Glavni meni

Sta vas je danas ''izbacilo iz takta'' ....?

Započeo Kengur, 05 April, 2012, 11:22

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: Laziæ poslato 06 Februar, 2017, 21:06
Citat: Slaninar poslato 06 Februar, 2017, 19:34
Jedino ako nisu imali dovoljno dokaza da optu¾e èoveka.
Citat: nesic1 poslato 06 Februar, 2017, 15:26
decko priznao i rekao da ce da uzme od onog kome je prodao i da ce da vrati
Slaninice, ti nas definitivno zajebava¹...

Glupo mi kad ljudi pljuju, a raspola¾u nekim polu-informacijama, da tako ka¾em.
To ¹to je priznao ne znaèi ni¹ta. Posle na prvom roèi¹tu ka¾e da je u strahu i pod pretnjom priznao i da "menja iskaz". I onda bez materijalnih dokaza, ili bar vi¹e svedoka, mo¾e¹ da se slika¹.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hohštapler

Citat: dzimika poslato 08 Februar, 2017, 03:45
Gledam koliko mi izadje registracija ove godine za auto, 2002god, 1.9dci, 120ks, skoro 28000 bez tehnickog i provizije, reko ajd da pogledam koliko izadje registracija za audi a6, 2.0tdi, 2009god, 136ks, malo preko 30000din bez provizije i tehnickog, a vrednost, moj 1500e, audi 12000e

dzaba.
kad je za motor od 125cc 10k...
poserem im se u kapu.
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

petar357

Citat: dzimika poslato 08 Februar, 2017, 03:45
Gledam koliko mi izadje registracija ove godine za auto, 2002god, 1.9dci, 120ks, skoro 28000 bez tehnickog i provizije, reko ajd da pogledam koliko izadje registracija za audi a6, 2.0tdi, 2009god, 136ks, malo preko 30000din bez provizije i tehnickog, a vrednost, moj 1500e, audi 12000e

Najveca stavka u registraciji je osiguranje (prema trecim licima). Skupo ili ne, to je druga tema.
Ali, u principu, ista je verovatnoca da ces stetu napraviti vozio svoj auto ili taj Audi. Cak bi se moglo pretpostaviti da je noviji auto tehnoloski sevrseniji i tehnicki manje pohaban, tako da bi osiguranje za njega moglo da bude i jeftinije...

Lazic

Pravda u Srbiji ne ¾ivi... Ako slupa¹ taj Audi, popravka æe isto ko¹tati 10 puta vi¹e nego za Renoa, nije ti dobra logika... ©to je logièno èim dobro poznaje¹ zakone...

petar357

Citat: Laziæ poslato 08 Februar, 2017, 09:10
Pravda u Srbiji ne ¾ivi... Ako slupa¹ taj Audi, popravka æe isto ko¹tati 10 puta vi¹e nego za Renoa, nije ti dobra logika... ©to je logièno èim dobro poznaje¹ zakone...

Tacno, ako slupas taj Audi , popravka ce biti 10 puta skuplja, ali sta to osiguranje briga? Briga ga je jedino ako si kasko osiguran, a tu premije vec idu prema vrednosti auta i nije to obavezno osiguranje.

Ono sto utice na cenu registracije je obavezno osiguranje, tj. osiguranje za stetu pricinjenu drugima.
A istu stetu ce napraviti i skup i jeftin auto. Nisi valjda mislio da vlasnik skupljeg auta kroz skuplju premiju treba da snosi i deo stete koje nastanu, a za koje nije kriv?
Tvoje razmisljanje je u redu, ali samo za kasko.
I gde gde bi tu onda bila pravda... Udari te budala u nekom krsu, a ti snosis deo stete jer ti je osivuranje naplatilo vecu premiju na ustrb njegove jeftinije.

Slaninar

Citat: petar357 poslato 08 Februar, 2017, 09:06
Citat: dzimika poslato 08 Februar, 2017, 03:45
Gledam koliko mi izadje registracija ove godine za auto, 2002god, 1.9dci, 120ks, skoro 28000 bez tehnickog i provizije, reko ajd da pogledam koliko izadje registracija za audi a6, 2.0tdi, 2009god, 136ks, malo preko 30000din bez provizije i tehnickog, a vrednost, moj 1500e, audi 12000e

Najveca stavka u registraciji je osiguranje (prema trecim licima). Skupo ili ne, to je druga tema.
Ali, u principu, ista je verovatnoca da ces stetu napraviti vozio svoj auto ili taj Audi. Cak bi se moglo pretpostaviti da je noviji auto tehnoloski sevrseniji i tehnicki manje pohaban, tako da bi osiguranje za njega moglo da bude i jeftinije...


Èitao sam o ¹vapskom eksperimentu sa taksistima (puno km u gradu). Podelili polovini kola sa ABS-om, drugoj polovini bez istog. Znao je svako da li ima ABS u kolima. Oni s ABS-om su imali vi¹e udesa. Obja¹njenje je da su se oslanjali vi¹e na dobru tehniku i bili manje oprezni.  
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mrle

ej, opet mora¹ ne¹to da kontrira¹ i serucka¹...

petar357


@ slaninar
Mozda si to stvarno i citao... Ali, ozbiljan si covek...
A da li si se zapitao da li u Nemackoj ikom pada na pamet, da pravi istrazivanja tako sto ce u javnom prevozu da bude deo vozila bez bezbednosnih sistema, pa da se vidi da li ce biti vise ili manje udesa i povreda putnika?

Cak i da je ta lovacka prica tacna, da li je taj isti izvor preneo da li su osivuravajuce kuce povecale premije onima sa bezbednosnim sistemima, a smanjile onima bez njih. Ili, da li je bar taksiatima nalozeno da, u cilju smanjanja udesa, iskljuce ABS?

ЯЭВОЛУТИОН

Postoji nesto sto se zove predjena kilometraza....sa rastom predjenih kilometara raste i verovatnoca da ces napraviri udes....onaj ko prelazi vise kilometra ne zeli da mu otkaze vozilo i obicno vozi nova kola....znam penzose koji placaju registraciju a prelaze par stotina godisnje...
Ljudi koji nemaju za nova kola voze pazljivije jer ne zele da popravljaju svoje vozilo ....klinci koji se izivljavaju voze automobile ko besni i prave najvise udesa,,,

e sad...posto je ovo apsurdistan
-platim osiguranje i vozi auto ko god hoce a nije u polisi....to nigde nemoze
-polozio vozacki juce i pre sto godina isto mi osiguranje....ni to ne moze
-slupao kola pet puta prosle godine pa kupio nova i i placam isto osiguranje kao neko ko nije nikada slupao kola...a pa to ima samo ovde

samo ovde je osiguranje vezano za vozilo a ne za vlasnika i kilometrazu koju on prelazi....
Bati su u kanadi prvo trazili 20000 dolara da registruje auto na bilo kojeg clana porodice, na kraju je pisao izjavu da on nece voziti auto da bi mu spustili cenu registracije....nije imao nijedan udes ali je imao pet kazni za prekoracenje brzine na motorciklu.....znaci samo na osnovu pretpostavke da nije bazdaren podigli su stopu osiguranja u nebo...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

UFF

Citat: dzimika poslato 08 Februar, 2017, 03:45
Gledam koliko mi izadje registracija ove godine za auto, 2002god, 1.9dci, 120ks, skoro 28000 bez tehnickog i provizije, reko ajd da pogledam koliko izadje registracija za audi a6, 2.0tdi, 2009god, 136ks, malo preko 30000din bez provizije i tehnickog, a vrednost, moj 1500e, audi 12000e

e to je i mene iznerviralo, napisah malo ranije u ovoj temi, ne vredi moram da kupim nov auto od 2.000ccm i 100.000eur  ;D

mrle

ja sam za Punta koga sam prodao za 500e plaæao 24.000.

Slaninar

Citat: petar357 poslato 08 Februar, 2017, 10:37

@ slaninar
Mozda si to stvarno i citao... Ali, ozbiljan si covek...
A da li si se zapitao da li u Nemackoj ikom pada na pamet, da pravi istrazivanja tako sto ce u javnom prevozu da bude deo vozila bez bezbednosnih sistema, pa da se vidi da li ce biti vise ili manje udesa i povreda putnika?

Vozilo bez ABS-a je tehnièki ispravno, sa bezbednosnim sistemima.

Citat: petar357 poslato 08 Februar, 2017, 10:37
Cak i da je ta lovacka prica tacna, da li je taj isti izvor preneo da li su osivuravajuce kuce povecale premije onima sa bezbednosnim sistemima, a smanjile onima bez njih. Ili, da li je bar taksiatima nalozeno da, u cilju smanjanja udesa, iskljuce ABS?

Ovo je veæ ¹ira prièa. Ima veze i sa novcima. Treba prodavati novija vozila, sa "boljom" opremom. Tako da tu ima puno faktora.
Isto tako, u datoj situaciji, kada se desi, za proseènog vozaèa (polukoncentrisan, poluobuèen) je bolja da ima ABS.

Su¹tina prièe je da skuplje vozilo sa boljom opremom ne mora po pravilu da bude reðe uèesnik saobraæajnih nezgoda krivicom vozaèa tog vozila. Zato vozila sa najboljim koènicama, sportska vozila jakih motora, po pravilu imaju vi¹e premije osiguranja od matorog Volva bez ABS-a, èak i u razvijenijim zemljama.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Postoje algoritmi koji uzimaju u obzir sve: kako plaæa¹ raèune, ¹ta lajkuje¹ na fejsu, èime se bavi¹, s kim se dru¾i¹ i tako dalje, koji mogu se visokim stepenom verovatnoæe izraèunati kolika je ¹ansa da odreðena osoba plaæa kredit na vreme, dobije srèani udar pre pedesete, izazove udes... Koliko god apsurdno zvuèalo, zastra¹ujuæe je taèno.  :)
Samo mene pla¹i takav sistem. Kako re¹iti ako da¹ auto prijatelju da se poslu¾i? Da on-line uplati dodatno osiguranje za tu vo¾nju?  :)

Ima i statistika za pojedinaène modele automobila (novi bi morali da se raèunaju po nekoj proseènoj, ili vi¹oj, da se ograde osiguranja?) - koliko èesto izazivaju udese (tj. vozaèi koji ih voze, ali u zavisnosti od samog vozila, snage motora, modela i sl.).

Po meni bi u zemlji siroma¹noj poput na¹e imalo smisla napraviti socijalnu kategoriju vozila, da to bude dugoroèni plan i da se zna kad ljudi planiraju nabavku: tako da bude jeftina registracija, osiguranje i èuda. Da bude dovoljno gadan da svako ko ima para neæe da vozi takav auto. Lupam, dva tri modela: kome treba mali auto, kome treba karavan, kome treba kombi.

Za ostale bih drao, jer para nema. ©to za osiguranja, ¹to za ¹kole, bolnice i ostalo.

Naravno, ovako kako se sad radi i kako se pare tro¹e - nema nikakvog smisla prièati bilo ¹ta. Sirotnja æe svakako da najebe, dr¾ava se rasproda i sve ode u tri lepe, u svakom pogledu.

Ono u ¹ta sam siguran: ako uvedu osiguranje "po vrednosti", "po kubika¾i", ¹ta god da promene: poskupeæe registracija za auta kojih najvi¹e ima, da ukupna zarada u bud¾etu bude  veæa. Dok æe za one kojih ima malo, ¹to starijih veæih kubika¾a, a ne bi me èudilo ni za luksuzna kola - registracija mo¾da i pojeftiniti, da se mo¾e reæi da su, eto, iza¹li u susret, "konaèno"... Ukratko: sve ¹to je smisleno, pametno, humano - oèekujem da se kod nas uradi suprotno.  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Citat: mrle poslato 08 Februar, 2017, 11:02
ja sam za Punta koga sam prodao za 500e plaæao 24.000.

Ne plaæa¹ osiguranje za taj auto, veæ za ¹tetu koju mo¾e napraviti drugima tvojom krivicom.

Isto ljudi ka¾u i kad kupuju na primer gume: kao, pa to je pola vrednosti kola. Ali jo¹ uvek mnoge delove, a bogami i gorivo, ne odreðuje cena vozila koje vozi¹, jebiga. Nije nemoguæe napraviti i takav sistem - samo videti ¹ta se ¾eli postiæi, staviti sve na papir, pa gledati kako to sprovesti. Opet, moguæe re¹enje je pravljenje socijalne kategorije vozila: gadan k'o noæ, za sirotinju koja mora da se preveze, pa neka bude sve uz minimum taksi. Samo zavisi kakvo dru¹tvo hoæe¹ da pravi¹.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Bojan

Slaninice sta ti pijes/duvas otkrij nam molim te.

Glava Dole

Pa i nije bas da nije u pravu... s jedne strane mislim da je to nebuloza i da bi trebalo da ide prema vrednosti vozila(mislim na pricu sa pocetka) a s druge strane i jeste slaninica u pravu, s obzirom da je to osiguranje prema trecim licima... iliti, u prevodu, ti i ficom mozes da unakazis novog porsea i njemu ce stetu morati da pokrije osiguranje koje si ti platio prilikom registracije tog fice...

Lazic

Citat: petar357 poslato 08 Februar, 2017, 09:54
Citat: Laziæ poslato 08 Februar, 2017, 09:10
Pravda u Srbiji ne ¾ivi... Ako slupa¹ taj Audi, popravka æe isto ko¹tati 10 puta vi¹e nego za Renoa, nije ti dobra logika... ©to je logièno èim dobro poznaje¹ zakone...

Tacno, ako slupas taj Audi , popravka ce biti 10 puta skuplja, ali sta to osiguranje briga? Briga ga je jedino ako si kasko osiguran, a tu premije vec idu prema vrednosti auta i nije to obavezno osiguranje.

Ono sto utice na cenu registracije je obavezno osiguranje, tj. osiguranje za stetu pricinjenu drugima.
A istu stetu ce napraviti i skup i jeftin auto. Nisi valjda mislio da vlasnik skupljeg auta kroz skuplju premiju treba da snosi i deo stete koje nastanu, a za koje nije kriv?
Tvoje razmisljanje je u redu, ali samo za kasko.
I gde gde bi tu onda bila pravda... Udari te budala u nekom krsu, a ti snosis deo stete jer ti je osivuranje naplatilo vecu premiju na ustrb njegove jeftinije.

Sla¾em se da nisam bio dovoljno precizan, kad je kasko u pitanju tu nema dileme.
U svakom osiguranju ima i skupih i jeftinih vozila, tj svako æe nekad imati situaciju da plaæa popravku nekog skupog vozila. Kao i za sve ostalo ¹to im ne ide u prilog, pritisnu dr¾avu i re¹e problem.
Ali mo¾e da se palamudi do prekosutra. Nek su obavezna osiguranja i unificirana, ostale takse za registraciju nikako ne bi smele da budu iste kao u sluèaju audi/reno.

Slaninar

Citat: Bojan poslato 08 Februar, 2017, 13:54
Slaninice sta ti pijes/duvas otkrij nam molim te.

Nemoj mi ta dva razdvajati!
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mi¹ko_kolo

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 08 Februar, 2017, 10:47

e sad...posto je ovo apsurdistan

-slupao kola pet puta prosle godine pa kupio nova i i placam isto osiguranje kao neko ko nije nikada slupao kola...a pa to ima samo ovde


Mislim da ovo nije taèno, premijski razred se vodi na èoveka odnosno vlasnika vozila. U prilog tome:

VLASNICI automobila æe obaveznu premiju za osiguranje vozila od 1. septembra 2011 g. plaæati po sistemu „bonus malus“ i to savesni vozaèi po ni¾oj, a oni koji su eventualno prouzrokovali ¹tetu, po ceni vi¹oj i do dva i po puta. Podaci o prièinjenim ¹tetama bele¾e se od 1. jula pro¹le godine, tako da su svi vozaèi veæ pod prismotrom. Premijski stepen, po ovom sistemu, podeljen je na 12 razreda opasnosti, osnovni je èetvrti i on podrazumeva cenu obaveznog auto-osiguranja koju su vozaèi do sada plaæali.

Vlasnici motornih vozila koji u prethodnoj godini osiguranja nisu napravili ¹tetu, u narednoj æe, prema ovom sistemu, imati bonus, to jest preæi æe u treæi razred i premiju æe platiti pet odsto manje. Premija u drugom razredu ni¾a je od osnovne za 10, a u prvom za 15 odsto.

Vozaèi koji su imali jednu ¹tetu prelaze u sedmi razred, ¹to u odnosu na prethodnu godinu, visinu premije poveæava za 50 odsto. Sa dve naèinjene ¹tete prelazi se u 10. razred, èime se premija u odnosu na prethodnu godinu poveæava 2,1 put, dok oni koji naprave tri i vi¹e ¹teta prelaze u 12. razred, a premija im se poveæava èak dva i po puta.

Za povratak iz 12. u èetvrti razred, potrebno je devet godina, i to pod uslovom da se tokom tih godina ne napravi nijedna ¹teta.

Obraèun

To znaèi da se vozaèi svake godine spu¹taju za po jedan razred i u skladu s tim plaæaju premije. U petom razredu premija je u odnosnu na osnovni razred veæa za 15, u ¹estom za 30, u sedmom za 50, osmom za 70, a u devetom za 90 odsto. U desetom razredu premija je veæa 2,1 put u jedanaestom 2,3, a u dvanaestom 2,5 puta.

U zavisnosti od toga kada im istièe registracija, neki æe odmah platiti skuplje polise, dok æe drugi udarac po d¾epu osetiti tek iduæe godine. Meðutim, vozaèi se vi¹e ne mogu sakriti od malusa, jer postoji jedinstvena baza podataka svih osiguranika, koja se nalazi u udru¾enju osiguravaèa Srbije. Ona sadr¾i ime, prezime i matièni broj osiguranika, broj i datum isteka prethodne polise, podatke o vozilu i eventualnoj ¹teti. Ukratko, vozaè koji je napravio ¹tetu neæe moæi da izbegne plaæanje malusa, tako ¹to æe promeniti osiguravajuæe dru¹tvo, jer æe podaci o prethodnom periodu biti dostupni svim osiguraèima. Nijedno prodajno mesto, tehnièki pregled ili agencija neæe moæi da izda polisu osiguranja, a da prethodno preko sistema ne proveri vozilo, vlasnika, broj polise i premijski stepen na osnovu ¹tetnih dogaðaja.


Lazic