabricki izgled ....diskutabilno....verovatno su na njemu radili neki dizajneri neke tamo godine. Ne kazem da medju nama ima talentovanih za dizajn, ali malo sam video farbanih motora da izgledaju bolje nego fabricki.....izuzetak su jednobojne kolorne sheme, ali rizla suzuki. Svaka cast ljudima koji farbaju, farbachu i slicnima, ali je mnogo bolji rezultat kada se mazne kolorna sema i prilagodi na odredjen motor (ja sam farbao YZF750 u kolornu shemu prve R1...ona crveno bela i potpisujem da bolje izgleda nego fabricka bela-pinkiwinki kombinacija).
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Panta Zemunac

E moja francuska i oktobarska revolucijo (ne mislim na 5ooktobarsku)!!

I tu si u pravu i to debelo.jerbo mnogi, farbajuæi, ne zarad estetike veæ prisile (izguljen, ubledeo itd)...okreæe u jednu boju, jedan prozirni lak posle toga za za¹titu i gotovo. To ni na ¹ta ne liæi...jo¹ gore ako bez ikakvog smisla, sami naprave neke krivulje i ¹are...
Treba dodati da zavisi i od samog kvaliteta boje...pa ne bi one najskuplje ko¹tale cirka 500-750e po kg, tek tako, radi reda!!

Ako ne zna¹ a ti kopiraj...u dve boje, ima li lep¹e Suze!?!






misa-pei

Vidite, u ovoj zemlji je farbanje motora nužda, a ne želja za posedovanjem nečeg unikatnog. Mislim da je više razloga za to.

Prvo, nema se para, to je osnovno. A oni koji imaju love, malo kome je motor prava ljubav gde bi za unikatni izgled odvojili pare. Zatim, plaše se da budu drugačiji. Svaki mamlaz koji ne zna šta će da kupi da bi jurio ribe, posegne za R1 i kraj. Sad, zamisli da je drugačiji... Mora da se utopi u bezličnu masu da ne odudara ničim, a da je baja. Izvinjavam se vlasnicima R1 koji znaju da motor može i da se vozi.

Ostaje još jedan, veliki problem.... Ko da uradi? To što kum ima kompresor a njegov pašenog je farbao Keca, nije ono što je potrebno da bi motor izgledao kao Farbačev ili ovaj na slici iznad. A tek ideja... Videti unapred kako će to da legne, kako će da se uklopi... A da ima i nešto originalno, nešto što je bitno vlasniku.

Isto kao što nikad nisam shvatio ljude koji kupe gotov čoper. On treba da bude odraz vlasnika, a niko od nas nije isti (pa čak ni sličan). Još je lakše i jednostavnije sa farbanjem motora. On mora da odražava i neki stav vlasnika, bar kako ja to vidim.

Strah da li će se to nekom dopasti ili ne, malograđanski je, kukavički. Psiholozi bi o tome mnogo napisali. Moj motor mora da se dopada samo meni i baš me boli za druge. Ako imam neki deo istorije, neki relativno redak motor, kao što je moja Suzi, meni je zadovoljstvo da izgleda kao iz kataloga iz '81. Za neki drugi motor, kojih ima na gomile, svakako da bih tražio nešto unikatno, a ne samo zamenske delove poput auspuha, žmigavaca, retrovizora i po koje nalepnice. Nikad nisam shvatio kako vlasnici "popularnih"motora na nekom skupu uspeju da nadju baš svoj (mada sam nekoliko puta video da su tek uz pomoć ključa našli koji je njihov).

Možda je meni nejasan koncept uklapanja, utopljavanja u okolinu. Izgledaj kao tvoja okolina, ponašaj se isto, ne privlači pažnju, nikako ne smeš da budeš drugačiji.

Zato mi se dopalo kad sam video kako je Gile ofarbao ST. Njegova je, on je srećan. Ona je deo njega, njegove ljubavi. Taj motor nema cenu, mada bih ga ja odmah prefarbao kad bih ga kupio. Ali, poštujem ono što je uradio (zato sad ne možeš da ga prodaš :P).

EDIT: Naravno, ako je motor usputan, gomila "znalaca" će se pitati zašto je farban i teže se prodaje, ali je o tome već pisano.
Država je najveći neprijatelj naroda

lord_oblivion

Shomi mudar kao i uvek. Ukusi nam slicni ali malo i razliciti  :)
Pre neko vece smo 'raspravljali' on i ja, kako ofarbati ovu Hondu sto kupujem, s obzirom da joj je 'tesko' ostecena farba na rezervoaru i agregatu.
Trenutno je u (delimicno) fabrickoj paleti, glossy crna sa zlatnim felnama i hromom, sem agregata. Ja bih je ili u mat crnu ili u mat crvenu, sa malo crvenih odnosno crnih detalja, sa hromiranim auspusima, flansnom fara i guvernalom.
Ne volim nalepnice, pa ne bi imala nista krilca, nista 'HONDA', nista linije...
Ona je (CB400) primer relativno cestog 'dzumle' motora tako da joj personifikacija ne gine, za razliku od Jawe kojoj i nije toliko potrebna, iz istih razloga  ;D
To isto cu reci i buducem kupcu pa makar je (ih) i ne prodao  [cheers]
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

SSZGO

#11
E ja sam se tako neko vreme dvoumio koji motor da uzmem...
utom mi je tata [farmer] prodo njivu i ja mu kazem , tata uzmi mi r1 [motor]



ali motor je bio crno crveno beli u fabrickoj boji
a meni se to crveno belo nije svidjalo jer me asociralo na fudbal, koji inace ne pratim...

i tako sam ja sad zeleo da izbacim tu belu boju, pa sam odlucio da ga ofarbam
a to sto me par dana ranije pokupio auto  [bolnica] i polupao plastike, je sasvim slucajno...

i ovo je farbanje za 150 jura, nije neko fensi, samo obicne boje...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

ЯЭВОЛУТИОН

Za njivu se kupuje motokultivator (HONDA) a ne klaviajeture, osim ako nisi mislio da vatas tezge po zarkovackim svadbama na nizbrdo  [yahoo]
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

farbach


SSZGO

Citat: farbach poslato 04 Februar, 2011, 11:16
Citat: Panta Zemunac poslato 04 Februar, 2011, 01:19








Konacno sam nasao gazdu koji ima K8 i pare i hoce da ga ofarba kao na slici.

a kako je taj motor ofarban, jel to airbrush?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor


serbduck



   JOJ....boli.... :o

  Fenomenalno izgleda !

  Misa-pei  - 100% si u pravu. Samo moj, jedan jedini i potpuno jedinstven.... i meni se svidja. :P

Baba Kurana pojede metar drva ... i ne trazi vode!

Braco

Na farbanje motora gledam iz vise uglova..
..primjera radi najvise volim kad napravim ili neko napravi motor da njegova figura govori to sto ja mislim da treba da kaze(recimo da je  nabiladn i jak , ili ostar i nervozan i sll) i to u jednoj boji.Svaki nedostatak ili mucanje u njegovoj prici nadoknadjujem nekom  drugom bojom(sharom i sl.)Sve sto vise boja znaci  slaba osnova..
...najpromasenija stvar po mom ukusu je kad na eR motor  neko iscrta nesto ne ukljucujuci da radi prelaze boja i slova(mislim na likove, brodove,sise, razne indijance itd)...
...opet na choperima i motorima slicnog tipa mi je to mnogo ukusno i skoro pa neophodno....

..i naravno  strogo originalno a ne po defultu(fabricki) jer nevolim jednoumlje , jednoobrazje i sl...

Panta Zemunac

Kao ¹to odelo èini ''image''...tako i bajk èini bajkeru ''image''.....prvo namena (sportski, putni, enduro...) zatim marka (BMW, Honda...) a zatim i model (npr RR)...
Sve to u sticaju æini izgled, ponaosob vlasnika. Mi, ljudi...bre volemo, da se razlikujemo i da tom razlièito¹æu pokazujemo svoj stepen razvoja u estetici. To nas i odvaja od mase istih ili sliènih. Normalno u zavisnosti i od podneblja jerbo se u Ðaponu, svi trude da ne ¹træe, kod nas je to dijametralno suprotno!

HD coustom verzija, mo¾e biti a èesto i jeste, skuplji od fabrièkog (gologuzog) izdanja! Namerno ostavljaju prostora za estetsku nadogradnju, dopu¹tajuæi vlasnicima da se ''ugrade'' u bajk, koji ovom prilikom postaje ne¹to lièno a ne puko vlasnièko!! I za obiænu raju, postoje kruzeri raznih marki koji se takoðe modifikuju od i po vlasniku...

Mo¾da bi mogli otvoriti jednu temu sa fotkama ''uraðenih'' bajkova, ne bi li olak¹ali izbor onima koji se premi¹ljaju kako da na svoj bajk lupe lièni peèat! Nema veze ¹to su to tuði primeri, oni mogu zapravo postaæi neke ideje, ne moraju se bezuslovno kopirati..

Gledao sam kako Serbduck sa par etiketa menja izgled bajku te preporuka za sve one, koji èak nemaju svoje ideje...negde sam napisao da su bajkerizam i hedonizam duboko isprepletani...i dalje tako mislim!!

Milos

Ili ne bih dirao fabricku farbu ili bih to prepustio nekome ko ima ukusa za tako nesto( kao sto je Farbach) da osmisli ili prekopira neku lepu kombinaciju boja. "Lupanje" licnog pecata uglavnom izadje na to da tvorevina bude lepa samo vlasniku i nikome vise, naravno cast izuzecima koji za to imaju smisla. Generalno, skoro svi motori imaju pristojne kombinacije boja ili su lepi jednobojni, ali naravno, ima izuzetaka koji su izrazito ruzni. :)

Na motor ne gledam kao na deo tela, vec kao na gomilu gvozdja i plastike koji mi pruzaju zadovoljstvo dok smo u pokretu...boja i izgled su mi negde pri kraju liste...