Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

petar357

Citat: Gvozden poslato 20 Novembar, 2018, 20:47
O cemu ti pricas Petre? Sta nije zagarantovano? Minuli rad i isplata? Znaci razumes se u sve od filozofije, do bankarskog i pravnog sistema.. Da neces da im racunas u $ pa dajes po kursnoj listi , jer si toboz sacuvao vrednost dinara. Ajde malo o akcizama, malo o porezima, malo o ceni hleba... Ne razlikujes se od ovih sto betoniraju reke, da si rodjen pre 80g bio bi savrsen politicki komesar. Da streljas ljude po selima sto ne daju zemlju u zadruge.... Nema sa tobom normalnog razgovora ni u snu. Covece, takvi kao ti su opasni ljudi. Mogu da razumem ideju, ideologiju, politicku pripadnost, ali ovo sto ti zagovaras je strasno. Ma daj izvadi im organe, prinudna naplata..


Ajde ne lupetaj.

Zagarantovana je isplata ali ne i realna visina isplate.
Malo li je puta do sada visina penzija smanjivana obaranjem vrednosti novca. I na to nisi imao primedbi.

I pusti tu demagogiju sa cenom hleba, a nema ga jeftinijeg u Evropi, kad si se vec za hleb uhvatio...

A mogu da se smanje akcize. Ali onda ne mogu da se vrate penzije na stari nivo. U stvari mogu, ako PDV bude 27% kao u Madjarskoj...


Boban_m

Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 20:36
Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 20:24
OK. Evo prosto pitanje: Da li uvoznicki orijentisana privreda preferira slabu ili jaku valutu i zasto? Ovo su neke osnove ekonomije i odgovor su na tvoje pitanje.

Izolovano gledano, uvoznicima odgovara jaka valuta, a izvoznicima slaba, tj. klizanje kursa na dole. Ali gledajuci sveobuhvatno, privredi u celini najvise odgovara stabilna valuta bez obzira sto bi na konto klizanja kursa pojedina preduzeca ostvarivala ekstra profite.

Medjutim uvoznici bi bili u plusu samo ako kurs kliza na vecu vrednast. Ako je stabilan, neki æar nemaju ni izvoznici ni uvoznici vec mogu dugorocno da planiraju svoje poteze.
Da ne govorimo da vise nema mesetarenja sa naglim najèe¹æe ve¹taèki izazvanim skokovima i padovima kursa.

Eto vidis. A ti hoces da izazoves inflaciju stampanjem para i destabilizujes privredu ;D

Jos jednom, Srbija ne moze da se igra svojim kursem kako zeli, jer svaka transa kredita MMF je uslovljena odredjenim ciljevima i koracima. Milosevic je mislio da moze kako hoce i znamo sta se desilo, a svi posle njega rade kako im se kaze. Svaka dalja rasprava je jedino u domenu ekonomske teorije-sta bi bilo kad bi bilo. Ako i dalje hoces sa mnom da polemises o tome, predji na PP da ne davimo narod i uplati 20E za forum, ne mogu manje, i ovo je ko za tebe ;D

ЯЭВОЛУТИОН

@boban m
i gadafi je mislio da moze kako hoce
i sadam je mislio da moze...
elem
ne u srbiji nije u pitanju uvoznicki lobi vec uvoznicki kartel....zato sve placamo skuplje....i drzava to zna ali ne reaguje....a postoji i izvoznicki kartel....oni sve izvoze najeftinije sto moze.....sprega njih dovodi do toga da se konstantno pljacka narod....stalnim odlivom kapitala i bez zelje da se i u jednom trenutku osnazi privreda jer bi onda u nekom momentu privreda pocela sama da izvozi bez posrednika ili da kompenzacion nabavlja i prodaje ovde robu jeftinije da povrati pare....
zapravo je u srbiji na snazi partijski kartel, zato sto su elementi kartelskog udruzivanja zapravo zasnovani na partiskoj pripadnosti....mozda ne direktnoj ali posrednoj...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Hattrick

Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 20:59
uplati 20E za forum, ne mogu manje, i ovo je ko za tebe ;D

Pa dobro, napravio si mu OK cenu. :D

Gvozden

Kakve veze obaranje vrednosti novca ima sa tim da ti se uredbom uzima direktno ( sad  nazalost prosecna) deo novca u procentima! Ne mozes da uzmes nesto sto je zaradjeno, uplaceno. No bices penzioner, ima vremena. Najteze se oprasta samom sebi...
Hleb sam naveo reda radi, cigarete, pice i sl su luksuz. Jedino gde ova politika ima smisla je to sto vesto izbegavamo rat. A i ne znam ko bi sad ratovao, sem da mu na kucu zapuca..Dosta smo ginuli, vekovima..
Nego takvi smo mi Srbi, nikad da naucimo iz istorije..zato i prolazimo ovako..
Volimo vodje dok nas vodi jednoumlje... posle toga imamo udzbenike..Karadjordje, Obrenovici, jedino nas onaj bravar drzao u strahu, a i nije bio Srbin, eno jos uvek mu polazu cvece, ah da... Sloba , Djindjic....

petar357

Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 20:59
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 20:36
Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 20:24
OK. Evo prosto pitanje: Da li uvoznicki orijentisana privreda preferira slabu ili jaku valutu i zasto? Ovo su neke osnove ekonomije i odgovor su na tvoje pitanje.

Izolovano gledano, uvoznicima odgovara jaka valuta, a izvoznicima slaba, tj. klizanje kursa na dole. Ali gledajuci sveobuhvatno, privredi u celini najvise odgovara stabilna valuta bez obzira sto bi na konto klizanja kursa pojedina preduzeca ostvarivala ekstra profite.

Medjutim uvoznici bi bili u plusu samo ako kurs kliza na vecu vrednast. Ako je stabilan, neki æar nemaju ni izvoznici ni uvoznici vec mogu dugorocno da planiraju svoje poteze.
Da ne govorimo da vise nema mesetarenja sa naglim najèe¹æe ve¹taèki izazvanim skokovima i padovima kursa.

Eto vidis. A ti hoces da izazoves inflaciju stampanjem para i destabilizujes privredu ;D

Jos jednom, Srbija ne moze da se igra svojim kursem kako zeli, jer svaka transa kredita MMF je uslovljena odredjenim ciljevima i koracima. Milosevic je mislio da moze kako hoce i znamo sta se desilo, a svi posle njega rade kako im se kaze. Svaka dalja rasprava je jedino u domenu ekonomske teorije-sta bi bilo kad bi bilo. Ako i dalje hoces sa mnom da polemises o tome, predji na PP da ne davimo narod i uplati 20E za forum, ne mogu manje, i ovo je ko za tebe ;D

Dobro, onda da zavrsimo.

Ako se donekle slozim sa tobom da aranzman sa MMFom donosi i diktiranje pravila u segmentu monetarne i fiskalne politike, onda je ovaj diktat dugorocno stabilne valute najbolji diktat za koji smo se ikada kod MMFa izborili.

Boban_m

Aranzman sa MMF se ne tice samo kursa valute. A i stabilnost kursa ne znaci nista bez konteksta da li je kurs opravdano na odredjenom paritetu. Kina vec dugo drzi vjestacki nisku valutu. Tice se i fiskalne politike tj na koji nacin se puni drzavna kasa ali i kako se pare trose. I privatizacije se tice itekako jer je to bio jedan od uslova. Kakva je bila i kome je sluzila vidjeli smo. Uglavnom, to samo po sebi ne znaci nista. Niti su plate vece, niti je ekonomija u zamahu, niti je standard bolji niti ima izgleda da ce skoro biti.

Lazic

Petre verovatno ne zna¹, ali i ¹to bi znao kad te realno boli kurac za bilo koga od nas, Boban je diplomirani ekonomista koji gle èuda èak i sa jedinim fakultetom koji Ameri nisu priznavali za vreme sfrj (¹to je opet logièno jer je ovde bila na snazi dogovorna ekonomija) radi u Americi u svojoj ekonomskoj struci... Al' moguæe da si ti doktor ekonomskih nauka pa da zna¹ vi¹e... Ba¹ mi skoro brat prièao kako je najsreæniji na svetu ¹to je kurs stabilan, i kako svr¹ava od sreæe koliki je bud¾etski suficit, al' ni ti ni on da objasnite prostu razliku u cifri spoljnog duga 2012-te i danas... Ako ne zna¹ o èemu prièam kucaj u guglu koliko smo danas du¾ni a koliko smo bili... Ja gledam recimo po ceni peèene prasetine u Beogradu, isti kurs ali za dve godine poskupela 20%. Ne samo peèenje, poskupelo je sva¹ta ne¹to, sad bi trebalo realno da je euro bar 200. Koliko sam za 650e mogao da kupim benzina, cigara, mesa, bilo èega a koliko danas? Nemoj nas zajebavati, tada sam sa platom od 450e imao vi¹e para nego danas sa 650... Al' je kurs stabilan... Tad sam i¹ao na raznorazne vi¹ednevne vo¾nje i plaæao sme¹taj i hranu, poslednjih godina jedva da izaðem iz radijusa od 150km par puta godi¹nje...

eclipse4

Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 20:54
Citat: Gvozden poslato 20 Novembar, 2018, 20:47
O cemu ti pricas Petre? Sta nije zagarantovano? Minuli rad i isplata? Znaci razumes se u sve od filozofije, do bankarskog i pravnog sistema.. Da neces da im racunas u $ pa dajes po kursnoj listi , jer si toboz sacuvao vrednost dinara. Ajde malo o akcizama, malo o porezima, malo o ceni hleba... Ne razlikujes se od ovih sto betoniraju reke, da si rodjen pre 80g bio bi savrsen politicki komesar. Da streljas ljude po selima sto ne daju zemlju u zadruge.... Nema sa tobom normalnog razgovora ni u snu. Covece, takvi kao ti su opasni ljudi. Mogu da razumem ideju, ideologiju, politicku pripadnost, ali ovo sto ti zagovaras je strasno. Ma daj izvadi im organe, prinudna naplata..


Ajde ne lupetaj.

Zagarantovana je isplata ali ne i realna visina isplate.
Malo li je puta do sada visina penzija smanjivana obaranjem vrednosti novca. I na to nisi imao primedbi.

I pusti tu demagogiju sa cenom hleba, a nema ga jeftinijeg u Evropi, kad si se vec za hleb uhvatio...

A mogu da se smanje akcize. Ali onda ne mogu da se vrate penzije na stari nivo. U stvari mogu, ako PDV bude 27% kao u Madjarskoj...



ti to napisali u stabu aleksandra vucica na papiru ili ti salali na mail?

Boban_m

Hvala Lazicu, ali nisam ja bas taj kalibar niti sam jedini ekonomista na forumu. Vise sam motivisan zivotnim (i radnim) iskustvom nego formalnom edukacijom za ovu vrstu diskusije. Dovoljno dugo sam radio u industriji prodavanja magle da mogu istu da prepoznam.

PECA BMW

Citat: Laziæ poslato 20 Novembar, 2018, 22:07
Petre verovatno ne zna¹, ali i ¹to bi znao kad te realno boli kurac za bilo koga od nas, Boban je diplomirani ekonomista koji gle èuda èak i sa jedinim fakultetom koji Ameri nisu priznavali za vreme sfrj (¹to je opet logièno jer je ovde bila na snazi dogovorna ekonomija) radi u Americi u svojoj ekonomskoj struci... Al' moguæe da si ti doktor ekonomskih nauka pa da zna¹ vi¹e... Ba¹ mi skoro brat prièao kako je najsreæniji na svetu ¹to je kurs stabilan, i kako svr¹ava od sreæe koliki je bud¾etski suficit, al' ni ti ni on da objasnite prostu razliku u cifri spoljnog duga 2012-te i danas... Ako ne zna¹ o èemu prièam kucaj u guglu koliko smo danas du¾ni a koliko smo bili... Ja gledam recimo po ceni peèene prasetine u Beogradu, isti kurs ali za dve godine poskupela 20%. Ne samo peèenje, poskupelo je sva¹ta ne¹to, sad bi trebalo realno da je euro bar 200. Koliko sam za 650e mogao da kupim benzina, cigara, mesa, bilo èega a koliko danas? Nemoj nas zajebavati, tada sam sa platom od 450e imao vi¹e para nego danas sa 650... Al' je kurs stabilan... Tad sam i¹ao na raznorazne vi¹ednevne vo¾nje i plaæao sme¹taj i hranu, poslednjih godina jedva da izaðem iz radijusa od 150km par puta godi¹nje...

I koliko sve ove price padnu u zaborav kad pocnes da zaradjujes vise od 1000e ili se uglavis negde u vlast , pa te onda zanima samo vremenska prognoza u zivotu .
Onda pocinjes da pravdas i govoris da to mora tako , kako je lako bistriti politiku sa punim stomakom i placenim racunima .

Pusti to , vazno je da se mi vozimo i druzimo , za bolje ne znamo  ;)
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

petar357

Citat: eclipse4 poslato 20 Novembar, 2018, 22:19
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 20:54
Citat: Gvozden poslato 20 Novembar, 2018, 20:47
O cemu ti pricas Petre? Sta nije zagarantovano? Minuli rad i isplata? Znaci razumes se u sve od filozofije, do bankarskog i pravnog sistema.. Da neces da im racunas u $ pa dajes po kursnoj listi , jer si toboz sacuvao vrednost dinara. Ajde malo o akcizama, malo o porezima, malo o ceni hleba... Ne razlikujes se od ovih sto betoniraju reke, da si rodjen pre 80g bio bi savrsen politicki komesar. Da streljas ljude po selima sto ne daju zemlju u zadruge.... Nema sa tobom normalnog razgovora ni u snu. Covece, takvi kao ti su opasni ljudi. Mogu da razumem ideju, ideologiju, politicku pripadnost, ali ovo sto ti zagovaras je strasno. Ma daj izvadi im organe, prinudna naplata..


Ajde ne lupetaj.

Zagarantovana je isplata ali ne i realna visina isplate.
Malo li je puta do sada visina penzija smanjivana obaranjem vrednosti novca. I na to nisi imao primedbi.

I pusti tu demagogiju sa cenom hleba, a nema ga jeftinijeg u Evropi, kad si se vec za hleb uhvatio...

A mogu da se smanje akcize. Ali onda ne mogu da se vrate penzije na stari nivo. U stvari mogu, ako PDV bude 27% kao u Madjarskoj...



ti to napisali u stabu aleksandra vucica na papiru ili ti salali na mail?

O,  stigao i nemacki konjusar da se javi. Jesi li napojio gazdaricine konje? Nemoj da ostanu gladni ili zedni...




Lazic

Posle se èudi¹ ¹to ljudi neæe da prièaju sa tobom nego te teraju u pièku materinu... Kako ka¾e moj brat idiot tvoj klon, ja znam da su svi protiv vuèiæa...

petar357

quote author=Laziæ link=topic=6733.msg850666#msg850666 date=1542744436]
Petre verovatno ne zna¹, ali i ¹to bi znao kad te realno boli kurac za bilo koga od nas...
[/quote]

E moram priznati da si u pravu i potpuno se slazem sa ovim...😊

Lazic

Zato sam i napisao... Ono ¹to ne mogu nikako da shvatim, ¹ta æe¹ ti ovde? Za 10 godina na forumima, (8 na ovom) sam stekao puno iskrenih prijatelja, ne mogu skoro ni za koga da ka¾em da me boli kurac, ¹ta æe¹ ti ovde, niti je tebi stalo do foruma, vo¾nji, dru¾enja, ro¹tiljanja, opijanja, plivanja po Radojinskom jezeru, Moravi, Zaovinama, krivinarenjima, niti je nama stalo do tebe, al' opet se stalno vraæa¹ i poku¹ava¹ da iritira¹... Kapiram ja i mazohiste delimièno, al' ti ga pretera...

Da bar ume¹ da objasni¹ kako je to god nas sve stabilno i suficitarno a dug skoro pa k'o za celu nekada¹nju Jugoslaviju, za njihove vlasti... Bio nekad na sajtu vlade brojaè duga, ima veæ dve godine da su ga ukinuli...

petar357

Citat: Laziæ poslato 20 Novembar, 2018, 22:52
Posle se èudi¹ ¹to ljudi neæe da prièaju sa tobom nego te teraju u pièku materinu...

Pa dobro, bre, sta sada ne valja?
Jesam li ja izmislio da je  ovek tamo konjusar?
Nisam. Sam je napisao da vuce neku vodu uzbrdo da konji piju i da je jako zadovoljan i poslom i platom i svim drugim. Nadam se da su i nemacki konji zadovoljni sa njim .

Lazic

I ja se nadam da su napredni konji zadovoljni sa tobom...

petar357

Citat: Laziæ poslato 20 Novembar, 2018, 23:01
Zato sam i napisao... Ono ¹to ne mogu nikako da shvatim, ¹ta æe¹ ti ovde? Za 10 godina na forumima, (8 na ovom) sam stekao puno iskrenih prijatelja, ne mogu skoro ni za koga da ka¾em da me boli kurac, ¹ta æe¹ ti ovde, niti je tebi stalo do foruma, vo¾nji, dru¾enja, ro¹tiljanja, opijanja, plivanja po Radojinskom jezeru, Moravi, Zaovinama, krivinarenjima, niti je nama stalo do tebe, al' opet se stalno vraæa¹ i poku¹ava¹ da iritira¹... Kapiram ja i mazohiste delimièno, al' ti ga pretera...


Iznenadio bi se kad bi znao da se sa nekoliko clanova ovog foruma druzim i vozim, od kojih par dosta redovno pise ovde.
I naravno, znaju pod kojim nikom pisem, i jako im je zanimljivo koliko ti i jos nekolicina pizdite zbog mojih postova.

Sad, ako oni nece da ti ka¾u,  zasto bih ja, nece vise biti zamimljivo.
Jedan me je cak stavljao na ignore jedno vreme, onako iz zezanja dok smo zajedno sedeli...


eclipse4

#24698
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 22:48
Citat: eclipse4 poslato 20 Novembar, 2018, 22:19
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 20:54
Citat: Gvozden poslato 20 Novembar, 2018, 20:47
O cemu ti pricas Petre? Sta nije zagarantovano? Minuli rad i isplata? Znaci razumes se u sve od filozofije, do bankarskog i pravnog sistema.. Da neces da im racunas u $ pa dajes po kursnoj listi , jer si toboz sacuvao vrednost dinara. Ajde malo o akcizama, malo o porezima, malo o ceni hleba... Ne razlikujes se od ovih sto betoniraju reke, da si rodjen pre 80g bio bi savrsen politicki komesar. Da streljas ljude po selima sto ne daju zemlju u zadruge.... Nema sa tobom normalnog razgovora ni u snu. Covece, takvi kao ti su opasni ljudi. Mogu da razumem ideju, ideologiju, politicku pripadnost, ali ovo sto ti zagovaras je strasno. Ma daj izvadi im organe, prinudna naplata..


Ajde ne lupetaj.

Zagarantovana je isplata ali ne i realna visina isplate.
Malo li je puta do sada visina penzija smanjivana obaranjem vrednosti novca. I na to nisi imao primedbi.

I pusti tu demagogiju sa cenom hleba, a nema ga jeftinijeg u Evropi, kad si se vec za hleb uhvatio...

A mogu da se smanje akcize. Ali onda ne mogu da se vrate penzije na stari nivo. U stvari mogu, ako PDV bude 27% kao u Madjarskoj...



ti to napisali u stabu aleksandra vucica na papiru ili ti salali na mail?

O,  stigao i nemacki konjusar da se javi. Jesi li napojio gazdaricine konje? Nemoj da ostanu gladni ili zedni...





jesam naravno....jedu boljei  od tebe i od tvojih ukucana sigurno !
a reko ti i prosli put posto im dajem hranu za stoku mogo bih i tebi poslati uklapas se u profil :)



Citat: Laziæ poslato 20 Novembar, 2018, 22:52
Posle se èudi¹ ¹to ljudi neæe da prièaju sa tobom nego te teraju u pièku materinu...
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 22:48

Pa dobro, bre, sta sada ne valja?
Jesam li ja izmislio da je  ovek tamo konjusar?
Nisam. Sam je napisao da vuce neku vodu uzbrdo da konji piju i da je jako zadovoljan i poslom i platom i svim drugim. Nadam se da su i nemacki konji zadovoljni sa njim .


pickoustin klovnicu....to sto ja nahranim konje ne znaci da sam konusar kao i to sto pricam tj komuniciram sa tobom tvojim jezikom i na tvom nivou ne znaci da sam isto majmun,tazumes?a ako se ti tesis time da me tako nazivas,ko te jebe,to je tvoja licna stvar.....sto se mene tice mozes da mi duvas.
puno pozdrava od mene i od konja....i od gazdarice.....

petar357

Citat: eclipse4 poslato 20 Novembar, 2018, 23:18
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 22:48
Citat: eclipse4 poslato 20 Novembar, 2018, 22:19
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 20:54
Citat: Gvozden poslato 20 Novembar, 2018, 20:47
O cemu ti pricas Petre? Sta nije zagarantovano? Minuli rad i isplata? Znaci razumes se u sve od filozofije, do bankarskog i pravnog sistema.. Da neces da im racunas u $ pa dajes po kursnoj listi , jer si toboz sacuvao vrednost dinara. Ajde malo o akcizama, malo o porezima, malo o ceni hleba... Ne razlikujes se od ovih sto betoniraju reke, da si rodjen pre 80g bio bi savrsen politicki komesar. Da streljas ljude po selima sto ne daju zemlju u zadruge.... Nema sa tobom normalnog razgovora ni u snu. Covece, takvi kao ti su opasni ljudi. Mogu da razumem ideju, ideologiju, politicku pripadnost, ali ovo sto ti zagovaras je strasno. Ma daj izvadi im organe, prinudna naplata..


Ajde ne lupetaj.

Zagarantovana je isplata ali ne i realna visina isplate.
Malo li je puta do sada visina penzija smanjivana obaranjem vrednosti novca. I na to nisi imao primedbi.

I pusti tu demagogiju sa cenom hleba, a nema ga jeftinijeg u Evropi, kad si se vec za hleb uhvatio...

A mogu da se smanje akcize. Ali onda ne mogu da se vrate penzije na stari nivo. U stvari mogu, ako PDV bude 27% kao u Madjarskoj...



ti to napisali u stabu aleksandra vucica na papiru ili ti salali na mail?

O,  stigao i nemacki konjusar da se javi. Jesi li napojio gazdaricine konje? Nemoj da ostanu gladni ili zedni...





jesam naravno....jedu boljei  od tebe i od tvojih ukucana sigurno !
a reko ti i prosli put posto im dajem hranu za stoku mogo bih i tebi poslati uklapas se u profil :)

Samo ti radi svoj posao, ne brini za mene.
Svaki posten posao je dobar, pa i pojenje i timarenje konja po nemackim stalama.
Cestitam ti, sta drugo da kazem...