Glavni meni

Fotoreporta¾a "Paths of PLW", approx 1.700km, 4 zemlje CRO, BiH, MNE & SRB

Započeo fruitcake, 01 April, 2014, 14:54

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

fruitcake


Priprema motora za put se nastavlja. Iako je stari kako-tako radio ipak sam se odluèio da stavim nov jaèi regler domaæe proizvodnje. Na motoru æu puniti i mobilni i napajati navigaciju tako da je ovo bio neizbe¾an korak. Stari æe slu¾iti kao rezerva. Zamenjen je i automat migavaca. Hvala Arakisu (Rajko Vlajsoviæ), Dragi¹i Nikoliæu i Vanji Vladanu.








fruitcake


Pripreme napreduju. Na motoru je uraðen servis. Dakle, promenjeno ulje u agregatu i stavljen Motul, dok je u koènicama sipan Bardal. Naravno, zamenjeni su i filteri ulja, vazduha i filter goriva. Ujedno su ventili na zadnjem cilindru do¹telovani, karbovi sinhronizovani i pode¹en je ler gas. Ne znam da li je jo¹ ne¹to uraðeno, imam sve zapisano u sve¹èici ali me mrzi da idem do gara¾e, iskreno :) Perlixova i moja Afrika se dru¾ile kod Alje, a posle se srele i kod Lo¹mija na registraciji par dana kasnije :D




Za oko nedelju dana sam pre¹ao oko 500-tinak kilometara, a slika ispod je napravljena na kraju jedne test vo¾nje sa Vanja Vladanom. Krenuli smo iz Beograda, do¹li do Smedereva, preko Kovina krenuli u Panèevo, i na kraju seli na Gusarsku kafu u Beogradu kod zoolo¹kog vrta. Kakva je kafa neka vam Vanja ka¾e, meni je bila odlièna :D
Mislim da æe morati i ulje u vilama da se zameni pre puta ali o tom potom.




Ujedno je i zeleni karton zavr¹en kod Lo¹mija, i hvala mu ¹to mi je skrenuo pa¾nju na tehnikalije oko istog. Moje neznanje oko tih detalja moglo je da me ko¹ta dodatnih 50 evra na "dobar dan". Najgora moguæa FT1P birokratska varijanta ali sreæom Loshmy saved the day. I cca 50 evra pride :D Trebam jo¹ meðunarodnu vozaèu da izvadim i ¹to se dokumentacije tièe sve je spremno.

Zna se i okvirni datum polaska. Kako trenutno stvari stoje 13. juna rano po podne kreæem ka Podgariæu. Ruta je u meðuvremenu malo izmenjena. Na sugestiju drugara od Mostara neæu iæi direktno za Nik¹iæ veæ æu produ¾iti najkraæim putem ka Hrvatskom primorju. Odatle uz sam Jadran idem ka Herceg Novom gde skreæem u pravcu severa ka Nik¹iæu. To æe biti dobar trip - da vozim uz slanu vodu :) I jo¹ jedna izmena (za sada) je u pravcu Èaèak - Kru¹evac gde æu napraviti mali detour ka Kopaoniku.



Lazic


mkt


fruitcake

Relativno skoro sam imao peh sa svojim fotoaparatom. Jedna od opcija je bila da od drugara pozajmim njegov jer zaista smatram da ne bi bilo u redu da fotoreportazu pratim slikajuæi mobilnim telefonom  Posle sam razmi¹ljao ¹ta ako se tom fotoaparatu ne¹to desi. Ne bi se on ljutio na mene, zna da bih mu kupio nov, ali opet ostaje to da sam drugaru o¹tetio ili pokvario fotoaparat tako da je jedina opcija bila da kupim nov. Surfovao sam po netu i na¹ao par odgovarajucih opcija mahom po velikim radnjama koje prodaju hardver. Meðutim, jedan moj drugar profesionalni fotograf iz Camerades ekipe mi je preporuèio jednu radnju na Ceraku www.pcfoto.biz. Pretrèao sam preko sajta, na¹ao otprilike ¹ta me zanima, oti¹ao do njih i sa vlasnikom te radnje u¹ao u prièu o ovoj fotoreporta¾i. Spontano, ba¹ kao kada mi bajkeri uðemo u radnju moto opreme pa krenemo da prièamo sa prodavcima i vlasnicima na tu temu, a svi znamo da tada prièi nikad kraja  On mi je preporuèio Fuji FinePix HS35 ¹to je bilo na njegovu ¹tetu jer je bio ne¹to jeftiniji od onog ¹to sam ja hteo da kupim, i savetovao me je da zbog naèina putovanja uzmem rezervnu bateriju. Pitanje je kada bih bio u moguænosti da je punim jer je vrlo verovatno da æe me noæ stiæi negde izmeðu dva grada ili checkpointa. Vlasnik æe verovatno ovu fotoreporta¾u postovati na svom forumu kada se zavr¹i. Da ne ispadne da ga reklamiram sami proverite na sajtu ¹ta ima od opreme i uporedite sa drugim prodavnicama. Ba¹ kao ¹to sam preneo jako pozitivno iskustvo i savete Lo¹mi Capo-a isto tako vam prenosim jako pozitivno iskustvo sa ovom radnjom. Kada prièate sa vlasnikom on zna o èemu prièa i spreman je da pomogne, a pored toga meni je bilo dovoljno ¹to ju je preporuèio Marko Rupena.

Imam jednu lepu vest. Lepu vest za ovu fotoreporta¾u ali se nadam da æete je podeliti samnom :) Jednom od najveæih regionalnih portala, taènije portalu Mondo, se dopada tema i ideja ovakvog naèina pravljenja fotoreporta¾e. Napraviæe se zasebna strana i spojiæe se sa njihovim tviter nalogom tako da svaka novina koju budem postovao biæe tvitovana i linkovana. Datum polaska ostaje petak 13. jun. Do sada mi je to bio skroz dobar datum, nadam se da se tradicija neæe ba¹ pred ovaj put prekinuti :)

©to se motora tièe pred put bi trebalo da se zamene lanac i lanèanici, i eventualno promeni ulje u vilama. Gume koje su na motoru æe izdr¾ati ovaj krug ali posle æe biti za bacanje, izgledaæe kao ¹to Almighty ka¾e "Brinerke" :D Mo¾da æu i njih zameniti pred polazak, videæemo. Voleo bih da èujem kolege bajkere ¹ta mi preporiuèuju, enduro ekipa znam da æe glasati za AjdeSad Scout. Ja sam na KLE-u imao Dunlop TrailMax i super su se pokazale iako su bile stare.

Lazic

Mo¾da nije lo¹e da ipak razmisli¹ o gumama, nije toliko bitno koje æe¹ da uzme¹, osim da su nove... Vidi¹ kakvo je buðavo vreme, verovatno æe¹ neko vreme voziti po mokrom, a imam lo¹a iskustva sa starim gumama i mokrim bosanskim asfaltom...:o ;D

clutch&brake

Citat: fruitcake poslato 13 Maj, 2014, 00:03
Pripreme napreduju. Na motoru je uraðen servis. Dakle, promenjeno ulje u agregatu i stavljen Motul, dok je u koènicama sipan Bardal. Naravno, zamenjeni su i filteri ulja, vazduha i filter goriva. Ujedno su ventili na zadnjem cilindru do¹telovani, karbovi sinhronizovani i pode¹en je ler gas. Ne znam da li je jo¹ ne¹to uraðeno, imam sve zapisano u sve¹èici ali me mrzi da idem do gara¾e, iskreno :) Perlixova i moja Afrika se dru¾ile kod Alje, a posle se srele i kod Lo¹mija na registraciji par dana kasnije :D



Za oko nedelju dana sam pre¹ao oko 500-tinak kilometara, a slika ispod je napravljena na kraju jedne test vo¾nje sa Vanja Vladanom. Krenuli smo iz Beograda, do¹li do Smedereva, preko Kovina krenuli u Panèevo, i na kraju seli na Gusarsku kafu u Beogradu kod zoolo¹kog vrta. Kakva je kafa neka vam Vanja ka¾e, meni je bila odlièna :D
Mislim da æe morati i ulje u vilama da se zameni pre puta ali o tom potom.



Ujedno je i zeleni karton zavr¹en kod Lo¹mija, i hvala mu ¹to mi je skrenuo pa¾nju na tehnikalije oko istog. Moje neznanje oko tih detalja moglo je da me ko¹ta dodatnih 50 evra na "dobar dan". Najgora moguæa FT1P birokratska varijanta ali sreæom Loshmy saved the day. I cca 50 evra pride :D Trebam jo¹ meðunarodnu vozaèu da izvadim i ¹to se dokumentacije tièe sve je spremno.

Zna se i okvirni datum polaska. Kako trenutno stvari stoje 13. juna rano po podne kreæem ka Podgariæu. Ruta je u meðuvremenu malo izmenjena. Na sugestiju drugara od Mostara neæu iæi direktno za Nik¹iæ veæ æu produ¾iti najkraæim putem ka Hrvatskom primorju. Odatle uz sam Jadran idem ka Herceg Novom gde skreæem u pravcu severa ka Nik¹iæu. To æe biti dobar trip - da vozim uz slanu vodu :) I jo¹ jedna izmena (za sada) je u pravcu Èaèak - Kru¹evac gde æu napraviti mali detour ka Kopaoniku.



Moja preporuka ti je da ides do Risna pa onda zavrnes ka Niksicu... put je bruka a i duze vozis uz more... samo polako preko Jadranske u cg posto je klizava zlo...
STA ZRACIS TO I PRIVLACIS!!!

tokio

Citat: fruitcake poslato 13 Maj, 2014, 00:03
...
Ujedno je i zeleni karton zavr¹en kod Lo¹mija, i hvala mu ¹to mi je skrenuo pa¾nju na tehnikalije oko istog. Moje neznanje oko tih detalja moglo je da me ko¹ta dodatnih 50 evra na "dobar dan". Najgora moguæa FT1P birokratska varijanta ali sreæom Loshmy saved the day. I cca 50 evra pride :D Trebam jo¹ meðunarodnu vozaèu da izvadim i ¹to se dokumentacije tièe sve je spremno.
I koje su to tehnikalije oko zelenog kartona ako vec hoces, kao sto si napisao s pocetka, da podelis sa nama da ne bi i mi naletali na isto...?
Inace, iako mislim da je putovanje tek nesto veci djir po komsiluku, jer to je ipak samo bivsa Juga pa narocito onima starijima to cetiri zemlje i spremanje na neku daleku daljinu i nije nesto ozbiljno, mislim da bi to putovanje ipak moglo biti zanimljivo bas zato sto je komsiluk ;-)
Hvala unapred na odgovoru u vezi zelenog kartona.!


mareskin


Ja sam uzeo zeleni karton prilikom registracije i nisam znao da ima nekih problema.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

fruitcake

Citat: tokio poslato 04 Jun, 2014, 12:45
I koje su to tehnikalije oko zelenog kartona ako vec hoces, kao sto si napisao s pocetka, da podelis sa nama da ne bi i mi naletali na isto...?
Inace, iako mislim da je putovanje tek nesto veci djir po komsiluku, jer to je ipak samo bivsa Juga pa narocito onima starijima to cetiri zemlje i spremanje na neku daleku daljinu i nije nesto ozbiljno, mislim da bi to putovanje ipak moglo biti zanimljivo bas zato sto je komsiluk ;-)
Hvala unapred na odgovoru u vezi zelenog kartona.!
Citat: mareskin poslato 04 Jun, 2014, 15:19
Ja sam uzeo zeleni karton prilikom registracije i nisam znao da ima nekih problema.
Generalno, vaðenje zelenog kartona nije problem, ali ja sam mogao da se zeznem. Izmeðu ostalog zeleni karton va¾i dokle god va¾i aktuelno obavezno auto osiguranje jer se "vezuje" za njega. Ja to nisam znao pa sam hteo kasnije da vadim karton a samim tim bi i kraæe trajao, ovako sam sve to zavr¹io kod Lo¹mija i traje celu godinu. Da sam se pojavio na granici bez zelenog kartona morao bih tamo da ga kupim i platim dodatno osiguranje za taj neki period i to bi ko¹tao oko 50ak evra. Ovako, platio sam manje a traje du¾e. Ukratko, ako planirate put van zemlje najisplativije je da se odmah po registraciji vozila otvori i zeleni karton.

Citat: njanja poslato 04 Jun, 2014, 11:23
Moja preporuka ti je da ides do Risna pa onda zavrnes ka Niksicu... put je bruka a i duze vozis uz more... samo polako preko Jadranske u cg posto je klizava zlo...
Hvala, saæu da bacim pogled na mape. Pitanje je samo u koje doba dana æu se naæi u tom regionu. Ako bude kasnije po podne onda æu kraæim, ako bude rano ujutru onda æu lagano da èistim sinuse jodom :)

Citat: Laziæ poslato 04 Jun, 2014, 10:58
Mo¾da nije lo¹e da ipak razmisli¹ o gumama, nije toliko bitno koje æe¹ da uzme¹, osim da su nove... Vidi¹ kakvo je buðavo vreme, verovatno æe¹ neko vreme voziti po mokrom, a imam lo¹a iskustva sa starim gumama i mokrim bosanskim asfaltom...:o ;D
Ti ima¹ lo¹eg iskustva u vo¾nji motora, i sulude ideje sa istim? Ne verujem ja u te prièe :D Razmi¹ljam i o tome, imam jo¹ 10ak dana do polaska pa æu videti.

Lazic

Nema u¾ivanja u vo¾nji ako ti prednji pusti kad se najmanje nada¹...:o ;D

fruitcake

Citat: Laziæ poslato 05 Jun, 2014, 22:46
Nema u¾ivanja u vo¾nji ako ti prednji pusti kad se najmanje nada¹...:o ;D
u pravu si... a buduci da sam poznat po tome da kupujem polugu prednje kocnice na mesec dana... ove Miselinke sto trenutno imam ce izdrzati put ali videcu jos sta i kako, mislim da mi se smesi menjanje guma svakako...

Lazic

Jaoo, zaboravio sam da ti ka¾em nakon po¾ljivog prouèavanja tvojih guma na slikama, opusti se, dobre su za jo¹ bar 10-15 hiljada...:-*

edit:
mrtav sam ozbiljan...;D

ЯЭВОЛУТИОН

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Lazic


fruitcake

ajd sad, i mene zanima :)
napred je Anakee2 a nazad Anakee1. Kada padne kisa zebre na pesackom i pune linije su prilicno klizave. Kapiram da bi to mogao biti veliki problem na onom delu puta uz Jadran sto je Njanja naveo.

Lazic


fruitcake

Nista... Lazicu! Daj onaj pasulj! Treba videti kad ce pasti kisa :D

Lazic


balcan girl

UNTIL YOU DIE, LIVE!!!