Glavni meni

Oba svetla istovremeno problem ili ne

Započeo kissellii, 14 April, 2011, 19:01

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

MILJAN

Ovaj Suzuki ima bolje re¹enje. Ali ima i to manu. Ako je slabiji ACCU te¾e æe upaliti bajk. Ali za Xenon  svetla je bolje re¹enje kad su u pitanju optereæenje pri paljenju.

edit: naterao si me da izaðem i po ovoj hladnoæi palim bajk  [prebicute]  :D
Oba fara se pale. Prilikom verglanja oba fara se ugase i upale posle paljenja agregata. Jo¹ bolje re¹enje. Kao na ovoj hondi gore.
Cave ab homine unius libri

SSZGO

za gsxra nisam mogao da nadjem klip gde ga PALE pod xenonom,

ali verujem da se i on gasi u tom trenutku... nisam siguran ipak, ali kao sto vidis, svi sem suzukija YAMAHA HONDA KAWA - xenon pale pri paljenju...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

MILJAN

Neeeee....vidi..... Gre¹ka je u tvojoj tvrdnji da se svetla ne pale pri davanju kontakta. Meni se ksenoni odmah upale i zagreju. Na kratko se ugase samo kod 2 sec. verglanja i nastave da rade. To je odlièna varijanta. Tako je kod svih. Zato si me zbunio sa tim da ne daje svetla odmah pri kontaktu. Daje ih. Ali gasi 2 sec pri verglanju. Na taj naèin i ¹titi instalaciju, anlaser, alternator...kod paljenja.
Moja gre¹ka je ¹to nisam obratio pa¾nju na te 2 sekunde kod verglanja ( ¹to pozdravljam kao ideju in¾enjera) jer sam mislio da ih ne gasi.
Sada je jasnije valjda-.-.-
Cave ab homine unius libri

SSZGO

jesi li ti pogledao klipove iznad ???

svetla se kod kawe i yamahe NE PALE NA KONTAKT nego na verglanje
kod honde i kod suzukij se pale na kontakt i GASE I PALE na verglanje sto ponovo zahteva  da povuku struju...

zato i postoji nesto sto se zove HID DELAY RELAY

vise nemam sta da dodam na temu sve je receno a ljudi ce vec zakljuciti sami iz prilozenog sta im je ciniti...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

MILJAN

U prevodu: yamahino re¹enje nije dobro za xenon svetla osim sa relejom za odlo¾eno paljenje svetla.
Cave ab homine unius libri

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: SSZGO poslato 15 April, 2011, 23:19
jesi li ti pogledao klipove iznad ???

svetla se kod kawe i yamahe NE PALE NA KONTAKT nego na verglanje
kod honde i kod suzukij se pale na kontakt i GASE I PALE na verglanje sto ponovo zahteva  da povuku struju...

zato i postoji nesto sto se zove HID DELAY RELAY

vise nemam sta da dodam na temu sve je receno a ljudi ce vec zakljuciti sami iz prilozenog sta im je ciniti...
nigde se ne pale na verglanje vec kad alternator postigne punjenje vece od 12v...tako da ti teorija opet pada u vodu. (skini svecice i verglaj tri dana nece se upaliti svetla)
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

jager

U bre, kakvi su vam to motori kad nemate prekidaè za paljenje/ga¹enje svetala? :D
©alu na stranu, najidealnije za alternator, akumulator i instalaciju je da se prvo upali motor, pa tek kada radi, da se pale farovi.
Ja imam dva bixenona i do sada sam preko preko 20k km bez problema. Ni¹ta nije crklo. Kada stanem, prekidaè za svetlo stavim na OFF. Nakon ¹to upalim motor, palim i svetla na prekidaè. Desilo mi se vi¹e puta, da zaboravim da prekidaè stavim na OFF nakon stajanja, pogotovo danju. Kada u tom sluèaju dam kontakt, xenoni se odmah pale. Kada verglam, ugase se, ali na zato ¹to postoji neki relej za to, veæ zbog toga ¹to alnaser povuèe TOLIKO STRUJE iz akumulatora da xenoni ostanu bez napona. Kada prestanem sa verglanjem  (1 sec max) xenoni se opet upale. To im nije na zdravlje, znam, ali ¹ta æe¹, desi se da zaboravim.
Elem, summa summarum: Kontam da na novijim motorima ne postoji opcija ga¹enja svetala po ¾elji, veæ se ona pale automatski. Da li davanjem kontakta ili verglanjem, èime god, nebitno je skroz. Ovo je LO©A situacija za xenone. Em ¹to instalacija trpi do jaja, em ¹to æe xenoni u trenutku verglanja ostati bez dovoljno struje, ¹to im skraæuje vek trajanja.
Idealno bi bilo za one motore koji veæ nemaju prekidaè za svetlo tako da mogu da se ugase skroz., da se ugradi relej sa vremenskim ka¹njenjem. Tada bi se nakon davanja kontakta sa recimo 5 sec (ili vi¹e, kome kako odgovara) zadr¹ke, palili xenoni. Svako drugo re¹enje je lo¹e i rezultiraæe obaveznim premotavanjem namotaja alternatora....

Tek sad vidim... al' sam se raspis'ooooooo... :D

Milo¹*

ne kapirate.. na novim suzukijima se de¹ava sledeæe:

da¹ kontakt, far se upali, cajger odradi svoj ciklus, ecu se resetuje, pumpa za gorivo zuji.
kada pritisne¹ STARTER, far se GASI, motor poèinje da vergla i kad SASTAVI, far se ponovo PALI.
''Naravno da si se smorio kad te svi zivi preticu , samo ne znam otkud ti ideja da uopste kupis kangrbu zvanu trafika.Ja sam to djubre probao jednom u zivotu i nikad vise.3o km na autoputu s njom mi je bio najveci smor u zivotu.''

Pit o Africi :D :D :D

MILJAN

Citat: Milo¹* poslato 16 April, 2011, 00:26
ne kapirate.. na novim suzukijima se de¹ava sledeæe:

da¹ kontakt, far se upali, cajger odradi svoj ciklus, ecu se resetuje, pumpa za gorivo zuji.
kada pritisne¹ STARTER, far se GASI, motor poèinje da vergla i kad SASTAVI, far se ponovo PALI.
Upravo tako. Tu ne vidi razlog da brine¹ za instalaciju.Nema optereæenja kod verglanja. O tome sam gore i pisao.
Cave ab homine unius libri

Milo¹*

Znam brate Miljane ali nisu te ukapirali pa rek'o da napi¹em taèan redosled :)
''Naravno da si se smorio kad te svi zivi preticu , samo ne znam otkud ti ideja da uopste kupis kangrbu zvanu trafika.Ja sam to djubre probao jednom u zivotu i nikad vise.3o km na autoputu s njom mi je bio najveci smor u zivotu.''

Pit o Africi :D :D :D

MILJAN

Danke......danke...   :)
Mada.......... jbg. Ja sam isto prevideo kod mojih svetala ga¹enje pri verglanju. Ali izgleda da i Strom ima neki relej za zahtitu od optereæenja tj. prioritet daje paljenju agregata.
Fotkao sam relej, koji nisam instalirao.... Imam drugara kome treba pa æe otiæi njemu na poklon...
Evo kako izgleda relej:




[attachment deleted by admin]
Cave ab homine unius libri

RoaD GunneR

Eh malo offa vidim imas Samsung mob isti imam ako ti je zakljucan na neku mrezu javi se na pp da di objasnim foru kako da ga otkljucas za bilo koju mrezu ;)

MILJAN

Hvala... SIM free je... To je za drugi br. koji retko koristim... e72 je za primerni br. Ovaj je lagan, solarni i mali...Pa je ok. za no¹enje jer ne optereæuje.
Cave ab homine unius libri

Lazic

Danas sam gledao kod mene, ako zaverglam, far se ugasi dok verglam, ali to je radio i sa obicnom H4 sijalicom, tj prekida struju fara kad verglam... to je radila omega stara 20 godina i honda stara 15 i caddy star 3 godine... Ali definitivno sam poceo da palim far tek kad radi motor... Sto me malo smara, jer mi se desi danju da zaboravim da upalim...

SSZGO

#56
dobre su vam teorije

na papiru...

revolution - ksenon se pali tek kad se postigne vise od 12v, a to se postize nakon sto se verglanje zavrsi tj motor je startovan
miljan - ksenon se prvo stabilizuje na kontaktu, za vreme verglanja ksenon se ugasi pa posle upali ali pre toga je vec postigao stabilizaciju pa nece povuci veliku struju, a i u trenutku ponovnog paljenja ksenona primenjuje se ovo sto kaze revolution...

to zvuci plauzabilno tj moze da prodje...

tako kazu Miljan I Revolution, i ja bih se i slozio sa time, da nije jednog malog detalja - PRAKSE


u teoriji sve je kul, u praksi imamo 10 motora sa spaljenim namotajem u periodima 6-12 meseci gradske voznje posle stavljanja ksenona
takodje ima jos 10tak ljudi kojima ksenon nije spaljen u tom periodu, tako da je procenat sa problemom 40-50%
(pricamo o ljudima koje znam)

tako da sam ja sad u dubiozi ;)
tj u jednoj nejasnoj situaciji


ako je tako kao sto Miljan i Revolution kazu - koji andrak je spalio namotaje na ovim motorima ???
slucajnost ???

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

¹tampar

Stvar stoji ovako-kad zavergla¹ farovi se pogase jer je elektropokretaè posisao svu struju,iako su ti mo¾da farovi goreli pre toga u trenutku verglanja se gase kakvi god da su...

Vozilo ne treba startovati sa upaljenim farovima i drugim potro¹aèima,ne treba taj strujni ¹ok za akumulator jo¹ dodatno poveæavati upaljenim farovima(akumulator u nekoj milisekundi mora da istera i do nekoliko stotina A,mo¾da i hiljadu  a struja onda padne na 180 A(kamion) 130 A(kod Yuga) ili 30-40 A(motocikli),ni jedan far neæe svetleti dok se ovo de¹ava(dok se vergla)....

Kad je vozilo upaljeno i alternator se zavrteo akumulator poèinje da se oporavlja,farovi se popale i to je to...

Za¹to pregorevaju namotaji kod SSZGO-a i jo¹ nekih ljudi koje on poznaje?

Odgovor je teoretski obja¹njiv iako malo smoran ali ja to gledam ovako:

Alternator na motociklu je trofazni generator naizmeniène struje a sastoji se od rotora(stalan magnet) i tri namotaja na kojima se generi¹e struja kad se magnet okreæe.Namotaji su od vrlo tanke ¾ice, velikog broja namotaja.Takva izvedba rezultira dobijanjem popriliènog napona i na malom broju obrtaja da bi se akumulator dopunjavao i kad se vozi lagano...Na veæem broju RPM i napon na alternatoru se penje i do 70-80 volti(ima ih i preko 100 V)...Naponom koji sti¾e na akumulator upravlja regler koji je spojen izmeðu alternatora i akumulatora.Regleri su pravljeni(skoro svi koje sam video)tako ¹to u sebi imaju komparator napona i tri tiristora kao i trofazni gretz( ili dva obièna) ili 6 dioda ...Gretz samo ispravlja struju iz alternatora,komparater odmerava napon koji mu je zadat unapred(14-15 volti) a kad taj napon dostigne vrednost on ukljuèuje tiristor,tiristor kratko spaja namotaj sa alternatora i struja vi¹e ne teèe ka akumulatoru...
 Èim napon padne tiristor se otvara i struja opet teèe na accu...Ovaj ciklus se odvija mnogo puta u toku jedne sekunde....i neki deo vremena namotaji na alternatoru su u kratkom spoju a u njima se generi¹e struja stalno....namotajima ovo ne prija nikako i zato se greju a ponekad i  pregore....
 Da je ¾ica na namotajima deblja ne bi pregorevala tako lako ali onda bi bilo te¾e upravljati situacijom jer bi se u namotajima od deblje ¾ice generisala i veæa struja...ovako je lak¹e,veæim naponom sa manjom strujom se upravlja lak¹e a uvek postoji dovoljno napona(i na manjim RPM)...
 Kad upali¹ motor i da¹ gas akumulator je gladan(upravo mu je elektropokretaè posisao mnogo struje) i ''povlaèi'' veæu struju...namotaji to ne mogu da ''isprate'' a trude se i tom prilikom ponekad i pregore...©to ti je akumulator lo¹iji i slabiji sve su veæe ¹anse da æe i namotaji br¾e pregoreti...Akumulator mora da bude uvek u ''top stanju'' a ¹to je veæi(vi¹e Ah) manje su ¹anse za pregorevanje namotaja(ima¹ veæu rezervu struje)...
   
  Xenon takoðe trgne veliku struju da bi proradio,akumulator te¾i da se dopuni a nekad je to za namotaje previ¹e-ukrte i oni vremenom a ¾ica ionako tanka jedva èeka da pregori i eto...
   To je neko moje viðenje situacije a bakæem se ponekad sa tim problemima veæ trideset giodina....



¹tampar

...tek sad videh,al' sam se raspiso  [ludak]

Zelencha

Definitivno ima istine u obe varijante, ja sam ove nedelje na modelu iz 2001 ugradio umesto H4 sijalice biksenon, ne pali se nista automatski i nov je akumulator pa ako nista ne strada to je resenje za starije motore.
Kod novih motora (koji pale svetla automatski) definitivno postoji relej ili sistem kojim prekidaju struju ka svetlima prilikom verglanja.

Najbolje je da se jave oni kojima je nesto stradalo nakon ugradnje ksenona pa da vidimo koja je kombinacija kod njih.

Jos jedan mali dodatak da li se svima cuje metalni zvuk (udarac pri izbacivanju sijalice) kod biksenona kada se prebacuje na duga ili blica, nije da mi smeta ali ga jasno cujem???