Glavni meni

18V elektromotor, crko rotor, ima li mu pomoci?

Započeo nesic1, 26 Novembar, 2015, 02:09

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

dzimika

a cime ih dopunjujes? onim x6 sto ste ga kacili ovde u temi?

monsterbnt

Imax B6. Must have.

Verzija sa ugradjenim napajanjem kosta 26$ na ebayu i puni sve vrste baterija. Li-po LI-Ion, nimh nicd, olovne akumulatore....
Smrt SVIMA!!!!

bigbad86



dzimika

stigao punjac u ponedeljak sa aliexpresa, za 10 dana od narucivanja

Lazic


dzimika

Odlicno se pokazao, punio klincima baterije za razne igracke :D
Sad kad uradim baterije za aku safilice i njih ce da puni :D

slave74

Nesto sam nacuo da lion baterije kada su vezane u seriju nece da se napune dobro. Laptop baterija ima elektronsku plocicu , koja regulise  punjenje svakog clanka baterije.
Probao ja na srafilici i stvarno ne daje bajne rezulte..

megaidiot

da, postoji nekoliko fora kako se najbolje pune, ali ne mogu da se setim sada, nikada mi nije treblao.
googlaj i naci ces sigurno, nije neka nauka, ali postoji pravi metod, da se ne zajebes.

setih se nebulozne price o baterijama. radio u norveskoj, na starom macbooku rikne baterija (da, umirala je godinama i crkne bas kad mi treba) i odem ja do prodavnice sa jabukom i traze mi 80e (to je onaj model sa vratancima dole gde moze da se vadi bez srafcigera). naravno odjebem ih jer nisam lud. u mejduvremenu to sto smo pravili hoce da snimi neki nas novinar sto pise za nase medije o norveskoj i mi kao ajde na rucak. porucimo mi nesto minimalno, al kao ajde da ne bude suv lebac, dobijemo neke koske koje vire iz mesa i platimo 120e, najskuplje nista sto sam pojeo u zivotu i dok sam glodjao one koske skapirao sam da baterija za norvezane i nije tako skupa.

Lazic


Glava Dole

Ogranicena struja i nema problema, mogu da se pune :) Samo ne smeju da se preprazne jer onda mogu slobodno direktno u kantu... koristio sam takve za pojacalo za slusalice i punio sa malim transformatorcicem koji svakako ne moze da da preveliku struju i stavio led voltmetar odozgo, tako pratio po naponu kad su pune a kad prazne... ostavim ih u cacku jednom tako a vec bile pri kraju, ispraznile se previse i nije bilo vise apsolutno sanse da se napune :) Zato ce ti obavezno trebati neki voltmetar, ja sam onaj sa gearbesta npr placao 2,9 dolara al video sam da na aliju ima i za manje para :) Ili se semica od vu-metra sa LED-icama iskoristi da ti bude voltmetar i moze i tako al to je vec bespotrebna zajebancija pored ovih kineza :)

slave74

Ne znam da li je tako, kupio sam lion punjac od 18v na aliju, i punio njime, al uvek ce se prvi clanak u bateriji prvo napuniti, a ostali nece dovoljno.
Nisam siguran, to sam negde procitao.
Mozda su i clanci slabi vec, napuni se lepo, al ne traje-brzo se isprazni...

Glava Dole

ja sam spajao po dve paralelno pa onda 3 takva para redno a transformatorcic mali od 2,3VA uz grecov usmerac i cepaj, i stabilizator je cak bespotreban jer ne moze svakako da da jaku struju kad se optereti :) To je provereno radilo sasvim fino dok ih ja nisam ubio :)

monsterbnt

Li-Ion ne moze da se puni tako. Imao si srece da si ubio baterije pre nego sto su se zapalile. Tako mozes da punis nimh, nicd, pb... ali litijum je u tom slucaju tempirana bomba kojoj se ne vidi tajmer...
Svaka celija mora da se puni posebno, znaci paralelno da, serijski ne.


Potreban je balanser. Baterije za laptopove imaju odvojeno punjenje svake celije i cip, baterije za aku busilice takodje imaju elektroniku koja razdvaja.
Za baterije koje to nemaju resenje je ovaj punjac odozgo (Imax B6 i njemu slicni)

Imaju poseban ulaza za svaku celiju i razne modove punjenja. Najbolji za baterije je balance mod gde ispegla sve celije da budu istog napona. Pre svega pune pulsno tako da nema velikog opterecenja baterije i samim tim je smanjena opasnost od pozara.
Smrt SVIMA!!!!

dzimika

Jel to znaci da ako ja recimo napravim 4x2 da bih izvukao 14,4 I dobio veci kapacitet, I cak I ako stavim ono malo kinesko sranje sto govori koji je napon, da cu svakako da sjebem baterije?

monsterbnt

Litijum ti ne da da punis serijski, ne vuku i ne pune se celije ravnomerno.
Sa imax B6 mozes da punis celije posebno samo izvuci kontakte.

Evo kako je to reseno kod modelarskih baterija da ne trpaju cip u svaku.







Mali balans kabl sa gomilom zica zabodes u balance port, glavni debeli glavni izlaz punjaca.
Smrt SVIMA!!!!

dzimika


monsterbnt

Smrt SVIMA!!!!

dzimika

Ne mrzi me, svakako moram da porucim jos 2 ona govanceta sa ekranom sa alija sto pokazujuvoltazu, kad sam cekao 2 godine da to uradim nista mi ne fali jos mesec dana

Glava Dole

Citat: monsterbnt poslato 27 Oktobar, 2017, 03:09
Litijum ti ne da da punis serijski, ne vuku i ne pune se celije ravnomerno.
Sa imax B6 mozes da punis celije posebno samo izvuci kontakte.

Evo kako je to reseno kod modelarskih baterija da ne trpaju cip u svaku.

Mali balans kabl sa gomilom zica zabodes u balance port, glavni debeli glavni izlaz punjaca.


Ne znam, ja sam merio napon na parovima i bili su slicni, ali se tacno videlo prilikom punjenja kako napon varira, podgne se pa se spusti i tako u krug lagano sve vise i vise kako balansira po celijama :) A zaboravih da napomenem da je taj mali punjac made by banderas bez stabilizatora(jer mi tako najvise odgovara s obzirom na malu struju) tako da u praznom hodu posle grecovog usmeraca daje cak 28V jednosmerne pa je moguce da je meni zbog toga i punio sasvim fino sve celije :) Ali struja je znaci mala, moze da da svega 300-400mAh u kratkom spoju a baterija bilo 6 tako da se nisu cak ni grejale prilikom punjenja :)

U svakom slucaju, sigurnije i pravilnije je punjenje svake baterije ponaosob i to stoji ali u nedostatku specijalnog punjaca je moguce i ovako :) Ali bez preterivanja, tj onda uz pracenje napona i to je obavezno ako nema neka zastite od prepunjavanja(sto takodje nije tesko napraviti uz malo mozganja) :) Al pored ovih kineza pitanje koliko se isplati cimanje :) Ovakav powerbank je recimo placen 2, nesto dolara, free shiping samo bez baterija :) Ima na sebi microusb konektor za punjenje baterija i dva klasicna USB konektora za punjenje uredjaja :)