Glavni meni

KTM 625 SXC rehabilitacija

Započeo Taraba, 16 April, 2019, 18:03

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

milomir22

Ajde jedno laicko pitanje, ako se osovina vrti unutar ovih iglica, kako je moguce da nije jednako obrusena, pojedena, vec su se napravili pravilni urezi gde svaka iglica ponaosob dodiruje osovinu?

Meni je ovde jedino logicno objasnjenje da se izmedju iglice lezaja i tacke gde ona dodiruje osovinu stvorila korozija koja je pojela osovinicu. Da se cesce vozio osovina bi se pojela podjednako, ne bi bilo ovako karakteristicnih ureza.
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

Taraba

Slika vredi 1000 reci.
Osovina je ova sa slike, pod brojem 52

Ona se ne vrti vec spaja ram motora sa amortizerom i zadnjom viljuskom i kao takva ima uglavnom male pomeraje u svom zivotnom veku.
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

Taraba

Za danas mi je plan bio da izbijem stare lezajeve - makar iz viljuske i ove rdjave i raspale.
Za izbijanje lezajeva je potrebna ili presa ili prirucni alat koji izgleda ovako

Brezon M7+1
Dve matice M7+1
Podloske
Nasadni kljuc, gedora broj 17 i 27.

Ideja je da zavrtanjem matice se stvara pritisak na kljuc 17 koji je iste spoljne dimenzije kao i lezaj - 24mm.
Sve to je praceno grejanjem viljuske kako bi se ista rasirila malo i olaksala vadjenje lezajeva.



U nekom trenutku lezaj krene da se porema i da izlazi.



Dok na kraju ne ispadne ceo, ili u ovom slucaju cela dva komada.



I ostane nam lepa cista rupica u koju posle, istom metodom treba utisnuti novi lezaj.



Cela jebada: 15 minuta.


Posto nista ne moze da prodje lagano kod mene, dolazimo do rdjavih lezajeva.
Semerinzi su takodje zardjali i sjedinili se sa lezajevima i lezistem.

Probao sam da ih izvadim na standardni nacin - safciger, poluga i tras - ni da mrdne.
Improvizovani alat za vadjenje semeringa - isto neuspesno.
Vodjen krilaticom "Um caruje dok snaga ne popizdi" krecem da bijem.



Dok na kraju nije popustio  [srednjiprst]

Sklepavam istu skalameriju za vadjenje lezajeva i u najavi vidim da ce da me jebe korozija i verovatno pesak koga ima i dalje unutra, uprkos pranju crevom i prskanjem sa WD40.


Zatezem lagano i grejem kuciste lezaja a u sebi  [pop]
U nekom trenutku vise nema otpora zatezanju srafa - pojebao se navoj  [doh] [doh]

Rasklapam skalameriju, psujem i razmisljam kako da ubacim stonu stegu kad jedva ima mesta i za ovaj brezon i kljuceve.
Obzirom na uspeh predhodnog divljanja po semerinzima, odlucim se da probam i ovde tako - samo da krene pa cu onda lagano.



Glavna batina je cekic od 0.5 Kg koji mlati po onoj nesrecnoj osovini na koju je zaglavljen kljuc 16.

Pomera se jebote!!!  [yahoo]

Nastavljam da bijem, dodajem neki dzinovski sraf u celu pricu kako bi imao u sta da udaram


Nakon samo 30 minuta i blagog ostecenja sluha dobijamo ovo



Nije sjajno ali ce mesingana cetka i smirgla da odrade posao.

Toliko za sad - sutra, nadam se, kupujem lezajeve pa sledi instalacija.


The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

Boban_m

Nemoj samo cektom i smirglom, uzmi neku hemiju za skidanje rdje. Brze, lakse i manja sansa da napravis riseve.

UFF

nemamo mi hemiju za skidanje rdje, ne zivimo u amerikama

a malom tesli se digao garant citajuci ovu temu :D


UFF

koristim skoro pa svakodnevno
i u velikoj vecini slucajeva bacam pare
ako mi je bitno da ne izbije rdja opet samo ofarbam sa skupljom farbom 3 u 1
direktno na staru farbu rdju sta hoces i to uzmem rustic varijantu sa granulicama pa izgleda kao bumper sprej tako da se ne vidi da nisi ni smirglao  [rofl]
e da, ima i perlice neke u sebi pa se presijava izgleda drkanje kao da si odradio skupu plastifikaciju

https://bolago-m.rs/3-u-1-antika-direktno-na-ru-irkom

Boban_m

Vazno je da ocisti dobro, posle ide mast unutra.

UFF

inace lazem, imamo i mi od skoro odlican proizvod za resavanje rdje, samo premazes preko zardjalog dela i ne sto pojede rdju i promeni joj boju i zaustavi dalje rdjanje vec je i pretvori u idealan prajmer za farbanje
jedini problem je sto je malo govance od boce 250ml oko 10eur a koliko mi tih treba da uradim ceo kontejner spolja i iznutra?

http://www.orhidejakolor.rs/products.php?product=PRESTO-RUST-CONVERTER-250ml

sto se anti rosta i ovog slucaja tice (jer sam ja otisao skroz u off) anti rost nista bre ne cisti, samo ti kaze gde je dobro a gde trebas jos da uklanjas rdju mehanickim putem, tj sve sto vidis da je bele boje mora da se ukloni iako si mazao anti rostom
i za razliku od tih magicnih usa proizvoda antirost ne ne treba oprati nicim baznim posle nanosenja

Taraba

Sto kaze uff, nas antirost jeo obicna kiselina koja reaguje sa rdjom i napravi je inertnom tj. ne rdja dalje, ali svakako mora se ocisti jer je hrapavo.
Kad ocistim, ako ima dubinske rdje stavicu i anti-rost pa onda punim sa litijumskom masti i u kurac.
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

castor

Iskreno, ja bih rekao aukurac jo¹ na oglasu... Al' jbga, svaka budala ima svoj ringi¹pil. Kako ja, tako i drugi...
Ipak, [klanjam_se] [klanjam_se] [klanjam_se] za trud i strpljenje.
It's the ride that matters, not the bike…

Glava Dole

Citat: UFF poslato 26 April, 2019, 01:00
nemamo mi hemiju za skidanje rdje, ne zivimo u amerikama

a malom tesli se digao garant citajuci ovu temu :D

:drka: :drka: :drka:

Odlicno predstavljena majstorija, svaka cast [klanjam_se]

A sto se isplativosti tice... pa realno vise ima cimanja nego sto kostaju delovi tako da... s obzirom da je to tvoj motor zivci su besplatni a lezajevi verujem da nisu milijardu... i znas posle sta vozis kad sve pretreses i ne boli te glava... to se posle ne prodaje dok se bas ne zasitis pa opet sve iz pocetka... ne budi Gavra :)

Taraba

To treba neko poster da uradi.

Ovo je Gavra
On sredjuje i prodaje motore na svoju stetu.

Ne budi Gavra!
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

friziderdzija

gavra nam doðe ne¹to ko viler diler... kupuje uglavnom le¹eve, sreðuje i kad se izigra proda...te¹i se ako je na nuli ili blago u plusu
msm...srpska moto populacija treba da ga slavi ako ne ko sveca ono bar ko obetinu...

Gavrolini

Svi smo mi po malo Gavra :)
P.S. gavra ne kupuje leseve(bar retko kad)

Lazic

Citat: friziderdzija poslato 26 April, 2019, 21:48
te¹i se ako je na nuli ili blago u plusu
[rofl] [rofl] [rofl]

To æe biti dan... ;D

Taraba

Stigli novi lezajevi za viljusku.
4 komada HK 2012




Viljuska ociscena.


Montaza ide po kontra principu od vadnjenja.
Koristi se kljuc, gedora, malkice veca od spoljnjeg precnika lezaja. U mom slucaju to je 20 sa precnikom od 26mm.
Bitno kako bi lezaj usao ravno sa viljuskom.



Malo grejanja brenerom i zongliranja sa lezajem koji je bas resio da se uvali na krivo u rupu i dobijamo ovo




Lezajevi napunjeni litijumovom mascu i cekaju semeringe.

The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

Boban_m


Taraba

Rasturanje pro-link trougla ili kako se zove vec po naski.



Prvo se izvadi centrlana caura i "poklopac" caure sa strana


Ok, ovo vec izgleda bolje - barem ima masti.


Caura i "poklopci"


Inspekcija caure i njenih poklopaca
Osim promene boje, tj. blage ispoliranosti, nema ostecenja [yahoo]


Skidanje semeringa... jebada bez stone stege.
Prirucno ce posluziti stolarske stege



Postoji maaaala rupica izmedju kraja lezaja i spoljnog zida semeringa - taman dovoljno da se uvali srafciger i principom poluge izvali


Nakon par pokusaja - prvi je napolju.


Ocisceno


Druga strana - po istom principu



Srednji lezaj tj. par istih, je prosao isti tretman i po istom principu kao lezajevi na viljusci bio istisnut i uguran nazad - nisam slikao, osta mi telefon u kuci a zena nije htela da me pusti masnog i prljavog.


The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

Taraba

E sad dolazimo do glavne jebade - takozvani pro-link lezaj.


To je sfericni lezaj, koji izgleda ovako nekako


Ima tu vise problema:
1. Propao je
2. Kod KTM-a kosta 70ak €
3. Nema ga na stanju
4. Nije standardne dimenzije (KTM deo je 12x25x22, standardni lezajevi su 12x26xXY)

Obzirom da nisam jedini koji je imao iste muke, vidim da ljudi uspesno prosiruju kuciste lezaja za 1mm i stavljaju standardne lezajeve unutra (GEH 12 C recimo 12x26x15).

Pitanje za prisutne: Ima li neko preporuku za radnju tj. majstora koji ce ovo da uradi precizno i na vreme?
Varijante da posaljem nekom pripitom liku koji ce to da mi na stubnoj busilici razbusi necu - to mogu i sam.
Isto tako varijante za dzaba al da cekam 2 nedelje da se nekom digne paja mi isto nisu zanimljive.
Dakle, pouzdan i precizan majstor koji nece da sjebe deo od 200e .
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?