Glavni meni

Izrada punjaca akumulatora

Započeo SSZGO, 29 Januar, 2011, 01:48

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

SSZGO

da osvezim temu


nasao sam neki adapter koji je koriscen ko zna za sta, moguce za stampac

na adapteru pise sledece:

ac/ac adaptor
model mka-1220000gs
netz 230V~50Hz
ausg 12V ~ 2000mA 24VA

da li ovo znaci da ovaj adapter puni 12V strujom a snagom 2 ampera?
i da li moze da se koristi kao punjac akumulatora?

kako da izmerim tacno koliki je napon na izlazu, pomocu ampermetra sme?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Mito_Maniac

Citat: SSZGO poslato 29 Januar, 2011, 18:56
evo sta sam napravio:

dakle, sa UPSa ide minus direktno na akumulator

a plus sa UPSa ide na plus od grla sijalice
minus sa grla sijalice ide do plusa na akumulatoru

ukljucio sam UPs i on puni akumulator mada slabom strujom, cenim da bi trebao da se puni 5-6 sati

voltaza koju sistem prikazuje tokom sat vremena koliko sam punio  je 13.15 -13.30 V

nije mi samo jasno sto se tice ove sijalice - da li ce ona da svetli kada se ACCU napuni ?

evo kako to izgleda



13.3V je malo za punjenje akumulatora,najmanja volataza treba da ti bude 13,8V.
GSXR-The world fastest four letter on the planet
                     MK WARRIORS SERBIA

SSZGO

13.3 nije malo za punjenje akumulatora, sve preko 13 V ce zavrsiti posao

bitno je samo da napon bude veci nego na akumulatoru, da bi se usmerila struja u akumulator...

koliko ja kapiram, napon je isto sto i pritisak , struja ide tamo gde je nizi pritisak tj napon

ovaj punjac je naravno slab - 0.5A, puni pola amper casa na sat, tako da za solidno punjenje akumulatora treba 5-15 sati

zato sam i hteo da probam sa adapterom, koji puni 4 puta brze... 2A sto znaci, da moze za 3 sata da napuni skoro prazan ACCU
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

Cvrc milojko - ovo AC-AC adaptor znaci da od 220V pretvara u 12, ali AC struje, ne DC koja nama treba
tako da od ovog adaptera nista... mada verujem, neki drugi adapter na recimo 14-15V i bar 1A ce odlicno da posluzi...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Kanarinac

Au sine, svaka ti cas, ja ovo ne bih smeo da ukljucim u struju :)))))))

Ja sam punjac platio 1200 din, i radi do jaja. puni i aku za kola i za motor, i ima led diode koje pokazuju koliko je aku pun. Mislim da ti se stvarno ne isplati da se zajebavas sa ovim i rizikujes neki kabum

SSZGO

gde si uzeo punjac za 1200?

inace ovaj ups je placen jedno 6-7 puta vise cisto za tvoj info i verovatno je daleko ozbiljnija spravica od tog punjaca...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Kanarinac

Znam da jeste skupa stvar, ali nije izgleda predvidjena za to. Imas na Bubanj potoku subotom. Sad treba malo potraziti, posto ima rumuna, rusa, a i cigana koji dovlace svasta iz Austrije recimo

Conti-Moto

#27
Ukoliko punjac akumulatora nije automatski, akumulator treba da se puni sa max 1/10 svog kapaciteta.
Znaci, ako je akumulator napr. 12V 10Ah max snaga punjenja bi trebala da bude 1.000mAh (1Amper).
Ovo je jako siroka tema da bi se mogla u par recenica opisati.
Danas postoje razne vrste punjaca,
neki pune konstantnom strujom a neki opet impulsnom (sto je mnogo bolje).
Dobri punjaci ne kostaju puno novaca, bitan je kvalitet proizvoda.
Imam svojih 5-6 punjaca koje godinama koristim i cesto su u upotrebi,
radi se Nemackoj firmi H-Tronic. Skoro svi punjaci iz njihove palete su
automatski, to znaci da konstantno kontrolisu tok punjenja akumulatora
i kad je to potrebno smanjuju punjenje ili ga skroz gase.
Ovi punjaci mogu mesecima (napr. cele zime) ostati spojeni na akumulator
bez bojazni da se celije u akumulatoru ostete.
Firma Motobox ih je par godina uvozila na nase trziste i ove sezone je predala
uvoz firmi Andreja d.o.o. iz Temerina.
Firma Andreja d.o.o. se bavi uvozom i prodajom akumulatora u svim mogucim oblicima.
Za firmu H-Tronic napominjem, ok firma sa super proizvodima za veoma fer-play cenu.
Ne treba se truditi i praviti punjac jer nikad nece biti kao kupovni (mislim na kvalitetne) po funkcijama, i uvek ce kostati vise nego sto moze da uradi.
Novo !!!
Conti ROAD !!

sasafilipovic

#28
Citat: SSZGO poslato 28 Februar, 2011, 16:45
Cvrc milojko - ovo AC-AC adaptor znaci da od 220V pretvara u 12, ali AC struje, ne DC koja nama treba
tako da od ovog adaptera nista... mada verujem, neki drugi adapter na recimo 14-15V i bar 1A ce odlicno da posluzi...

Napravi grecov spoj i isparavi struju. Ili kupi u Radio klubu kit za punjaè akumulatora, mislim da ima sve osim trafoa - koji ima¹ ti. I nije neka kinta, ja sam ga kupio pre dve - tri godine. Ima¹ detaljno uputstvo u kitu tako da nema gre¹ke.

EDIT:
evo ti link: http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=rk+3213
CitatAutomatski punjaè akumulatora RK 3213    
Kada ka¾emo automatski punjaè akumulatora mislimo na automatsko iskljuèenje akumulatora kada se isti napuni. Akumulator se puni do napona od oko 13,8V i onda se smatra punim. Tada treba iskljuèiti punjaè. U automobilu ovu funkciju obavlja ureðaj poznat pod imenom regler.
Ovakav automatski punjaè je praktièan jer nemorate da kontroli¹ete kada je akumulator pun, tj. kada treba iskljuèiti punjaè, ili kada je potrebno ponovo ukljuèiti punjenje
382 dinara
http://www.kelco.rs/katalog/images/8385_bg.jpg

A ima¹ i ovo
CitatUniverzalni stabilisani ispravljaè RK 3217    
Ispravljaè ima zadatak da naizmenièni napon od 220/230V iz gradske mre¾e koji dobija od transformatora, smanjen na odreðenu vrednost, ispravi, odnosno pretvori u jednosmerni napon. Samo takav napon odgovara za napajanje na¹ih ureðaja sa tranzistorima i/ili integrisanim kolima. Meðutim, ispravljen napon iz ispravljaèa nije dobar dok se ne filtrira sa kondenzatorima, a nekada eventualno i prigu¹nicom. Znaèi imamo transformator, ispravljaè i filter. To je najjednostavniji ispravljaè, a mana mu je ¹to mu napon “pliva” u zavisnosti od optereæenja. Takvi su svi oni mali ispravljaèi ugraðeni u mre¾ni utikaè. Na veæim i kvalitenijim pi¹e da imaju elektronsku stabilizaciju. To znaèi da im se postavljeni napon ne menja. Takav ispravljaè sa integrisanim kolom LM317T Vam ovde predstavljamo.
Ovo je ispravljaè za raznovrsnu primenu. Napon mu se pode¹ava trimer potenciometrom.
http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=rk+3217
323 dinara
http://www.kelco.rs/katalog/images/8050_bg.jpg