Glavni meni

studenti

Započeo lencuga, 30 Novembar, 2010, 12:03

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jevta

Nomogu od plata stvarno su male za to sto rade .

Tihi_ZR

Profesori pored svojih plata koje nisu niske imaju i % od izdatih knjiga, pogotovo kada dostampavaju ili objavljuju "drugo-trece-deseto dopunjeno izdanje". A mislite da je i tim studentima lose sto rade za fakultet? Polovina ce postati asistenti pa ce onda oni ubirati kajmak i tako u nedogled.

jevta

Da li znate da samo politicari ,profesori i lekari mogu pored posla u drzavnoj sluzbi da rade dodatno u istoj struci bez sankcionisanja.
Inzenjeri ,ekonomisti i ostali nemogu jel je to sukob interesa

mi¹ko_kolo

Koliko je meni poznato, ali ne smem da tvrdim, profesorska plata je u rangu lekara specijalista. A njihove se plate kreæu izmeðu 80.000 i 100.000. Malo li je u ovakvoj dr¾avi?! Samo nemojte pogre¹no da me shvatite, ja nisam zavidan i nisam nesreæan zbog svoje plate i statusa.

Tihi_ZR

Gomila profesora obavlja jos neke funkcije koje su vezane za drzavni aparat, najcesce su savetnici ministara ili predsednika, ali imamo i nekoliko ministara i jednog predsednika Vlade.

jevta

Nisu specijalistima plate tolike.Tolike su im zarde sa kojekakvim dodatcima plate su im oko 60000

Nadalina

Zato cu ja da budem politicar, profesor i lekar alternativne medEcine! ;D ;D ;D

Elem, mozemo mo da se salimo koliko god hocemo, ali tako je kako je- tuga u nasem skolstvu da dalje nema...
Danas pricam sa devojkom koja studira u Zagrebu... Jedan banalan primer koji me je izuzetno iznervirao... Pricamo nesto za mesecnu markicu za prevoz... I, kaze ona meni: Vi to placate!? I, ja joj objasnim da mi, kao studenti, imamo 'povlasticu' koja kosta skoro 10e.... Na primer, kod njih je to besplatno za studente...
I, jos mnogo tu stvari ima...
Sto se nasi politicari, kao primerni gradjani nisu odrekli 10 posto mesecnih primanja(pare koje dobijaju za citanje novina na sednicama, putni troskovi, dnevnice, bonusi...) u korist studenata, na priiimer... Ili, sto lepo u startu rekli tako cemo i tako, i nema menjanja! Nego, ovako...
Zao mi je svih nas koji studiramo... I, da ce biti bolje- nece... Sve je gore... Znanje se ne vrednuje... Znanje nam se ne pruza....
Dzukela u podznaku

Gašpar

Misko, skroz si u pravu sa ciframa  ;)

jevta


zodiac

Gledam prekjuce onu sacicu nesrecnika koji su ostali preko noci da protestuju, i opet mi je lakse da shvatim razmere nase propasti. Pre samo petnaestak godina, studenti su imali konsenzus kada se treba pobuniti protiv nepravde. Sada su u vecini oni sto gledaju svoja posla, i ne veruju u pobune. Jadna je ova zemlja, mi smo zivi sahranjeni, a da to jos ne znamo.
Prijatelj je zao drug

Dr. Pop

Po¹to sam samo biv¹i student ne smatram sebe kompetentnim , ali braniti dr¾avu koja ne finansira studije je neverovatan apsurd.
Savr¹eno me ne interesuje zapad i bilo kakvo predjenje sa istim.
Samo se malo osvrnite van velikih gradova i pogledajte proseène plate u tim krajevima, pa mi onda recite kako mislite da neko ¹koluje svoje dete u Beogradu, Novom Sadu ii gde veæ ako ima meseènu platu 15.000. Od èega da plati ¹kolarinu, stan i hranu tom detetu???

Od èega, nije mi jasno, ¹ta da posle godinu dana ne mo¾e da udje na bud¾et jer eto dr¾ava ne mo¾e da izfinansira bez obzira koliko on-ona ima tih bambija, bodova ili èega veæ.
Ljudi pozajme od ne znam koga i ni sami ne znaju kako pare da vrate upi¹u dete na fakultet jer je talentovano i hoæe da uèi , ali eto u startu nije upalo na bud¾et, Finansiiraju godinu dana, deru ko¾u sa ledja , nemaju kuæi ¹ta da jedu, a dete na kraju opet ne upadne na bud¾et a dalo uslov za drugu i ¹ta onda...
neka mi neko objasni ¹ta onda???
Bolonja je takva (bar kolio ja znam ) da ako hoæe¹ da bude¹ redovan i da ne¹to uradi¹ od tog fakulteta , fizièki nema¹ vremena da radi¹ neki posao pa da sam ne¹to zaradi¹ i ¹koluje¹ se , samim tim ne mo¾e¹ da pomogne¹ roditeljima i od ¹kole nema ni¹ta.
Na kraju æe naravno doæi vreme da æe se ¹kolovati snobovi( ne ka¾em da je sada tako ali æe veoma brzo biti), tatini i mamini sinovi koji imaju para da ih i boli kurac za studiranje ali eto da tata i mama budu zadovoljni i da mogu da se hvale deèijom diplomom...
Sistematsko uni¹tavanje Srpske kulturne elite .
,, seljaèe goljo, ti si prah na podu, crnèi i radi i u jamu skapaj''......
MK Arhangel

lencuga

sve je to super, i ja bi voleo da mi drzava kupi k 9 1000 i zavrsi registraciju i gume za dve godine, to bi bas bilo lepo od njih. od toga bi ona imala isto koristi kao i od necijeg fakulteta.
bolje biti zdrav i bogat jer sta vredi siromasnom sto je bolestan

Dr. Pop

Citat: lencuga poslato 01 Decembar, 2010, 13:58
sve je to super, i ja bi voleo da mi drzava kupi k 9 1000 i zavrsi registraciju i gume za dve godine, to bi bas bilo lepo od njih. od toga bi ona imala isto koristi kao i od necijeg fakulteta.

Izvini ali ako je sarkazam, mislim da nije na mestu...
MK Arhangel

Boban_m

Citat: lencuga poslato 01 Decembar, 2010, 13:58
sve je to super, i ja bi voleo da mi drzava kupi k 9 1000 i zavrsi registraciju i gume za dve godine, to bi bas bilo lepo od njih. od toga bi ona imala isto koristi kao i od necijeg fakulteta.
Ne znam Lenji kako to mislis. Inteligentan si decko i vjerovatno imas neku teoriju. Obrazovani mladi ljudi su najvrjedniji resurs jedne zemlje, bez premca. Ne postoji ni jedna investicija koja se vise isplati.

lencuga

nije sarkazam, nisam pobornik besplatnih stvari, smatram da je klosarski grebati se za bilo sta.
svi mi posle skolovanja pocinjemo da radimo za pare, niko od nas ne radi za kokice, kroz taj novac vracamo ono sto smo ulozili u iskolavanje ili ti u sebe same. kada neko zavrsi fakultet a bio je na budzetu ne verujem da ce neko vreme odvajati od plate i vracati u drzavnu kasu. samim tim ne vidim sta drzava ima od njegovog skolovanja. ako mislite da treba da postoji socijalna pravda sledeci put na izborima gledajte za koga cete glasati i koje uredjenje birate.
dugo vremena u ovoj zemlji je bilo mnogo besplatnih stvari, od zdravstva pa na dalje, to vreme je na zalost iza nas jer su neki smatrali da ne valja tako.
nova vremena nova pravila igre ili se uklopi ili pati.

Citat: Boban_m poslato 01 Decembar, 2010, 14:09
Ne znam Lenji kako to mislis. Inteligentan si decko i vjerovatno imas neku teoriju. Obrazovani mladi ljudi su najvrjedniji resurs jedne zemlje, bez premca. Ne postoji ni jedna investicija koja se vise isplati.

delom sam ti objasnio u predhodnom postu a evo i nastavak.

kada bi drzava uz subvenciju skolovanja dala i ugovor o obavezi regresiranja ulozenog predpostavljam da bi vecina bila protiv toga.
stipendije vezane ugovorom su po meni ok i relativno posten dil sve preko toga mislim da nije ok.
bolje biti zdrav i bogat jer sta vredi siromasnom sto je bolestan

zodiac

Obrazovani mladi ljudi ovde nemaju sta da rade, i drzava zaista od njih nema nikakve koristi, tu je Lenji u pravu, nema tu nikakvog sarkazma. Na njihovim radnim mestima su partijski poslusnici, nisu ni mladi, ni obrazovani, ali su oni za ovu drzavu mnogo bitniji resurs od svrsenih studenata.
Prijatelj je zao drug

Boban_m

U uzem smislu Lenji ta izjava ima smisla onda. Medjutim, u sirem smislu, buducnost jednog drustva se ne gradi ugovornim odnosom sa svojom mladoscu. Drzava na nebrojeno nacina ima koristi od obrazovane omladine. Od koncentracije znanja, koriscenja i razvoja novih tehnologija, inovativnosti, konkurentnosti medju drugim zemljama, opste obrazovanosti, imidza i ugleda i tako zaista unedogled ni jednoj zemlji ne treba bolji povrat ulozenog. A da li drzava hoce i zna to da iskoristi, to je vec neko drugo pitanje.

lencuga

@zodiac

sistem sa poslusnicima je postao uobicajen svuda a ne samo kod nas. radim u austrijskoj firmi i vidim kakvi su im kadrovi. sacuvaj boze i sakloni.

@boban_m
resurs "obrazovanih mladih ljudi" jeste vredan ali svako od njih svoju inteligenciju i obrazovanje ustupa drzavi ili firmi za odredjenu nadoknadu. isto tako mozemo i ti i ja da ih zaposlimo ako imamo dovoljno novca da ih platimo. prema tome ulaganje u nesto ili nekog je jedino opravdano mogucnoscu stvaranja profita od istog u nekom narednom periodu.
bolje biti zdrav i bogat jer sta vredi siromasnom sto je bolestan

Dr. Pop

Citat: zodiac poslato 01 Decembar, 2010, 14:21
Obrazovani mladi ljudi ovde nemaju sta da rade, i drzava zaista od njih nema nikakve koristi, tu je Lenji u pravu, nema tu nikakvog sarkazma. Na njihovim radnim mestima su partijski poslusnici, nisu ni mladi, ni obrazovani, ali su oni za ovu drzavu mnogo bitniji resurs od svrsenih studenata.

Verovatno ste i u pravu kad prièamo o korumpiranoj i deformisanoj dr¾avcnoj vlasti, ali na ¹kolovanje se gleda dugoroèno a ne s obzirom na to ko je na vlasti ili ko æe biti na vlasti. Besplatnim ¹kolovanjem ali ne bezuslovnim besplatnim ¹kolovanjem , se daje moguænost sitoma¹nim dru¹tvenim slojevima da dodju do izra¾aja i bar poku¹aju da poka¾u inteligenciju ako je imaju. Ovako je ¹kolstvo ogranièeno samo na situirane ili delimièno situirane koji se bore za koricu hleba.
I ako ne ka¾em da sam u pravu, ovakvim naèinom ¹kolstva se diskrimini¹e velika veæina stanovni¹tva u na¹ij zemlji.
Kada ka¾em ne bezuslovno besplatno ¹kolovanje mislim na model kojim bi se svima dala moguænost da se ¹koluju besplatno prve dve godine studiranja a nakon toga bi se videlo ko je zaista talenat i u koga treba ulagati.
Znate li koliko ima dece na selima sa neverovatno visokim koeficijentom inteligencije a nije im èak ni pru¾ena ¹ansa usavr¹avanja i ¹kolovanja.
banalan primer:
dete koje je ceo svoj ¾ivot provelo na selu i od malih nogu se bavi poljoprivredom upi¹e se na poljoprivredni fakultet, koliko mo¾e da svojom steèenom praksom i nauèenim sa fakulteta da unapredi i doprinese razvoju poljoprivrede, a koliko dete koje je ceo ¾ivot provelo na asvaltu i hoæe i ¾eli da studira poljoprivredni fakultet.
Razlika ima mnogo ali jedna od naj bitnijih je da dete sa sela ima praksu kja je naj bitnija a dete iz grada samo suvu teoriju koju po svaku cenu forsira jer samo to zna.jedan takav dodje na vlast i nameæe seljacima sa sela neke svoje idiotske teorije u praksi neizvodljive, do èega æe to da dovede.
Naravno oti¹ao sam previ¹e daleko, ali svrha celokupne prièe je da ne treba nikoga favorizovati i treba svima dati iste moguænosti za ¾ivot , rad i napredovanje, kvalitet æe se sam na kraju izdvojiti.
Realna situacija u dru¹tvu, taènije na¹oj dr¾avi jeste da vladaju nepismeni i neuki, ali ako se pomirimo sa takvim èinjenicama koja je svrha ¾ivota ovde i za koji kurac mi ne¹to ¹vrljamo i pi¹emo , palamudimo.
Pomirimo se sa svime i to je to.
MK Arhangel

zodiac

Citat: Dr. Pop poslato 01 Decembar, 2010, 14:44
Verovatno ste i u pravu kad prièamo o korumpiranoj i deformisanoj dr¾avcnoj vlasti, ali na ¹kolovanje se gleda dugoroèno a ne s obzirom na to ko je na vlasti ili ko æe biti na vlasti.

Ovde je svaka vlast ista, prosla, sadasnja ili buduca, pa nema ni tog dugorocnog plana, zabole njih za skolovanje, treba dzepove napuniti dok jos ima sta da se ukrade. Srbi uvek biraju najgore medju sobom da ih vode, pa se ja ne bih preterano uzdao u to da ce u ovoj zemlji ikad ista promeniti. Bar ne na bolje.
Prijatelj je zao drug