Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 13 gostiju pregledaju ovu temu.

mali_zmaj

Citat: Ostoja poslato 31 Decembar, 2016, 02:59
Citat: mali_zmaj poslato 30 Decembar, 2016, 14:30
Citat: Ostoja poslato 29 Decembar, 2016, 23:56
@Petar357
E o tome imam informacije iz prve ruke, od mog matorog oca (91. godina mu je). Kad sam ga svojevremeno pitao pa ¹to ne razbuca¹e Jasenovac sve godine rata odgovor me je ba¹ iznenadio - "Mogli smo ih razbucati do doruèka, nikad nije bilo vi¹e od 100 usta¹a u logoru a okolo su bile znaèajne partizanske jedinice, na Baniji, u Slavoniji i preko Save u bosanskoj Krajini, ali POLITIÈKO RUKOVODSTVO SK HRVATSKE TO NIJE DOZVOLILO". Pametnom dosta.


Sve si rekao i sve je jasno!!! Nema komentara na to!!! Èovek,tvoj otac ¾ivi dokaz,razloga da la¾e nema!!   Kozarèani i Kraji¹nici su najebali najvi¹e od Usta¹a..,bili smo im kao prasad za klanje....


Ovo je ba¹ te¹ka tema i lako me diskusija izbaci iz takta. Treba neko iz knjiga uva¾enih teoretièara i vojnih struènjaka (koji btw. nisu bili direktni uèesnici pomenutih dogaðaja) da me ubedi da moj otac, moja baba i ostali roðaci la¾u kad su prièali o pro¹losti jer, zaboga, u knjigama pi¹e drugaèije...
Zato se kod svojih komentara ograðujem i prièam samo o svom kraju, o tome sam slu¹ao iz ¾ivih izvora, ne sa papira.
Isto bi bilo kao kad bih tebi prièao ¹ta je 1993 bilo na Manjaèi, Borja Planini ili koridoru (ili nekom tvom lokalitetu), ja to èitao od uva¾enih autora a ti tamo le¾ao u blatnjavom rovu pa ne zna¹...
Jebi ga vala..


Ja stvarno vjerujem ¹ta je èovjek izavio,ako je èovjek bio tamo,i ka¾e da se logor mogao osloboditi,a nije...,ne znam kako si do¾ivio moj post,ali vjerujem da èovjek ne la¾e....,nema razloga za to...
jin-jang

Ostoja

Tvoj post sam protumaèio ba¹ kako treba, moj je samo dopuna i potvrda tvoga, ne brini. Tebe sam uzeo za primer kako je lako prièati iz knjiga, kao kad bih ja tebi (ili bilo kom uèesniku) solio pamet odavde, ja èit'o a ti okrvavio gaæe...
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

mali_zmaj

A ja ne govorim niti spominjem,niti razmi¹ljam o knjigama,no o svjedoèenju ¾iva èovjeka!!! Pogre¹no si protumaèio moj post..,proèitaj malo unazad!! Èovjek ima oca koji je ¾ivi svjedok dogaðaja,a po¹to je Goli otok zatvoren odavno,èovjek vjerovatno prièa istinu...,nema razloga da la¾e.....,ili da se boji da ka¾e ¹ta je moglo,¹ta se moglo,a nije se uradilo......

Ili se na kraju ne razumijemo,al svakako ni¹ta ti ne zamjeram....,jebaj ga,zato razgovor u¾ivo ne mo¾e ni¹ta zamjeniti,a ovo kuckanje uvjek zajebe poentu!!
jin-jang

misa-pei

Citat: El Jefe poslato 31 Decembar, 2016, 11:17
Сама идеја слања необучених регрута на фронт је злочиначка.

Mog oca su ne¹to po osloboðenju Beograda mobilisali, utrapili mu pu¹ku u ruke i u roku od dva dana se na¹ao na Sremskom frontu. Neprijatelj tamo, udri. Obuka, rukovanje oru¾jem... Na samom frontu, ukopèaj ili si mrtav.

I dalje tvrdim, naèin na koji je rukovoðeno Sremskim frontom, bio je samo naèin za uni¹tenje inteligencije, studenata, ðaka, neistomi¹ljenika. Da, bile si u i neke jedinice koje su i ranije uèestvovale u borbenim dejstvima, ali u mnogo, mnogo manjem broju u odnosu na ono ¹to se sad prièa. To je bio poèetak komunistièkog razraèunavanja sa nei¹tomisljenicima i svim onima koji su mogli da to postanu. Posle rata znamo kako su se punila konjska groblja, kako se nestajalo za kilo ¾ita. Ali, prva organizovana akcija tog tipa je bio Sremski front. To niko ne mo¾e da ulep¹a.
Država je najveći neprijatelj naroda

Ostoja

@Mi¹a
Apolutno si u pravu.
Ne bi verovao, matori mi je prièao i o tome...
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

Slaninar

#19165
Citat: misa-pei poslato 31 Decembar, 2016, 15:29

Mog oca su ne¹to po osloboðenju Beograda mobilisali, utrapili mu pu¹ku u ruke i u roku od dva dana se na¹ao na Sremskom frontu. Neprijatelj tamo, udri. Obuka, rukovanje oru¾jem... Na samom frontu, ukopèaj ili si mrtav.

I dalje tvrdim, naèin na koji je rukovoðeno Sremskim frontom, bio je samo naèin za uni¹tenje inteligencije, studenata, ðaka, neistomi¹ljenika. Da, bile si u i neke jedinice koje su i ranije uèestvovale u borbenim dejstvima, ali u mnogo, mnogo manjem broju u odnosu na ono ¹to se sad prièa. To je bio poèetak komunistièkog razraèunavanja sa nei¹tomisljenicima i svim onima koji su mogli da to postanu. Posle rata znamo kako su se punila konjska groblja, kako se nestajalo za kilo ¾ita. Ali, prva organizovana akcija tog tipa je bio Sremski front. To niko ne mo¾e da ulep¹a.

Ovo ¹to ka¾e¹ bi bilo taèno, da nekim sluèajem, ba¹ tih dana, nismo bili u jebenom ratu, bez dovoljno ljudstva za dr¾anje fronta. Kad je takva situacija, pogotovo kad si slabiji i pola teritorije okupirano, prisilna i hitna mobilizacija uz nekvalitetnu obuku je ne¹to ¹to veæini zamalja iz nekog razloga padne na pamet - nema veze sa politikom i neistomi¹ljenicima.

Za prisilno otimanje hrane posle rata, po prièi mog dede, najzdu¹niji su bili upravo srbijanci. Ljudi iz Vojvodine su prièali da je to lo¹e da se radi, da æe seljaci davati koliko mogu i da su oni uvek bili stub dr¾ave, da æe se silom napraviti gore nego ¹to mora. Mnogi od njih su i znali ¹ta znaèi raditi zemlju. Al' ovi su bili u fazonu - ma jebaæemo im mater. Veoma lo¹ potez. Ali nije imao veze sa neistomi¹ljenicima kao takvim, nego sa hranom i raspodelom iste.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

misa-pei

Relja, ima veze, itekako. Ako ima¹ neobuèene borce, ne ¹alje¹ ih na prvu liniju i u sumanute juri¹e, iz kojih ako ima¹ i pet minuta iskustva u ratu, zna¹ da se neæe vratiti. Ako si tako slabaèak, kako si uspeo da potera¹ neprijatelja? Kao si imao ðaèke, studentske i ostale jedinice imenovane prema teritorijama gde je partizanski pokret bio slab i njih svesno ¹alje¹ u samoubilaèke misije? Nemoj, molim te, da prièa¹ kako nije bilo predumi¹ljalja i razmi¹ljanja kako da ¹to mane slobodnomisleæih ljudi i onih koji drugaèije misle ostane posle rata i u momentu kada treba stvoriti novu vlast/sistem.

Nasjstra¹nije je ¹to ja duboko verujem u to da su hri¹æanstvo i komunizam dva predivna i najpo¹tenija (posebno komunizam) poretka. Jedini je uslov u tome da ljudska priroda nisu takve kakve su. Znaèi, i jedno i drugo su èista utopija. Komunisti su imali svoju ¹ansu koju su upravo siled¾ijstvom, ubistvima i progonima prokockali. Zato se sada svi je¾e na pomen dru¹tvene pravde i jednakosti, po¹to su crvena gospoda sama sebi skoèili u usta. "Èovek je na¹e najveæe bogatstvo". Hajde malo da ih ubijamo (mislim, "ti èoveci"). Da su sve uspeli da uspostave bez otimanja svima koji i¹ta imaju i da sebi trpaju (èime su dokazali da nisu ni¹ta bolji od onih protiv kojih su se borili), automatski bi imali veæu podr¹ku i manju moguænost da "spolja¹nji neprijatelj" ima bilo kakav argument protiv soc/kom sistema.

A ¹to se tièe otimanja hrane, parola "sve za front", "otad¾bina se gradi", "hranu u fabrike", tu si u pravu da su se Vojvodini najveæa zverstva de¹avala. Ka¾em najveæa, a "obiènih" zverstava je bilo u celoj zemlji - FNRJ. Njih su izvr¹avali èlanovi partije, a ne nasumièni pojedinci. A osnov za samovolju im je dat u nerealnim potra¾ivanjima na osnovu "procenjenog" stanja.

Partijska knji¾ica je bila pokriæe za svaku samovolju, za svako zverstvo, za svako nedelo prema bilo kome, osim prema drugu èlanu i prema dr¾avi. Upravo je ta (dozvoljena) samovolja bila uzrok otpora naroda prema novoj vlasti. Svaki ¹rafèiæ politièkog aparata je mogao da dela neka¾¾njeno "u ime naroda". I time bi bio pokriven jer sve ¹to on radi je za "dru¹tveno dobro".

A i sam navedi, da li je i koliko je bilo suðenja i osuda, smrtnih kazni ili kazni zatvorom za nekog od onih uterivaèa, za nekog ko je punio konjska groblja le¹evima. A dobro se znalo ko su i ¹ta rade. I samo nedelovanje dr¾ave u takvim sluèajima, neposredno posle rata, slabili su temelje iste.
Država je najveći neprijatelj naroda

Ostoja

@MI¹a
Jebi ga, potro¹io sam pluseve, nemam vi¹e....



Partijska knji¾ica je bila pokriæe za svaku samovolju, za svako zverstvo, za svako nedelo prema bilo kome, osim prema drugu èlanu i prema dr¾avi. Upravo je ta (dozvoljena) samovolja bila uzrok otpora naroda prema novoj vlasti. Svaki ¹rafèiæ politièkog aparata je mogao da dela neka¾¾njeno "u ime naroda". I time bi bio pokriven jer sve ¹to on radi je za "dru¹tveno dobro".

Auuuu, ubode ga za sve pare, odavno nisam proèitao bolje i sa¾etije mi¹ljenje o tim dogaðajima... [pop]
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

ЯЭВОЛУТИОН

Ima u Sremslom frontu deo osvete onih koji su otisli u partizane prema onima koji su se zabili u podrume zgrada u kuca i krili se svo vreme....ta intelektualna elita se provodila po Beogradu (nije bilo otpisanih u Beogradu) dok je neko drugi prelazio Igman, Neretvu i Sutjesku...neko drugi je izginuo na Kadinjaci....
Zasto bi neko cekao kraj rata i da ga mobilisu za Sremski front da bi uzeo pusku u ruke....ili mu je pod okupacijom bilo dobro, ili ga je boleo kurac za sve sto se desava oko njega...
Uvek postoje dve strane price....Proslo bombardovanje od strane NATO snaga i iz podruma izmileli mamini i tatini sinovi....kazu bio ozbiljan stres u podrumima i sklonistima....a nama koji smo izigravali glinene golubove na polozaju...mi stresa nismo imali...
Na kraju direktor jedne drzavne firme zaposli kao zamenika decka sa kojim se druzio u sklonistu...sasvim razumljivo...gde da ga zamenik jebe da se krio po podrumima za vreme bombardovanja...ovako su zajedno punili gace pa obojca cute.....
Elem, kad je pocelo bombardovanje ja spakujem moju uniformu koja mi je ostala od prethodnog vojnog angazmana i lagano u kasarnu gde mi je ratni raspored....nisam tada imao decu, ali sam razmisljao o tome sta da im kazem kad me pitaju gde sam bio....da ih lazem...sebe ne mogu lagati....
Mogu i da zauzmem UFFstavno misljenje da me boli kurac za sve sto nije u moju korist i u svrhu mog zadovoljstva....doduse praksa je pokazala da takvi bolje prodju....drze se zajedno jer su medjusobni svedoci punjenja gaca u podrumu...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

ikomline

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 31 Decembar, 2016, 18:09
Ima u Sremslom frontu deo osvete onih koji su otisli u partizane prema onima koji su se zabili u podrume zgrada u kuca i krili se svo vreme....ta intelektualna elita se provodila po Beogradu (nije bilo otpisanih u Beogradu) dok je neko drugi prelazio Igman, Neretvu i Sutjesku...neko drugi je izginuo na Kadinjaci....
Zasto bi neko cekao kraj rata i da ga mobilisu za Sremski front da bi uzeo pusku u ruke....ili mu je pod okupacijom bilo dobro, ili ga je boleo kurac za sve sto se desava oko njega...
Uvek postoje dve strane price....Proslo bombardovanje od strane NATO snaga i iz podruma izmileli mamini i tatini sinovi....kazu bio ozbiljan stres u podrumima i sklonistima....a nama koji smo izigravali glinene golubove na polozaju...mi stresa nismo imali...
Na kraju direktor jedne drzavne firme zaposli kao zamenika decka sa kojim se druzio u sklonistu...sasvim razumljivo...gde da ga zamenik jebe da se krio po podrumima za vreme bombardovanja...ovako su zajedno punili gace pa obojca cute.....
Elem, kad je pocelo bombardovanje ja spakujem moju uniformu koja mi je ostala od prethodnog vojnog angazmana i lagano u kasarnu gde mi je ratni raspored....nisam tada imao decu, ali sam razmisljao o tome sta da im kazem kad me pitaju gde sam bio....da ih lazem...sebe ne mogu lagati....
Mogu i da zauzmem UFFstavno misljenje da me boli kurac za sve sto nije u moju korist i u svrhu mog zadovoljstva....doduse praksa je pokazala da takvi bolje prodju....drze se zajedno jer su medjusobni svedoci punjenja gaca u podrumu...

svaka èast...

moj pokojni otac je 17 godina oti¹ao u partizane,bez obuke ,bez ièega, prvu pu¹ku je uzeo sa poginulog nemca,
2 brata je izgubio kad je Prozor trebao da padne,roditelji su mu poginuli u ofanzivi na Kozaru
pro¹ao je sve Neretvu,Sutjesku,u¹ao u Zagreb sa kraji¹nicima...
bio posle rata na Grckoj granici
posle rata zaseok na Kozari koji nosi ime po mom prezimenu je imao 6 pre¾ivelih
otac mi je ranjen 47 u ¹umama bosne jureæi èetnike,koji su  i dalje pravili zulum po selima
i da...srbi smo...

p.s.sreæa u nesreæi umro je 1990 pa nije video novu istoriju
inaèe niko od familije nije bio komunista ,æaleta su primili u partiju 45 na kraju rata

mi¹ko_kolo

To sa ratnim rasporedom za vreme bombardovanja je imalo smisla jedino ako si bio PVO. Dvojica mojih kolega su bili mobilisani jer je jedan bio operater na Strela 2M a drugi rezervni oficir obuèen za rad na KUB-u. U svakom drugom sluèaju je bilo nepotrebno kurèenje da bi se posle kenjalo kako je "deda ratovao, bla, bla, bla...". Mene su dve godine pre toga razdu¾ili i sigurno bi me vrlo lako na¹li da sam im trebao.

Slaninar

Citat: misa-pei poslato 31 Decembar, 2016, 16:48
Relja, ima veze, itekako. Ako ima¹ neobuèene borce, ne ¹alje¹ ih na prvu liniju i u sumanute juri¹e, iz kojih ako ima¹ i pet minuta iskustva u ratu, zna¹ da se neæe vratiti. Ako si tako slabaèak, kako si uspeo da potera¹ neprijatelja? Kao si imao ðaèke, studentske i ostale jedinice imenovane prema teritorijama gde je partizanski pokret bio slab i njih svesno ¹alje¹ u samoubilaèke misije? Nemoj, molim te, da prièa¹ kako nije bilo predumi¹ljalja i razmi¹ljanja kako da ¹to mane slobodnomisleæih ljudi i onih koji drugaèije misle ostane posle rata i u momentu kada treba stvoriti novu vlast/sistem.

Slobodomisleæi, inteligentan èovek je, pogotovo ako je mlad, neko ko æe se lako pronaæi u komunizmu. Pre nego u imperijalizmu, ili monarhiji.
Trenutak kada su nacisti uspostavili sremski front je bio kada su oslabili i krenuli u povlaèenje. Partizani su do tada gerilski ratovali, bez kapaciteta za otvorenu frontovsku borbu. Pri povlaèenju nacija, dobili su znaèajnu podr¹ku saveznika u ljudstvu & ratnom materijalu, ali im je svakako falilo ljudi za pokrivanje tolikog fronta.

Citat: misa-pei poslato 31 Decembar, 2016, 16:48
Nasjstra¹nije je ¹to ja duboko verujem u to da su hri¹æanstvo i komunizam dva predivna i najpo¹tenija (posebno komunizam) poretka. Jedini je uslov u tome da ljudska priroda nisu takve kakve su. Znaèi, i jedno i drugo su èista utopija. Komunisti su imali svoju ¹ansu koju su upravo siled¾ijstvom, ubistvima i progonima prokockali. Zato se sada svi je¾e na pomen dru¹tvene pravde i jednakosti, po¹to su crvena gospoda sama sebi skoèili u usta. "Èovek je na¹e najveæe bogatstvo". Hajde malo da ih ubijamo (mislim, "ti èoveci"). Da su sve uspeli da uspostave bez otimanja svima koji i¹ta imaju i da sebi trpaju (èime su dokazali da nisu ni¹ta bolji od onih protiv kojih su se borili), automatski bi imali veæu podr¹ku i manju moguænost da "spolja¹nji neprijatelj" ima bilo kakav argument protiv soc/kom sistema.

Pored svih kritika, taj sistem je do dan danas najravnopravniji ikada u pro¹losti, a verovatno i u buduænosti.
Kamo sreæe da ovi sad toliko kradu, kao ¹to su zli komunisti.

Bilo je goveda, ali je bilo i morala i sramote. Za razliku od danas.

Citat: misa-pei poslato 31 Decembar, 2016, 16:48
A ¹to se tièe otimanja hrane, parola "sve za front", "otad¾bina se gradi", "hranu u fabrike", tu si u pravu da su se Vojvodini najveæa zverstva de¹avala. Ka¾em najveæa, a "obiènih" zverstava je bilo u celoj zemlji - FNRJ. Njih su izvr¹avali èlanovi partije, a ne nasumièni pojedinci. A osnov za samovolju im je dat u nerealnim potra¾ivanjima na osnovu "procenjenog" stanja.

Partijska knji¾ica je bila pokriæe za svaku samovolju, za svako zverstvo, za svako nedelo prema bilo kome, osim prema drugu èlanu i prema dr¾avi. Upravo je ta (dozvoljena) samovolja bila uzrok otpora naroda prema novoj vlasti. Svaki ¹rafèiæ politièkog aparata je mogao da dela neka¾¾njeno "u ime naroda". I time bi bio pokriven jer sve ¹to on radi je za "dru¹tveno dobro".

A i sam navedi, da li je i koliko je bilo suðenja i osuda, smrtnih kazni ili kazni zatvorom za nekog od onih uterivaèa, za nekog ko je punio konjska groblja le¹evima. A dobro se znalo ko su i ¹ta rade. I samo nedelovanje dr¾ave u takvim sluèajima, neposredno posle rata, slabili su temelje iste.

Bilo je propusta, svinjarija - svega. Opet, kad gleda¹ ukupnu sliku, i¹lo se napred. Peglalo se ¹ta ne valja. A momenti u kojima je bilo najvi¹e sranja su bili veoma zajebani, kritièni.

Najsliènije tome u skorijoj istoriji je vreme akcije "Sablja", posle ubistva premijera Zorana Ðinðiæa. Hapsilo se i koga treba i koga ne treba, i bez dovoljno dokaza, jer je alternativa (rasulo, anarhija, novi dr¾avni udar) bila gora. Bez ¾elje da se upu¹tam u analizu konaènog uspeha i cele prièe oko atentata.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mali_zmaj

kao sto se mjenja nova u staru godinu veceras,tako mi svake godine imamo istu pricu..,dobri losi momci,partizani,cetnici itd.... Juga,dobro zamisljena stvar,uz jedan mali propust,,,zarad bradstva i jedinstva,malo cemo da pod tepih gurnemo zvjerstva Hrvata prema Srbima..,bilo je i dobrih stvari,al tek puno kasnije...,i uz sav otpor zakljucak je isti,da je to sta valjalo ne bi se to sve raspalo u krvi...,ta ista Juga je Hrvatima obezbjedila ovo sta imaju danas..,jbg.  I dalje mislim da je antifasiticki pokret bio prava i jedina dobra stvar,ali realizacija poslije toga...,slaba...,na stetu nas,al sami smo krivi,Hrvati su se uvjek izjasnjavali kao Hrvati,al smo se mi Srbi busali da smo Jugoslaveni...,jbg..,moj otac prvi!!! 

Ljudi man te se,barem veceras politike,sretna nam nova,bit ce valjda bolje,losije od ovog ne moze... Neka sila bude sa nama!!  he  he..  A jesam li vam spomenuo kako sam se sinoc napio,kao ljelja..,zato sad mamuram..,tako da pola stvari nisam skontao sta su mi ljudi htjeli reci!!! U tri sam se kuci vratio,al provod bio strava!!
jin-jang

misa-pei

Apsolutno se sla¾em da je sam sistem bio zami¹ljen i kasnije pokazao neke dobre, sjajne strane, ali ne i naèin na koji je do¹ao na vlast. Nepotrebna ubijanja, nepotrebna i¾ivljavanja koja su tolerisana, podsticana i èak se na njih i raèunalo. To je naopak deo prièe. Otimaèina, bez reda, svima, po¹tenim i nepo¹tenim. Malo ko bi se uzbudio da se danas na slièan naèin uzme ono ¹to su "stekli" razni Mi¹koviæi, Kariæi, Bekoi... ali bi se itekako uzbudili kada bi se svakom ko je grbaèio oduzelo od fabrike name¹taja do servisa za pranje kola. A opet, da "zaslu¾ni" dobiju njihove kuæe, kola, da zgrabe za sebe i prenose na svoju decu, unuke...

Tata je imao 17 godina i uspevao je da prehrani majku i tri sestre, dok je deda kao oficir bio u logoru u Nemaèkoj. I taèno, Otpisanih nije bilo.

Država je najveći neprijatelj naroda

mi¹ko_kolo

Nama prièao deda Jova Rakiæ, iz Ðakovaèke 9. Svaki put kad bi poèeli "Otpisani", on sako i ¹e¹ir pa napolje iz kuæe. Kad su ga pitali ¹to, on kazao:"da smo mi ovako tukli ©vabe, oni bi pobegli jo¹ '43-æe". A bio je predratni komunista i ilegalac.

mali_zmaj

Zna covjek!!  Nije mu za zamjerit,al serija je bila dobra,a muzika nenadjebiva,na telefonu mi je to zvono!!
jin-jang

El Jefe

http://www.frontal.rs/index.php?option=btg_novosti&catnovosti=2&idnovost=59950
Творац Киндер јајета Вилијам Салис умро је синоћ у 83. години у италијанском граду Павији.
Друштво за заштиту од животиња

aæimo

A ja sinoc kupih kinder jaje posle 15 god.

joka

I, kakvo je bilo "¾umance" ?   ;)

aæimo