Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

BOKYBOY

Citat: DebeliZmaj poslato 20 April, 2016, 17:39
gospodin Manual kaze 20W40 .... ja mogu nadjem 20W50 ...
ili neke redje ...

za FZ750 3KT 1992, dal da idem na sintetiku, mineralno ili polu ?
ELF ulje bi opet uzeo ... jeftina a dobra ... a ne mogu se setim
sta sam uzimao prosle godine ...


I meni po manualu pise 20/40 mineralno a ja sipam polusintetiku 15/50 ili 20/50 i nemam problema niti ga trosi
...sipaj Bardal XTC C-60 ili XTM Sint 20/50... 988 din u Kompu sa 5 % popuscica  [thumb_up]




Kostić

Citat: DebeliZmaj poslato 20 April, 2016, 17:39
gospodin Manual kaze 20W40 .... ja mogu nadjem 20W50 ...
ili neke redje ...

za FZ750 3KT 1992, dal da idem na sintetiku, mineralno ili polu ?
ELF ulje bi opet uzeo ... jeftina a dobra ... a ne mogu se setim
sta sam uzimao prosle godine ...



sipaj najskuplje. ti kako vozi¹ i koliko kilometara preðe¹ i zejtin mu ne bi zasmetao. inaèe, ako fabrika ka¾e mineral, ti sipaj sint. sint je moderan i svi koji voze mineral se kunu u sint.... ili gre¹im, jebemliga. seæam se kad su meni govorili ¹ta da sipam u srada, al ja sipo eneos ful rejs i nisam uspeo da ga ubijem. mada su tvdili da æe umre...


sipaj bre ono ¹to ti maual reko.

DebeliZmaj

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Slaninar

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

bigbad86

Ne salju za Srbiju...

ðunta

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

UFF

ja kupio silkoline od djunte da probam, sutra sipam u cb-a

Grof


Slaninar

Tako je, samo mi nije jasno koji je to kvalitet ulja. Da li je kao ¹to pi¹e.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Grof

Prièajuæi sa Dejvom pitao sam ga jednom prilikom ¹ta misli o uljima, koje je najbolje?
I èovek mi lepo reèe da po njegovom ne malom iskustvu sipa¹ koju god hoæe¹ firmu va¾no je da je ulje prave gradacije i to je to, naravno pod uslovom da ga redovno menja¹ i da ne vozi¹ trke sa njim.  ;)

Sipao sam MOL u neku Yamahu i radilo je sasvim ok, èak sam u Kawu jednom sipao i onaj Procycle i ni¹ta joj nije falilo.... ;D

Ja sam hteo kod mene da sipam onaj elf jer mi je cena ok, no bilo mi je preveliko cimanje da zarad ulja idem u BG a i da se cimam sa zvanjem , slanjem itd....

A sva ulja se manje vi¹e kreæu u Srbiji u cenovnom rasponu od 7-10e po litri za polu sintetiku.

Hohštapler

Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Slaninar

Citat: Grof poslato 05 Maj, 2016, 08:37
Prièajuæi sa Dejvom pitao sam ga jednom prilikom ¹ta misli o uljima, koje je najbolje?
I èovek mi lepo reèe da po njegovom ne malom iskustvu sipa¹ koju god hoæe¹ firmu va¾no je da je ulje prave gradacije i to je to, naravno pod uslovom da ga redovno menja¹ i da ne vozi¹ trke sa njim.  ;)

Sipao sam MOL u neku Yamahu i radilo je sasvim ok, èak sam u Kawu jednom sipao i onaj Procycle i ni¹ta joj nije falilo.... ;D

Ja sam hteo kod mene da sipam onaj elf jer mi je cena ok, no bilo mi je preveliko cimanje da zarad ulja idem u BG a i da se cimam sa zvanjem , slanjem itd....

A sva ulja se manje vi¹e kreæu u Srbiji u cenovnom rasponu od 7-10e po litri za polu sintetiku.


I za gume ka¾e: "samo da su crne i gumene".  Sve valjaju.  :)

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Grof

Citat: Slaninar poslato 05 Maj, 2016, 08:50
Citat: Grof poslato 05 Maj, 2016, 08:37
Prièajuæi sa Dejvom pitao sam ga jednom prilikom ¹ta misli o uljima, koje je najbolje?
I èovek mi lepo reèe da po njegovom ne malom iskustvu sipa¹ koju god hoæe¹ firmu va¾no je da je ulje prave gradacije i to je to, naravno pod uslovom da ga redovno menja¹ i da ne vozi¹ trke sa njim.  ;)

Sipao sam MOL u neku Yamahu i radilo je sasvim ok, èak sam u Kawu jednom sipao i onaj Procycle i ni¹ta joj nije falilo.... ;D

Ja sam hteo kod mene da sipam onaj elf jer mi je cena ok, no bilo mi je preveliko cimanje da zarad ulja idem u BG a i da se cimam sa zvanjem , slanjem itd....

A sva ulja se manje vi¹e kreæu u Srbiji u cenovnom rasponu od 7-10e po litri za polu sintetiku.


I za gume ka¾e: "samo da su crne i gumene".  Sve valjaju.  :)



Ne, ka¾e "crne i okrugle ". ..... i ubije vi¹e kilometara na godi¹njem nivou od svih nas internet filozofa.... :)

Slaninar

Ali isto tako ka¾e da je asfalt kod nas najklizaviji, ali zato gume najdu¾e traju na na¹im putevima.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Citat: Slaninar poslato 05 Maj, 2016, 07:57
Tako je, samo mi nije jasno koji je to kvalitet ulja. Da li je kao ¹to pi¹e.

Jeste, i na tarabi pi¹e sva¹ta. Igrom sluèaja u Londonu mi ¾ivi naj bolji drugar iz mladosti i pro¹le godine je kupovao ulja za svoj novi d¾ip, iako Englez nije se oslobodio srpskog manira i kupio sva nekakva takva low cost ulja a i 4 gumetine jeftnije nego za mog Golfa, jo¹ se hvalio kako eto, sve je tamo potaman Bog zna kako royal. E, ne proðe malo i morao je da vadi ulja iz oba reduktora i menjaèa, a potom i ulje iz samog agregata, a gume nije mogao da izbalansira jer su bile krivkaste i potro¹ile se skoro duplo br¾e nego one koje je inaèe vozao i ispale su praktièno skuplje. Izgubili smo kontakt zbog rata i za ove protokle 3-4 godine mogu da navedem niz sliènih primera, a oboje smo vaspitani da "nismo dovoljno bogati da kupujemo jeftine stvari", dodu¹e, on za svoju profesiju zaista kupuje top opremu, kamerman je, al smo se posvadili recimo oko extreme kamerice, kao u Engleskoj nema la¾njaka, pogotovu u profi shop-u gde se on snabdeva, ali tek kad sam dokazao da ima, poèeo je drugojaèije da gleda na stvari. Jeftino nikako ne mo¾e da bude dobro, al ni skupo nije uvek garancija kvaliteta.

Ja nikad nisam posezao za bilo èim ne proverenim, kad sam morao da naðem adekvatno ulje za sebe, vrlo detaljno sam se informisao oko konkretnog ulja, tj. marke i onda¹njeg zastupnika, potom se lièno uverio u kvalitet pa tek onda poèeo da preporuèujem krugu poznanika i na kraju u¹ao u skroman posao. Zanimljiva mi je sklonost ka no name proizvodima kao ¹to je recimo navedeno ulje na ebay-u i ba¹ bih voleo da èujem razloge za takvo opredeljenje, cena nikako ne treba da bude primarna.  

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

ðunta

Za podmazivanje su zadu¾eni specijalno obrazovani in¾enjeri tribolozi i praktièno oni prvi defini¹u konstrukcijski sklop a na osnovu raspolo¾ivosti ulja. Upro¹æeno, zazori meðu sklopovima i zaslon, preènik uljne magistrale, diktiraju viskozitet ulja, odnosno protoènost kloèine ulja po jedinici vremena, praktièno je gradacija in¾enjerski definisana mera kao preduslov i treba se toga pridr¾avati ali sa nu¾nim odstupanjima shodno temperaturnom ambijentu, ne ide u jedan  agregat isto ulje za Saharu i Sibir, kao ni u nov ili pohaban. Kvalitet ulja u smislu podmazivanja u funkciji trajnosti zavisi od niza èinilaca i uop¹te nije taèno da je bitno samo da ima ulja, kad je agregat dobar, mo¾e na bilo koje ulje al je pitanje koliko æe da traje i koliko æe skratiti  radni vek i  kom n-tom vlasniku æe puæi kao polovno kupljen, bez ulja naravno ne mo¾e i to se podrazumeva. 
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Grof

Ðunta cenim ja tvoje znanje i ekspertizu.... ali ne prièamo o nuklearnim podmornicama u uslovima treæeg svetskog rata.... Prièamo o uljima u motorima sa pitajbogakoliko kilometara starim po 15 godina upitnog dosada¹njeg odr¾avanja koji prelaze po 3000-5000km godi¹nje. Ne prièamo o upotrebi na stazi pri punom gasu pola sata, ne prièamo o vo¾nji pun gas na 15000 obrtaja od Subotice do Leskovca....
Seæam se kako si Transalpa kog bi sreæan i zadovoljan proseèan korisnik doterao da bude bolji od fabrièkog.... ali nismo svi takvi ... neki se zadovoljavamo i proseènijim....
Ja recimo za svoj naèin upotrebe motora i kilometra¾u koju prelazim ne vidim potrebu za "namunjenim" uljima i gumama.

Koristio sam Silkolene komp 4 (mislim) polusintetiku 10w40 i radilo je ok, mada ni sa jednim uljem nisam bio nezadovoljan.... uvek je menjaè isto radio, kvaèilo takodje a i potro¹nja istog je uvek zavisila od naèina upotrebe motora....

Da li æe motor pre cræi ako sipam procycle nego silkolene ili motul?... Mo¾da i hoæe a mo¾da i neæe... u svakom sluèaju velike su ¹anse da motor neæe cræi na mojim rukama... a i ako crkne za to postoje re¹enja... ako crkne kod èetvrtog vlasnika sa 90000km na satu i 25 godina, usudiæu se reæi da mu je i bilo vreme, a i tr¾i¹na vrednost motora od 25 godina sa 90000km je koliko?... 500e? pa ¹ta ljudi oèekuju za te pare da traje veèno? [nono] ... pa naravno da ne... ako si kupio motor sa 25 godina i 90000km i tro¹i ti ulje dolivaj i teraj dok ne umre, kada umre parèaj i prodaj ¹ta mo¾e¹ i teraj dalje....

Retko ko æe se upustiti da od motora koji ima 25 godina pravi nov.... moj lièni stav je da je to (sem u cilju pravljenja kolekcionarskog primerka) puko gubljenje vremena i para....

 

eclipse4

Stiglo i moje ulje....narucih od havarisanog




Jos nisam nasao vreme da ga "dolijem"...vozio se jedno 5 puta od pocetka godi.e do sada sa proslogodisnjim uljem,jebi ga sta da radim,neka mi bog oprosti

;D

Mislio sam danas da namestim ali od sad imam utisak da mi se spava i da necu ni danas to uraditi.

Hohštapler

Menjam ulje na 5000km.
100km = 5-5.5 L goriva
50 x 5.5L = 275 L goriva
275 x 130 dinara = 35.750,00 din
Da ga jebe¹ ako æu da u¹tedim na tih 200-300 dinara razlike u ceni po litru. Nije mi ¾ao da platim, muka mi od pomisli da ne znam ¹ta sam sipao u motor. Ako je ono ¹to pi¹e na etiketi, onda ok.  samo jebe ¹to u Srbiji ne znam ¹ta kupim.
Jbg, takav smo narod. [facepalm]
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Slaninar

@Ðunta: pitao sam za ovaj konkretan tip ulja, zanima me da li neko zna nekog ko je to sipao, ili zna kakva je to firma i ulje. Pretpostavljam da je najverovatnije lo¹e zbog cene, ali ne mora da znaèi. Zadovoljava dosta stroge standarde (ako nije fal¹ etiketa).

@Count: Full sintetièko ulje stvara manju frikciju unutar motora tako da ¹tedi i par procenata goriva. Tako da, na period zamene od 6 do 10 hiljada km razlika u ceni praktièno i ne postoji. Ipak, glavni razlog za¹to sipam (proverenu) ful sintetiku je ¹to time elimini¹em jedan od faktora koji mogu da zezaju. ©ta god da se desi sigurno nije do ulja.

Uz to, habanje motora pri hladnom startu je ubedljivo najveæe. Ako upali¹ motor da vozi¹ 200 km u cugu, u prvih 5 minuta desi se 90% habanja motora (ako ba¹ ne zavræe¹ u èerveno). Full sintetika najbolje ¹titi pri tim hladnim startovima.



Opet, tvoj pristup je isto racionalan i ima smisla. Èak cenim da bi za proseènog bajkera sasvim OK bilo da sipa mineral, mo¾da èak i NIS-ov. Za par sezona i do 20 hiljada km verovatno neæe ni¹ta da se desi, a posle se uglavnom menja motor...
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen