Glavni meni

Sta vas je danas ''izbacilo iz takta'' ....?

Započeo Kengur, 05 April, 2012, 11:22

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

PECA BMW

Citat: Slaninar poslato 09 Februar, 2017, 07:50
Citat: PECA BMW poslato 09 Februar, 2017, 02:44
treba drzavni aparat finansirati

Previða¹ bitnu stvar - bud¾et.


Bas to nisam prevideo ! nego nije problem budzet napuniti , problem je platiti stanove u bugarskoj , njihove automobile i sta sve jos ...  nema toliko mesta na internetu koliko moze da se pise o tome
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

motoklasik

#21741
Citat: Slaninar poslato 09 Februar, 2017, 07:50

Previða¹ bitnu stvar - bud¾et.
Mi smo siroma¹na zemlja gde je sva proizvodnja sistematski uni¹tavana i uni¹tena. Sada je situacija takva da se bud¾et puni od tih akciza, poreza - to je sve ¹to je ostalo.
Èak i da doðe na vlast neko ko stvarno ¾eli da pomogne da zemlja napreduje, opet bi, po meni, najgora stvar koju mo¾e da uradi bila da se odrekne prihoda od tih poreza. Hleb i leèenje su neophodni. Auto od 2000 kubika nije, jebiga. Dok se privreda ne oporavi, odatle je najhumanije nekako puniti bud¾et, da hrani¹ ove ¹to spavaju po ulicama, barem za hranu. Za bolnice bez dovoljno opreme. Takve stvar.

Sve u svemu, mislim da je nerealno oèekivati da registracije u ukupnom zbiru pojeftine.
Ono ¹to oèekujem da æe ovi na¹i uraditi: poskupeæe za manja kola koja najvi¹e ljudi ima (punto i sl.), a pojeftiniti za veæe kubika¾e i luksuznija kola. Predstaviæe to kao oporezivanje po vrednosti. Da pokupe jo¹ vi¹e u bud¾et, bez brige o sirotinji - njima æe lako isprati mozak da je ovo sad bolje, po¹tenije.  :)
Evo i ovde na forumu ljudi kritikuju zamisao da se vi¹e oporezuju skuplja kola (Petar356+1, Bojan, i slièni).


Uzeo sam ovaj post kao citat, ne zbog clana koji ga je napisao, nego kao karakteristican post. Covek je napisao iskreno kako misli, mnogi bi isto napisali...
Kao covek koji je dugo godina radio u drzavnoj upravi i SFRJ i Srbije (sve do prvih godina Slobine vlasti) a od toga najvise bas u skupstinskom odboru za finansije i budzet, znam po nesto i o porezima i njihovom uticaju na punjenje budzeta.
Vidim da ljudi ovde pisu spontano, na osnovu licnih impresija, ali nije naodmet znati i sta stoji konkretno iza poreza na luksuzne automobila velikih kubikaza.

Porez na upotrebu vozila koji se placa prilikom svake registracije (za velike kubikaze) postoji iskljucivo iz demagoskih i nikakvih drugih razloga i za drzavu predstavlja veliki minus sto se tice bas budzetskih prihoda. Zna to i drzava, jos kako...
Na svakom malom autu, koji je neko ko ima novca kupio umesto velikog, skupog i luksuznog, budzet je na ogromnom gubitku.

Mada zvuci neverovatno, objasnicu u grubim crtama gde su i koliki ti gubici:

1. Gubitak budzeta na primarnom oporezivanju (PDV-u) iznosi vise od 8.000 evra po vozilu.

Prosecna cena malog auta je oko 10.000 evra (7.000 - 15.000). PDV je 2.000 e.
Prosecna cena luksuznog auta sa velikom kubikazom je 50.000 evra (20.000 - 120.000) PDV je 10.000 evra.

Ova razlika je i veca ako se zna da se manji automobili vecinom kupuju polovni iz uvoza (mozda i 70-80%) pa je nabavna cena i manja dok se ovi luksuzni u znatno vecem procentu kupuju novi u salonima, tako da je inicijalni gubitak budzeta samo na PDV-u po vozilu i oko 10.000 evra.
A ako vozilo podleze i carini, onda jos par hiljada vise (ukupno 10.000 - 15.000 evra po vozilu je samo u startu budzet prikracan).

2. Na zahvatanjima iz cene goriva gubitak budzeta je 350 - 700 evra svake godine.

Mali auto potrosi grubo receno oko tonu goriva godisnje (za oko 15-ak hiljada km.)
Za istu kilometrazu, veliki, tezak auto sa velikom kubikazom bi potrosio 1,5 - 2 tone goriva.
Znajuci da je sada fiskalno zahvatanje iz svakog litra goriva oko 57% tj. blizu 0,70 evra, svake godine je buzet siromasniji za 350 - 700 evra, prosecno recimo 500 evra, svake godine, na svakom malom autu ciji bi vlasnik kupio veliki, da ga nije odvratio visok porez pri registraciji.

3. Odrzavanje auta, rezervni delovi, osiguranje itd. na koje se placa PDV je 2 do 4 puta skuplje za luksuzna velika kola a samim tim bi i PDV toliko puta bio veci (posto je standardna guma 14-15" a posto siroka 18" pa puta 4, pa jos zimske itd...).
Ima jos stavki, ali da ne duzim...

2008. godine kada je u svetu krenula ekomomsko-finansijska kriza, znajuci da ce doci i kod nas izazivajuci dalje osiromasenje naroda, drzava je iz demagoskih razloga u cilju sakrivanja socijalnih razlika odlucila da smanji broj luksuznih vozila uvodeci za tu kategoriju drakonski porez pri registraciji (vozila preko 2000, 2500 i 3000 ccm) u iznosima od 500 do 1000 evra godisnje a koji se smanjuju starenjem vozila i na kraju iznose samo 20% prvobitnog iznosa.
Ti porezi ni izbliza nisu pokrili stetu po budzet koju je izazvao smanjeni broj takvih vozila sto sam objasnio u gornje tri stavke.

4. Sto je najgore, postoji i dodatni povratni minus za budzet koji se meri u nekim slucajevima i ukupnim iznosom razlike u ceni auta male i velike kubikaze.

Od tog novca, koji je imucniji covek ustedeo time sto ga je drzava naterala da kupi mali i jeftin a ne veliki i skup auto, budzet najcesce ne vidi nista, tj. pretvori se u tzv. "novac koji su pojeli misevi".
O cemu se radi? Od tog viska koji coveku iz ovih razloga pretekne, u buzet cesto ne ode ni osnovni PDV kroz kupovinu drugih dobara ili usluga. Najcesce ne ode ni u kupovinu nekretnina (da se pogura gradjevinska industrija) jer su imucni ljudi obicno vec resili stambeno pitanje.
Najcesce zavrsi u placanju skupih putovanja, letovanja, zimovanja itd. u inostranstvu. Nece se letovati u Grckoj, Tunisu ili Turskoj za po 400-500 evra po clanu porodice, nego na Tajlandu i sl. za po 1000 - 2000 po clanu porodice. A do tamo se po pravilu cak i prevoz obavlja stranom avio kompanijom tako da buzet tu ostane potpuno lisen ogromnog dela tih para koje pojedincu preteknu usled kupovine i koriscenja malog umesto velikog auta.

Upravo zbog takvih i slicnih gubitaka na punjenju budzeta je mnogo dece leceno preko sms-a,  sto napisa neko (mada je i to demagogija - ali ajde...).

*

Znaju to u ministarstvu finansija vrlo dobro i upravo zbog te racunice vlast sada nastoji nekako da uvede promene, tj. da destimulativne godisnje poreze na velike kubikaze svede na razumnu meru i time postigne pozitivan efekat na budzet. Lako bi to bilo uraditi da nije vec pomenutog demagoskog efekta. Sto je neka drzava siromasnija, demagoski efekat je bitniji, ma koja garnitura bila na vlasti. Kako objasniti siromasnoj vecini da je za budzet i drzavu bolje da covek koji to moze kupi veliki auto od 3000 ili 5000 kubika i da mu drzava uzme velike pare kroz porez - i kroz pocetni PDV i kroz veliku potrosnju goriva - nego da te pare slupa na Maldivima?
Problem je sto su vec godinama svake godine po neki izbori, a takve stvari ni jedna vlast nece raditi ni u izbornoj ni u predizbornoj godini.

Opet ispade poduzi post, ali eto, sto se tice poreza na vozila, budzeta, fiskalnih prihoda drzave itd. nije sve bas onako kako izgleda na prvi pogled i kako pokusava da se prikaze narodu.


Slaninar

Dobar post, mada imam utisak da me¹a¹ smanjenu dobit i gubitak. Gubitak bi bio neki tro¹ak, ovako samo manje zarade na porezu manjeg auta. To stoji.

Ono ¹to mislim da si prevideo je èinjenica da velika veæina ljudi mo¾e da priu¹ti mali auto, ili ni jedan. I da tih manjih, jeftinijih ima 10 puta vi¹e. Tako da je ukupan prihod od svega toga ipak veæi. Neæe dr¾ava vi¹e para zaraditi tako ¹to æe jedan vi¹e kupiti velik i skup nov auto. Nego tako ¹to æe onoj veæini sirotinje podiæi namete za 5-10%. I to æe i uraditi. Smanjenje poreza na skupa vozila i velike kubika¾e nije toliko zbog stimulacije nabavke istih, koliko zbog demagogije, da se to upakuje kako su napravili pravedniji sistem. ®ivi bili pa videli. Ko ima auto od 1000-1300 kubika, 10ak godina star, neka saèeka posle promene uredbi i vidi koliko mu je skuplja. Pa neka uporedi sa kom¹ijom koji ima novijeg od preko 2000 kubika - koliko je njemu pojeftinilo.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Bojan

Bravo  [clapp] @motoklasik sad ne moram da se peglam da odgovaram Slaninici. Posteno govoreci tvoj post je i odukativniji i sa vise podataka.

@Slaninice
Komunista zato sto su oni bili vrhunski demagozi i majstori za maglu
Seselj zato sto je on uveo taj zakon

Osiguranje je jeftinije kod nas nego preko zato sto je ograniceno samo na stetu od treceg lica, nema kradje i sl a sustini te dodje skuplje kad imas stetu/kradju.
Osiguranje je kod nas jeftinije zato sto se odnosi na vozilo a ne na personu. Npr Srbija 1 motor 3 vozaca 200e  UK 1 motor 3 vozaca 200e x3 plus svi oni dodatci npr na mladost.
Ako ovo ne kapiras daj adresu pa ti saljem crtez.

Budzet za zdravstvo treba puniti (izmedu ostalog) od poreza na alkoholna pica i cigare i slatkisa napravljenih od prostih secera ili zasladjivaca.
Imas li predstavu koliko bi naseg @motoklasika kostalo ono lecenje u bilo kojoj evropskoj zemlji?

@ Slaninice koliko sam procitao mnogi zele da te vide na skupu da ti nesto objasne  [prebicute]  a ja jedva cekam da upoznam naseg glavnog demagoga  [cheers]

 

prpa_zr

Citat: Slaninar poslato 09 Februar, 2017, 14:10
Dobar post, mada imam utisak da me¹a¹ smanjenu dobit i gubitak. Gubitak bi bio neki tro¹ak, ovako samo manje zarade na porezu manjeg auta. To stoji.

Ono ¹to mislim da si prevideo je èinjenica da velika veæina ljudi mo¾e da priu¹ti mali auto, ili ni jedan. I da tih manjih, jeftinijih ima 10 puta vi¹e. Tako da je ukupan prihod od svega toga ipak veæi. Neæe dr¾ava vi¹e para zaraditi tako ¹to æe jedan vi¹e kupiti velik i skup nov auto. Nego tako ¹to æe onoj veæini sirotinje podiæi namete za 5-10%. I to æe i uraditi. Smanjenje poreza na skupa vozila i velike kubika¾e nije toliko zbog stimulacije nabavke istih, koliko zbog demagogije, da se to upakuje kako su napravili pravedniji sistem. ®ivi bili pa videli. Ko ima auto od 1000-1300 kubika, 10ak godina star, neka saèeka posle promene uredbi i vidi koliko mu je skuplja. Pa neka uporedi sa kom¹ijom koji ima novijeg od preko 2000 kubika - koliko je njemu pojeftinilo.

mala napomena: u ekonomskoj teoriji postoji ne¹to ¹to se zove "oportunitetni tro¹ak" i defini¹e se kao svesno odricanje potencijalne dobiti !
tako da svaka propu¹tena prilika za ostvarivanjem dobiti u su¹tini predstavlja  tro¹ak.
reèima Alan Forda: "tko izgubi dobitak, dobije gubitak" :D

sla¾em se sa konstatacijom da je neophodno u ovoj raèunici ukalkulisati ukupno uèe¹æe malih i velikih vozila i u procentu odrediti koliko koja uèestvuju u ukupnoj masi vozila koja se registruju ali svakako sa strane bud¾etskih prihoda (prvenstveno PDV)  kupovina jednog novog vozila veæe kubika¾e donosi prihoda koliko se ubere na desetini polovnjaka ako ne i vi¹e .
Iz svega ovoga se izrodio neki oblik kompromisa pa smo svedoci sve veæeg broja novih vozila kao ¹to su D-max, Hillux, L-200, Ranger i drugi koji se registruju kao teretna vozila i imaju relativno malu cenu registracije u odnosu na kubika¾u vozila pa ih kupuju oni koji ¾ele da voze veliko a ne bi da se oseæaju o¹i¹anim (pri tom ne raèunam one koji ih kupuju iz realne potrebe za ovim tipom vozila zbog posla)

Ja lièno vozim automobil 1,6 hdi koji je 10 godina star i realno vredi oko 3000€..  ne vozim auto od 2,5 ccm sliènog godi¹ta samo iz razloga skupe registracije.

Slaninar

@prpa
jasno. moze se sve staviti na papir. moj neki utisak je da kod nas ipak idu sistemom crkni sirotinjo, bez neke vixije.

@bojan osiguranje za isti auto u sr. i austriji se razlikuje duplo. kod nas je upola cene. i ako ga vozi vise ljudi i ako ga vozi jedan. kad registrujem, pre bih platio upola manje, makar i bez osiguranja od kradje.

a komunisti unistise zemlju. za razliku od ovih posle njih nedemagoga  [rofl]

ja tebe nemam zelju upoznati, za razliku od dosta dobrih ljudi koje sam upoznao preko ovog foruma. :)

a za to spenkovanje- pretili su mi stvarno zajebani ljudi, uzivo. ja jednostavno iznenadjujuce brzo trcim. :)

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Bojan

Citat: Slaninar poslato 09 Februar, 2017, 15:30
@prpa
jasno. moze se sve staviti na papir. moj neki utisak je da kod nas ipak idu sistemom crkni sirotinjo, bez neke vixije.

@bojan osiguranje za isti auto u sr. i austriji se razlikuje duplo. kod nas je upola cene. i ako ga vozi vise ljudi i ako ga vozi jedan. kad registrujem, pre bih platio upola manje, makar i bez osiguranja od kradje.

a komunisti unistise zemlju. za razliku od ovih posle njih nedemagoga  [rofl]

ja tebe nemam zelju upoznati, za razliku od dosta dobrih ljudi koje sam upoznao preko ovog foruma. :)

a za to spenkovanje- pretili su mi stvarno zajebani ljudi, uzivo. ja jednostavno iznenadjujuce brzo trcim. :)



Da u pravu si, neke ljude treba izbegavati i videti, ti sigurno nemas ogledalo kod kuce   [rofl]

Slaninar

zapravo nemam. stvarno. :)

a misljenja su podeljena. mama misli da sam lep, a ostali kazu da sam gadan k'o ker. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin

Meni je od svega jasno da je ova zemlja i sa ovim porezima stra¹no bogata. Ogroman novac se proneveri svake godine i toliko njih postanu milioneri da raèunam da bi i bez naplate poreza mogli da opstanemo.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mali_zmaj

Slaninaru zemlja je vec bila unistena,u dugu...,gomilu milijardi....,u banja Luci imas samo primjer da su jace firme pokrivale gubitke slabijih,al da se amaterski izrazim veæih giganata,koji su zaposljavale gomile ljudi da bi saèuvali socijalni mir..,i da je jos koja godina potrajala rat bi mozda i bio neizbjezan ali ovaj puta ne potpomognut nacionalnom mrznjom vec i ekonomskom linijom...,Juga ti je bila u kurcu krajem 80-ih...  E sad imali smo industriju,¹kolstvo,zdravstvo...,sve d¾aba....,JNA je bila ogromna,izvlaèila vi¹e nego ¹to je mogla da napravi para.....,itd,itd  Markoviæ je ne¹to tu sprèko,bilo nam je dobro par godina...,i rat.....

Dodu¹e rat su pokrenuli ameri,¹vabe i ostali ¹to vjeèni prijatelji ili neprijatelji al to je sad duga prièa...,nije kod nas to i te¹ko pretjerano...
jin-jang

Slaninar

rat su pokrenule barabe, huskajuci paljevine.

bilo je puno firmi koje su dobro radile.

smanjenje plate u odredjenom procentu uz reformu bi resilo oroblem. ovako smo sve unistili, raspickali i postali sirotinja.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin


Meni je logièno da je interes jedne dr¾ave da ima svoju proizvodnju svega ¹to èini osnovne potrebe stanovni¹tva. Nekada je domaæinstvo na selu moglo, u osnovi, da ¾ivi od svoje proivodnje. Povræe, voæe, ¾ivina, jaja-meso, stoka, meso-mleko-preraðevine, hrana za stoku, ðubrivo za njivu ceo krug. Za ono ¹to je van tog opsega se prodajom vi¹ka proizvodnje kupovalo.

Nekada je svaka kuæa u selima, u mom kraju, imala krave, koko¹ke, svinje, njive, voænjake. Danas toga vi¹e skoro da i nema.
Koliko je ljudi pre¾ivelo sankcije zahvaljujuæi hrani sa sela ili iz rodnoga kraja?
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Slaninar

meni je logicno da sve takse budu deljive sa 42. bez ostatka. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Ostoja

meni je logièno da budu deljive al' da ostatak bude devetièni.
Taèka.
Èega li se ja sve seæam, majko mila....
E da, nisi najlep¹i na svetu, moja mama ka¾e da sam ja, a njoj valja verovati, ipak ima 84. godine.... [rofl] [cheers]
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

Lazic


Bojan


Biker-Boy

Jeee.. zbog nicka sam ga oduvek zamisljao kao gojaznu osobu :D
I feel the need..... the need for speed !!!

mali_zmaj

jin-jang

UFF

otresao on kanal kad je ispravio krivinu posle MM druzenja :D

Citat: stilgar poslato 09 Februar, 2017, 04:26
kad vec razmisljas sta bi ti rekli ovi beskucnici kojima su banke uzele kuce i stanove 2008 o temi automobila preko 2000cm3. Ne pominjite vise tu srecnu zemlju ameriku aman.
https://www.theatlantic.com/photo/2016/02/americas-tent-cities-for-the-homeless/462450/

pa ko ih jebe kad kupuju kuce od pola miliona ili vise na kredit sa novcem koji jos nisu zaradili

kod njih je bar lepo vreme cele godine pa i moze da se zivi u satoru

Citat: Slaninar poslato 09 Februar, 2017, 07:50
Hleb i leèenje su neophodni. Auto od 2000 kubika nije, jebiga.

pa nek oporezuju zaradu a ne trosenje, i onaj ko zaradjuje vise ne treba da bude oporezivan vise jer od njega ionako uzimaju vise samim tim sto zaradjuje vise
a ako se neko odrekne svega da bi imao da kupi i sipa gorivo u auto vece kubikaze to ne mora da znaci da ima viska novca vec da mu to znaci vise nego da ima npr kvalitetan namestaj ili da recimo ide na letovanje i zimovanje (uostalom sta nekog boli kurac koji ja auto vozim i koliko on kosta jbt? to je moja stvar zamisli ako odes na havaje i prijavis se u hotel sa 5* kad se vratis kuci a ono te saceka porez na luxuz 20% od troskova avionske karte i hotela)

PECA BMW

@ motoklasik

Ok znaci tako stoje stvari , sad je jasnije o cemu se radi , smanjite broj luksuznih automobila visokim porezima ( popovi , politicari ) da se manje vide socijalne razlike . Ok to razumem .

Ja licno tu vidim neki drugi problem , danasnji mladi svet nije ni slep ni glup pa vide kako njihovi vrsnjaci u normalnim zemljama "svi" imaju auto i vozaju se svud redom .
A onda pogledaju ovde i vide da se njih petorica ne mogu skupiti u jedan auto da odu na srebrno jezero , to malo demoralise pa gledaju da pobegnu odavde.
Kad oni odu nema vise ni drzave jer nema ni naroda a onda dzaba sve , mozda oni to i sutra isprave i skinu sve cene i bude super ali kasnoooo .
Godine prolaze , neki moj vrsnjak u austriji vozi auto vec 15 god ja ne , cak i da mi sutra omoguce a sta je sa onih 15 god ? ne samo mojih nego svih nas ..

setim se dobro primera onog naseg coveka koji je pre 10 god napravio auto na struju ali mu drzava nije dala da ga izvede na put i testira , naravno covek odustao
a to je mogo biti nas "tesla automobil" , ali neee vezi narodu ruke i plasi ih ratom da ne zivnu mnogo ...

nego ima li neko tablicu cena poreza na "luksuz" cisto me zanima da uporedim sa naj vecom stavkom u registraciji Osiguranje (koje secamo se poskupelo 45% posle Obrenovca)
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !