Ćao, Anonimni posetioče
Stranice: 1 ... 30 31 32 [33] 34
Štampaj
Autor Tema: Domaća rakija  (Pročitano 108628 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Andjelo
Moto Doktor
Vikend bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
Kawasaki Z
Kvalitet: +600 (19%)
Zahvalnice: 73

Odgovor #640 - 26 Decembar, 2018, 18:00 Ocena: 0
Ignoriši

Nije bila zrela kruska  i  dehidrirana je bila
Žorž
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Trenutno u potrazi
Kvalitet: +358 (37%)
Zahvalnice: 16

Odgovor #641 - 26 Decembar, 2018, 18:37 Ocena: +2
Ignoriši

Ajmo redom,za mene je šećer u rakiji isto što i Uraganu plin u kolima.Da ne bi ulazili u polemiku šta je ispravno,navešću ono ja mislim da jeste i što u krajnjoj liniji nauka propoveda i kako se ja trudim da uradim.
1. U prirodnu rakiju se šećer ne stavlja ni treći ni trista trideset treći dan!
2. U kominu se stavlja isključivo zdravo,zrelo i oprano voće u oprane sudove.( po sistemu što nije za usta nije ni za rakiju)
3. Posle pripreme komine,dodaju se selekcionisani kvasci,enzimi i hrana za kvasce
4. Nakon toga burad ili kace se hermetički zatvaraju  i obavlja se vrenje.Gasovi se odvode putem vrenjača ili gumenih creva,zavisi od sudova
5.Kada se završi i tiho vrenje,što je obično posle otprilike dve nedelje( zavisi od temperature prostorije i temperature koma) momentalno se pristupa pečenju komine.
6.U među vremenu kazan ili ti kotao ,parovodna cev,spirala ili kutijasti kondenzator se dobro operu ,založi se jedan kazan sa kristalnom( vinskom) sodom  i kada se istera,dobro se ispere vodom i vesela mašina je spremna.
7.Mnogo iskusniji i pametniji od mene kažu i ja se apsolutno slažem,da se za top kvalitet prirodnih voćnih rakija mora raditi prepek,tako i radim i nećem da menjam.Što znači,vodiš računa o temperaturi i koma koji kuvaš i o temperaturi vode u tabarci.Dok teraš meku rakiju ne odvaja se prvenac( metil) i ne odvaja se patoka,tera se do pet procenata na luli i onda se prekida,ako nekog bude zanimalo zašto,objasniću.
8.Otprilike,taman kada završimo sa svom količinom meke rakije,meka se delimično stabilizovala i ako žurimo ,možemo da počnemo sa prepekom,ja ostavim deset,petnaest dana,da se stabilizuje.
9.Prepek,sada moramo da budemo pažljivi,odvaja se prvenac( postoje proste formule za izračunavanje količine) i koliko će mo odvojiti zavisi od veličine kazana i količine meke rakije u njemu,Sakupljamo srce rakije i vodimo računa da nam ne ulete patočna jedinjenja u istu
10. To što smo odvojili je prvoklasna rakija ili ti " voda života" Ja rakiju vrlo visoko sečem i tako je čuvam,posle šest meseci,jedan deo razblažujem destilovanom vodom na željenu jačinu iz tri puta u jednakim obrocima,ostatak ide na duža odležavanja.
Eto to bi bila priča o prirodnoj voćnoj rakiji koje se ja držim i za mene su to " 10 rakijskih zapovesti ".
Sve ostale rakije u koje se dodaje šećer ,melasa i šta god,nisu prirodne voćne rakije,nego žestoka alkoholna pića ende.
« Poslednja izmena: 26 Decembar, 2018, 18:44 Žorž »
Lazić
GayLord
Mega Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
"Is this how time normally passes...? Really slowly...? In the right order...? If It`s one thing I cant stand, it`s an unpunctual alien attack..."  The Doctor... Motor: KLE500 Tardis edition...
 Facebook: Poseti
Osposobiti nesposobne, da bi onesposobili sposobne

Lokacija: Mlečni put, sunčev sistem, Zemlja, Beograd, Zvezdara...
Kvalitet: +8518 (18%)
Zahvalnice: 369

Odgovor #642 - 26 Decembar, 2018, 18:42 Ocena: 0
Ignoriši

Ja tu tvoju MORAM da probam čim pre.

Žorž
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Trenutno u potrazi

Odgovor #643 - 26 Decembar, 2018, 18:49 Ocena: +1
Ignoriši

stidljivko Ma probaćeš je i ti i ostali,ja neću da imam u kući rakiju koja ima ocenu,manju od 19+ ,od lošije ću praviti travarice i likere.Tome težim i učim svaki dan i nije me sramota ovako matorog ni da pitam ni da se zapizdim nekolicinu stotina km samo da bi probao i porazgovarao sa ljudima iz te branše za koje mislim da su vanzemaljci u tom poslu Smiley
K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i
Što je moje kroz odžak će doći.

Kvalitet: +429 (31%)
Zahvalnice: 27

Odgovor #644 - 26 Decembar, 2018, 19:42 Ocena: +2
Ignoriši

Jedno je sigurno - nebitno da li je kazan u seoskoj pecari ili u gradskoj destileriji.. oko svakog tog kazana ćeš čuti minimum 5 različitih priča o pravljenju , svaka je jedina ispravna i svaka je najbolja

Žorž
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Trenutno u potrazi

Odgovor #645 - 26 Decembar, 2018, 19:50 Ocena: 0
Ignoriši

palac gore Kole u pravu si,iz tog razloga sam se i ogradio,ja tako,a ostali kako god žele i opet smo prijatelji.Na kraju balade jedini merodavni su krajnji korisnici.Biće prilike da se prodivanimo uz degustaciju i o rakiji. uzdravlje
K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i

Odgovor #646 - 18 Januar, 2019, 15:06 Ocena: 0
Ignoriši

Nova godina,  nova uzbuđenja  Grin
I dalje smo tu,  svega ljepog još uvek imaa -- izvol'te naručiti  uzdravlje

'novi' Vinjak (levo) i 'stari' Vinjak (desno)
Tj zapatio sam poveće bure za sledeći vinjau. Od vina,staro, ali obrađeno.
Srećom po nas koji smo tradicionalne psihopate, svi drugi prelaze na  rostfrei i plastiku pa su im drvena burad  'višak'  
i na radost Juge, Lorda i ekipe,  mislim da će 'stari' Vinjak biti spreman za eksploataciju ubrzo.  Čim ugreje da se može na dva točka i da se može sedeti na terasi..  Eto i vinjaka  
« Poslednja izmena: 18 Januar, 2019, 15:16 K0le »

Flojd
Pocetnik
*

Van mreže Van mreže
 Motor:
Kawasaki Z1000 Mk2 & Piaggio Beverly 250
Coito ergo sum!

Kvalitet: +92 (37%)
Zahvalnice: 21

Odgovor #647 - 22 Januar, 2019, 10:21 Ocena: +2
Ignoriši

Vinjak još nisam probao a nadam se da ću uskoro ali sam zato probao izuzetno lepo Koletovo crveno vino. Vino je mešavina više sorti grožđa, neki to zovu cuvee mada se ovde ne radi o mešavini različitih vina već različitih sorti grožđa. U čaši su Frankovka koja jako lepo uspeva na Fruškoj gori, ima i Vranca i Hamburga koji su zaduženi za jaku, tamnu, gotovo neprozirnu nijansu boje ali se spisak sorti ne završava na ovome. Vino je izuzetno prijatnog i upečatljivog mirisa, oporo je ali ne i prejako kao recimo Kovačevićev iriški Aurelius i uz crvena mesa pa znači i ovu goveđu pršutu koju ja promovišem ide kao kec na 10. Pitko je i ne obara na pod kao teška crvena dalmatinska vina, idealno uz ručak. Ima upečatljiviji šmek čak i od vršačkog Otela koje sam donedavno konzumirao i koje će nadalje biti zamenjeno Koletovim.
Živeli!

Pitanje za Koleta: da li uzgajaš Probus sortu, to mi je jedna od omiljenih sa Fruške gore?
Lazić
GayLord
Mega Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
"Is this how time normally passes...? Really slowly...? In the right order...? If It`s one thing I cant stand, it`s an unpunctual alien attack..."  The Doctor... Motor: KLE500 Tardis edition...

Odgovor #648 - 23 Januar, 2019, 17:59 Ocena: 0
Ignoriši

Dalmatinci zato piju bevandu... Grin Ali volim kad me njihova vina obore na pod... Shocked Grin

K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i

Odgovor #649 - 23 Januar, 2019, 20:48 Ocena: 0
Ignoriši

Nemam probus Flojde.. tek mali vinogradić i 'neprskanci' sa čardaklije . Dogodine moram više crnog spremiti  panic
vinjak ćeš probati čim ugreje dovoljno da se može lepo sedeti na terasi  uzdravlje uzdravlje uzdravlje

K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i

Odgovor #650 - 12 Februar, 2019, 08:34 Ocena: +4
Ignoriši

Listam temu, davno je bilo, moglo bi opet - malo donacije za forum.  yahoo
U igri su ovaj put - Loza 400, breskva 500, šljiva 400 - ko poruči , koliko poruči, kintu za krku uplati na račun forumA 
izvol'te  uzdravlje uzdravlje uzdravlje

Lazić
GayLord
Mega Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #651 - 12 Februar, 2019, 22:09 Ocena: 0
Ignoriši

Mislim da ti je lakše da direktno Uff-u pošalješ rakiju... Cheesy

K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i

Odgovor #652 - 12 Februar, 2019, 23:41 Ocena: 0
Ignoriši

Što se mene tiče - može. Samo kako posle na oči da mu izađem kad mu ti ne budeš izbijao sa hacijende ?  rofl

Lazić
GayLord
Mega Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #653 - 13 Februar, 2019, 17:12 Ocena: 0
Ignoriši

Neće to da se desi baš brzo, još je zima... Možda nešto uspe i da proda... Cheesy

K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i

Odgovor #654 - 30 Maj, 2019, 21:24 Ocena: +2
Ignoriši

opaaaa 

U nedelju 2.6. svrćem kod Juge u Zemun  
kome šta treba, nek poruči  call me uzdravlje

K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i

Odgovor #655 - 15 Septembar, 2019, 14:17 Ocena: 0
Ignoriši

Ovih dana spremam manji kontigent Vinjaka za eksploataciju , pa ako je neko zainteresovan - sad je pravi trenutak  Cheesy
A imamo i svega  ostalog, kajsije, medovače...... svašta nešto pa izvol'te , tu smo  uzdravlje

Glava Dole
Tesla junior
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
Yamaha FZR 600; Keeway speed 125
Kvalitet: +1521 (21%)
Zahvalnice: 101

Odgovor #656 - 15 Septembar, 2019, 15:13 Ocena: 0
Ignoriši

"Donaciju" kod gorana popili za tren oka, sto se mene tice vinjak jebe kevu Cheesy Preporuka Cheesy
K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i

Odgovor #657 - 26 Novembar, 2019, 20:34 Ocena: 0
Ignoriši

op ##
u petak , 29. sam u BG verovatno
ako neko ima želju da poruči štogod od rakijica, vinca.. tu sam  call me call me

Lazić
GayLord
Mega Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #658 - 27 Novembar, 2019, 00:32 Ocena: 0
Ignoriši

Juga će vinjak sigurno... Grin Kiss

K0le
Iskusni pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
CBR F4i