Glavni meni

Motomanijaci u USA?

Započeo cone, 26 Jun, 2014, 05:10

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

cone

a znam da ima, mnogo je kompleksna stvar.. situacija je sledeca, idem u cikago u sredu, uzeo sam kartu vec, cekam samo socijalni broj u utorak.. pocinjem odmah da preduzimam prve korake, pa sledi obilazenje DMV-ova.. drugar ce mi pomoci sve, pa sta nam Bog da :)

sto se tice rada-radim aktivno od svoje 15-e godine, radio sam brda poslova i lakih i teskih, e sad, jos se nisam oprobao u nekim duzim voznjama i to, ali videcu kako bude islo.. ne znam ima li ovde limita u voznji, kako to ide, dal je kao kod nas, i to.. uglavnom, ostaje mi da guram, pa kako bude.. :)  [cheers]

Jecko

Videces, ne znas ni sam koliko mozes, dok ne moras.

Kada znas da moras, da nema opcije da ne mozes, tek tada skontas koliko ustvari mozes.

bucko

Ni¹ta ne odmara bolje od uspeha.

cone

Tako je Jecko :)

I ova Buckova je dobra, i mene nista ne motivise bolje od para :D

stefgi

E ovo tvoje na kraju i jeste problem.

sibin

postoji limit u voznji naravno, samo nema tahografa da meri parametre. vozac je duzan da vodi knjigu i pise sve u nju. kad se nauci da se petlja sa istom da bi zaradio novac na kamionu moras da vozis po celi dan. sto se tice regulisanja papira brak je skoro jedini izlaz i to uglavnom placeni. naravno treba paziti sa kim se upustas u kombinaciju. sto se tice policije, regularna policija nema pravo da proverava status viza i sl. ali cim posumnjaju nesto zadrrzavaju do dolaska imigracionog. vozaci kamiona imaju cesto problema kad voze po odredjenim drzavama jer imigraciono ima kontrolne tacke gde bas kontrolisu status vozaca.

R.I.P.

Kada budes poceo da vozis izbegavaj autoput I-10, I-20 (ova dva su prema Meksiku), I-80 (prema Kanadi, blizu Niagarinih vodopada). Na tim autoputevima imas check point gde proveravaju vize. Kroz Ohio ne zadrzvaj se previse na truck stopovima jer imigraciono zna cesto da bude tu. Limit za regularnu voznju je 11 h  + 3 h odmora u toku 24 h. Kao sto je Sibin rekao nema tahografa ali imas LOG BOOK ali to ce ti stariji vozaci objasniti sta i kako :)
ride in peace

stefgi

Citat: R.I.P. poslato 05 Jul, 2014, 18:49
Kada budes poceo da vozis izbegavaj autoput I-10, I-20 (ova dva su prema Meksiku), I-80 (prema Kanadi, blizu Niagarinih vodopada). Na tim autoputevima imas check point gde proveravaju vize. Kroz Ohio ne zadrzvaj se previse na truck stopovima jer imigraciono zna cesto da bude tu. Limit za regularnu voznju je 11 h  + 3 h odmora u toku 24 h. Kao sto je Sibin rekao nema tahografa ali imas LOG BOOK ali to ce ti stariji vozaci objasniti sta i kako :)
RIP je dosta toga rekao samo par ispravki.....I-80 ne ide ni blizu Canade.....mislio si na 90 kod Buffalo,NY. Drugo posle odradjenih radnih sati pravis 10 sati pauzu. Radni sati mogu biti do 14 maksimalno.
Postoje tahografi ali su u elektronskom obliku i sve vise ih ima u upotrebi. Ostale su samo jos manje firme koje koriste papirne. Govori se da ce biti obavezni elektronski u narednih par godina za sve.
U Arizoni,Californiji, Teksasu, i jos par drzava policajac ima pravo i moze da te proveri da li si legalno ovde ili ne. Ostali moraju da zovu imigraciono kao sto je RIP rekao.

R.I.P.

#48
pa to sam i rekao 11 h aktivne voznje + 3 h odmora u tih 11 h i nakon toga 10 h spavanja. Yap pogresio sam za Buffalo je I 90 prema Tonawandi.
E da, dok si u IL i ako pozajmis, kupis bilo kog dvotockasa obavezne su ti naocare :)
ride in peace

cone

Dosta korisnih informacija koje ce mi znaciti :) sad sam trenutno ovde, i tek sad vidim koliko nisam upucen u sve to :) ali ljudi kod kojih idem imaju svoje kamione dugi niz godina, pa ce mi sve ovo sto ste mi rekli potanko objasniti, sve cu ih pitati ovo :) u utorak mi stize SSN, u sredu sam, u ime Boga, tamo :) prvi koraci su mi prijava na adresu i ta posta, posle sledi onaj tezi deo-trazenje rupa u dmv-ovima :) ali krenuo sam, sad nema vracanja :) sredio sam da mi ne otkazu job offer, da me ne cimaju sponzori, sve je ful :) to oko puteva cu naknadno sazvakati, ali kontam da mi bez navigacije nema nista,  tj ima, al je nabadanje :) sta jos, sto se braka tice, to cu odmah da jurim, naravno belkinju(cuo sam da je prolaznost papira sa crnkinjom 0) videcu kako bude islo, ali spreman sam da platim, ne zelim da se zarobim ovde.. i cuo sam da se green card dobija(ako dobijes papire)nakon 3-4-5 meseci, tih 5 godina mi nije jasnoo uopste sto pominjete.. uglavno hvala svima na savetima, sve je jako korisno :)  [cheers]

sibin

to za crnkinje je glupost cista i neistina. za green card se opet ljudi frljaju informacijama a neznaju. green card dobijes brzo nakon braka, drzavljanstvo se dobija posle 3 godine ako je gc preko braka a 5 god ako je preko lutrije.

Boban_m

Citat: sibin poslato 06 Jul, 2014, 01:44
green card dobijes brzo nakon braka, drzavljanstvo se dobija posle 3 godine ako je gc preko braka a 5 god ako je preko lutrije.
I to kontinuiranog boravka.

cone

a kad se dobije green card, moze li da se skokne do srbije ili kako? na koliko se dobija green kard? i jel to "kontinuiranog boravka" znaci da moras da sedis u us sve dok ne dobijes pasos? ako odes-nista od papira?

Boban_m

Mozes da skoknes, ali ti se dani van SAD oduzimaju od "staza". Kontinuirani boravak takodje podrazumijeva da moras da provedes bar 6 mjeseci+1 dan u toku godine.

cone

da da da, to sam cuo da je jedino pravilo green card-a da ne smes da budes duze od 6 meseci van usa. koliko skodi to sto se oduzimaju od "staza"?

Boban_m

Ne skodi uopste, samo za toliko odlazes pravo na prijavu za drzavljanstvo.

cone

ako sam dobro skontao, 3 godine nakon dobijanja green card-a mogu da se prijavim za drzavljanstvo, i to je, lupam 5. jun, a bio sam mesec dana u srbiji, znaci mogu da se prijavim tek 6. jula? bukvalno sam shvatio :D

Boban_m

Tako je Cone, ali samo polako. Nemoj da pregoris, do tad imas...ihihi recimo.

cone

znam znam, treba da imam kuratu srecu da stignem do toga :) i ne treba mi pasos, kad bih dobio green kard ja bih pevao, da mogu da odem da vidim moje i tako, pasos mi je poslednji na umu.. samo da se ne zarobim ovde, nikad se ne zna sta moze da se desi.. zato cu odmah da jurim za to..

Boban_m

Kad pozelis svoje upalis skajp. Ne treba ti kurata sreca, dovoljno je 30.000 da upecas neku. Ili bar da si kurat ;D