Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:26
Citat: mi¹ko_kolo poslato 18 Oktobar, 2012, 22:22
Ma ne smeta mi ni "Ged¾e", "Gegule"... Ali to "Srbijanci" tako para u¹i da to nije normalno. To mi je kao kad ti mlaði od tebe ka¾e "deèko" a tonom kao da se obraæa detetu.

        Aj da nas nazove tako neki Madzar pa i da mu ne zameris ...posto ne kapira najbolje jezik ali kad te tako nazove srbin iz Vojovodine koji nece da se zna da je srbin onda je to meni smesno ...mislim smesni su mi ti pokusaji da sebe izdignu iz porekla svoga.

I uvredljivi i odmah dijagnoza ¹ta sam ja mislio... :)
Jo¹ æete se smuvati do kraja.

©iptari, Srbijanci, cigani, invalidi, ðubretari. Jebiga, jo¹ nisam upio ove novogovorne politièki korektne izraze. Ko shvata - shvata da nisam mislio ni¹ta pogrdno. Ko se ljuti... zna se.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

pit

Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 22:30
Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:26
Citat: mi¹ko_kolo poslato 18 Oktobar, 2012, 22:22
Ma ne smeta mi ni "Ged¾e", "Gegule"... Ali to "Srbijanci" tako para u¹i da to nije normalno. To mi je kao kad ti mlaði od tebe ka¾e "deèko" a tonom kao da se obraæa detetu.

        Aj da nas nazove tako neki Madzar pa i da mu ne zameris ...posto ne kapira najbolje jezik ali kad te tako nazove srbin iz Vojovodine koji nece da se zna da je srbin onda je to meni smesno ...mislim smesni su mi ti pokusaji da sebe izdignu iz porekla svoga.

I uvredljivi i odmah dijagnoza ¹ta sam ja mislio... :)
Jo¹ æete se smuvati do kraja.

©iptari, Srbijanci, cigani, invalidi, ðubretari. Jebiga, jo¹ nisam upio ove novogovorne politièki korektne izraze. Ko shvata - shvata da nisam mislio ni¹ta pogrdno. Ko se ljuti... zna se.

A jesi li ti srbin ili srbijanac ...kako bi sebe definisao..ill vojvodjanin.

Slaninar

Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:31
A jesi li ti srbin ili srbijanac ...kako bi sebe definisao..ill vojvodjanin.

Bajker.
Jugosloven.
Srbin.
Crnogorac.
Novosaðan.
Limanac.
Slaninar.

Tako nekako. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

pit

Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 22:35
Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:31
A jesi li ti srbin ili srbijanac ...kako bi sebe definisao..ill vojvodjanin.

Bajker.
Jugosloven.
Srbin.
Crnogorac.
Novosaðan.
Limanac.
Slaninar.

Tako nekako. :)

        Ako si ti Srbin ....sto smo  mi onda Srbijanci....mislim kapiram da su bica sa Marsa Marsovci i sa Venere Venerijanci ali iz Srbije mogu biti samo Srbi a logicnije je da vi iz Vojvodine budete Srbijanci....cisto da bi se razlikovali.

Slaninar

Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:37


        Ako si ti Srbin ....sto smo  mi onda Srbijanci....mislim kapiram da su bica sa Marsa Marsovci i sa Venere Venerijanci ali iz Srbije mogu biti samo Srbi a logicnije je da vi iz Vojvodine budete Srbijanci....cisto da bi se razlikovali.

Kada èuje¹ "Srbijanac", pomisli¹ na:

a) Srbin
b) Srbin iz "u¾e Srbije"
c) Srbin iz Vojvodine


Koliko znam, pod time 99% ljudi misli na ovo pod b, pa tako taj izraz i koristim. Ako se ne¹to promenilo, prosvetli me pa da se ne brukam. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mi¹ko_kolo

Ne sekiraj se, Pit ne voli æelave, a ja volim sisate tako da on ne dolazi u obzir. ;)
Shvatio si i ti na ¹ta sam ja mislio i zna¹ vrlo dobro da sam u pravu oko tih stvari. Jbg, Sremci mi vrlo blizu (moji su iz Maève) a i malko sam se muvao po Banatu pa sam umeo da slu¹am. Slièna situacija, mada u mnogo gorem obliku, je generalni odnos Slovenaca i Hrvata prema Srbima uop¹te. To, be¹e, zovu "kompleks vi¹e vrednosti".

Izvor Vikipedija
Комплекс више вредности је сложај емоционално обојених и углавном несвесних идеја, представа и тежњи које су организоване око средишње представе сопствене супериорности и надмоћности. Та физичка, интелектуална, социјална или морална надмоћ обично је замишљена, фиктивна. Често је понашање које одговара комплексу више вредности заправо само резултат наткомпензације потиснутог комплекса мање вредности.

pit

Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 22:41
Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:37


       Ako si ti Srbin ....sto smo  mi onda Srbijanci....mislim kapiram da su bica sa Marsa Marsovci i sa Venere Venerijanci ali iz Srbije mogu biti samo Srbi a logicnije je da vi iz Vojvodine budete Srbijanci....cisto da bi se razlikovali.

Kada èuje¹ "Srbijanac", pomisli¹ na:

a) Srbin
b) Srbin iz "u¾e Srbije"
c) Srbin iz Vojvodine


Koliko znam, pod time 99% ljudi misli na ovo pod b, pa tako taj izraz i koristim. Ako se ne¹to promenilo, prosvetli me pa da se ne brukam. :)

                Ja nikada nisam cuo nikoga iz uze Srbije da sebe naziva Srbijancem...a kolko primecujem vojvodjanini koriste taj izraz za Srbe iz uze Srbije....ispravi me ako gresim.

zemunboy

Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:47
Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 22:41
Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:37


        Ako si ti Srbin ....sto smo  mi onda Srbijanci....mislim kapiram da su bica sa Marsa Marsovci i sa Venere Venerijanci ali iz Srbije mogu biti samo Srbi a logicnije je da vi iz Vojvodine budete Srbijanci....cisto da bi se razlikovali.

Kada èuje¹ "Srbijanac", pomisli¹ na:

a) Srbin
b) Srbin iz "u¾e Srbije"
c) Srbin iz Vojvodine


Koliko znam, pod time 99% ljudi misli na ovo pod b, pa tako taj izraz i koristim. Ako se ne¹to promenilo, prosvetli me pa da se ne brukam. :)

                 Ja nikada nisam cuo nikoga iz uze Srbije da sebe naziva Srbijancem...a kolko primecujem vojvodjanini koriste taj izraz za Srbe iz uze Srbije....ispravi me ako gresim.
Naravno kad je pola Vojvodine dosljaci iz Bosne... a to je njihov naziv za Srbe...

mi¹ko_kolo

Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 22:41
Kada èuje¹ "Srbijanac", pomisli¹ na:

a) Srbin
b) Srbin iz "u¾e Srbije"
c) Srbin iz Vojvodine


Koliko znam, pod time 99% ljudi misli na ovo pod b, pa tako taj izraz i koristim. Ako se ne¹to promenilo, prosvetli me pa da se ne brukam. :)
d) Ja èujem podjebavanje.
A taj izraz "u¾a" Srbija je izmi¹ljen posle 1974-e.  

Uncle Bob

Citat: pit poslato 18 Oktobar, 2012, 22:18
Citat: mi¹ko_kolo poslato 18 Oktobar, 2012, 22:16
Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 21:22
Srbijanci su dobili jeftinu prièu...

Izvini, ali to "Srbijanci" izuzetno iritantno zvuèi u u¹ima Srbina sa desne strane Save i Dunava. A razlog jer je uvek kori¹æeno u pogrdnom i posprdnom smislu od Srba (mada i drugih) s leve strane istih reka.

            A moras da priznas da ga je upotrebio u pravom trenutku....kad mu je nestalo argumenata za raspravu.
A meni bar ide na jaja kad stigne od tzv. zapadnih Srba Pa zar Srbin nije Srbin ma sa koje strane reke bio? [doh] [doh] [doh] [veryangry]
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

ljilja-pei

jo¹ pre 30tak godina je moja drugarica iz Banata govorila da ide kod roðaka u Srbiju, misleæi na Kragujevac :)


P.S. U ¾aru ove rasprave vam promaèe tu¾na vest da je preminula Emanuela  :(
Na kraju æe sve biti dobro. Ako nije dobro, znaèi da jo¹ nije kraj.

farbach

Da li znate kada se pojavio prvi Crnogorac u Crnoj Gori? 1945.Ako prihvatimo novu istoriju da ih je Srbija okupirala 1918 i da je 1921 na popisu bilo 92% Srba, kako objasniti da ih je 1909, dok su jos bili slobodni, bilo 95%. Titini komunisti su poceli sa geografskim i verskim nacijama, a ovi danas nastavljaju. Vojvodina je geografski pojam koji ce uskoro postati drzava, sa vojvodjanskim jezikom i vojvodjanskom pravoslavnom crkvom. Akademiju vec ima. Verske nacije su jos smesnije. Ako postoji muslimanska nacija, sto ne bi bila i nacija jogi letaca, verska zajednica i jedno i drugo. Dok smo se drzali zajedno bili smo peta vojna sila i nikom nije padalo na pamet da nas privatizuje i otvara banke kao kioske brze hrane. Pokrali nas poharali, a mi blejimo jedni u druge i mislimo da nas je komsija pokrao i da nezasluzeno bolje zivi, a obojici pocepane i gace i carape. Kada je poceo rat rekao sam: Nije mi tesko da ratujem protiv bivse brace, ali mi je tesko sto ce moja deca morati da idu da ih oslobadjaju kada stasaju. Proslo je 20 godina i taj velik rat nam je u predsoblju, samo cudo moze da se desi da ga izbegnemo, a mi se zabavljamo novim i sitnijim podelama, a videli smo sta su prethodne donele.

Slaninar

Srbijanac je Srbin iz te u¾e Srbije. Ko se zbog toga oseæa uvreðenim je njegov problem. Tu mu ja ne mogu pomoæi.

Vojvodina je specifièna i posebna regija. Postala je deo Srbije tek juèe - posle drugog svetskog rata. I to na zajeb, nisu svi bili za to da budu pod Srbijom, veæ da se prikljuèe kao ravnopravna republika. Tako da termin u¾a Srbija nije postojao dok se ista nije pro¹irila. Ima smisla da Vo¹a bude autonomna. Al' to nema smisla obja¹njavati proseènom Srbijancu. Takvo je barem moje dosada¹nje iskustvo, ne znam ¹ta mi je trebala i ova rasprava do sada. Ljudi jednostavno neæe, ili ne mogu da shvate. Jebiga.

O pljaèki Vojvodine postoje dokumenti, pa koga zanima mo¾e da sazna. Ja uz to znam dosta prièa od bliskih mi ljudi, kako je sve to i¹lo. Veoma ru¾an odnos... mada je pljaèka retko kad lepa.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

pit

Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 23:53
Srbijanac je Srbin iz te u¾e Srbije. Ko se zbog toga oseæa uvreðenim je njegov problem. Tu mu ja ne mogu pomoæi.

Vojvodina je specifièna i posebna regija. Postala je deo Srbije tek juèe - posle drugog svetskog rata. I to na zajeb, nisu svi bili za to da budu pod Srbijom, veæ da se prikljuèe kao ravnopravna republika. Tako da termin u¾a Srbija nije postojao dok se ista nije pro¹irila. Ima smisla da Vo¹a bude autonomna. Al' to nema smisla obja¹njavati proseènom Srbijancu. Takvo je barem moje dosada¹nje iskustvo, ne znam ¹ta mi je trebala i ova rasprava do sada. Ljudi jednostavno neæe, ili ne mogu da shvate. Jebiga.

O pljaèki Vojvodine postoje dokumenti, pa koga zanima mo¾e da sazna. Ja uz to znam dosta prièa od bliskih mi ljudi, kako je sve to i¹lo. Veoma ru¾an odnos... mada je pljaèka retko kad lepa.

      U srpskom jeziku ne postoji izraz srbijanac....to je izmisljeno od strane onih koji se stide svog porekla...posto su svi na ovim prostorima Srbi samo su neke picke zbog povlastica preomenile veru i naciju...pojedini srbi u vojvodini u zelji da se dodvore jebem li ga kome pokusavaju makar nazivom da se razlikuju od svoje brace iz Srbije....mada jadna su mi takva braca koja oce po svaku cenu da se zovu drugacije.

farbach

Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 23:53

I to na zajeb, nisu svi bili za to da budu pod Srbijom, veæ da se prikljuèe kao ravnopravna republika.
Imas neki izvor? Ko je to i kada tvrdio, a da mu rec ima tezinu i zivot dela, umesto prazne kafaske tlapnje. Ne mora biti iz citanke. Moji autoriteti se ne tuku po kafanama na fajrontu. Nije Vojvodna usla u Srbiju vec Srem, tako su tog dana u Rumi resili, a sutradan mu se pridruzili Banat Backa i Baranja. Pun naziv je bio Srpsko Vojvodstvo, a ne Vojvodina. Nije lose citati, nauci covek svasta.

mi¹ko_kolo

Vidi¹, iako sam ti lepo rekao da je to uvredljivo za mene, ti potencira¹ taj naziv.
Da je postala tada, nije ba¹ istina.
Da li zna¹  kako je Vojvodina dobila ime? I od koga je imala autonomiju i zbog koga?  
A kada bi znao koliko je Maèva opljaèkana od strane "u¾e" Srbije èiji je integralni deo ili Branièevo ili svaki deo gde je imalo ¹ta da se opljaèka, ne bi tako govorio.
Sve ovo u kratkim crtama ima¹ na Guglu, pa ako te i¹ta interesuje proèitaj. A  ne samo papagajski "autonomija, autonomija, autonomija..."

edit.
Preteèe me farbaè

Che

Sta je to "uza Srbija"?

pit


             Ja mislim da se ti Slaninara pravis malo naivan ....posle kraja prvog svetskog rata i poraza Austrougarske ostale su neke teritorije sa vecinskim srpskim stanovnistvom bez gazde i komande...i sta je trebalo tada ....i kome da se prikljuce nego pobdnicima u tom slucaju Srbiji.

mareskin

A ko onda pokrade ostatak Srbije? Ja kad se pomerim malo iz mog dvori¹ta u planinu vidim samo muku i jad.

Ja od pljaèke Vojvodine nisam video ni dinara. Punim bud¾et stalno i plaæam sve raèune stalno. I ne, nisam zadovoljan ¹to je to tako jer je oèigledno da se te pare razbacuju i prelivaju u privatne d¾epove. Ali meni nije kriva Vojvodina niti ¾elim da se odcepim od ostatka Srbije.

Nema potrebe da se krivac tra¾i u u¾oj Srbiji, Srbijancima ili ne znam èemu. Kakav je moj ili uticaj onog obiènog èoveka iz vojvodine na ono ¹to se de¹ava u zemlji?

Hoæu da ka¾em da se ne treba zavaðati, jer nismo mi obièni ljudi krivi.

Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

DaChaS

Citat: Slaninar poslato 18 Oktobar, 2012, 23:53
Srbijanac je Srbin iz te u¾e Srbije. Ko se zbog toga oseæa uvreðenim je njegov problem. Tu mu ja ne mogu pomoæi.

Koja uza srbija koji srbijanci aj ne lupaj vise majke ti