Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Che

Citat: Gavrolini poslato 09 Februar, 2017, 10:52
Manite se motula vise. I moj savet u Yamahicu (svaka yamaha voli da srkne) nesto malo gusce. Nesto kvalitetno 15-50. To sto pise u manualu je ok ali kad je nov motor ali to davno bese.
[dobarpost]


Kod mene vec godinama Ipone 15.5 15W50, nikada nije bio problema

Bojan

@Joka imas od antifriza Inugel onaj vec razblazen sa istim karakteristikama kao factory line ali tri puta jeftiniji. Cak je do prosle godine kad odem na motul i ukucam moj bike taj Inugel se pojavljivao kao varijanta 3

Slaninar

I NIS-ov antifriz je super. Nikakvih problema.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Citat: Bojan poslato 09 Februar, 2017, 18:41
Citat: Slaninar poslato 09 Februar, 2017, 15:56
argumentovano kao i uvek. dobar si  [rofl]

Pa sta ti ocekujes? Da te obrazujemo na svaki tvoj post sa kvazi znanjem?   [doh]   Jbg smanji makar broj postova.  ;D

Opet nema¹ argumenata. 
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hohštapler

#1964
Citat: Gavrolini poslato 09 Februar, 2017, 18:04
U zadnje vreme sve sto teram po ulici ide bardal a sve sto je za off motorex

Po svemu se sla¾em sa Gavrom 1000%.

1. motul 5100 je po mom iskustvu ulje koje vi¹e ne ide ni u jedan moj motor. (ja jedan tip ulja vozim jednu sezonu, 3 zamene imam svake sezone. CB prve sezone bardahl, druge motul, treæe i èetvrte castrol GP iz Luisa. SV prve sezone motul 5100, druge sezone jednom Castrol jednom bardahl. ). Znaèi, na oba motora motul5100 je posle 2000km poèeo da bude jako "buèan" na menjaèu, o¹tar oseæaj, metalan, zabole me zubi i du¹a kad prebacujem iz prve u drugu.
Na bardalu je menjaè najmek¹i, ko puter, od 1 do 5000km (uvek menjam na 5000km). Castrol je  za nijansu, malu nijansu pri kraju imao tvrdji menjaè u odnosu kad je sve¾, ali ni blizu motulu posle 2500km (motul je svaku put IZBAÈEN iz ma¹ine na nepunih 3000km, sve ukupno 5 zamena ulja je bio motul 5100).

2. merilo kvaliteta ulja NIJE po oseæaju na menjaèu, ali meni kao laiku ne prija da mi hondin menjaè (koji je perfekcija inaèe) klokne ko kala¹njikov kad se repetira svaki put kad ubacim u prvu.

3. 7100 koristio u skuteru, jeo ga je ko i svako drugo.

ps.
API standard je pre svega ekolo¹ki, ja bi na va¹em mestu uvek jurio ulje sa ¹to starijim standardom, upravo zbog ovog ¹to Ðunta ka¾e, cinkova jedinjenja koja sad ukidaju pa nalaze sintetske zamene (èitaj: prodaju nam prièu). I to ih ukidaju zbog jebenih katalizatora i senzora oko njih.
Nije sve novije bolje.
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Gavrolini

Jbt 3 coveka se slozilo samnom...nezapamcen uspeh za mladjanog Gavrilovica :)

joka

Citat: Bojan poslato 09 Februar, 2017, 20:16
@Joka imas od antifriza Inugel onaj vec razblazen sa istim karakteristikama kao factory line ali tri puta jeftiniji. Cak je do prosle godine kad odem na motul i ukucam moj bike taj Inugel se pojavljivao kao varijanta 3
Bojane   [thumb_up]  Inugel koristim u vozilima, a po preporuci Factory Line sipam u motor, nisam ni gledao cene, jer su manje bitne u odnosu da barem tri godine nemam briga oko antifriza. ©to se tièe Nis- ovod G- 12, izgleda isto po boji, a ne ulazim u polemiku o kvalitetu. Moj izbor je marka koju ulivam u motor, sam snosim posledice kori¹tenja istog.    [cheers]

Hohštapler

...antifriz uvek NIS, provereno znam da imaju veoma strogu kontrolu kvaliteta, ostalo - plaæanje brenda... mada, svako ko ¹ta voli... ;)
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Bojan

@Hostapler e sad si me razocara za antifriz, takva perfekcija oko ulja, zamene testiranja a antifriz obican.  [neampojma]

btw. na Hondi uvek stekce 1 brzina pogotovo prvo ubacivanje, bitno je kako idu ostale

Slaninar

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Setih se ove tabela sa trkaæeg aspekta:



Neko spomenu filter ulja i K&N, u USA se javljaju problemi, zvanièno se proizvode u Kini, slièno se de¹ava i kod proizvoða koji se rade u Meksiku. Nedavno mi je kupac tra¾io filter za BMW automobil, oficijlna cena MANN-a je oko 1.700 Din., u paketu bi dobio osetno ni¾u ali mu je i to bilo skupo pa sam mu potra¾io naokolo, pod istom ¹ifrom kod ostalih proizvoðaèa cena kreæe od 300 kinti, peti je bio hiljadarka i to je uzeo. Naðu se na netu klipovi ¹ta se zatekne unutra kad se otvori filter, pa tek onda bude jasno otkud raspon cena od nekoliko puta.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Hohštapler

Citat: Bojan poslato 09 Februar, 2017, 23:10
@Hostapler e sad si me razocara za antifriz, takva perfekcija oko ulja, zamene testiranja a antifriz obican.  [neampojma]


Bez brige, kladim se u gajbu piva da svi vi koji kupite "motul" antifriz kupujete samo skupu etiketu i isti antifriz kao ja ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Antifreeze

Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Lazic

Citat: Bojan poslato 09 Februar, 2017, 23:10
btw. na Hondi uvek stekce 1 brzina pogotovo prvo ubacivanje, bitno je kako idu ostale

Zato je potrebno vi¹e snage da se stisne dugme na mi¹u nego da na Kantasakiju promeni¹ brzinu... ;D Napisa¹e jednom u Mototpulsu, a takav je i moj menjaè... Ko ne veruje mo¾e da proba... :D

Bojan

Citat: Ho¹tapler poslato 10 Februar, 2017, 00:08
Citat: Bojan poslato 09 Februar, 2017, 23:10
@Hostapler e sad si me razocara za antifriz, takva perfekcija oko ulja, zamene testiranja a antifriz obican.  [neampojma]


Bez brige, kladim se u gajbu piva da svi vi koji kupite "motul" antifriz kupujete samo skupu etiketu i isti antifriz kao ja ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Antifreeze



Mozes na internetu da pronadjes objasnjenje (ne wikipedija please) zasto nije isti antifriz za kola i motor, ja procitao i skontao da to moze biti i tacno.
Ukratko radi se o razlicitim temperaturama, pritiscima, poprecnim presecima i molekularnim stanjima.
Koga zanima procitat ce a oni ostali nek sipaju Nis i svi sretni i zadovoljni.

Slaninar

Razlièita "molekularna stanja"?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

petar357


Posle palamudjenja o ulju, iako jos nije razjasnjeno kolika je razlika izmedju viskoziteta 10-50 i 15-50 (kao da ima neke ralne razlike koje je od ta dva sipamo, cak vecina proizvodjaca na pravi isto ulje u obe te gradacije) sada se preslo na antifriz. I to, ni manje ni vise, nego na molekularnu strukturu.... :D :D :D

Slaninar

Citat: petar357 poslato 10 Februar, 2017, 07:52

Posle palamudjenja o ulju i skoro doktorske disertacije kolika je razlika izmedju viskoziteta 10-50 i 15-50 (kao da ima neke ralne razlike koje je od ta dva sipamo,

Ima razlike. "Realne".
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Lazic

Citat: petar357 poslato 10 Februar, 2017, 07:52

Posle palamudjenja o ulju, iako jos nije razjasnjeno kolika je razlika izmedju viskoziteta 10-50 i 15-50 (kao da ima neke ralne razlike koje je od ta dva sipamo, cak vecina proizvodjaca na pravi isto ulje u obe te gradacije) sada se preslo na antifriz. I to, ni manje ni vise, nego na molekularnu strukturu.... :D :D :D

Razlika je u geografskom podruèiju... :D





@Bojan:
Ne pada mi bre na pamet jo¹ da lomim glavu i oko antifriza za motor, cilj mu je da ne smrzne u bloku dok je minus, i onako izbegavam da ga vozim ovih dana... :D ©ta mu je tu mu je, ima da bude sreæan kao i gejmobil... :D

petar357

Citat: Slaninar poslato 10 Februar, 2017, 07:56
Citat: petar357 poslato 10 Februar, 2017, 07:52

Posle palamudjenja o ulju i skoro doktorske disertacije kolika je razlika izmedju viskoziteta 10-50 i 15-50 (kao da ima neke ralne razlike koje je od ta dva sipamo,

Ima razlike. "Realne".

Upravo to sto Lazic kaze. Razlika ce se pokazati na temperatutama ispod minus 20. Ona realna razlika. Ko vozi motor kad je ispod minus 20, treba da povede racuna...

Lazic

Ima antifriz i za ljude, zove se rakija... ;D