Glavni meni

Guevara

Započeo UFF, 24 Januar, 2011, 17:27

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

con3

Da i sad neke popuste za manijake :)

WOLVERINE

 Da nebude da sam neciji drveni advokat.... nita da nekoga branim.....  ali ima par nelogicnosti u postu gore G. Kole.......

Neverujem da je jedniku na pocetku zasnivanja radnog odnosa receno da ce ici po burek i u video klub.... to jest da ce biti sluzavka... Vi verovatno kao tako ozbiljna firma koja nikada nema nista na stanju sto meni treba... imate u opisu radnog mesta sta ce taj radnik raditi i za koje novce..... ali nema veze ovo je Srbistan i "gazdama" poslodavcima je sve dozvoljeno...

Drugo..... radni odnos prestaje odmah.... ali moras da uradis popis pa cemo ovo ili ono.... po mojoj perceciji zakona o radu i svim pratecim elementima koji idu uz taj zakon... i pravno gledano.... pravilno postupanje u takvim situacijama je sledece.... postoji osnovana sumnja da je neko nesto uradio ili nije.... isti osumnjiceni se stavlja pod nadzor ili se eliminise iz kolektiva... uz situaciju koja je primerena tome.....  prisustvije popisu... dokle to drugi radi.....  posto mu je otkaz stupio na snagu odmah.... koliko sam razumeo... normalno u koliko dodje do bilo kakvih nepravilnosti ili neslaganja popisa i stanja magacina/radnje.... istom osumljicenom se stavlja na teret delo koje je pocinjeno ili kradja... NARAVNO AKO ZA TO POSTOJE ELEMENTARNI I CVRSTI DOKAZI..... u suprotnom je sve sarena laza i spanska serija....  mislim da je bilo dosta tih sockumunstickih saranja da je neko kriv dokle ne dokaze da je nevin.... i ako to i dalje pokusavaju da zadrze u ovom drustvu.....  ne svuda u demokratskom svetu pa cak i u Sriji si nevin dok se ne dokaze da si kriv.......   prema tome i Andreine optuzbe i Vase G. Kole su na istom nivou i iste tezine.....  Ovo sve sto ste ovde napisali je interni problem koji je isprican i preprican onako kako je kome odgovaralo u tom trenutku...

Evo naprimer ja sam prezdovoljan uslugom pordavaca u malo pordaji.. da ih ne imenujem sad... i kad sam u radnji i kad pozovem telefonom... ali sam nezadovoljan sto u 85% slucaja niste imali ono sto mi treba a to ima na sajtu ili nekom od vasih reklamnih rekvizita.....

Pozdrav i ziveli...


con3

Koliko sam ja razumeo oni su platili te kacige njihovim platama ?

Kanarinac

Jbt pa kolike su im to onda plate bile kad su ih platili od poslednje plate?!

con3

Ma necu da ulazim u neciju raspravu , ali mislim da ima istine i u prvom i u drugom postu ( nevezano za one kacige )

Bishke

Nije Andrija nego Andreja !

Samo to da se razjasni
You should do one thing every day that scares you

Andreja

Hvala, Bi¹ke, ¹ta æe¹, radnik nije zaslu¾io da mu se posle èetiri i po meseca rada nauèi ime.

Pre svega i najbitnije - JA NISAM NI©TA UKRAO. Kad god sam radio popis kaciga a radio sam ga vi¹e puta do sad, brojao sam ambala¾u, ne vidim razlog za¹to bih otvarao istu da vidim sadr¾aj, podrazumeva se da je svaka kaciga u odgovarajuæoj ambala¾i. Drugo, robom u magacinu nisam raspolagao samo ja (inaèe, pomoæni radnik u magacinu) veæ SVI zaposleni, svi su mogli da uðu i da obavljaju iste aktivnosti kao ja, ¹to se de¹avalo kad sam bio u razvozu skuterom, i¹ao na trke, bio na sajmu u Novom Sadu, i¹ao na carinu po robu i tako dalje.

Èinjenica da se nisam pojavio prilikom razja¹njavanja situacije je delimièno istinita. Par dana nakon odlaska iz firme sam do¹ao da zatra¾im ono ¹to mi pripada i ¹to sam zaradio. U¹ao sam u lokal, kolega je nazvao g. Koleta i rekao mi je da g. Kole nema ¹ta da prièa sa mnom dok se ne zavr¹i popis. KOJI NISU POÈELI DA RADE NI PAR DANA KASNIJE. Bilo je oèigledno da od moje plate nema ni¹ta tako da me ne bi èudilo da je navodni nestanak kaciga samo izgovor i teranje inata. To ¹to gospodin Kole nije mogao da izdvoji dva minuta da poprièa sa biv¹im radnikom je bio moj razlog da se ne pojavim. Do firme mi treba sat i po vremena, ako moje vreme i cimanje nije vredno g. Koletu da se pojavi (taènije, da se popne uz stepenice), meni jeste, za¹to bih traæio svoje vreme?

©to se tièe (ne)isplaæivanja plate, mo¾emo da zamolimo i prethodne radnike da iznesu svoja iskustva. Aca i Uro¹. Ne znam taènu prièu za Uro¹a, èini mi se da se naèekao za poslednju platu, kao i Aca koji je dobio pola sume (¹to je da ka¾emo OK, bio je sankcionisan).

G. Kole, kad veæ detalji¹emo, tj. prièamo sve strane prièe, hoæemo li reæi da sam dobijao pretnje telefonskim putem? Konkretno "Mo¾e se desiti da te zakaèi neki pijani vozaè na motoru ili pijane budale u Vrèinu. Dug je ¾ivot." A kad sam dobijao pretnje, rekao sam gospodinu Koletu, "ok, idemo u policijsku stanicu, ti biraj gde god hoæe¹, da damo izjave", on je rekao, "Neka, re¹iæu ja to na moj naèin".

Mo¾emo do sutra da pi¹emo, ja sam optu¾en neosnovano, bukvalno je upereno prstom u mene i reèeno UKRAO SI, platu nisam dobio i tako dalje.
Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

Kanarinac

Kako to poslodavci uvek imaju tuznu pricu i uvek ih zli radnici maltretiraju? A oni se ubise da isplate plate na vreme i da ih maksimalno povecaju tj nagrade one koji su zasluzili!

Peconi

#108
Po¹tovani G. Kole,
Nisam aktivan na forumu, pa vam se obraæam kao Andrejin prijatelj. Jako dobro sam upoznat sa situacijom i mogu vam reæi par stvari koje vi verovatno ne znate. Od iste te plate koju ste odbijali da mu isplatite iz izmi¹ljenih razloga, zavisi jo¹ tri èlana porodice. Radio je neprijavljen i pod stalnim stresom da li æe dobiti platu ili ne, a ostajao je kad god je trebalo i koliko god je trebalo na poslu. Svakodnevni put od 30km do posla mu nikad nije bio problem, neretko ukljuèujuæi i nedelju, jedini slobodan dan koji bi trebao da ima. I sada nakon otkaza, pored dovoljno stresa jer je ostao bez posla, vi dovodite kojekakve detektive nemoguæeg i tajne agente iz grupe TNT, da ljude proveravaju na poligrafu, kao da im nije dovoljno muke sto su ostali bez dve plate. I to sve iz sopstvene sujete, jer nemate validan dokaz da uperite prstom u nekog zbog neke dve kacige koje su ko zna kada i ko zna kako nestale iz magacina. A ¹to se tièe pretnji, nadam se da vozite veliki auto, ako sluèajno zakaèite nas nekoliko ne bih voleo da vam se ne¹to desi.
Pozdrav,
Peconi

DebeliZmaj

#109
radio ne prijavljen ?
pa ono .. sad realno posto je gospodin muljara @ guevara priznao da je isti kod njega radio a nije bio prijavljen ...

inspekcija rada

Ako utvrdi da u nekom preduzeæu ne¹to nije po zakonu, dr¾ava, olièena u inspektoru rada, deluje na dva naèina: prvo, narediæe otklanjanje uoèenih nepravilnosti, i drugo – kazniæe poslodavca naplatom kazne na licu mesta ili æe podneti prekr¹ajnu ili kriviènu prijavu, veæ u zavisnosti od vrste i te¾ine poèinjenog prestupa.

Inspektori rada du¾ni su da obaveste odgovarajuæe dr¾avne organe o svim nepravilnostima u radu odreðenog preduzeæa za koje oni sami nisu nadle¾ni.
Otklanjanje nepravilnosti

Praktièno, „nepravilnost“ mo¾e da se odnosi na svako stanje, situaciju, postupanje ili nepostupanje poslodavca koje predstavlja kr¹enje zakona – od nesprovoðenja, ili nepotpunog sprovoðenja mera bezbednosti i za¹tite na radu, preko neprijavljivanja radnika (rad na crno), do uskraæivanja odmora ili zarade zaposlenima.

Kada inspektor uoèi takvu nepravilnost, du¾an je da pismeno naredi poslodavcu da je otkloni, odnosno da takvo stanje izmeni. Ovaj za to ima rok od taèno 15 dana, a, nakon ¹to ispuni svoju obavezu, mora da o tome pismeno obavesti inspekciju. Kada je reè o bezbednosti na radu, poslodavac mora da, u roku od osam dana od isteka roka koji mu je dat, izvesti inspekciju da li otklonio nedostatke.
Kazna na licu mesta

Inspektori mogu da na licu mesta naplate kaznu iznosa do 20.000 dinara, i to samo ako uoèe neki od sledeæih prestupa:

   poslodavac uskraæuje pauzu, dnevni i nedeljni odmor zaposlenima;
   poslodavac ne po¹tuje otkazni rok;
   poslodavac nije isplatio otpremninu;
   poslodavac nije vratio radnu knji¾icu zaposlenom (uredno popunjenu!) odmah po¹to je ovome iz bilo kog razloga prestao radni odnos.

Prekr¹ajna i krivièna prijava

Inspektor rada napisaæe prekr¹ajnu prijavu poslodavcu koji je odgovoran za neki od sledeæih prekr¹aja:

   diskriminacija radnika pri zapo¹ljavanju ili tokom rada;
   zapo¹ljavanje na crno;
  neisplaæivanje zarade i drugih primanja;
   nezakonit otkaz;
   nezakonit prekovremeni i noæni rad i uskraæivanje godi¹njeg odmora;
   kr¹enje propisa o bezbednosti na radu
   propu¹tanje ili odbijanje da se za¹titi radnik koji je pokrenuo postupak za za¹titu od mobinga.

U veæini sluèajeva, prekr¹ajna prijava je praktièno jedino oru¾je inspektora u borbi protiv zlih poslodavaca – na¾alost, ne uvek efikasno. Iako zakon propisuje kazne od 400.000 do milion dinara, statistika inspekcije rada ka¾e prekr¹ajne sudije izrièu ovako visoke penale tek svakom osmom poslodavcu; u ostalim sluèajevima, kazne su daleko ispod zakonskog minimuma (na primer, 5.000 ili 10.000 dinara za prekr¹aj za koji zakon ka¾e da “vredi” 800.000 do milion dinara), ili se postupci toliko odugovlaèe da prijave na kraju bivaju odbaèene zbog zastarevanja.

Ako postoje indicije da je u firmi izvr¹eno neko krivièno delo, inspektor je ovla¹æen i obavezan da podnese kriviènu prijavu nadle¾nim organima.

Druge mere

Pored svega nabrojanog, inspektorima su na raspolaganju jo¹ dve specifiène mere:

  privremena mera zabrane rada izrièe se kada inspektor proceni da bi nastavak rada na odreðenom radnom mestu ugrozio zdravlje ili bezbednost radnika. Mera æe trajati dok god poslodavac ne uèini ¹ta je potrebno da ti rizici budu svedeni na zakonski prihvatljiv nivo.
   privremena mera vraæanja zaposlenog na radno mesto izrièe se u sluèajevima kada je radnik dobio nezakonit otkaz, a potom je protiv poslodavca tim povodom pokrenuo sudski postupak. Ovom merom inspektor nareðuje poslodavcu da vrati radnika na posao do okonèanja suðenja.

©ta posle inspekcije?

Ako nijedna od ovih mera ne re¹i tvoj problem, za¹titu svojih prava moraæe¹ da potra¾i¹ na sudu. Tada, biæe korisno ako si se prvo obratila inspekciji rada, jer njihovi nalazi, zakljuèci, re¹enja i nalozi mogu poslu¾iti kao èvrsti dokazi u sudskom postupku.

e sad Andreja ti lepo vidi josh jednom sa cenjenim gospodinom da li hoce da ti da tvoje pare ako nece
prijavi ga, uzmi lepo napishi izjavu u inspekciji rada, vreme mesto, duzinu rada, zadaci koje si radio,
a posto si ishao i na carinu po robu sigurno negde postoji trag da si radio za njega :))) ...
evo a ja ti obecavam da cu iscimati porodichne veze da se to reshi ekspeditivno ...
e pa posle mozesh i da ga tuzish da ti nadoknadi sve ne placene dazbine :) ...
pored ovoga postoji i mera zabrane rada zbog fiskalnih propusta :) ... najmanji problem da mu se i to dogodi ...

ne znam kako vi ali meni ovo ide na ganglije najvishe ...
``Andriji je pru¾ena moguænost da kod nas radi ne na osnovu bogatog radnog iskustva ili visokih ¹kolskih diploma
veæ zato ¹to je jedan od nas - to jest motociklista``
eto uchinili su ti da radish, da te ne prijave i ustede na tebi i tvoj radu ...
a poltronci nek izvole pa nek me minusiraju koliko hoce ...

prochitati
- Zakon o radu („Sl. glasnik Republike Srbije“, br. 25/05, 61/05)
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

zVuk

ti bre zmaju, ko da zivis u nekoj uredjenoj drzavi......zakon u srbij ne postoji za one cija primanja prelaze 1000 evra mesecno...


u srbiji stvari funkcionisu tako sto kad inspektor uoci nepravilnosti u iznosu od xy dinara, ponudi lepo vlasniku radnje da za iznos od xy/2 u svoj izvestaj napise da "u toku kontrole nisu uocene nepravilnosti"

.....i Andreja i dalje ostane jebana strana....
Ko se ljuti, uleti mu kruti

DebeliZmaj

pa dobro zato ce im doci inspektor koji nece napraviti dil nego odmah sa idejom da ih iscima do maksimuma
posle dolazi inspekcija zastite na radu, vatrogasni jer ce neko anonimno prijaviti nepravilno skladishtenje vece
kolichine lakozapaljivog materijala .. uvek se nadje neka nepravilnost :))) ...

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

zVuk

#112
Citat: Guevara poslato 30 Novembar, 2013, 00:15

U vi¹e situacija u kojima se ukazala potreba ili moguænost Andrije je takoðe pru¾ena ¹ansa da se oproba i iska¾e i u drugim radnim procesima




Neposredno pre odlaska iz firme Andrija, kao i njegov kolega su obave¹teni da njihov radna obaveza ne prestaje istog momenta




pruzena sansa da se oproba u drugim procesima izgleda tako sto ti gazda naredi da ides da kupis papilotne za njegovu zenu (po mogucstvu od svojih para) ili neces dobiti platu.....



da je Andreja bio prijavljen, morao bi da da otkazni rok, sa obzirom da ga nisi prijavio, njegova radna obaveza prestaje kad on to odluci......a ne kad ga ti obavestis......







Ko se ljuti, uleti mu kruti

WOLVERINE

Citat: zVuk poslato 30 Novembar, 2013, 10:33
Citat: Guevara poslato 30 Novembar, 2013, 00:15

U vi¹e situacija u kojima se ukazala potreba ili moguænost Andrije je takoðe pru¾ena ¹ansa da se oproba i iska¾e i u drugim radnim procesima




Neposredno pre odlaska iz firme Andrija, kao i njegov kolega su obave¹teni da njihov radna obaveza ne prestaje istog momenta




pruzena sansa da se oproba u drugim procesima izgleda tako sto ti gazda naredi da ides da kupis papilotne za njegovu zenu (po mogucstvu od svojih para) ili neces dobiti platu.....



da je Andreja bio prijavljen, morao bi da da otkazni rok, sa obzirom da ga nisi prijavio, njegova radna obaveza prestaje kad on to odluci......a ne kad ga ti obavestis......











Upravo tako........  a sad Andreja treba da okrene list i ako ima dokaza da je radido za Gevaru dva...tri... pet meseci.... tuzi za ostetu i prijavi poslodavca nadleznim sluzbama i organima zaduzenim za to......


clutch&brake

Koja je bre ovo prica? Data mu je mogusnost rada iako nema bogato obrazovanje?
Pa da ne treba mozda jebeni astronaut da bude da bi radio kod vas gde sve IMA A NISTA NEMA
STA ZRACIS TO I PRIVLACIS!!!

DebeliZmaj

ma sramota taj stav... kao cinimo ti da radish neprijavljen ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

zVuk

....i jos prica da je su nestale dve kacige od po 550 evra......mogle su da nestanu samo ako ih je gazda izneo iz magacina.......nije to zvaka, pa da stavis u dzep i da niko ne primeti.....
Ko se ljuti, uleti mu kruti

DebeliZmaj

taj rad... i josh posle okrivi nekog sa najmanjom platom...
a da ga je prijavio mogao je lepo prijavi kradju, ukljichi policiju, sud ...
oni posle daju sud o tome dal je neshto ukradeno ...
policija ponudi da se uradi poligram kojim se eleminishe iz dalje istrage
ali ono plata i dazbine moraju da se placaju ...
koriste ljudi loshu situaciju, veliku ponudu radne snage a malo posla
da maltretiraju ljude...
pitanje dal ima poreklo te robe kako treba .. ma sramota...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Hurricane

..bravo zmahu, potpuno se sla¾em sa tobom u ovoj prièi  [thumb_up]

izmeðu ostalog da ironija bude jo¹ veæa, reèeno je da su kacige zamenjene nekim najjeftinijim, a ne "ukradene"!!!



p.s. moja verzija poznate parole:

  Gladan sitom ne veruje!!!

i tako uvek treba da bude...



con3

Citat: Andreja poslato 30 Novembar, 2013, 02:40
Hvala, Bi¹ke, ¹ta æe¹, radnik nije zaslu¾io da mu se posle èetiri i po meseca rada nauèi ime.

Pre svega i najbitnije - JA NISAM NI©TA UKRAO. Kad god sam radio popis kaciga a radio sam ga vi¹e puta do sad, brojao sam ambala¾u, ne vidim razlog za¹to bih otvarao istu da vidim sadr¾aj, podrazumeva se da je svaka kaciga u odgovarajuæoj ambala¾i. Drugo, robom u magacinu nisam raspolagao samo ja (inaèe, pomoæni radnik u magacinu) veæ SVI zaposleni, svi su mogli da uðu i da obavljaju iste aktivnosti kao ja, ¹to se de¹avalo kad sam bio u razvozu skuterom, i¹ao na trke, bio na sajmu u Novom Sadu, i¹ao na carinu po robu i tako dalje.

Èinjenica da se nisam pojavio prilikom razja¹njavanja situacije je delimièno istinita. Par dana nakon odlaska iz firme sam do¹ao da zatra¾im ono ¹to mi pripada i ¹to sam zaradio. U¹ao sam u lokal, kolega je nazvao g. Koleta i rekao mi je da g. Kole nema ¹ta da prièa sa mnom dok se ne zavr¹i popis. KOJI NISU POÈELI DA RADE NI PAR DANA KASNIJE. Bilo je oèigledno da od moje plate nema ni¹ta tako da me ne bi èudilo da je navodni nestanak kaciga samo izgovor i teranje inata. To ¹to gospodin Kole nije mogao da izdvoji dva minuta da poprièa sa biv¹im radnikom je bio moj razlog da se ne pojavim. Do firme mi treba sat i po vremena, ako moje vreme i cimanje nije vredno g. Koletu da se pojavi (taènije, da se popne uz stepenice), meni jeste, za¹to bih traæio svoje vreme?

©to se tièe (ne)isplaæivanja plate, mo¾emo da zamolimo i prethodne radnike da iznesu svoja iskustva. Aca i Uro¹. Ne znam taènu prièu za Uro¹a, èini mi se da se naèekao za poslednju platu, kao i Aca koji je dobio pola sume (¹to je da ka¾emo OK, bio je sankcionisan).

G. Kole, kad veæ detalji¹emo, tj. prièamo sve strane prièe, hoæemo li reæi da sam dobijao pretnje telefonskim putem? Konkretno "Mo¾e se desiti da te zakaèi neki pijani vozaè na motoru ili pijane budale u Vrèinu. Dug je ¾ivot." A kad sam dobijao pretnje, rekao sam gospodinu Koletu, "ok, idemo u policijsku stanicu, ti biraj gde god hoæe¹, da damo izjave", on je rekao, "Neka, re¹iæu ja to na moj naèin".

Mo¾emo do sutra da pi¹emo, ja sam optu¾en neosnovano, bukvalno je upereno prstom u mene i reèeno UKRAO SI, platu nisam dobio i tako dalje.
A kako komentarisete ovo ?