Glavni meni

Izrada punjaca akumulatora

Započeo SSZGO, 29 Januar, 2011, 01:48

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

SSZGO

Dakle

ne bih da ga izradim vec nesto drugo

imam UPS kojem je crkao akumulator

koliko znam radi na 12V

Da li na UPS mogu da prikacim akumulator s amotora da ga napunim?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

DebeliZmaj

ne
po onome sto citam po netu cak ni punjach za kola ne
pasuje svaki, samo oni koji mogu i za motor akumulatore ...
ima neke veze sa time kako se puni akumulator ...

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

MILJAN

Ups je pravljen najèe¹æe da puni 2 odvojene baterijiske æelije od po 6V. One su vezane tj. prespojene jednim obiènim kablom tako da daju 12V. Mislim da zato ne mo¾e jer tebi treba jedna linija od 12V.
Tako je bilo na mom UPS-u i jo¹ nekim parèiæima koje sam rasturao. Mo¾da postoje neki UPS koji imaju samo jednu æeliju i bacaju èistih 12V. To nisam siguran ali ako naleti¹ na takav onda ti zavr¹ava posao....
Inaèe koristim Ctek punjaè koji je digitalan, malen, otporan na hladnoæu i vlagu, nagraðivan u EU,koji puni pulsno u 4 faze i mo¾e da se dr¾i stalno na ACCU kako bi ga odr¾avao u ¾ivotu cele zime. Odsnosno, èim V padne ispod nominalne on se ukljuèuje i dodaje. Ima¹ kod nas uvoznika ali nisu ba¹ jeftini.
Nadam se da sam malko pomogao....
Cave ab homine unius libri

rboban

Moto akumulatori se pune MALOM strujom i IMPULSNO....
Moze i AUTO punjacem ali mu se skracuje vek trajanja podosta.....

i ja posedujem CTEK

PUNJAÈ CTEK XS 800 12V



    * Potpuno automatski punjaè u 4 stupnja
    * Namjenjen za punjenje olovnih akumulatora (WET, MF, GEL i AGM) od 1,2 Ah do 32 Ah i za odr¾avanje akumulatora od 1,2 Ah do 100 Ah
    * Impulsno punjenje u svhu odr¾avanja produ¾uje vijek trajanja akumulatora.
    * Puni èak i potpuno ispra¾njene akumulatore. Impulsno punjenje smanjuje kolièinu sulfatnog oksida u akumulatoru.
    * Niska struja pra¾njenja, neosjetljiv na nestabilnost napona (radi na naponu od 170-260 V)
    * Visoka uèinkovitost: 85 %
    * Punjaè mo¾e biti spojen na akumulator mjesecima - idealan za sezonska vozila
      (motocikli, skuteri, plovila itd.)
    * Jamstvo: 5 godina
    * Tezina: 0,3 kg
     
Ride It Like You Stole It

rboban

U kompletu se dobije i konektor koji je stalno na accu i imas djek za dopunjavanje koji izvedes ispod sedista npr.
Ride It Like You Stole It

MILJAN

#5
Da. Ja imam 3600 model i solidan je. Ali èovek mo¾da neæe da puca 55 eu za npr. taj tvoj model.
http://www.skutercentar.rs/catalog/punjaci/ctek---punjaci/ctek-xs-800-12v.html

CTEK - Battery Charger

Jedino mu preostaje da potra¾i UPS koji ima direktnu liniju od 12v a ne 2x6V. Mislim da mo¾e i da se prepravi UPS ali mu treba elektronièar koji æe da naðe ¹emu UPS-a i to kvalitetno odradi-.
Cave ab homine unius libri

SSZGO

imam ovaj ups:

http://www.ciao.co.uk/Productinformation/CyberPower_Value_400E_UPS_240_Watt_400_VA__6867955

Kako da znam da li moze ili ne moze?


znam za CTEK ali ne daje mi se 50 eura, nego ako mogu da iskoristim UPS koji nicemu ne sluzi...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

MILJAN

Citat: SSZGO poslato 29 Januar, 2011, 03:23
imam ovaj ups:

http://www.ciao.co.uk/Productinformation/CyberPower_Value_400E_UPS_240_Watt_400_VA__6867955

Kako da znam da li moze ili ne moze?


znam za CTEK ali ne daje mi se 50 eura, nego ako mogu da iskoristim UPS koji nicemu ne sluzi...
Ako u njega idu 2 odvojene baterije onda nema vajde.
Cave ab homine unius libri

SSZGO

Citat: MILJAN poslato 29 Januar, 2011, 04:03
Citat: SSZGO poslato 29 Januar, 2011, 03:23
imam ovaj ups:

http://www.ciao.co.uk/Productinformation/CyberPower_Value_400E_UPS_240_Watt_400_VA__6867955

Kako da znam da li moze ili ne moze?


znam za CTEK ali ne daje mi se 50 eura, nego ako mogu da iskoristim UPS koji nicemu ne sluzi...
Ako u njega idu 2 odvojene baterije onda nema vajde.

ne idu baterije nego ide mali akumulator... bas akumulator
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

#9
BATTERY INFORMATION:
• Sealed Maintenance-Free Lead-Acid Batteries, Easily Replaceable by User
• 12V, 4.5AH x 1
• Typical Recharge Time: 8 Hours

pretpostavljam da ovo X1 znaci da ipak smem da povezem ACCU na UPS ?


A malopre citam da svaki izvor DC struje koji ima veci napon od akumulatora moze da se koristi kao punjac (i obican adapter na recimo 15V)
ali da je problem sto tada ne postoji nista sto bi prekinulo punjenje u slucaju pregrevanja ili prepunjenja akumulatora. No u slucajevima da recimo adapter je snage 1.2A a da se ACCU puni 4 sata tom snagom, onda komotno mozemo ukljuciti adapter na 30 minuta bez bojazni ? Naravno pricamo u slucaju kada je ACCU prazan ili gotovo prazan. ???

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Black Adder

preuzeto sa www.svet-skutera.rs/forum

http://www.skuteri.org/forum/index.php?/topic/5644-punjenje-akumulatora/

C/P
"Akumulator puni samo desetinom nazivnog kapaciteta, ili ukoliko se puni strujom nazivnog kapaciteta onda samo 1 sat, tzv fast charge, pa je za recimo 5Ah akumulator od skutera dovoljno punjenje strujom od 5A u trajanju 1 sat, ali po¹to smo mi iza¹li iz onih ¹kolskih klupa gde se tako nije uèilo, a kod kuæe imamo samo punjaè za punjenje akumulatora kola, postoje dve varijante

1. Nemojte puniti akumulator, samo ga ostavite na policu neke prostorije u kojoj neæe temperatura silaziti ispod nule do sledeæe sezone

2. Ve¾ete u REDNOJ vezi sa akumulatorom na punjaè sijalicu, recimo od ¾migavca ili ¹topa za kola, koja je 12v/5W. Ona æe u strujnom kolu uneti svoj otpor, i stvoriti pad napona dovoljan da saèuva akumulator u prvom naletu punjenja sa punjaèa koji NEMA strujnu regulaciju. Sijalica æe u poèetku dok je akumulator prazan i dok bi hteo da vuèe veæu struju, preuzimati na sebe veæi napon i vlakno æe biti blago u¾areno, dok se pritom struja u kolu neæe poveæavati i akumulator æe biti saèuvan. Kako se akumulator puni vremenom æe na sijalici napon opasti i ona æe se ugasiti, a na akumulatoru æe se napon poveæati i struja u kolu smanjiti.



To znaèi da smo akumulator napunili, i da je njegovo punjenje bilo ovoga puta strujno regulisano sa redno vezanim otporom koji nam je svojim svetlom dao do znanja da je akumulator pun.

- ukoliko sijalica uvek svetli i posle 10-ak sati, znaèi da nam je akumulator neispravan i da je neka od æelija u kratkom spoju i da bi preostale æelije vukle konstantno veæu struju
- ukoliko se sijalica ne upali znaèi da nam je akumulator veæ napunjen i da se na njoj ne stvara pad napona i akumulator se ne puni ili se minimalno puni pa pad napona na sijalici nije dovoljan da u¾ari vlakno

Najbolje bi bilo kada bi u rednu vezu stavili i jedan ampermetar, sa kojim bi pratili struju punjenja koja je 400-800mA dakle 1/10 u zavisnosti od nazivnog kapaciteta akumulatora, mada eto sijalica ume da odradi posao.

Nikako ne smemo zaboraviti da proverimo stanje nivoa elektrolita odnosno vodene-kiseline u æelijama. Ona mora biti na nivou da tek potapa æelije. I ako na mnogim novim proizvedenim akumulatorima pi¹e NOT OPEN, svakako predla¾em da se ti poklopci skinu i po potrebi dolije destilovana voda do nivoa koji prekriva æelije.. Za¹to destilovana voda ?, zato ¹to preko leta uglavnom ona ispari iz koncentrata teènosti, kiselina se zadr¾ava i njen odnos æe se povratiti ukokiko dolijemo samo destilovanu vodu. Na kraju ukoliko nismo sigurni koncetnraciju mo¾emo proveriti sa meraèem i po potrebi popraviti njen odnos ukoliko kupimo akumulatorsku kiselinu pa nju dolijemo, mada se u 95% sluèaja i posle merenja zakljuèi da manjka destilovane vode jer je koncentracija povi¹ena..

U toku punjenja normalno je da kljuèa sa velikim mehuriæima, to nam daje znak da je jo¹ prazan.. Akumulator je napunjen kada kiselina sitno prska odnosno vri.. "


SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

DebeliZmaj

kakve su oznake na bateriji/akumulatoru koji je bio na ups-u ?
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

SSZGO

Valve regulated lead-acid rechargeable battery
12V 18WPC/15min 1.30VPC/25C

to je sve sto pise....
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

DebeliZmaj

#14
preneo ja tu info jednom elektricharu iz kraja ... i kaze covek ... ti bi zapravo mogao tim akumulatorom da napajash UPS :) i ako je ispravan radice ...
a sto se punjenja tiche ... kaze covek da mora da proveri ali skoro da je siguran da bi to moglo da funkcionishe jer su isti/slichni akumulatori ... pod uslovom
da imash klasichan akumulator ...

al kaze ne preporuchuje ... jer ne zna kakav rezim punjenja treba za taj tvoj akumulator, to jest kolika snaga itd...

----
pominjao je neko gore na obichni ispravljach pa tako a punish ... elem.. u mikroprinc-u imash 12V/5A za 2.700din stabilisan ...
imash i skuplje ...
----
sad me zove i kaze NEMOJ TO DA RADIS !
ti imash ``starter`` tip baterija a za ups ide neka deep cycle itd ... dotji ce do neke sulfarizacije ili tako neshto na bateriji ...
sjebacesh akumulator svoj ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

SSZGO

evo sta sam napravio:

dakle, sa UPSa ide minus direktno na akumulator

a plus sa UPSa ide na plus od grla sijalice
minus sa grla sijalice ide do plusa na akumulatoru

ukljucio sam UPs i on puni akumulator mada slabom strujom, cenim da bi trebao da se puni 5-6 sati

voltaza koju sistem prikazuje tokom sat vremena koliko sam punio  je 13.15 -13.30 V

nije mi samo jasno sto se tice ove sijalice - da li ce ona da svetli kada se ACCU napuni ?

evo kako to izgleda

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

UFF


DebeliZmaj

vezao si 12v sijalicu ?
i ona ne svetli ?
da li je ispravna ?
da li si uspeo deshifrujesh koliko Ampera ide ka akumulatoru ?
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

SSZGO

sijalica je 12V i radi ako se poveze direktno na UPS a ne radi ako se poveze redno sa akumulatorom

sto se tice jacine struje, ne znam, ali mislim da jo 0.5A
jer u specifikaciji stoji da se 4Ah baterija puni 8 sati


Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

DebeliZmaj

ako stavish unimer kao ampermetar ispred akumulatora... ? ... sta ce ti kaze... koliko A ide kroz kolo ... mozda
ne ide nishta, pun akumulator ... probaj da stavish akumulator pod neko opterecenje, tipa svetlo na motoru na 10 min
pristojno ce da ga isprazni ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell