Glavni meni

Prekrsajne prijave i kazne - pravni saveti

Započeo SSZGO, 21 Februar, 2011, 17:15

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

MILJAN

Citat: metarex poslato 15 Decembar, 2013, 22:50
Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 15 Decembar, 2013, 22:45
Da razjasnimo....tip je iz kontra smera izasao u rikverc,bio pijan i nagurao je drugara u kontejnere pre dvadeset svedoka....ja sam stao na metar od vrata i sisao sa motora....on je izasao iz kola i masio se za pazuh....ja sam nogom sutnuo njegovu ruku i gurnuo ga od kola....pao je na zemlju i opet se masio za pazuh urlajuci nerazgovetno..tada ga je drugar sutnuo preko ruke imalo preko nosa...u tom momentu je ispala legitimacija.....vise ga nismo tukli....pokupio sam telefone svedoka i angazovao jako dobrog advokata....advokat je zauzeo stav da smo smatrali da nam je zivot ugrozen, i da smo delovali u ukviru nuzne odbrane....policajac se kasno legitimisao, bio je pijani napravio ozbiljan saobracajni prekrsaj....svejedno da nije bilo potezanja veza verovatno bi kazna bila veca...na zalost policajca postoji i kamera koja je snimila ceo dogadjaj, i snimak za divno cudo nije izgubljen....na kraju su nam ponudili nagodbu....ne ulazi prica u dosije pa smo prihvatili....po preporuci advokata.....inace smo i to dobili minimalno, da ne moze minimalnije 240 sati DKR...za ometanje javnog reda i mira....

revolution cop killer?? :o :o
zver..opasan....
Cave ab homine unius libri

Lazic

Citat: MILJAN poslato 13 Decembar, 2013, 20:56
Citat: Laziæ poslato 13 Decembar, 2013, 16:19
Mhm, a onda je mrmot...:o Da li si bre èitav, kapacitet na¹eg sudstva i zatvora je na nivou 70-ih... Prièao sam sa jednim sudijom i 3 advokata o tom novom zastarevanju prek¹aja za 4 godine, sudija mi je u oèi rekao, da ako to uvedu æe pola predmeta na neviðeno da baca u ðubre, a advokati su jedan za drugim umrli od smeha, bog da im du¹u prosti...[rofl]
Smatrace da su ti dostavili i osudice te..posle bezis od pandura za zatvor..mrmote :)
Ako sam te dobro shvatio, posle toga te dr¾ava do kraja ¾ivota juri da ide¹ u zatvor i nema zatarevanja... Yeah right...:o :P

MILJAN

Citat: Lazić poslato 15 Decembar, 2013, 23:28
Citat: MILJAN poslato 13 Decembar, 2013, 20:56
Citat: Lazić poslato 13 Decembar, 2013, 16:19Mhm, a onda je mrmot...:o Da li si bre čitav, kapacitet našeg sudstva i zatvora je na nivou 70-ih... Pričao sam sa jednim sudijom i 3 advokata o tom novom zastarevanju prekšaja za 4 godine, sudija mi je u oči rekao, da ako to uvedu će pola predmeta na neviđeno da baca u đubre, a advokati su jedan za drugim umrli od smeha, bog da im dušu prosti...[rofl]
Smatrace da su ti dostavili i osudice te..posle bezis od pandura za zatvor..mrmote :)
Ako sam te dobro shvatio, posle toga te država do kraja života juri da ideš u zatvor i nema zatarevanja... Yeah right...:o :P
Ako ne ides mnogo u javnost, ne obavljas nikakvu delatnost,ne radis nigde.....zivis u planini sa medvedima....bice i zastarevanje za izvrsenje...
Cave ab homine unius libri

zmiya

Jaoo kako æu da se  smejem kad te zabajboèe...

MILJAN

Citat: zmiya poslato 15 Decembar, 2013, 23:32Jaoo kako da se  smejem kad te zabajboče...
Ma ne mogu da ga nadju...on je pink panter... :)
Cave ab homine unius libri

zmiya

A nik æemo da mu promenimo u Robija..

MILJAN

Cave ab homine unius libri

Lazic

Citat: MILJAN poslato 15 Decembar, 2013, 23:31
Ako ne ides mnogo u javnost, ne obavljas nikakvu delatnost,ne radis nigde.....zivis u planini sa medvedima....bice i zastarevanje za izvrsenje...

Milka la marmotte 1
[facepalm] :P


Bez ¹ale, proèitao sam da izvr¹enje zastareva posle dva puta vremena koliko je za neki prekr¹aj najvi¹e zapreæeno...[hello]

@zmija:
[srednjiprst]

MILJAN

Citat: Lazić poslato 15 Decembar, 2013, 23:46
Citat: MILJAN poslato 15 Decembar, 2013, 23:31
Ako ne ides mnogo u javnost, ne obavljas nikakvu delatnost,ne radis nigde.....zivis u planini sa medvedima....bice i zastarevanje za izvrsenje...

Milka la marmotte 1
[facepalm] :P


Bez šale, pročitao sam da izvršenje zastareva posle dva puta vremena koliko je za neki prekršaj najviše zaprećeno...[hello]

@zmija:
[srednjiprst]
I?
Vidi...moj otac je izbegavao poziv pa su ga pratili i kada je stao autom, predali mu licno poziv..BG je veliki ali ako radis negde,savatace te...Ja nemam nista od toga sto ces odgovarati po zakonu...Ali ili si imao mnogo srece do sada ili mnogo kenjas..druge nema...Nego opusteno, nije ni bitno...
Cave ab homine unius libri

Lazic

Do sad mi je stiglo jedno re¹enje za 30 dana zatvora negde pre dve godine, u kom nije pisalo ni kad ni gde da se javim, naravno da sam ga izignorisao i nikom ni¹ta... Za¹to bih kenjao, nikad nisam bio u zatvoru, svakako bih radije i¹ao 30 dana u padinjak nego ¹to bi zlikovcima platio 30.000...:D

MILJAN

Imao si srece onda...
Evo sizea ..pa ko voli neka cita..meni je na nos izaslo...
НАЈЗНАЧАЈНИЈЕ НОВИНЕ У НОВОМ ЗАКОНУ О ПРЕКРШАЈИМА КОЈЕ СЕ ТИЧУ ОВЛАШЋЕНИХ ПОДНОСИЛАЦА

Члан 8 - утврђује забрану поновног суђења у истој ствари, ne bis in idem,  као једно од основних принципа кривично-праве и прекршајне материје, према коме  ником се не може поново судити за прекршај о коме је већ правоснажно одлучено. Такође, против учиниоца прекршаја који је у кривичном поступку или у поступку по привредном преступу правноснажно оглашен кривим за кривично дело или привредни преступ који обухвата и обележја прекршаја, не може се за тај прекршај покренути поступак. Ако је поступак већ покренут или је у току, он се не моћи наставити односно довршити.
           Глава III у Члану 27 - у циљу прецизнијег регулисања одговорности правних лица, у складу са одговарајућим одредбама  Закона о одговорности правних лица за кривична дела, употпуњене су одредбе које се односе на правно лице као субјекта прекршаја у односу на важећи закон.
           Члан 28 - предвиђа могућност кажњавања правног следбеника правног лица у циљу   спречавања избегавања одговорности за прекршај намерним гашењем правног лица. Рад разјашњења треба навести да ако неко правно лице промени назив а остане иста делатност, исти орган управљања, исти оснивач, тиме не престају  његова дуговања и обавезе. Правно лице је променило само облик постојања. Правно лице има нови идентитет  али је по свему наследник претходног правног лица.
          Члан 29 - посебно прописује услове за одговорност предузетника за прекршај учињен при вршењу његове делатности, што у важећем закону није регулисано. 
           Члану 31 - по узору на прописе који уређују привредне преступе проширена је одговорност страних правних лица за прекршаје које учине на територији Републике Србије својим превозним средствима.
           Глава IV одредбе Чланови 32 - 67 - уређују као прекршајне санкције, казне, казнене поене, опомену, заштитне мере и васпитне мере. Казнени поени се овим изменама позиционирају правилније и из система прекршајних казни преводе у посебну (несамосталну) врсту прекршајних санкција (Члан 32, 33 и 48. Закона).
            Члан 38 - побољшана је дефиниција рада у јавном интересу и усвојено решење које не садржи ограничење да се рад у јавном интересу мора извршавати највише два часа дневно, што је оцењено као главна препрека у постојећем закону за примену ове санкције. 
           Члан  39 - уређује распоне у којима се могу прописати новчане казне за прекршаје. Важно је истаћи  да се одлукама скупштине аутономне покрајине, скупштине општине, скупштине града или скупштине града Београда, могу прописати новчане казне од минималног износа до половине највишег износа прописаног распона. Изузетно, новчана казна се може прописати у фиксном износу за физичко лице и одговорно лице од 1.000 до 10.000 динара, за предузетника од 5.000 до 50.000 динара, а за правно лице од 10.000 до 100.000 динара.
           Члан 40 - рок плаћања новчане казне у ратама је продужен са три на шест месеци.
           Члан 43 - утврђује услове за ублажавање казне. Ако се приликом одмеравања казне утврди да прекршајем нису проузроковане теже последице, а постоје олакшавајуће околности које указују да се и блажом казном може постићи сврха кажњавања, прописана казна се може ублажити тако што се може изрећи казна испод најмање мере казне која је прописана за тај прекршај али не испод најмање законске мере те врсте казне. Такође, уместо прописане казне затвора може се изрећи новчана казна или рад у јавном интересу, али не испод најмање законске мере те врсте казне. Уместо прописане казне затвора и новчане казне може се изрећи само једна од тих казни. Подносиоци пријава би ове одредбе требали да имају увиду при евентуалном споразумевању са окривљеним у погледу висине казне код закључења споразума о признању прекршаја.
           Члан 44 - суд може учиниоца прекршаја огласити одговорним и ослободити од казне под условима из  13 и 14 овог Закона ( нужна одбрана и крајња нужда ). Такође, по узору на кривично законодавство предвиђа се могућност ослобођења од казне ако учинилац после извршеног прекршаја, а пре него што је сазнао да је откривен, отклони последице дела или надокнади штету проузроковану прекршајем. Суд може ослободити од казне и учиниоца прекршаја учињеног из нехата када последице дела тако тешко погађају учиниоца да изрицање казне у таквом случају очигледно не би одговарале сврси кажњавања.
           Члан 45 - регулише стицај прекршаја , под условом да је учинилац једном радњом или са више радњи учинио више прекршаја за које му се истовремено суди. Утврђују се услови за изрицање јединствене казне.
           Члан 46 - у складу са потребама праксе додате су нове одредбе о прекршају у продуженом трајању, усаглашено са одговарајућим решењем из Кривичног законика.
           Члан 48 - казнени поени се одређују као посебна врста прекршајне санкције. Број казнених поена је повећан на 25 како би се обезбедио већи распон, нарочито неопходан у случају стицаја (члан 49. Закона).
            Чланови 51- 67 - уређују заштитне мере. У предложеном тексту закона у односу на постојећи закон унете су две нове заштитне мере у односу на постојећи закон и то заштитна мера обавезног психијатријског лечења (члан 60.Закона) и заштитна мера одузимања животиња и забране држања животиња ( члан 66. Закона). У односу на важећи закон измењене су одредбе о заштитној мери забране управљања моторним возилом, измењен је назив једне заштитне мере док је код појединих заштитних мера рок за њихово извршење  другачије регулисан.
             Чланови 55 и 56 - уводе се новине које се тичу  заштитних мера забране вршења одређених делатности, забране правном лицу да врши одређене делатности и забране одговорном лицу да врши одређене послове и то у делу извршења ове заштитне мере јер су по садашњем закону ове мере текле од дана правоснажности одлуке којом је мера изречена, а предложеним текстом закона оне теку од дана извршности.           
             Члан 58 - код заштитне мере забране управљања моторним возилом , новина се састоји у томе да се учиниоцу привремено забрани управљање моторним возилом одређене врсте или категорије. Оно што је важније забрана се не односи на сва моторна возила као што је то случај са важећим законом него само на забрану управљања моторним возилима оне врсте или категорије којом је окривљени прекршај извршио. Садашње законско решење у пракси је донело пуно проблема тако да су прекршајни судови имали предмете у којима је окривљени учинио административни прекршај управљајући мопедом због чега му се мора  изрећи заштитна мера за све категорије и врсте моторних возила, чиме се окривљеном такође ограничава право на рад и вероватно још неко уставно право обзиром да се ради о возачу професионалац који управља теретним возилима и аутобусима и који је једини хранилац породице. Поред тога, у свим земљама у окружењу ова заштитна мера се односи само на одређену врсту и категорију, а не на све врсте и категорије као што је то случај код нас.Такође је било непоходно извршити усклађивање са Кривичним закоником који такође предвиђа ово прецизирање, како би се избегло да је за прекршај прописана тежа санкција него за кривично дело из области безбедности саобраћаја.
          Члан 60 - из практичних разлога уводи нову заштитну меру - обавезног психијатријског лечења на слободи са могућношћу повремене хоспитализације. Решење је усаглашено са Кривичним закоником, а у погледу трајања прилагођено прекршајима. Разлози за увођење заштитне мере обавезног психијатријског лечења је постојање правне празнине  која егзистира у последњих неколико деценија, а то је ситуација када се у току прекршајног поступка утврди да је окривљени прекршај учинио у околностима када није могао схватити значај свог чињења или нечињења или није могао управљати својим поступцима услед трајне или привремене душевне болести или друге теже душевне поремећености или заосталог душевног развоја. У тим случајевима прекршајни суд је, пошто заштитна мера није била прописана, окривљеног ослобађао кривице јер постоје околности које искључују одговорност окривљеног за прекршај. Такви окривљени, врло често и опасни по своју околину су пуштани на слободу и против њих није могла да се предузме никаква мера у правцу њиховог лечења и враћања урачунљивости. Одредбом којом је прописана ова заштитна мера предвиђене су две врсте психијатријског лечења и то лечење на слободи и у здравственој установи, односно стационару.
​Члан 66 - прописује нову заштитну меру - одузимање животиња и забрана држања животиња. Потреба за прописивањем ове заштитне мере произилази из одредби Закона о добробити животиња, односно потребе да се од лица која злостављају животиње оне могу одузети, као и да се лицима која су склона таквом понашању може забранити држање животиња. Прописивањем ове заштитне мере отвара се простор да се посебним законом оваква заштитна мера пропише.
          Глава VI Чланови 71 - 83 садрже одредбе о малолетницима. Чланом 72 - проширен је круг лица за прекршајно понашање малолетника и на друга лица која врше дужни надзор над дететом, а што је условљено потребама праксе. У хранитељским породицама и домовима за децу без родитеља надзор над малолетницима врше хранитељи, односно васпитачи, а током боравка деце у предшколским и школским установама, на екскурзијама васпитачи, односно наставници, када родитељ, старатељ или усвојитељ нису у физичкој могућности да врше надзор над дететом. Наравно ова одговорниост ће се у поступку утврђивати у сваком конкретном случају.
          Глава VIII којом почиње Други део закона, у  Члановима  86 до 99 - садржана су „ Основна начела  прекршајног поступка”..
           Значајније је мењан Члан 89. закона где у пуној мери долази до изражаја положај суда као непристрасног у спору у коме учествују две странке (подносилац захтева за покретање прекршајног поступка и окривљени). То је уједно највећа новина код основних начела прекршајног поступка. По новом начелу доказивања, терет доказивања обележја прекршаја и прекршајне одговорности је на подносиоцу захтева за покретање прекршајног поступка. Суд доказе изводи по правилу на предлог странака, а странка је дужна да прибави доказе чије је извођење предложила. Ово подразумева да странка има обавезу уколико предложи саслушање појединих сведока да њихово присуство и обезбеди на рочишту. Закон прави изузетак да суд може по службеној дужности прибавити доказе уколико окривљени није у стању да то сам учини или је то оправдано из разлога целисходности и ефикасности вођења поступка.
           Члан 94 - регулише употребу језика у прекршајном поступку , значајно прецизније и у складу Уставом и другим законима.
           Члан 106 - регулише спајање поступака .У важећем Закону о прекршајима институти спајања и раздвајања прекршајног поступка регулисани су у Члану 97 и то, као спајање само у односу на положај саучесника, тако што је прописано да је суд који је надлежан за вођење прекршајног поступка против учиниоца прекршаја надлежан и за вођење поступка против саучесника. Овакве одредбе су се у пракси показале као недовољне из разлога што се у поступању прекршајних судова указала потреба за значајно већом употребом института спајања и раздвајања прекршајног поступка у сл
Cave ab homine unius libri

DebeliZmaj

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Lazic

A ¹to stavi taj deo Miljane, jedne reèi nema o zastarevanju...??? :o Osim ako to nije deo u èijem stvaranju si uèestvovao, pa se hvali¹...:P

MILJAN

Citat: DebeliZmaj poslato 16 Decembar, 2013, 00:06
nauchio covek opciju copy / paste :) ...
Debeli..ovo sto sam kopirao ne postoji na netu..ja to imam jos od radne verzije..Ovaj rezime je koleginica odradila pre 20 ak dana..Tako da ne kenjaj...
Cave ab homine unius libri

MILJAN

Citat: Lazić poslato 16 Decembar, 2013, 00:15A što stavi taj deo Miljane, jedne reči nema o zastarevanju...??? :o Osim ako to nije deo u čijem stvaranju si učestvovao, pa se hvališ...:P
Pa gde da ti kopiram ovde ceo predlog zakona?
I kopirao sam ti jedan deo pre par strana...;) pronadji se ;)
Cave ab homine unius libri

Lazic


DebeliZmaj

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Major

Da budemo iskreni da hoce da ti uruce poziv ili da te hapse to bi vec odradili. Rade po naredjenju. Realno Lazicu sreca je sto si "sitna riba" i niko ne bi imao nikakav interes od toga i da te apse tako da manje srece vise realnosti :)

Lazic

I onda kao ne valja biti sitna riba...:P

Ivan1979