Glavni meni

kompresori za vazduh

Započeo dzimika, 21 Januar, 2011, 10:31

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

dzimika

Da li neko ima iskustva u pravljenju kompresora za vazduh? Znam da ima jeftinih kompresora da se kupe ali oni kvalitetniji kostaju preko 200e a mislim da se za stotinak evra moze napraviti kvalitetan kompresor sa mozda i vecom bocom nego oni novi za isti novac.

©eki

 Za stotinak evra te¹ko mo¾e¹ da napravi¹ kvalitetan kompresor!
Samo elektro-motor od oko 2kw je toliko. Pa sklopka sa rasteretnim ventilom oko 30 evra, pa kompresor, pa bure.....
Nakupi se toga jo¹, tako da se ne isplati puno praviti.
          Nadam se da sam ti pomogao  [hello]

SSZGO

Pitanje:

kakvi su kompresori koji se prodaju po trgovinama za 100tinak euro (12000 din)

mogu li se koristiti za farbanje?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

©eki

To su kompresori sa malom litra¾om bureta (24 litra) i nedovoljnim kapacitetom za neki ozbiljniji rad. Sa njima sigurno mo¾e¹ ofarbati neku manju povr¹inu; po meni to ti je hobi varijanta kompresora. Ali ima¹ ovde na forumu èlanove koji se bolje od mene razumeju u samo farbanje, pa ti mogu objasniti.

WOLVERINE

Citat: ©eki poslato 29 Januar, 2011, 00:44
To su kompresori sa malom litra¾om bureta (24 litra) i nedovoljnim kapacitetom za neki ozbiljniji rad. Sa njima sigurno mo¾e¹ ofarbati neku manju povr¹inu; po meni to ti je hobi varijanta kompresora. Ali ima¹ ovde na forumu èlanove koji se bolje od mene razumeju u samo farbanje, pa ti mogu objasniti.

  ©eki,,,  upravu 100%.... koriste se za lake stvari,,,, ja ih koristim za otprasivanje racunara. Za farbanje treba konstantan pritisak, tako da nisu za tu namenu.....   A inace dobar kompresor nemoze da se odradi ispod 500e i to je knap....

Dzambo

Kompresor za farbanje mora da ima veliki kapacitet tj litrazu, sam motor nije toliko bitan. Kad krenes da radis treba da mozes u cugu sve da zavrsis, a to se ne postize sa 24l. Takodje mora da ima i filtere (kao i stomatoloski) i jos razne pizdarije. Oprema za kavlitetno lakiranje je skupa, ja pravio racunicu..:)

Za neki airbrush bi ovaj od 24l/50l bio ok.

SSZGO

pa da li dovoljan za farbanje plastika na motoru?

npr ako hocu da ofarbam masku, ili rezervoar?

sta ce se desiti kada je mala litraza, hoce da prekine sa radom posle 10 sekundi ili?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Dzambo

Nece.
Verujem da sa malim mozes npr masku da uradis ili rezervoar.
Ali ako hoces da radis kako valja, onda ces uhvatiti sve da radis(maska, rezervoar, oklop, rep)  kako bi imao istu ujednacenu nijansu i strukturu boje.
Neko od strucnijih ce ti bolje objasniti.
Bitno je da imas konstantan protok vazduha kada radis, a to se postize veliko litrazom tanka.

Dzambo

Meni se npr jako svidja alat koji radi na pritisak vazduha, mnogo je kompaktniji i nekako laksi za rad od klasicnog elektricnog.

dzimika

bas iz razloga malih kapaciteta tih hobi kompresora bi ja i da napravim svoj kompresor, mogu da nadjem bocu solidne velicine ako imam srece nadjem neki dobar kamionski kompresor ili neku staru kompresorsku glavu kojoj treba malo reparacije i naci ce se neki motor, a posto imam 2 zamrzivaca koja stoje i skupljaju prasinu sa jednog cu skinuti motor i njega staviti da bi nocu mogao da radim sa air brush-om (makete naravno) :D

DebeliZmaj

da li za te hobi kompresore mora da ide i ono cedilo .. za kondenzat itd ?
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Dzambo

@johnny

Mozda bi bilo lakse kupiti ovaj za 100e i nadograditi mu veliku bocu. 200l npr?
Mislim da je jednostavnije a i jeftinije na kraju.

dzimika

jeste lakse sigurno, ali je problem sto su sumnjivog kvaliteta ti kompresori pa samo razmisljas sta ce da crkne, da li motor ili cilindar, pogotovo sto je sve to kinesko

Dzambo

Koliko je jak prosecan motor na frizideru? Jel ima barem 1kw?
Cini mi se da bi bio preslab za tako nesto?

dzimika

ne znam koliko je jak ali znam da su ljudi pravili kompresore od friziderskih motora i to cak sa bocama od par litara, bez problema moze da odrzava pritisak za air brush, posto njemu ne treba previse jak pritisak, ali to bi koristio eventualno nocu da ne bi budio komsiluk (iako to uff rado cini :D ) a preko dana normalan, znam samo da taj friziderski motor koliko god da je jak ili ne pravi dovoljan pritisak za rad

©eki

Citat: Dzambo poslato 29 Januar, 2011, 11:17
@johnny

Mozda bi bilo lakse kupiti ovaj za 100e i nadograditi mu veliku bocu. 200l npr?
Mislim da je jednostavnije a i jeftinije na kraju.

  Trebalo bi mu veènost da naduva bure od 200 lit na jedno 8 bari.   U radu, niti bi stigao da postigne pritisak, niti bi se gasio. Radio bi non - stop.


   

dzimika

pored svega i to, ako je veca boca mora da bude i veci kompresor
pogledacu kod sekundaraca sta ima da se nadje pa cu onda odluciti, mada prosle godine bio kompresor citav samo bez motora za 4000din a ja nisam bio pri parama u tom trenutku

goranvojska

za dobar rad treba i dobar alat tj,kompresor veceg kapaciteta da ne ukjucuje stalno da ne greje vazduh to znaci 200-300 lit. boca i veca glava onda konstantni izlazni pritisak od 3,5-4 bara sto se postize pripremnom grupom  koja isto odvlazuje vazduh koji treba da je suv i na kraju dobar pistolj SATA i nikako pijacna roba i naravno majstorska ruka .ti sad vidi de si u celoj ovoj prici.a te zamrzivace daj ciganima da se ne nerviras ako pocnes da radis nesto.

dzimika

ja ne planiram da farbam kola, vec makete a za te stvari i najmanji komresor sa bocom od 5l zavrsava posao jer ti treba pritisak od 1bar ali bilo sta vise sa tim ne moze da se radi, zato sam mislio da stavim bocu od 60 do 100l, malo jaci motor tj kompresor a friziderski motor bi sluzio iskljucivo za nocni rad sa air brush-om
tj da dopunjava bocu da se ne bi istrosila
i dajte konkretne predloge kako to uraditi i sta sve tacno treba od delova osim motora i kompresora i boce

jevta

Ako æe¹ farbati male povr¹ine zavr¹iæe ti posao i taj kompesor od 24 l ali alat za ¹pricanje nemoj da kupi¹ u istoj radnji jel su ti pi¹tolji nikakvi .Pi¹tolj mora biti kvalitetniji i odradiæe¹ posao.