Glavni meni

Sta vas je danas ''izbacilo iz takta'' ....?

Započeo Kengur, 05 April, 2012, 11:22

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Joker

Naravno da ima, to je i jeste jedan od nacina kako banka zaradjuje. Ali "dazbine" i kamate koje banke naplacuju kod nas su van svake granice normalnog. Uzmi za primer kreditnu karticu. Prosecna kreditna kartica ima ogranicenje na visinu tri prosecne plate i mogucnost placanja na 20 mesecnih rata uz kamatnu stopu od 2.5% na ostatak duga.. To ostatak duga je napisano malim slovima i nije objasnjeno do kraja. To znaci sledece.
Imas platu 40.000,00 dinara. Tvoj odobren kredit je 120.000,00 dinara.
Dajem primer. Odmah si kupio televizor za 60.000,00 i razmisljas na sledeci nacin. 60.000 / 20 = 3000 dinara rata. Velika vecina ljudi prvo pomisle ono osnovno, 2.5% kamate, a ja moje vracam za 20 meseci, aha, znaci dacu njima oko 2000 dinara vise, to nije nista strasno.. Sto je naravno netacno. Obracin ide na sledeci nacin:
3000 rata, ostatak duga je 57.000,00 dinara a 2.5% na ostatak duga (57.000,00) je oko 1.400,00, sto dalje znaci da tvoja rata nije 3.000,00 vec oko 4.400,00 dinara prvi mesec. Drugi mesec je nesto manja posto tvoj dug nije 57.000,00 vec 54.000,00 i tako dalje da vam ne racunam.. I to je u najboljem slucaju.. .Onda mislis sledece... Vratio sam pet rata, sto znaci dao sam 15.000,00 i imam znaci jos 75.000,00 na "raspolaganju" a zaboravljam to da je za tih pet rata banka uzela oko 6.000,00 dinara kamate. Pa dodje problem. Klincu rodjendan, gume mi otisle, bilo sta a plata nije dovoljna pa si primoran da provuces karticu na 30.000,00 i taj dug podelis na 20 rata, sto znaci da pored 3.000,00 sto imas, jos 15 rata, sada imas jos 20 rata po 1.500,00 dinara, sto je sada znaci 4.500,00 u narednih 15 meseci + kamata na ostatak duga a u ovom slucaju vise nije 30.000 i manje vec 75.000,00 ili 1.875,00 dinara u prvoj rati.. A da ne pricam da na kartici imas jos 45.000,00 mogucnost da potrosis i koja raste svaki mesec po 4.500,00... Da li toga ima u Amerikama? I da li je to normalno? Meni je to isto kao da si dosao kod coveka koji radi kamatu i trazio pare, jer bi ovo, samo koristio covek koji nema drugi izlaz..

Kamata je mozda negde manja, negde veca, zavidi os banke ali je princp isti... I da ne pomisnjem sve ostale kredite, od kojih je ubedljivo najgori refinansirajuci...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

Lazic

I onda kad jeeeednog dana dogori, najebaæe opet boranija, glavni æe da veæ budu po tropskim destinacijama...

Boban_m

Pa jeste, ja sam se sklonio na vrijeme  ;D

OKi

Citat: Joker poslato 27 Mart, 2016, 20:16

...Kamata je mozda negde manja, negde veca, zavidi os banke ali je princp isti... I da ne pomisnjem sve ostale kredite, od kojih je ubedljivo najgori refinansirajuci...
! No longer available

Lazic

Citat: Boban_m poslato 27 Mart, 2016, 21:02
Pa jeste, ja sam se sklonio na vrijeme  ;D

Èekaj èekaj... ;D Dok ja stignem ima sve ode uqurac... :D

UFF

Nekome su trebali solarni paneli i led svetla pa resio da porusi koju banderu da ih skine

http://s23.postimg.org/4x5vwptbf/20160327_142823.jpg

Lazic


Hohštapler

#18227
...preminuo je moj deda stric... jedan najveæih legendi koje sam poznavao, par godina je dobijao nagradu za najstarijeg bajkera na moto skupu u Mu¾lji... poslednjih par godina nije mogao da ide...
Motore vozio ceo ¾ivot, pravio trajkove, prièa i dogodov¹tina na milione.
"Ja sam '68 imao motor koji je imao fabrièki GPS... kako stavim curicu na motor, on sam skreæe u ¹umu"
Daleko od toga da je bio svetao primer zdravog ¾ivota, pivo i cigare su bili obrok, motori rekreacija, kod lekara je i¹ao kad ga odvuku, i tad je psovao i gunðao, lekove je smatrao bacanjem para..
Pro¹le godine zaglavio u Kamenici, stentovi, voda u pluæima, jedva ¾iv ostao...
Kad je do¹ao kuæi jesenas, strogo mirovanje, èekao par dana i prvi put kad mu je ¾ena oti¹la od kuæe do radnje - on seo na motor i gas! Vreme veæ bilo gadno, klizavo, i naravno padne. Zovu mog tatu, vratili ga kuæi to podne, samo se ugruvao, svi odreda ga grde i vièu...
A on æutao, gledao u pod i rekao "samo sam hteo jo¹ jednom da se provozam".
:'( :'( :'(
a ja stvarno razumeo èoveka - i ja bi isto. Jebo sve...
odo, ne vidim ni ekran ni tastaru...

©iroki ti putevi nebeski
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

OKi

Kao prvo ,primi sauèe¹æe. Kao drugo,a mo¼ biti I prvo tako sam se naje¾io I rastu¾io (mo¾e¹ da pogodi¹ za¹to ovo spec deluje na mene). I kao treæe ovaj tvoj tekst æu  da saèuvam I da delim ako ti ne smeta.  [srce]

Hohštapler

Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Glava Dole

Uhhh koji bedak, moje iskreno saucesce :( Kad je mene ovako pogodila prica ne mogu ni da zamislim kako je tek tebi...

mareskin

Citat: Joker poslato 27 Mart, 2016, 20:16
Naravno da ima, to je i jeste jedan od nacina kako banka zaradjuje. Ali "dazbine" i kamate koje banke naplacuju kod nas su van svake granice normalnog. Uzmi za primer kreditnu karticu. Prosecna kreditna kartica ima ogranicenje na visinu tri prosecne plate i mogucnost placanja na 20 mesecnih rata uz kamatnu stopu od 2.5% na ostatak duga.. To ostatak duga je napisano malim slovima i nije objasnjeno do kraja. To znaci sledece.
Imas platu 40.000,00 dinara. Tvoj odobren kredit je 120.000,00 dinara.
Dajem primer. Odmah si kupio televizor za 60.000,00 i razmisljas na sledeci nacin. 60.000 / 20 = 3000 dinara rata. Velika vecina ljudi prvo pomisle ono osnovno, 2.5% kamate, a ja moje vracam za 20 meseci, aha, znaci dacu njima oko 2000 dinara vise, to nije nista strasno.. Sto je naravno netacno. Obracin ide na sledeci nacin:
3000 rata, ostatak duga je 57.000,00 dinara a 2.5% na ostatak duga (57.000,00) je oko 1.400,00, sto dalje znaci da tvoja rata nije 3.000,00 vec oko 4.400,00 dinara prvi mesec. Drugi mesec je nesto manja posto tvoj dug nije 57.000,00 vec 54.000,00 i tako dalje da vam ne racunam.. I to je u najboljem slucaju.. .Onda mislis sledece... Vratio sam pet rata, sto znaci dao sam 15.000,00 i imam znaci jos 75.000,00 na "raspolaganju" a zaboravljam to da je za tih pet rata banka uzela oko 6.000,00 dinara kamate. Pa dodje problem. Klincu rodjendan, gume mi otisle, bilo sta a plata nije dovoljna pa si primoran da provuces karticu na 30.000,00 i taj dug podelis na 20 rata, sto znaci da pored 3.000,00 sto imas, jos 15 rata, sada imas jos 20 rata po 1.500,00 dinara, sto je sada znaci 4.500,00 u narednih 15 meseci + kamata na ostatak duga a u ovom slucaju vise nije 30.000 i manje vec 75.000,00 ili 1.875,00 dinara u prvoj rati.. A da ne pricam da na kartici imas jos 45.000,00 mogucnost da potrosis i koja raste svaki mesec po 4.500,00... Da li toga ima u Amerikama? I da li je to normalno? Meni je to isto kao da si dosao kod coveka koji radi kamatu i trazio pare, jer bi ovo, samo koristio covek koji nema drugi izlaz..

Kamata je mozda negde manja, negde veca, zavidi os banke ali je princp isti... I da ne pomisnjem sve ostale kredite, od kojih je ubedljivo najgori refinansirajuci...

Nikada nisam koristio kreditne kartice za kupovinu na odlo¾eno.
Kako to funkcioni¹e?
Recimo da hoæu da kupim na rate u nekoj radnji. Provuèem karticu kod prodavca i time sam re¹io taj deo prièe, ali kako se reguli¹e na koliko rata otplaæujem tu kupovinu?
Ukoliko imam na raèunu dovoljno novca za ceo iznos zar mi banka automatski ne skine odjednom?

Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mareskin

Citat: Ho¹tapler poslato 28 Mart, 2016, 18:56
...preminuo je moj deda stric... jedan najveæih legendi koje sam poznavao, par godina je dobijao nagradu za najstarijeg bajkera na moto skupu u Mu¾lji... poslednjih par godina nije mogao da ide...
Motore vozio ceo ¾ivot, pravio trajkove, prièa i dogodov¹tina na milione.
"Ja sam '68 imao motor koji je imao fabrièki GPS... kako stavim curicu na motor, on sam skreæe u ¹umu"
Daleko od toga da je bio svetao primer zdravog ¾ivota, pivo i cigare su bili obrok, motori rekreacija, kod lekara je i¹ao kad ga odvuku, i tad je psovao i gunðao, lekove je smatrao bacanjem para..
Pro¹le godine zaglavio u Kamenici, stentovi, voda u pluæima, jedva ¾iv ostao...
Kad je do¹ao kuæi jesenas, strogo mirovanje, èekao par dana i prvi put kad mu je ¾ena oti¹la od kuæe do radnje - on seo na motor i gas! Vreme veæ bilo gadno, klizavo, i naravno padne. Zovu mog tatu, vratili ga kuæi to podne, samo se ugruvao, svi odreda ga grde i vièu...
A on æutao, gledao u pod i rekao "samo sam hteo jo¹ jednom da se provozam".
:'( :'( :'(
a ja stvarno razumeo èoveka - i ja bi isto. Jebo sve...
odo, ne vidim ni ekran ni tastaru...

©iroki ti putevi nebeski

Moje sauèe¹æe dru¾e :(
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mali_zmaj

Andrej,ne daj se..covjek je zivjeo onako kako mi samo mozemo pozeljeti!! Steta sto takvi ljudi odu,al sudbina je takva.
jin-jang

Joker

@mareskin Imas ih raznih, ali kreditne kartice su ti sve sa ratama. Banke sada izmisljaju razne fore, u zavisnostio od njihovih mogucnosti. Od sklapanja ugovora sa raznim trgovinama do onih jednostavnih kao sto sam ja naveo iznad. Ali ove koje sam ja naveo su najcesce.. Znaci, banka ti odobrava kreditnu karticu u visini, dve, tri ili vise plata, sve zavisi.. Ti taj limit mozes da potrosis odjednom a mozes i pomalo, kako god ti hoces. To nisu tvoje pare, to su bancine ali uz njihovu nadoknadu, koju sam isto objasnio kako ide. Kakvu hoces kraditnu karticu, to samo zavisi od banke, sta ima u ponudi i pod kojim uslovima. Predpostavljam da zelis da znas da ako npr. ti imas kreditnu karticu sa kojom moze da se placa na 20 rata, da li mozes da provuces da isplatis potroseni iznos na manje od tih 20 rata, odgovor je ne. Ne mozes, jer to banci ne odgovara, posto je njihova kamata na ostatak duga, i njima je u interesu da ti je sto vise trosis, i na taj broj rata...
Vrlo prosto, jedan te isti novac, koji se vrti u krug, sam sebi zaradjuje OGROMNU zaradu, Ti uzimas, ti vracas, a banka ti samo naplacuje kamatu... I to kakvu..
Dao sam onaj primer gore. Na 60.000,00 dinara na 20 rata, u prvih pet rata, sto si vratio 15.000,00 banka je zaradila oko 6.600,00 dinara. Samo na tome. A tih 15.0000,00 sto si vratio, ona ti daje opet da potrosis i da opet placas tu kamatu.. Recimo, grubo receno da banka ima 1.000.000,00 utrosenih para, koje se svaki mesec vrte, jedne te iste, banka sveki mesec, od tih istih para, zaradi 25.000,00, iznova i iznova.. A da budemo realni, milion je q.... To je samo primer da bi se matematika lakse savladala...
U prevodu, bezi od kreditnih kartica STO DALJE, i kredita uopste... Krediti najvise zaradjuju kada ljudi nemaju da plate, kada kasne i primeorani su da se cupaju...

Ima i dobrih ali to su bas bas ratke kartice. To je kada npr Intesa sklopi ugovor sa Tempom, pa omoguci svojim klijentima da plati sve na 10 mesecnih rata uz fiksnu kamatu na celokupan dug. To je ok matematika. Ali tada Intesa ne zaradjuje na potrosacima, vec na dobavljacima, Tempu, gde uzima od njih dobar novac da to svojim klijentima omoguci da bi oni isli u Tempo i trosili svoj novac.. Sve je to igra brate. Najbolja stvar koju svako treba da ima je disciplina... Nema dozvoljenog minusa, nema kartica, jednostavno, sto imas to i potrosis.. Jedina "dobra" stvar, jos uvek su cekovi, pustis ih na odlozeno par meseci, nema nikakvih kamata ali moras i da ih pokrijes... Zasto u banci kda bi dobio 10 cekova, predhodni kontigent koji si uzeo mora da bude vecinski iskoriscen? Zato sto znaju za sistem i ogranicavaju te da ih ne koristis, a kreditne ti sami salju i odobravaju tri, cetiri plate kao dobar dan, cak i ne pitaju.. Stoka, koja zivi na racun nizeg i srednjeg sloja... Da nas nema, bile bi od svake banke po dve ekspoziture po gradu a ne 50..
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

Ivicat

Kreditne kartice su ubedljivo najnepovoljniji vid zaduzivanja. Ko je pametan (i ima mogucnosti) kreditne kartice treba vrati.

niki64

Andrej, primi moje naj iskrenije saucesce. Ode car da se vozi po nebeskim putevima.
Ko hoce, nadje nacin, ko nece, nadje razlog.

mareskin


@Joker
Ako sam te dobro razumeo korisniku se prilikom potpisivanja ugovora za karticu odbrava odreðeni broj rata, njen limit ili procenat koji mora meseèno da otplati.

Koristim iskljuèivo debitne kartice za ovde i u inostranstvu.
A i tu sam oprezan. Prebacim neku svotu novca na taj devizni/dinarski raèun. Ako mi neko zloupotrebi karticu bar ne mo¾e da mi skine vi¹e nego ¹to na raèunu trenutno ima.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

jevta

Neznanje je izvor zarade za bankare.Oni obova¾avaju ne edukovane.
Ja lièno sve ¹to mo¾e da se plati karticom platim karticom i to kreditnom revolving.Sistem je sledeæi poalæam ceo mesec,banka 15 narednog meseca napravi obraèun i ponudi.Da platim sve odjednom i idemo u nov obraèun ili da podelim na rate.Ja dao trajni nalog da naplate sve odjednom.I tako veæ godinama plaæam ceo mesec robu i usluge u zemlji i inozemstvu 15 u sledeæem mesecu banka sa raèuna skine ¹ta sam potro¹io i to bez obraèuna kamate.I jo¹ mi da povraæaj za plaæanje u mega marketima 3% i na ECOHelenic pumpama 2%.Da u inostranstvu prave obraèun po srednjem kursu koji propisuje VISA ne koji oni hoæe.
Al ka¾e moja bankarka koja me nauèila prvi put kad podeli¹ na ate moj si dotle mo¾e¹ da koristi¹ sistem.
Prvo i osnovno u finasijama je disciplina to¹i iskljuèivo kolkio mo¾e¹ da zaradi¹ u protivnom ide¹ u roblje.

UFF

ma kakve bre finansije, kakvi krediti, kakve picke materine?
Nikad nista na kredit ili odlozeno uzeo nisam (koja je uopste poenta toga? ne moram da platim sad vec sledeceg meseca? pa da platim moram pa moram, isti mi kurac kad ako pare vec imam a ako nemam onda bolje to da ni ne kupujem) ni u dozvoljen minus nisam usao, banka mi sluzi samo da cuvam pare u njoj da ne izgore ako se zapali kuca ili da ih lopov ne odnese, inace podignem pa platim sta hocu i onda to nosim kuci da uzivam, cak bi ako moze i internet i mobilni placao jednokratno, unapred na god dana ili duze ako moze (mrzim rate cak iako nije kredit u pitanju) npt platim dogovorenu cifru i telefoniram cele godine u lokalu ili duze a ne razmisljam ni o cemu niti kome sta dugujem, sef na poslu nesto pocne da sere? kazem mu: pusi ga i dam otkaz. jer nema rata, nema kamata, ne rentiram stan, samo za hranu i struju treba da se snadjem a ako si pametan pa si se snasao na vreme i mislio unapred onda zivis narednih bar 10god kao sto si ziveo i do sad bez da i trazis neki posao ako ti se ne radi  [cheers]