Glavni meni

Stigao PayPal (Nije ¹ala)

Započeo Gašpar, 10 April, 2013, 03:02

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Pop

Sad zbog paypal-a na sve zivo naplacuju carinu i pdv.

"Грме танки џефердари..."


Major

Stvarno ne razumem tu logiku.
Teraju ljude da muljaju i na taj nacin ce im sigurno pasti naplata.

Plazma Keks

pa sisaju dok mogu, a ako jednog dana udjemo u EU, nece biti carine...

Major

Nije toliko bitna carina koliko PDV.. jer carina je uglavnom od1-5% nekad mozda jace, ali PDV je 20% i to ubija.

Plazma Keks

da, zaboravio sam na tu krupnicu...

Boki-KG

Citat: Major poslato 08 Maj, 2013, 10:14
Citat: Boki-KG poslato 08 Maj, 2013, 09:34
Ja kupio par stvari i na sve se plaæa 20% PDV i carinski pregled 100din. verovali ili ne. Meni na 18 GBP uze¹e 570din.

Moraju da zive od necega..
A i mi da umremo od neèega... jer od zdrave hrane neæemo.
Kakva bi ti¹ina nastala kad bi ljudi govorili samo ono ¹to znaju.
Èapek

Gsx-r 1100

Citat: Che poslato 10 April, 2013, 10:42
Citat: WOLVERINE poslato 10 April, 2013, 10:19

Sta ce sad da rade ovi sto su se grebali na kupovinu i donosenje robe od preko....??

Radice i dalje jer:

1. Postarina ce u pocetku biti velika za Srb
2. Carina ima da dere kao po obicaju
Bas tako, postarina je jos ok, ali carina dere nenormalno.
Ja ponekad saljem delove za srbiju uvek moras paziti koju cifru napises.
Moj savet:
narucite samo lakee stvari, dihtunge, svecice,.......... i uvek nabisete vrednosti robe do 50 Eura. (ako neko kupuje u nemacku)
Burn Rubber Not Your Soul !!!

MILJAN

Citat: Pop poslato 08 Maj, 2013, 10:22Sad zbog paypal-a na sve zivo naplacuju carinu i pdv.
Nemoguce za sve carina..ima veze i vrednost posiljke

Limit za oslobadjanje od carine prilikom licnog uvoza kupljenje robe su podigli  sa 25 na 70 evra 2011 god.... dok se limit prilikom uvoza robe koju naši gradjani primaju besplatno od fizičkih lica iz inostranstva podigli  sa 45 na 70 evra.
Cave ab homine unius libri

MILJAN

#248
Evo ako ce nekome da pomogne kop¹ija teksta sa neta pre podizanja pdv:


POVLASTICE NA PREDMETE KOJI SE PRIMAJU IZ INOSTRANSTAVA U PO©ILJKAMA



PROPISI  KOJI REGULI©U UVOZ PREDMETA DOBIJENIH U PO©ILJKAMA

Odredbama èlana 216. taèka 5. Carinskog zakona, domaæi i strani dr¾avljani osloboðeni su od plaæanja uvoznih da¾bina, odnosno osloboðeni su od plaæanja carine, na po¹iljke male vrednosti koje bezplatno primaju iz inostranstva, pod uslovom da te po¹iljke nisu komericijalne prirode.

Navedene povlastice preciznije su propisane odredbama èlana 6. i èlana 29. Uredbe o vrsti, kolièini i vrednosti robe na koju se ne plaæaju uvozne da¾bine, rokovima, uslovima i postupku za ostvarivanje prava na osloboðenje od plaæanja uvoznih da¾bina (u daljem tekstu: Uredba). Uredbom se utvrðuje vrsta, kolièina i vrednost robe na koju se, ne plaæaju uvozne da¾bine, kao i rokovi, uslovi i postupak za ostvarivanje prava na osloboðenje od plaæanja uvoznih da¾bina.

Odredbama èlana 26. taèka 7) Zakona o porezu na dodatu vrednost, propisano je da se PDV ne plaæa na robu koja je osloboðenja od plaæanja carine prema navedenim povlasticama. Ako postoji obaveza plaæanja, PDV se plaæa po stopi od 18% ili 8% ¹to zavisi od vrste robe i dugih odredaba Zakona o PDV-u.



PO©ILJKE MALE VREDNOSTI POSLATE OD STRANE FIZIÈKOG LICA DRUGOM FIZIÈKOM LICU

Prema odredbama èlana 6. Uredbe, domaæi i strani dr¾avljani osloboðeni su od plaæanja carine na po¹iljke male vrednosti koje besplatno primaju od fizièkih lica iz inostranstva, pod uslovom da te po¹iljke nisu komercijalne prirode.

U tom smislu pomenuta lica osloboðena su od plaæanja carine na po¹iljke, u ukupnoj vrednosti do 70 evra, u dinarskoj protivvrednosti.

Po¹iljka se smatra da je nekomercijalne prirode ako:

1) se radi o povremenim po¹iljkama,

2) se po¹iljka sastoji od robe namenjene iskljuèivo za liènu upotrebu korisnika povlastice ili èlanova njegove porodice, koja po svojoj prirodi i kolièini ne ukazuje da se radi komercijalnoj po¹iljci, i

3) ne postoji bilo kakva obaveza plaæanja primaoca po¹iljke.

Ako po¹iljka sadr¾i duvan i duvanske proizvode, osloboðenje od plaæanja carine  odnosi se na sledeæe kolièine: 50 cigareta, 25 cigarilosa (cigare te¾ine do 3 g po komadu), 10 cigara, 50 g duvana za pu¹enje ili odgovarajuæa kombinacija kolièine navedenih duvanskih proizvoda.

Ako po¹iljka sadr¾i alkohol i alkoholna piæa, osloboðenje od plaæanja carine odnosi se na sledeæe kolièine: destilisana i ¾estoka alkoholna piæa sa procentom alkohola veæim od 22 %, nedenaturisani etil alkohol sa procentom alkohola od 80 % i vi¹e (1 litar) ili destilisana i ¾estoka alkoholna piæa, aperitivi sa osnovom u vinu ili alkoholom i slièna piæa sa procentom alkohola ne vi¹e od 22 %, penu¹ava i likerska vina (1 litar) ili odgovarajuæa kombinacija kolièine navedenih piæa i ostalo vino (1 litar).

Ako po¹iljka sadr¾i parfeme i toaletne vode, osloboðenje od plaæanja uvoznih da¾bina odnosi se na sledeæe kolièine: parfemi do 50 ml ili toaletne vode do 25 ml.

Prilikom utvrðivanja carinske vrednosti (vrednosti po¹iljke) i utvrðivanja da li je veæa ili manja od 70 evra, ne uzima se u obraèun iznos stvarno plaæenih tro¹kova prevoza, odnosno po¹tarine. Drugim reèima vrednost robe do 70 evra obuhvata samo èistu vrednost robe bez tro¹kova po¹tarine, prevoza od po¹iljaoca do primaoca u Srbiji.

Roba koja sti¾e u po¹iljkama koja nije deljiva nije obuhvaæena ovom povlasticom. Pojam “nedeljiva roba” podrazumeva da ako, na primer, po¹iljka sadr¾i deset knjiga po pojedinaènoj ceni od 8 evra, povlastica ne va¾i jer je ukupna vrednost po¹iljke 80 evra. Po¹to po¹iljka prelazi 70 evra plaæa se i carina i PDV.

Osloboðenje od plaæanja carine ne odnosi se na po¹iljke èija je ukupna vrednost veæa od 70 evra, kao ni na po¹iljke koju domaæi i strani dr¾avljani primaju od pravnih lica iz inostranstva. Na primer, po¹iljke od pravnih lica podrazumevaju robu koju su na¹i dr¾avljani kupili u inostranstvu.



PO©ILJKE MALE VREDNOSTI, NEKOMERCIJALNE VREDNOSTI

Prema odredbama èlana 29. Uredbe, carina se ne plaæa na po¹iljke male vrednosti, nekomercijalne prirode.

Po¹iljkom male vrednosti, nekomercijalne prirode, osim po¹iljki koje se sastoje od alkohola i alkoholnih piæa, parfema i toaletne vode, duvana i duvanskih proizvoda, smatraju se:

1) po¹iljke èija vrednost ne prelazi 50 evra, u dinarskoj protivvrednosti;

2) javne isprave, trgovaèka korespodencija, poslovne knjige, robna, pravna i finansijska dokumentacija, èekovi, menice, obveznice, akcije i efektivni strani novac, kao i privatna korespodencija.

Ovde se mo¾e videti da je najveæa dozvoljena vrednost za povlasticu 50 evra, za razliku od gore pemenute povlastice od 70 evra.

U ovom sluèaju po¹iljka mo¾e da doðe od pravnog lica, ali osloboðenje od plaèanja carine zavisi od ispunjenosti navedenih uslova.



©TA PREDSTAVLJA VREDNOST OD 70, ODNOSNO 50 EVRA I KAKO SE OBRAÈUNAVA?

Vrednost po¹iljke predstavlja carinsku vrednost predmeta dobijenih u po¹iljci. Ovu vrednost carinski organ utvrðuje shodno odredbama èlana 38. do 57. Carinskog zakona.

Carinsku vrednost po¹iljke utvrðuje carinski organ u postupku carinjenja. U tom smislu carinski organ mo¾e da prihvati prijavljenu vrednost po¹iljke ali ima i zakonsko pravo da je promeni radi dobijanja njene realne vrednosti.



KOLIKA SE CARINSKA STOPA PRIMENJUJE

Prema odredbama èlana 107. stav 1. Carinskog zakona, ovakve po¹iljke plaæaju carinu po stopi od 10%.

Prema odredbama èlana 107. stav 2), primalac po¹iljke pod odreðenim uslovima mo¾e da zahteva da se roba carini prema carinskoj stopi shodno Carinskoj tarifi.



©TA SVE NAVEDENO PRAKTIÈNO ZNAÈI

Primer 1:

Ako je vrednost po¹tanske po¹iljke dobijene od fizièkog lica 64 evra, i ako su tro¹kovi po¹tarine 10 evra, neæe se platiti ni carina ni PDV, jer je u ovom sluèaju vrednost 64 evra, odnosno manja od 70 evra.

Primer 2:

Ako je vrednost po¹tanske po¹iljke dobijene od fizièkog lica 80 evra, i ako su tro¹kovi po¹tarine 10 evra, platiæe se i carina i PDV, jer je vrednost veæa od 70 evra. Prilikom plaæanaja carine i PDV-a carinska vrednost po¹iljke je 90 evra.



OBRAÈUN PLAÆANJA CARINE I PDV-a

Carinska vrednost po¹iljke je u sluèaju osloboðenja od plaæanja carine samo vrednost robe. Ukoliko ta vrednost prelazi 70 evra, carinska vrednost je zbir vrednosti po¹iljke i tro¹kova slanja po¹iljke.

Kod primera broj 2., carinska vrednost je 80 + 10 = 90 evra. Po¹to je carinska stopa 10% plaæa se carina od 9 evra.

Osnovica za plaæanje PDV-a je 90 + 9 = 99 evra. Po¹to se PDV uglavnom plaæa po stopi od 18% u ovom sluèaju se porez plaæa 18 evra.

Znaèi carina i PDV u ovom sluèaju iznose 27 evra.



TRO©KOVI PO©TE?

Kada se sprovodi postupak carinjenja robe koja je stigla u po¹tanskom saobraæaju,  plaæaju se i tro¹kovi po¹te carinjenja. Ovi tro¹kovi zavise od po¹iljke do po¹iljke i njen iznos utvrðuje po¹ta shodno svom cenovniku, tako da je mi ne mo¾emo ni u pribli¾nom iznosu navesti.



PROPISI:

CARINSKI ZAKON (“Slu¾beni glasnik RS”, broj 18/2010)

UREDBA O VRSTI, KOLIÈINI I VREDNOSTI ROBE NA KOJU SE NE POLAÆAJU UVOZNE DA®BINE, ROKOVIMA, USLOVIMA I POSTUPKU ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA OSLOBOÐENJE OD PLAÆANJA UVOZNIH DA®BINA („Slu¾beni glasnik RS“, broj 48/2010, 74/2011)

ZAKON O POREZU NA DODATU VREDNOST ("Slu¾beni glasnik RS", broj 84/2004, 86/2004, 61/2005, 61/2007).
Cave ab homine unius libri

mareskin


Mislim da je jedina izmena ¹to je sada porez 20% umesto 18%.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

MILJAN

Da.to je jedina razlika.tekst je sacinjen pre podizanja pdv
Cave ab homine unius libri

UFF


Major

Citat: UFF poslato 18 Maj, 2013, 02:31
fuck pay pal

http://www.medio.rs/68356_Saljite-novac-preko-Gmail-a.html

Za poèetak samo æe Amerikanci imati ovu opciju.

A verovatno ce kod nas doci za 200 godina ;)
Mada secam se google pay neka starija opcija koja je ukinuta jos pre par godina, bila je nesto beta. Znam da sam tad platio nesto preko neta i da je radilo.

Pop

Citat: MILJAN poslato 17 Maj, 2013, 15:19
Citat: Pop poslato 08 Maj, 2013, 10:22
Sad zbog paypal-a na sve zivo naplacuju carinu i pdv.
Nemoguce za sve carina..ima veze i vrednost posiljke

Limit za oslobadjanje od carine prilikom licnog uvoza kupljenje robe su podigli  sa 25 na 70 evra 2011 god.... dok se limit prilikom uvoza robe koju na¹i gradjani primaju besplatno od fizièkih lica iz inostranstva podigli  sa 45 na 70 evra.

Sada mi sve pakete otvaraju, stigle mi patike koje su 50-ak dolara, a prodavci obicno napisu i nizu cenu na paketu, pa su otvorili i naplatili carinu...
I jos na par sitnica koje su po 10-ak dolara bile...

"Грме танки џефердари..."


Major

Mora da mozes da ulozis zalbu. Ne smeju da carine sve, nego po principu ako prodje prodje.

mareskin

Citat: Major poslato 21 Maj, 2013, 11:03
Mora da mozes da ulozis zalbu. Ne smeju da carine sve, nego po principu ako prodje prodje.


Lak¹e je ako si iz Beograda da se ¾ali¹ na carinu. Mene su vozali zbog knjiga da dolazim u BG i jebavam se bez ikakve veze. Ko¹tale me knjige kao da su od zlata kad saberem sve tro¹kove.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Major

Zalis se na carinu i onda ih tuzis za gubljenje vremena, stres i sta vec :)

mareskin

Citat: Major poslato 21 Maj, 2013, 12:13
Zalis se na carinu i onda ih tuzis za gubljenje vremena, stres i sta vec :)

I onda je mrmot zavio èokoladu :D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Major

Ljudi uglavnom odustanu jer na te sitne racune, carina je stvarno smesna i nece ljudi da se cimaju./

mareskin

Citat: Major poslato 21 Maj, 2013, 12:57
Ljudi uglavnom odustanu jer na te sitne racune, carina je stvarno smesna i nece ljudi da se cimaju./

Znam, ali ako sam naruèio ne¹to za 20 evra, neæu da platim 40 evra carinu i PDV kad je ovde to isto 50 evra  (lupam primer).
Nego su oni seronje. Meni se i ranije najvi¹e isplatilo da plaæam odreðene elektronske tro¹kove ili da kupim ne¹to i da mi neko to donese kad krene u Srbiju.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu