Glavni meni

kako resiti grejanje u kuci (ne u stanu)

Započeo despic, 15 Decembar, 2011, 08:34

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

mareskin

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 02 Decembar, 2013, 19:20
Ce prodje juzni tok ali gas nece da bude dzabe...cak i ako bude pellet ce biti jeftiniji...

Meni je problem èesto lo¾enje po¹to se de¹ava da nisam kuæi po ceo dan. Onda moram nekoga da zamolim da doðe i ubaci drva. Sve ima svoju cenu, tako i taj komfor da nema¹ pepeo, nema¹ magacin pun ogrevnog materijala i nema lo¾enja. Gas je zato praktièan.

Videæemo, imam jo¹ fore do definitivne odluke.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

dzimika

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 02 Decembar, 2013, 19:02
Megal je moj kotao...kad se budes odlucio za montazu javi se da ti kazem par trikova....naime ako izbusis rupu na sredini vrata od 145 mm da bi gorionik mogao da prodje, cev od gorionika udara u ivicu vrata 2 mm....ja sam to resio tako sto sam saminicijativno otfikario 2mm na mestu gde kaci....ja koristi pelet od SINA DRAGANA...dobio ga nesto relativno povoljno na probu....za sada zadovoljan.....
Naravno, policija je dolazila posle jagnjetine kod mene kuci da uzme moju izjavu....nema nista od toga....samo je celom udario o sto....ni cvoruga nije izasla kako treba....prokrvario nos, ali nema nista....ja mislio da sam ga otkinuo , a ono pizda krvari....dakle kako sam dosao sa jagnjetine, kotao je utihnuo....subota popodne, naravno okrenuo sam sve servisere koje sam imao na spisku...niko se ne javlja....na kraju sam raskurcam sve ....shvatim da kotao ne prima komandu da pocne da greje...ostatak automatike radi....jutros se spakujem kod uvoznika i dignem dreku....taman da pocnem da budem remetilacki faktor, kad dodje neki menadzer.....ja mu objasnim problem....napusim celu njihovu organizaciju jer bosch za iste te gorionike ima dezurnu sluzbu 24 h i nedeljom....a gorionik 100 evra skuplji....objasnim mu da sam iznabadao servisera....
Kaze menadzer da mogu da ostavim moju automatiku i da ce oni za 15 dana da rese ....15 dana bez grejanja.....kaze maestro da je to zakonski rok....tako da sam dao 90 evra za novu automatiku a ostavio im staru da je popravljaju 15 dana....imacu alternativu ako opet crkne.....vec sam sebe video kako skidam gorionik i vracam se na ugalj.....mislim...ima neku rezervu za ne daj boze...ali....

ako neko bude kupovao gorionik na pelet marke ferroli , nemojte da vas serviseri mazu da postoji neko komplikovano podesavanje...vise manje sve je vec nastelovano....eventualno ako je pelet nesto losiji da se smanji inicijalno punjenje od 35 na 35 sec.....malo je komplikovanje setovanje ko zeli da nasteluje vreme paljenja u toku dana ili nedelje...medjutim meni to radi preko termostata u stanu.....sledece godine da montiram kalorifere na vodu u radionici i bog da me vidi....

nema da brines, ova moja vec ima na vratima predvidjeno mesto za gorionik da se namesti :D
samo se odvrnu dva safa i montira se gorionik, inace imamo dobrog majstora koji nam sve to radi, koji nam je pre vise od 15 godina i ugradio celo grejanje u kuci
tako da se ne brinem za podesavanje, on je preporucio feroli jer kaze da je dovoljno kvalitetan kao i bilo koji drugi

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: dzimika poslato 02 Decembar, 2013, 19:45
Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 02 Decembar, 2013, 19:02
Megal je moj kotao...kad se budes odlucio za montazu javi se da ti kazem par trikova....naime ako izbusis rupu na sredini vrata od 145 mm da bi gorionik mogao da prodje, cev od gorionika udara u ivicu vrata 2 mm....ja sam to resio tako sto sam saminicijativno otfikario 2mm na mestu gde kaci....ja koristi pelet od SINA DRAGANA...dobio ga nesto relativno povoljno na probu....za sada zadovoljan.....
Naravno, policija je dolazila posle jagnjetine kod mene kuci da uzme moju izjavu....nema nista od toga....samo je celom udario o sto....ni cvoruga nije izasla kako treba....prokrvario nos, ali nema nista....ja mislio da sam ga otkinuo , a ono pizda krvari....dakle kako sam dosao sa jagnjetine, kotao je utihnuo....subota popodne, naravno okrenuo sam sve servisere koje sam imao na spisku...niko se ne javlja....na kraju sam raskurcam sve ....shvatim da kotao ne prima komandu da pocne da greje...ostatak automatike radi....jutros se spakujem kod uvoznika i dignem dreku....taman da pocnem da budem remetilacki faktor, kad dodje neki menadzer.....ja mu objasnim problem....napusim celu njihovu organizaciju jer bosch za iste te gorionike ima dezurnu sluzbu 24 h i nedeljom....a gorionik 100 evra skuplji....objasnim mu da sam iznabadao servisera....
Kaze menadzer da mogu da ostavim moju automatiku i da ce oni za 15 dana da rese ....15 dana bez grejanja.....kaze maestro da je to zakonski rok....tako da sam dao 90 evra za novu automatiku a ostavio im staru da je popravljaju 15 dana....imacu alternativu ako opet crkne.....vec sam sebe video kako skidam gorionik i vracam se na ugalj.....mislim...ima neku rezervu za ne daj boze...ali....

ako neko bude kupovao gorionik na pelet marke ferroli , nemojte da vas serviseri mazu da postoji neko komplikovano podesavanje...vise manje sve je vec nastelovano....eventualno ako je pelet nesto losiji da se smanji inicijalno punjenje od 35 na 35 sec.....malo je komplikovanje setovanje ko zeli da nasteluje vreme paljenja u toku dana ili nedelje...medjutim meni to radi preko termostata u stanu.....sledece godine da montiram kalorifere na vodu u radionici i bog da me vidi....

nema da brines, ova moja vec ima na vratima predvidjeno mesto za gorionik da se namesti :D
samo se odvrnu dva safa i montira se gorionik, inace imamo dobrog majstora koji nam sve to radi, koji nam je pre vise od 15 godina i ugradio celo grejanje u kuci
tako da se ne brinem za podesavanje, on je preporucio feroli jer kaze da je dovoljno kvalitetan kao i bilo koji drugi

e pa kurac...rupa ti je 125 a treba ti 145 za gorionik od 35kw max snage...dakle moras da prosirujes rupu za 2 cm....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

dzimika

ajd provericu bas, tj reci cu caletu da proveri

dzimika

Jel imao neko iskustva sa nekim drugim gorionikom osim feroli i bosch?

ЯЭВОЛУТИОН

jedan drugar ima jedan domaci a drugi od drugog takodja domaceg proizvodjaca....realno ne vidim tu neku razliku...jer princip je krajnje jednostavan...mozda ovi domaci imaju vise razlicitih setovanja...kod ferolli bosha je to svedeno na par....ali i to radi ko ne tezi perfekcionizmu.....i onih koji u auto ugradjuju hh0 da im manje trosi...a voze 98 posto pogradu i malu kubikazu....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

dzimika

Problem je sto feroli-a nema vise, a nema ni bosch-a trenutno, kazu stize im za 15 dana nova kolicina
video sam da ima jedan domaci ali je 1000e dok je bosch 850 a ima i jedan proizvodjac iz lijepe nase koji je otprilike isto kao i bosch
a najinteresantniji mi je neki burnit, nemacki kao, proizvod sunsystem-a, on je oko 85000din ali on je izgleda tek krenuo sa prodajom kod nas
mene vise interesuju iskustva sa tim proizvodjacima, kvalitet, zapusavanje i slicno

ЯЭВОЛУТИОН

ja bi cekao ferolli-bocsh....duvaljka, senzor vatre, presostat, upaljac i elektronika....elektronika je nova 90 evra....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

dzimika

to je preporuka i mog majstora da sacekamo, a kolko sam razumeo bosch je kupio feroli

ЯЭВОЛУТИОН

Ne nego ferolli radi gorionike za BOSCH....skoro su identicni osim boje...bosch plavi , feroli pomorandza....i jos par senzora (feroli ima izvode za njih)
Prednost boscha je 24 sata 7 dana servis...dok drkadzije za ferolli na vozdovcu jedu govna....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Glava Dole

Koji su onda ovi plavi brenn? Deda uradio komplet centralno za grejanje.... nmg da se setim dal se greje 120 il 180kvm(pisao sam vec u temi o peletu mrzi me da trazim u pola 5 ujutru) i izaslo je komplet oko 550.000din i gorionik je taj plavi brenn, znas nesto o njima? A sistem je fantazija, ja sam se odusevio kako bukvalno podlozis iz sobe na dugme i on sam dozira al nzm kako radi inace, to je bilo u prolece samo kratko za probu sistema i to je to, tek ce zima da pokaze kako stvarno radi :D Snimak sam kacio al moram opet :D

! No longer available

dzimika

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 01 Septembar, 2015, 23:38
Ne nego ferolli radi gorionike za BOSCH....skoro su identicni osim boje...bosch plavi , feroli pomorandza....i jos par senzora (feroli ima izvode za njih)
Prednost boscha je 24 sata 7 dana servis...dok drkadzije za ferolli na vozdovcu jedu govna....


Nema vise feroli u srbiji, to je problem

Major

Mi cemo ove godine da stavljamo onu toplotnu pumpu.
Drugar je stavio pre dve godine i greje kucu od 125 kvadrata i grejanje ga u sezoni izadje oko 5000 dinara.
A posto se mi grejemo na struju koja izadje 30k i vise onda je i vise nego isplativo. Te pumpe cak imaju i dodatne sisteme da mogu da hlade leti :)

E sad da li je isplativije od tih gorionika koje pominjete ne znam ali s obzirom da ce me grejanje kostati 5k dinara mesecno i nemam nikakve zezancije oko lozenja i ostalog meni se cini kao dobro resenje.
Mislim da je drugar ovog proizvodjaca pazario. Raspitacu se jos tacno koji model i sta je tacno uzeo.
http://www.viessmann.rs/sr/porodicne_kuce/proizvodi/toplotne_pumpe.html

ЯЭВОЛУТИОН

toplotna pumpa je sirok pojam....
klima je toplotna pumpa.....
postoje sistemi koji rade izmenu vazduh -voda , dakle koriste temparaturu spoljnog vazduha da bi radom kompresora grejali vodu.efikasnost zavisi od spoljne temparature vazduha....neke pumpe koriste vodu kao izvor ...vade je iz jednog bunara i prebacuju u drugi....neophodna je voda u vecoj kolicini u bunaru.....neke rade uz upotrebu geotermalne energije...temparature zemljista....hiljadu varijanti i zavise od klimata i zemljista gde se objekat nalazi...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Major

Bas toplotnu pumpu, proizvodjaca Viessmann.
Model koji je ugradio je ovaj http://www.viessmann.rs/sr/porodicne_kuce/proizvodi/toplotne_pumpe/Vitocal_200-S.html
Dve sezone se vec greje na nju i prezadovoljan je. Nema lozenja, nema zezancije. Samo podesis temperaturu i ona greje. Kad je ispod nule onda se ukljucuju dodatni grejaci i onda malo jace trosi ali to je maximalno 60eur za taj period (treba racunati da je kuca od 125kv, manji objekat ce manje i trositi). A prikljucio je na stari sistem koji je vec imao u kuci, tako da nije imao dodatni trosak oko ugradnje radijatora i ostalih peripetija. A isto to imamo i mi u kuci, tako da cu stari kotao samo ugasiti i spojiti ovaj novi.


ЯЭВОЛУТИОН

toplotna pumpa je princip rada.....on ugradjuje elektricni kotao sa tim principom....kotao greje vodu koja se razvodi po kuci cevima....postoje gasni kotlovi na tom principu, gas sluzi kao predgrevac medija koji se posle principom toplotne pumpe konvertuje u toplu vodu.....klima radi kao i ta njegov kotao ali duva vazduh umesto da greje vodu i gabaritno je manja...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

ЯЭВОЛУТИОН

toplotna pumpa je princip rada.....on ugradjuje elektricni kotao sa tim principom....kotao greje vodu koja se razvodi po kuci cevima....postoje gasni kotlovi na tom principu, gas sluzi kao predgrevac medija koji se posle principom toplotne pumpe konvertuje u toplu vodu.....klima radi kao i ta njegov kotao ali duva vazduh umesto da greje vodu i gabaritno je manja...
Dakle kotao koristi temparutu vazduha medij ga preuzima i visestepeni kompresor medij zagreva, a on greje vodu ....u slucaju nizih temparatura grejac na struju mora da radi....kad su u pitanju kotlovi sa tim principom na gas, gas se trosi non stop ali u jako malim koliciama...i to postoji vec trideset godina, ali su nama prodavali kotlove koji ne iskoriscvaju ni deo potencijala prirodnog gasa kako bi se nafatiralai para distributeri...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Glava Dole

Ja sam razmisljao o onoj fori poboljsanja obicne klime, bure s vodom u zemlju, elektricna vodena pumpa i da ta voda struji oko cevki u spoljnoj jedinici i grejanje bi sigurno poboljsalo, u zemlji nikad nije ispod nule ni kad je najveci minus napolju, samo je problem kako preneti tu toplotu na cevke, nasao sam na netu ranije neku goru da se odsece parce cevi iz spoljne jedinice, napravi se gusta bakarna spirala koja se ubaci u debelu vodovodnu cev(kroz koju protica voda iz bureta)a ta spirala se navari na sistem klime tj kroz nju prolazi onda freon i tako se izmenjuje toplota...

nmp ja za mesec dana idem u cacak i najvise bih voleo da nadjem neku tako malu kucicu za iznajmljivanje il tako nesto da mogu da oteram i jedan motor tamo tj da imam neko dvoriste itd pa se onda treba sto jeftinije grejati a za malu kvadraturu mislim da bi ovo upalilo ali nagadjam, neko misljenje o ovoj ideji??

Major

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 02 Septembar, 2015, 22:54
toplotna pumpa je princip rada.....on ugradjuje elektricni kotao sa tim principom....kotao greje vodu koja se razvodi po kuci cevima....postoje gasni kotlovi na tom principu, gas sluzi kao predgrevac medija koji se posle principom toplotne pumpe konvertuje u toplu vodu.....klima radi kao i ta njegov kotao ali duva vazduh umesto da greje vodu i gabaritno je manja...
Dakle kotao koristi temparutu vazduha medij ga preuzima i visestepeni kompresor medij zagreva, a on greje vodu ....u slucaju nizih temparatura grejac na struju mora da radi....kad su u pitanju kotlovi sa tim principom na gas, gas se trosi non stop ali u jako malim koliciama...i to postoji vec trideset godina, ali su nama prodavali kotlove koji ne iskoriscvaju ni deo potencijala prirodnog gasa kako bi se nafatiralai para distributeri...

Nisam strucnjak :) Preneo sam info, sad da li se tako zove ili ne zove to je vec neka druga tema :)
p.s. Nisam ti ja cuknuo minus :)


UFF

da li je neko koristio infracrvene (ili ruske) radijatotore i kakva su sikustva i misljenja?

! No longer available
! No longer available
! No longer available