Glavni meni

Dobrovoljno davanje krvi

Započeo guri, 01 Oktobar, 2014, 00:10

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

K0le

 [dobarpost] [dobarpost] [dobarpost]
Eve ti krs'  [thumb_up]
A za prethodno..
Ki¹ni dan, ne zameri   :-[

Darko

To sto se vadi iz krvi i prodaje sluzi da se naprave imunoglobulini i vakcine , pa sad evo da pitam , ko je ikad platio neku vakcinu ?!? nista pacijenti nemaju ni sa kakvom prodajom...

A pitanje za ove koji su sigurni da se krv prodaje , ajde dajte nekog ko hoce da kupi,evo ja cu da maznem s posla pa cu prodavati da se obogatim....

Lupetanja...

Bojan

Kolega  Kole,  sve sto si napisao to znam, ali i sledece stvari koje mislim da moze da potvrdi i kolega sa VMA. Elem, ti doniras krv a oni posle svih testova i potrebe eventualno izfiltriraju plazmu. Koliko ja znam donira se oko 300ml krvi a za 200ml plazme treba preko ili oko litar krvi. Ako si ti pronasao nacin da prodas plazmu/krv znaci i da si upao u taj sistemu kupi- prodaj.
Kapiram ja da je ovo forum ali mislim da treba ipak zadrzati neki nivo tj ne ispirati odredene teme.
Kosta je imao jedno iskustvo a ja drugo tj od svih vrlih prijatelja i poznanika nisam mogao da nadem dovoljno donora krvi- na ime supruge. Da nebi dobrovoljnih davaoca (niko mi nije trazio pare) cvrcnu ona za malo.
Ja npr. jedva cekam da vidim taj Zandarmerijski motoklub



Ivicat

Citat: Darko poslato 02 Oktobar, 2014, 13:31
To sto se vadi iz krvi i prodaje sluzi da se naprave imunoglobulini i vakcine , pa sad evo da pitam , ko je ikad platio neku vakcinu ?!? ...
Ja.

Sto se tice teme, ja nisam redovan davalac zbog toga sto imam nizak pritisak. Ali deda i cale ne znaju koliko su puta dali krv. Deda ne zna jer je umro, a cale odavno ne broji.

Darko

Evo jos nesto...ko god je sumnjicav u vezi ovoga , evo javno pozivam da svrati kod mene na posao da popijemo kavicu , da vidi celu proceduru sta se sve pravi od jedne kese krvi i gde zavrsi svaki od tih produkata...sve ce biti mnogo jasnije...

A onda , da vidite koliko ljudi danas dodje da da krv , a kasnije da se pirosetamo po vma da vidite koliko pacijenata ima , pa da se prosetamo do operacionih sala da vidite koliko se tu potrosi , pa ce vam onda biti jasno kako je nestasica...

Od danas : evo do sada nam je doslo oko 40ak davaoca da da krv , moje kolege koje danas dezuraju su vec spremile i izdale oko 20-25 kesa pacijentima po odeljenjima , a u salama je potroseno preko 50,60 kesa za operacije koje su do sad odradjene ( Imamo 17 op sala)


I , sta da prodam ?!?! pa nama jos fali , koje prodavanje jbt...

K0le

Ajd, kad' je ki¹a, nek je ki¹a.. :D
Plazmafereza je zaseban postupak , mislim da ide ne¹to veæa igla, sve ide u proseku kroz 4 ciklusa preko posebnog ureðaja . U jednom ciklusu se krv se izvlaèi, centrifugira, a zatim se krvni elementi vraæaju nazad u krvotok a plazma ide u plastiènu ''kesu'' , i svo vreme si prikopèan na spravu. I sedi¹ tako oko 45 minuta dok se ne skupi oko 550-600 jedinica  plazme (pribli¾no 150 po ciklusu).
Pretpostavljam da je i za trombocite ne¹to slièno, znam da su potrebne zdrave i jake vene za davanje, ali nisam nikad davao pa ne znam  [neampojma].

E sad, dobra strana ovog na¹eg laprdanja je ¹to je kolegi Guriju tema stalno u vrhu :D
A dobra strana doniranja bilo koje vrste je kontrola krvne slike i sl, tj ako ide¹ redovno èim ne¹to zaka¾e - znaæe¹.


Darko

Citat: Ivicat poslato 02 Oktobar, 2014, 13:42
Citat: Darko poslato 02 Oktobar, 2014, 13:31
To sto se vadi iz krvi i prodaje sluzi da se naprave imunoglobulini i vakcine , pa sad evo da pitam , ko je ikad platio neku vakcinu ?!? ...
Ja.


Jesi kurac. Redovnu sigurno nisi...mozda si se malo uzentao od nekog "predvidjenog sezonskog gripa" pa si otrcao u apoteku da kupis brze bolje...pusti te fore


Ja ocuvah dvoje dece koja isprimase Boga Oca vakcina pa ni jednu nisam jos kupio...

Darko

Kole , to je takodje zabluda...nema kontrole krvne slike...samo se kontrolise da nemas viruse koji su prenosivi putem krvi :zutica,sifilis i sida... ako imas povecan holesterol ,to nece smetati pacijentu koji primi tvoju krv :-)

Hohštapler

Ja æu PLATITI da moje dete ne dobije vakcinu... ni jednu! Al to je druga prièa...

Htedoh da pitam, kolko pripadnika JAKIH snaga MUPa vozi motore? Mislim, kad imate svoj klub?

Podr¾avam akciju, Apostoli u NSu u subotu takoðe daju krv, ako dozvoli¹ ¹erovaæu link ovde ako neko iz NSa èita, ja dajem svake godine po jednom.

©to se tièe tange-frange oko krvi - jebe mi se gde zavr¹i moja krv. Ja sam dao krv. Ako dajem, dajem zato ¹to hoæu ne trgujem njom.
Dajem i pare za decu kad vidim one akcije skupljanja, kad i koliko imam i mogu i znamda i tu itekako ima zloupotreba ali neæu o tome da razmi¹ljam, ¾elim da verujem da smo jo¹ uvek toliko LJUDI da ne krademo sa takvih raèuna...
[cheers]
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Ivicat

@Darko http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=04&dd=01&nav_id=831364

@Andrej, i ja sam tako mislio, ali kada su deca dosla, promenio sam misljenje. Ja isprimao vakcine i ziv sam. Ne znam nikoga ko nije primao vakcine. Tako da nisam imao hrabrosti za to...

K0le

U pravu si Darko, zapucao sam, za obièno davanje je tako.  Na ferezi kontroli¹u redovno, a  nisi mogao ni da poène¹ s davanjem ako nema¹ dobru krvnu sliku, normalan pritisak, i dobar odnos visina-te¾ina.

Hohštapler

Moj mentor ima dvoje dece, drugo, mlaðe dete nije hteo da vakcini¹e, odbio je.
Zavr¹io na sudu. Dve godine, sa sve advokatima i uozbiljnu je pravnu zavrzlamu upao zbog toga.
Na kraju nisu hteli da mu upi¹u decu u ¹kolu pa je popustio.
A za¹to?
Stariji sin mu je je bio normalna zdrava beba i onda je primio vakcinu i oboleo od neèega, neurolo¹ki, ostao je ometen. Èovek mi prièa da postoji udru¾enje roditelja po celom svetu sa ovakvim sluèajevima, ozbiljnu halabuku di¾u ali ih svugde dr¾ave uæutkaju...
Postoje i lekari i koji se bore protiv obavezne vakcinacije.
Prièa uop¹te nije naivna, ali da ne kvarim temu.
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Darko

@Ivicat - pa ja lepo rekoh...redovnu nisi morao da kupujes...redovna prva doze ove vakcine je da dete dobije jednu u ruku ,jednu u nogu i jednu da popije..

E sad , brizni roditelji , da im ne bi bockali dete vise puta su kupovali tu , s kojom se dete bocne jednom i primi sve tri doze...e , ali sa takvom istom mora i revakcine ...njih nema i problem...da je sve bilo po protokolu ne bi bilo problema...a i to je bilo trenutno


Jedna zanimljivost vezana za vakcine - postoji vakcina i protiv karijesa ! Dobijes vakcinu i ceo zivot zdravi zubi ! Ali tada staje cela stomatoloska industrija ...

Ivicat

Ima li neka za mozak? Ta bi mi dobrodosla :D

Darko

Hahha....uf , i meni... doduse, ovo je ona,rekl kazala...aj da ne idemo mnogo u off :-)

guri

Citat: Andrej_Hotstepper poslato 02 Oktobar, 2014, 14:03

Htedoh da pitam, kolko pripadnika JAKIH snaga MUPa vozi motore? Mislim, kad imate svoj klub?


nas u klubu ima 100-tinak i rastemo kao klub jer smo normalan narod....kolikon to tacno radnika MUP-a ima u klubu to zna rukovodstvo...
mene to zaista ne zanima da bi se interesovao a inace klub moze da otvori ili formira ko hoce...ne mora da vas bude 200...recimo Sonse je formiralo njih 9...
Mi se svi druzimo i super nam je bez predrasuda ko gde radi....tako da i vi ukoliko zelite mozete se prikljuciti klubu...pravila vaze kao i u svim moto klubovima.

bora63



Uh!
opet polemike ,rasprave i naravno OFF !
Da li sam naivan,blesav ili samo malo lud (jbg,imadoh par padova i cukanja ,glava ono ovo.... ne mojte zameriti ) ali dosao bih i dao ponovo. Nije mi bitno da li su to Zandar,Mupovci,ovi ili oni vec misao da ce ta krv nekom pomoci. Zato je i dajem.Zato cu je i dalje davati.
Sad ,da li ce je prodati,menjati,ili ce negde u nekom frizideru stajati i cekati da nekom zatreba sto se nece deseti jer kolko vidim,treba je i ima je manjak......
Da ne bih ulazio u pricu,podsticao OFF ,raspravljao se ili pametovao o necemu sto i ne znam bas najbolje (procedura gde,kako i zasto odlazi krv) pitam koje vreme treba proci izmedju dva davanja jer jedino sto miislim i zelim je da to ode onom kome trebe i da verujem da sam bar nesto ucinio dobro.

Darko

muskarci - 3 meseca
zene - 4 meseca


ako si dao , ako dobro vidim , 28.09.2014 , ovo davanje ces morati da preskocis

bora63

Ma "vise dana neg kobasica" kako kazu Sremci Dare.
Eto mene za dva ipo do tri meseca kod tebe na "kahvi" a rahatluk i nemora  ;-)


Kalesin

Moracu i ja da preskocim jer sam na taj isti dan dala moju krf :D ... na istom mestu.
Krv dajem ima tome vise godina (jos od studija) jer time mogu pomoci nekome, oni koji su strucniji i znaju to bolje od mene neka uzimaju od moje pune krvi sta god treba, to je za mene nesto ne sebicno u principu naj manje sto neko moze da ucini za nekog. (Kad je u mojoj porodici bila potrebna krv uvek je bilo za oboje mojih roditelja). Uvek sam se bunila oko toga koliko vremena treba da prodje izmedju dva davanja i Darko hvala na info. :D
Ive seen things you people wouldnt believe.All those moments will be lost in time like tears in rain