Glavni meni

auto gume

Započeo eclipse4, 31 Decembar, 2013, 00:20

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

eclipse4

ajd da pitam jos nesto,posto do skora nikad nisam obracao paznju,da li neko od vas obraca paznju prilikom kupovine guma koji je T ili tezina nosivosti guma?
ja sam do sada kao i svaki drugi otisao kod vulkanizera kupovao gume i menjao na licino mesto i uvek mi je bila bitna dimenzija.

sad odem u rumuniju i vidim istaknute table sa gumama na akciji i iza svake dimenzije vidim 86T,88T itd....reko sta li je sad ovo majku mu ;)

i dali to T igra neku vaznu ulogu ili ne?

Boban_m


eclipse4

ma sada znam ja to sve......

ja sam samo hteo da cujem vas,da li neko gleda na to kad kupuje gume ili isto kao i ja "majstore jel imas nove 185/65/15?" ....."imam".....menjaj" ;)

Boban_m

95% ljudi ne zna sta znace te oznake, otprilike toliko interesuje jedino koliko kosta. Sjecam se kad je lik na nov golf 6 kupio protekt zimske gume.

eclipse4

a sta mu dodje to protekt?

jel to one kao stare pa ih onda oni liju ponovo ili?

Boban_m

Ma da. Izgledaju nove, ali su oblozene stare. Nemaju dobar dinamicki balans i tresu pri vecim brzinama. Kostaju otprilike kao pola novih, ali...

*zeka*

Meni je predhodni prodavac kada sam kupovao gume rekao da te sto sam nameracio jedino mogu na zadnje tockove da stavim zbog tezine vozila .

eclipse4

kako (posto nikad nisam video) prepoznati dal je guma protektirana ili nije?
jel moze neko da nalepi nalepnice kao za nove gume i prodati ih tako?

mi¹ko_kolo

Koliko znam, nije moguæe. A inaèe, na ova slova na kraju, ja ne obraæam pa¾nju da li je T ili H jer i sa T gumama ne dohvatam ni blizu graniène vrednosti. A 195-65-15 mislim da ni ne prave u manjem. Mnogo je bitniji te¾inski indeks, ali i on zavisi od promera gume, tako da ni tu ne mo¾e¹ da se zajebe¹.

eclipse4

nisam mislio na oznaku kao T ili H vec na nosivost pre slova T ....kao na primer 88T.

znaci mislis da je nemoguce provaliti da su protektirane?

jevta

Ja sam gledao kad sam vozio omegu i 123 po¹to su bili te¹ki auti pa je bilo bitno.Èak sam na omegi vozio C gume jedno vreme dok sam radio kuæu.
Sad na ovom  Grande Puntu me ne zanima jer niti ide preko 150 i te¾ak je svega 1200 tako da me svi indexi zadovoljavaju.

Boban_m

Citat: eclipse4 poslato 04 Januar, 2014, 15:38
kako (posto nikad nisam video) prepoznati dal je guma protektirana ili nije?
jel moze neko da nalepi nalepnice kao za nove gume i prodati ih tako?
Protekt gume obicno imaju neke svoje (lijeve) robne marke.

eclipse4

kapiram to...ali primer jel moze neko da kopira primer sava eskimo ili nebitno nesto tako...

mi¹ko_kolo

Nisam rekao da je nemoguæe provaliti koje su, veæ da je nemoguæe da ih prodaju kao nove.

eclipse4

ajd jos nesto da me naucite.....nije me sramota ;)

sad kad hocu da kupim felne sta je bitno samo ova brojka 4x108 i da su 15-ice ili ima jos nesto sto bi moralo da se pogleda?


moj model je 1.8:
http://www.wheel-size.com/size/citroen/xsara-picasso/2000/#trim-18i

mi¹ko_kolo


eclipse4

u bre ovde treba da se cita ;)

kazi ti meni kratko i na srpski ;)

Boban_m

Citat: eclipse4 poslato 06 Januar, 2014, 01:16
ajd jos nesto da me naucite.....nije me sramota ;)

sad kad hocu da kupim felne sta je bitno samo ova brojka 4x108 i da su 15-ice ili ima jos nesto sto bi moralo da se pogleda?


moj model je 1.8:
http://www.wheel-size.com/size/citroen/xsara-picasso/2000/#trim-18i
4x108 je broj rupa za brezone i razmak medju njima. 15" je precnik felne. Fali jos dimenzija sirine, ali tesko ces omasiti i dobiti znatno siru. Vidio bi okom svakako da je specijalna.

mi¹ko_kolo

Citat: eclipse4 poslato 06 Januar, 2014, 10:54
u bre ovde treba da se cita ;)

kazi ti meni kratko i na srpski ;)
Ode¹ na otpad ili kod onog ¹to prodaje polovne felne i tra¾i¹ za Citroena, sa 4 rupe za brezone.

Kanarinac

Dosta ti je bitan ET, kod tvog citroena je mali znaci da je tocak izbaceniji. Mozes da juris ET do recimo 25, mada se moze lako desiti da ti kaci unutra tocak. Mozes da uzmes jos manji ET i felna ce ti biti izbacenija. Ovo CB ti je precnik centralne rupe