Glavni meni

Rumunija, Nacionalni park Semenik 2015.

Započeo Silvana, 13 Jul, 2015, 10:33

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Silvana

Ne¹to ne obilazimo Rumuniju, osim ¹to su Transfagara¹an i Transalpina postali prava opsesija svakog pravog motoriste. Ko tamo nije bio, kao da nije ni ¾iveo  :P
Ali ima jedan krug koji nikako ne smete propustiti. Krug koji je u stvari osmica, ukupno 800 kilometara (samo ¹to æete brzo shvatiti da je korekcija neminovna).



Po¹li smo u petak u 8 prema Beloj Crkvi. Dogovor je menjan vi¹e puta, ali se jednostavno usaglasismo da idemo pored Dunava s rumunske strane. Dakle, Bela Crkva – Kaluðerovo – Moldova Nova pa uz reku do kralja Decebala i Or¹ove, odakle æemo skrenuti ka Banji Herkulani. Put je najgori kod nas i ponegde do Moldove (lepe krivine kroz ¹umu, ali samo delom asfaltne, a delom od betonskih ploèa, gde vas sam put stalno izbacuje iz krivine jer su se ploèe razdvojile i slegle). Do Moldove malo dosadno, ali kad se siðe na Dunav put je odlièan, krivudav, opu¹tena vo¾nja, ali se treba èuvati odrona. Usput ima odmori¹ta i motela s terasama na samoj vodi, ali nismo silazili. Lo¹ put je i pre Decebala, desetak kilometara.
U Or¹ovi smo stali na kafu.



































































Tu se odvajamo od Dunava i kreæemo u oblast Kara¹-Severin. Cilj nam je banja Herkulana – nekad odmarali¹te careva i kraljeva, a danas zapu¹ten gradiæ. Radi se pone¹to u njemu, ali veæ sam ga jednom posetila i nisam imala neku ¾elju da opet doðem, osim ¹to smo to ovaj put organizovali za na¹eg gosta iz ©vajcarske, koji tu nije bio.
Hotel Ferdinand nam je bio prvi izbor zbog odliène ba¹te u brdu, gde slu¾e i hranu. Ipak, konobar nas je toliko ignorisao (èini mi se, zbog nekih lokalnih glavonja) da smo oti¹li na ruèak u ®ute ru¾e. Posle smo shvatili da je Rumunija toliko dugo bila pod svim vrstama ogranièenja da nemaju uop¹te pojam o tome kako pravo jelo u restoranu treba da izgleda. Cene kao kod nas, kvalitet nikakav (izuzev pastrmke; na njoj valjda ni¹ta ne mogu da pokvare). Ka¾u mi da nije tako u Transilvaniji.








Magistralom ka Karan-Sebe¹u kreæemo dalje, da se domognemo Slatine Timi¹. Sama magistrala je kvalitetan ali prometan put. Na jednoj serpentini smo videli popreèenu auto-prikolicu – verovatno se odvalila jer je serpentina jedna od najo¹trijih i s najveæim nagibom koju sam videla. U povratku, pri usponu, odrala sam end¾in bar odozdo sleva. Dobro me je zakoèio, ali sam ispravila i pro¹la.









Od Slatine Timi¹ poèinje ono zbog èega smo i po¹li: banatska transalpina. Put je zavr¹en u novembru 2014. Veæ smo jednom pro¹li tuda, proletos, ali je rizle bilo do polovine puta, a uhvatila nas je i ki¹a, tek da planina poka¾e zube. Vo¾nja tad i sad kao nebo i zemlja, koliko sam onda bila ustravljena od rizle i mokrog asfalta, sad sam u potpunosti u¾ivala. Slike æe vam reæi sve: od Slatine Timi¹ do Trei Ape (Tri vode), jezera gde smo zastali: jedno neureðeno, jedno napola ureðeno i jedno sasvim aktuelno  [thumb_up], gde dolaze klinci za vikend da luduju na splavu. Te nedelje je gostovao DJ Marko Nastiæ i jo¹ neki za koje nisam èula (¹to je pravo èudo  :D). Posle smo iz Re¹ice po¹li do Anine pa u Bozovice, i opet iza¹li na onu magistralu da bismo put zavr¹ili u Turnu Severinu, gde smo pre¹li na na¹u stranu. Ovaj krug od Slatine Timi¹ nazad do magistrale vodi kroz Nacionalni park - malo je vozila, asfalt fenomenalan, krivina na krivinu, pa sam ga sebi ubele¾ila kao buduæu domaæu lektiru, umesto Dunavske ture.

















































Od Kladova, gde smo u restoranu kod Edija shvatili da za manje para jedemo polovine porcija i ne mo¾emo da se izborimo sa kolièinama bo¾anstvene hrane, krenuli smo do Rama na skelu. Tad sam odluèila da u Kladovo vi¹e neæu iæi ovim putem. I¹la sam svake godine, kao da je lektira, ali sad kontam da se ne isplati voziti po takvom putu. Bolje po Rumuniji.

Na skeli smo sreli kolege Hrvate, koji prave Ex Yu turu i sad su na putu da prenoæe u Bgd-u pa idu kuæi, u Zagreb odnosno Rijeku. I¹li smo zajedno kovinskim putem do Panèeva, tamo stali na piæe, pozdravili se i svako na svoju stranu. Dobri momci, svaku im sreæu ¾elimo. Kontakte imamo, pa se nadam da æemo se jo¹ videti.



















I can go from 0 to BITCH in 2,5 sec.

nella

Bravo, slike su superiska... Sledeci putopis da ti bude BNS- Trst   :)

Charuga


Jefta


Andjelo

vidi se iz  prilozenog  ,da je bio lep provod  [thumb_up]

Boban_m


bora63

 [clapp] [clapp] [clapp]
Uh, procitah u dahu....   Repriza?   [dobarpost]

goranvojska


castor

It's the ride that matters, not the bike…

Simon69

Bravo, lepa tura.
U nedelju sam pro¹ao tim putem kroz Semenik. Po povratku sa TA i TF smo od Banje Herculane krenuli ka Karas Sebe¹u i skrenuli ka Slatina Timi¹, koji je ujedno put za Re¹icu. Odseli smo u Vailug-u, hotel Claris i pro¹li kraj jezera Trei Ape. Ja sam odu¹evljen putem. Krivina za krivinom a put neoptereæen.
Plan je bio da iz Re¹ice idemo za Aninu ali nas je jedan lokalac odvratio od tog pravca rekav¹i da ima deo jako lo¹eg puta. Onda smo preko sela Lupac i Goruia oti¹li u Oravicu. Tu ni¹ta spektakularno nismo videli.

Kakav je put od Re¹ice do Anine, a i dalje do Bozovica?
Ko nece kad moze,nece moci kad bude hteo!

Silvana

Heh, sad gledam ovu turu i vidim pitanje :)
Od Re¹ice do Anine ima vi¹e puteva, i treba birati onaj kroz nacionalni park (meðu fotkama to je onaj deo gde se vidi putokaz za Aninu, i gde Violeta hoda po beloj liniji :)), sjajan, nov, neoptereæen, krivine... Bogovski. Iz Anine se skreæe za Bozovice, opet kroz nacionalni park, odlièan put. Izlazi se na magistralu koja se pominje, prema Herkulani i Turnu Severinu (desno) ili Slatini Timi¹ (levo). Mi smo jednom i¹li iz Bele Crkve taj krug, preko Anine, Bozovica, pa levo do Slatine Timi¹ i Re¹ice, i spu¹ta¹ se prema Anini i Oravici tj. Srbiji.
Kako je to divna tura.
I can go from 0 to BITCH in 2,5 sec.

Darko

Top. Eto i mene u julu u Rumuniji. Semenik mi pada po planu negde 3-i dan...

Superiska ;)

jevta

Jel neko ima info da li je taj deo puta od Bele crkve prema dunavu i dalje od Turn Severina dobar da li su sreðene deonice na kojima su bile betonske ploèe i gde "nije bilo puta"

Lazic

Skoro milion kilometara i jo¹ se nisam spustio Dunavom dalje od Velikog Gradi¹ta... [facepalm] :D

goranvojska

pa kad nisi hteo sa nama na onu dunavsku turu jbg.

Lazic