Glavni meni

kako spremiti video klip sa gopro 3 za najbolji kvalitet

Započeo SSZGO, 09 Januar, 2013, 10:48

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

SSZGO

ok, nakon nekog vremena potrosenog na testiranje, evo sledeceg zakljucka

ako hocu najbolji kvalitet snimka koji ce se preneti sa kamerice na internet
koristim sledeca podesavanja na kameri

protune - ukljucen
rezolucija, full hd 1080p tj 1920 x 1080 px
broj frejmova 48 ili 60, ali svakako veci od 30


fajlovi koji ovako nastanu su ogromni i zahtevaju jak racunar za obradu, zato zaboravite laptope, za brze rezultate treba vam neki quad core tipa i5 ili i7 sa solidnom grafikom koja ima hardversko dekodiranje novijih kodeka


koristim sony vegas za obradu klipova, ali najbrze ce ih pustiti windows media player, tu na brzinu pregledam klip i zatim isecem bitne delove u vegasu
kada imam iseckane delove, uradim jednostavan fade efekat izmedju delica da se izbegne seckanje/preskakanje izmedju kadrova...

zatim kada imam gotov klip, snimim kao UNCOMPRESSED video/audio sto ce dati ogroman fajl
u zavisnosti od toga kakav je klip, mozda cu odmah uraditi SHARPEN ili IMAGE BRIGHTNESS/CONTRAST ili omeksavanje senki (crno se posvetli da se bolje vide tamniji detalji)
operacija promene videa (kontrast, svetlina, senke, sharpen) zahteva dosta procesorskog vremena

zatim kacim muziku na klip

za obradu zvuka koristim sony sound forge, spojim zvuk iz klipa sa nekom pesmom koju nadjem na netu, skinem sa youtube uglavnom pomocu "youtube dowloader"-a

zvuk snimim kao novi fajl, uncompressed WAV


zatim je vreme da se uradi kompresija
koristim
MEDIA CODER i posebno kompresujem zvuk u mp3 (lame mp3, studio quality tj 256kbit)
a posebno kompresujem video u h264, fast high 10, sa 16MBIT protokom

klip od 4 minuta zauzece oko 500 mega


zatim ga treba snimiti na net

facebook
youtube ili vimeo

evo klipa i poredjenja kvaliteta: stim sto facebook verzija je uploadovana u nizem kvalitetu, ali bitnije, nizem broju frejmova, pa se primeti drasticna razlika u tecnosti snimka
daklem, uvek preko 30fps, 48 minimum...

youtube mozda najbolji izbor ali posto su danas svi na Fb, cesto cu snimiti klip na youtube i na facebook, zbog tagova i bolje preglednosti

za maks kvalitet prikaza, gledati na samom sajtu a ne u forumu, i naravno HD ukljucen  a na youtube izabrati maksimalnu rezoluciju
ovaj klip je uploadovan u 720p tj 1280 x 720 px...

Citat
Last bike ride of 2012, Dubai on Vimeo
verzija klipa snimljena na VIMEO
upload je h264 sa 16mbit video i 256kbit audio, 60fps 500Mbytes



Last bike ride in 2012, Dubai
verzija snimljena na youtube
upload je h264 sa 16mbit video i 256kbit audio, 60fps 500Mbytes


http://www.facebook.com/photo.php?v=4279288735721
Verzija na FB
je h264 10Mbit video i 160kbit audio 30fps 300Mbytes



Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

©eki

 Extra je....   primetio sam da uop¹te nema gu¾ve... tako malo saobraæaja...??

apu

brate, pa ovo je staza iz Need For Speed Underground :D

Boban_m

Nabaci neki snimak sa nekom lokalnom sekicom...  ;D

pit



        Stvarno bre SSZGO kao ide sa arapkinjama rodjenim tu ...sme li se ili je bambusanje moguce samo sa strankinjama.Posto cenim da je tu serijatski zakon na delu ili ipak ima odstupanja.

SSZGO

Citat: ©eki poslato 09 Januar, 2013, 12:56
Extra je....   primetio sam da uop¹te nema gu¾ve... tako malo saobraæaja...??

u sred bela dana ljudi uglavnom rade...


Citat: pit poslato 09 Januar, 2013, 15:27


        Stvarno bre SSZGO kao ide sa arapkinjama rodjenim tu ...sme li se ili je bambusanje moguce samo sa strankinjama.Posto cenim da je tu serijatski zakon na delu ili ipak ima odstupanja.

ne poznajem nijednu arapkinju...
poneku zapadnjakinju i znam, arapi se ne druze sa nama...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

pit


Boban_m

A i sto da rizikuje, ko zna na sta naidjes kad razmotas ;D

Andreja

Hvala SSZGO, sad mi fali samo full HD kamera i nadrkan komp :D
Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

Bori¹a

Citat: Andreja poslato 09 Januar, 2013, 16:47
Hvala SSZGO, sad mi fali samo full HD kamera i nadrkan komp :D
i cbr1000rr 2011 i dubai ;D

ranko

Citat: SSZGO poslato 09 Januar, 2013, 15:28

daklem, uvek preko 30fps, 48 minimum...


SSZGO vidjao si sigurno na YT one fore film look ( 24p ) koje npr ima i onaj tvoj novi foto aparat a i GP3 sigurno ( cim ima 48p ima i 24p ) , koje je tvoje misljenje ?

Meni npr. snimak kamerom u 24p 5x bolje izgleda od onih na 30 ili vise ... ne znam... mada taj film look je vise npr. za New Orleans a manje za Dubai... ovde je sve svemir tako da moguce da ne bi stajalo ( osim ako odes u onaj stari deo ili sam ja pomesao sa Abijem Dabijem )...

aj cozdra

ps. Jel si naleteo negde na rentu motora u Dubaiju ? Kako se krecu cene i cega ima ? Jel preporucujes ( administracija, zahebano osiguranje ) ili ne ?

SSZGO

kakav crni 24, novi filmovi se rade u 48 fps

nazalost nijedan video servis nece snimiti u vise od 30 FPs ali za kucnu upotrebu i dalje ostaje drasticna razlika izmedju 30 i 60 fps

daleko tecnije izgleda... izmedju 48 i 60 nema primetne razlike ali 30 i 60 itekako ima...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

dzimika

ono sto su ustanovili odavno jeste da je 24 tj 25 frejmova sasvim dovoljno da prosecno ljudsko oko ne primeti nikakvo seckanje i da dobije tecnu sliku, kasnije su shvatili da je 30fps ipak dosta tecnije i od kako je digitalizovano vecinom se preslo na to, sada se i to poveceva jer se i ljudsko oko dosta razvija zbog silnih novina i filmova sa efektima, polako ce se preci na nekih 60fps i mislim da nikako nema potrebe preko toga ici bar ne u narednih 20 godina

Gvozden

A reci mi onaj zuti ton sto se javlja na (YT_Vimeo snimci) kad uporedjuju Hero 2 i 3, jel se to skida ili dodaje kad ukljucis PROTUNE? Pretopostavljam da kasnije to moze da se sredi u obradi , ali eto ako si primetio ili probao...

SSZGO

Citat: Gvozden poslato 10 Januar, 2013, 19:44
A reci mi onaj zuti ton sto se javlja na (YT_Vimeo snimci) kad uporedjuju Hero 2 i 3, jel se to skida ili dodaje kad ukljucis PROTUNE? Pretopostavljam da kasnije to moze da se sredi u obradi , ali eto ako si primetio ili probao...

protune jednostavno daje verniju sliku iz kamere, bez obrade i bez skidanja detalja

bez protune, je ipodeseno kako ce da obradi sliku da ona odmah izgleda prihvatljivo uz vecu kompresiju
radi se automatski SHARPEN i BRIGHTNESS/CONTRAST kao i neko podesavanje boja

sa protune, manja je kompresija i ne radi se nikakva obrada slike pa se u montazi moze bolje srediti kako kome odgovara
takodje nivo detalja na protune slici je veci

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

dzimika


SSZGO

koristim vegas 11, mada nisam primetio bitniju razliku od verzije 9 naovamo


jos jedan update


svi video servisi ce automatski konvertovati klip u 30fps, tako da iako je moj klip 60fps na netu ce biti pusten u 30, zato je najbolje, ako se pravi klip samo za net, kompresovati ga u 30fps da se smanji vreme obrade...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

dzimika

ili ako se vec pravi samo za net odma snimis u 30fps

SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Kanarinac

Aj pomagajte, odlepio sam veceras!

Snimak sa gopro 3 black+ 1080x920 superview 60fps. Jebe me vegas pro 11 opasno. Do poslednjeg snimka je sve super radilo i sad kara banana. Prvo sam probao direktno mp4 file da iseckam i renderujem ali mi izbaci samo neku gresku i ugasi vegas. Onda sam preko cinestudia uradio konverziju i dobio ogromnu fajlcinu od 20gb i kad sam iseckao i krenuo da renderujem isto izbacio eror. Onda sam sam exportovao taj avi iz cinestudia u h.264 ili kako vec i dobio fajl od 1.6gb. Iseckao i krenuo da konvertujem i opet mi izbacio eror. Jel imao neko slican problem? Procesor je amd phenom x6 1055t 2.8ghz, graficka je asus 6850 i 3gb memorije. Do sad je radilo sve normalno tj do pre par nedelja. Aj recite sta da radim, ako treba da menjam graficku menjam samo da ne gubim po dva sata na gluposti